*

Αποστολέας Θέμα: Διδασκαλία Αγγλικών στο νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 3895 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Διδασκαλία Αγγλικών στο νηπιαγωγείο
« στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 02:13:34 μμ »
Γειά σας! Από Δευτέρα ξεκινάω να εργάζομαι σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο. Στην ενημέρωση της, η διευθύντρια, μού  είπε πως εγώ πρέπει να τους κάνω Αγγλικά!!! Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο βιβλιαράκι, cd, ή οτιδήποτε  που θα μπορούσε να με βοηθήσει;;; Δεν ξέρω καθόλου τι πρέπει να κάνω!Πως να ξεκινήσω;; Ουφ! Αγχώθηκα! Επίσης μου είπε πως πρέπει να φτιάξω και έντυπο με φύλλα εργασίας!!!  ???
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία Αγγλικών στο νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:04:33 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Αγγλικών στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 18, 2008, 06:40:40 μμ »
Οι εκδόσεις scholastic έχουν πολλά πραγματάκια και μάλιστα και μια σειρά με τον Clifford τον κόκκινο σκύλο. Έχουν και site από το οποίο μπορίς να παραγγείλεις τα βιβλία.
 Γιατί, όμως να τους κάνεις εσύ αγγλικά; Κανονικά πρέπει να υπάρχει ξεχωριστό πρόσωπο που τα παιδιά θα συνδυάσουν με την αγγλική γλώσσα.
Απ' τη μύγα ξύγκι πάνε να βγάλουν οι σχολάρχες.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Αγγλικών στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 11:19:55 πμ »
Στο προηγούμενο σχολείο που δούλευα και ήταν εκπαιδευτήριο, ερχόταν δασκάλα αγγλικών και τους έκανε μάθημα, όπως επίσης και στη μουσικοκινητική! Τώρα έχουμε έρθει στα Χανιά λόγω μετάθεσης και τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά!!! Ρίτα σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα ψάξω στο ιντερνετ και θα πάω και σε βιβλιοπωλεία μήπως δω κάτι που θα με βοηθήσει. Το άσχημο είναι πως δεν είχα παρακολουθήσει και τη διαδασκαλία των αγγλικών στο προηγούμενο σχολείο επειδή γινόταν σε άλλη αίθουσα και κυρίως επειδή δεν ήθελε η δασκάλα των αγγλικών! Ούτε τα έντυπα που τους έδινε μας άφηνε να δούμε! Τα έδινε απευθείας στους γονείς ανά τρίμηνο! Πολύ μυστικοπάθεια!!
 ???  ???
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Αγγλικών στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:04:07 μμ »
Σιγά το απόρρητο, μην τρελαθούμε. :P
Φτιάξε μόνη σου φύλλα εργασίας (αν και εγώ προσωπικά έχω ενστάσεις για τα φύλλα εργασίας) με σχέδια που σου αρέσουν. Ωραίες ιδέες υπάρχουν στη σειρά Le Ballon που είναι μεν στα γαλλικά αλλά έχει πολύ ωραία σκίτσα. Το σκάνερ και το φωτοτυπικό είναι οι καλύτεροι φίλοι της νηπιαγωγού μετά τον πλαστικοποιητή και τη χαρτοταινία.  ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδασκαλία Αγγλικών στο νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:04:33 »

Αποσυνδεδεμένος christen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδασκαλία Αγγλικών στο νηπιαγωγείο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 12:23:12 μμ »
Ναι!!Ναι!! Σκάνερ - φωτοτυπικό - πλαστικοποιητής!! χεχεχε!  Ειδικά ο πλαστικοποιητής είναι πολύ χρήσιμος!! Στο παλιό σχολείο...η γραμματέας μάς μετρούσε ότι πηγαίναμε για πλαστικοποίηση! Μέχρι 4 επιτρεπόταν το μήνα!! Φυσικά ότι πλαστικοποιούσαμε καταγραφόταν και παρέμενε στο σχολείο (ακόμη και αν ήταν δικό μας υλικό) :P  Καλά ήταν το κάτι άλλο!! Από ότι έχω δει στο media markt, οι πλαστικοποιητές είναι φθηνοί, τα φύλλα είναι που κοστίζουν αρκετά! Εγώ έχω σκεφτεί να πάρω έναν και απλά να κάνω κάποιες πλαστικοποιήσεις επιλεκτικά. πχ θέλω να φτιάξω καρτες της αλφαβήτου και επίσης να μεγενθύνω-πλαστικοποιήσω  πίνακες ζωγραφικής (πχ κρυφό σχολειό για 25η Μαρτίου). Είχα φτιάξει αρκετούς πίνακες, αλλά μου τους κράτησε η διευθύντρια ( σημείωση: την έγχρωμη μεγέθυνση την είχα κάνει εγώ έξω...)  Χωρίς σχόλια... :'(
~Μάθηση χωρίς σκέψη είναι χαμένος κόπος. Σκέψη χωρίς μάθηση είναι κίνδυνος. Κομφούκιος~

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 351
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.