*

Αποστολέας Θέμα: Μετά από 5ετή προϋπηρεσία οι πτυχιούχοι ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ λαμβάνουν 2 ΜΚ  (Αναγνώστηκε 22162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
επρεπε εξαρχης να μας δώσεις να καταλάβουμε οτι "επειδη δεν το λαμβάνεις εσύ ας μην το λαμβάνουν και οι άλλοι οι χαμηλώτερου επιπέδου"
Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι η παιδαγωγική επάρκεια ειναι κάτι άχρηστο όταν πας να διδάξεις σε σχολείο ενω πιθανή επαγγελματική εμπειρία σε  κάνει σωστότερο εκπαιδευτικο,καλώς.'ετσι θα ειναι.
Και πέρα από το θέμα των παρουσιών ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα περι κινήτρων.
Πίστεψε με γνωρίζω προσωπικά αυτόν που επανέφερε σε ενέργεια τον νόμο για τα 2 ΜΚ αφου πριν κάποια χρόνια είχε "ξεχαστεί" και με τις κινήσεις του επανήλθε.
Ο άνθρωπος αυτός ειναι σε σχολείο της Ηπείρου και συγκεκριμένα στον Νομό Πρέβεζας και μου εξήγησε μέσες-άκρες το πνεύμα του νόμου όπως το είχε κυνηγήσει με τον δικηγόρο του
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
επρεπε εξαρχης να μας δώσεις να καταλάβουμε οτι "επειδη δεν το λαμβάνεις εσύ ας μην το λαμβάνουν και οι άλλοι οι χαμηλώτερου επιπέδου"
Τωρα αν εσυ θεωρεις οτι η παιδαγωγική επάρκεια ειναι κάτι άχρηστο όταν πας να διδάξεις σε σχολείο ενω πιθανή επαγγελματική εμπειρία σε  κάνει σωστότερο εκπαιδευτικο,καλώς.'ετσι θα ειναι.
Και πέρα από το θέμα των παρουσιών ξαναδιάβασε αυτά που έγραψα περι κινήτρων.
Πίστεψε με γνωρίζω προσωπικά αυτόν που επανέφερε σε ενέργεια τον νόμο για τα 2 ΜΚ αφου πριν κάποια χρόνια είχε "ξεχαστεί" και με τις κινήσεις του επανήλθε.
Ο άνθρωπος αυτός ειναι σε σχολείο της Ηπείρου και συγκεκριμένα στον Νομό Πρέβεζας και μου εξήγησε μέσες-άκρες το πνεύμα του νόμου όπως το είχε κυνηγήσει με τον δικηγόρο του

1.   Παράθεση από το δικό μου post ‘είμαι αντίθετος στην κατάργηση της διάταξης για τους αποφοίτους της ΑΣΠΑΙΤΕ. Πρέπει να κάνουμε βήματα μπροστά και να διεκδικούμε για όλους τα ίδια και όχι να χάνουμε τα κεκτημένα’  ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ πουθενά ότι επειδή δεν παίρνω εγώ τα 2 μκ να μην τα παίρνει κανείς.
2.   ‘οι άλλοι οι χαμηλότερου επιπέδου’ ποτέ δεν θεώρησα και δεν χαρακτήρισα συνάδελφο ως χαμηλότερου επίπεδου από εμένα . Αντίθετα εσείς θεωρείται ότι έχετε παραπάνω προσόντα γι’αυτό και πρέπει να αμείβεστε διαφορετικά από τους υπόλοιπους.
3.   Συμφωνώ απόλυτα για την παιδαγωγική κατάρτιση και επάρκεια που πρέπει να έχουν όλοι οι εκπαιδευτικοί όλων των κλάδων και των ειδικοτήτων ανεξάρτητα από την σχολή που προέρχονται . Ουσιαστική παιδαγωγική κατάρτιση και όχι στα ‘χαρτιά’ όπως έχουν μερικές <<Καθηγητικές Σχολές>>.
4.   Δεν θεωρώ ότι η παιδαγωγική επάρκεια είναι κάτι άχρηστο . Το ΑΝΤΙΘΕΤΟ μάλιστα θεωρώ ότι είναι το Κυριότερο τυπικό προσόν  και ουσιαστικό εφόδιο που Πρέπει να έχει  ένας εκπαιδευτικός, ποτέ δεν έγραψα το αντίθετο.

5.   ‘πιθανή επαγγελματική εμπειρία σε  κάνει σωστότερο εκπαιδευτικό’ ποτέ δεν έγραψα κάτι τέτοιο . Την εργασία μου στον ιδιωτικό τομέα πάνω στην ειδικότητα μου την ανέφερα διότι αναφέρθηκε ότι ‘δικαιολογημένα παίρνουν ΜΚ διότι τα χρόνια που σπουδάζουν, εφόσον είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν, είναι σαν να δουλεύουν, οπότε αυτοδικαίως παίρνουν τα ΜΚ τους και βγαίνουν εννοείται και νωρίτερα στην σύνταξη’. Το σαν να δουλεύουν ανταμείβεται με 2 μκ ενώ η πραγματική εργασία… δεν μετραει.

6.   Θεωρείς ότι τα κίνητρα είναι αναγκαιο να υπάρχουν  με βάση την σημερινή κατάσταση; ( οι πίνακες αναπληρωτών είναι γεμάτοι συναδέλφους που περιμένουν να διοριστούν)

7.   Τελικά ισχύει η διάταξη τους σημερινούς αποφοίτους της ΑΣΠΑΙΤΕ και αν όχι με ποιο σκεπτικό καταργήθηκε;
     
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2008, 12:12:38 πμ από night »

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Σ Ω Σ Τ Ο ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος dimitris2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
  Να ξανατονίσουμε πως η κυριότερη αιτία της θέσπισης των 2 ΜΚ (δεν έχω ακούσει τίποτα για συντάξιμα. Ξέρετε κάτι επίσημα ? Μήπως εννοείτε εξαγοράσιμα έτη ?) ήταν η προσέλκυση εκπαιδευτικών τεχνικών ειδικοτήτων ( Μοναδική τέτοια σχολή τότε ήταν η ΑΣΕΤΕΜ). Ήταν η εποχή της αντιπαροχής και της μεγάλης ανοικοδόμησης που οι μηχανικοί τα κονομούσαν τρελά. Έτσι κανείς δεν πήγαινε να γίνει καθηγητής και να παίρνει τρεις και εξήντα ...  Έδωσαν, λοιπόν, ένα κίνητρο για να στελεχωθεί η τεχνική εκπαίδευση από άρτια, εκπαιδευτικά και επιστημονικά, καταρτισμένους εκπαιδευτικούς. Επειδή θεωρούν πως σήμερα δεν υπάρχει η ανάγκη ύπαρξης ενός τέτοιου κινήτρου, με το κλείσιμο της ΑΣΕΤΕΜ βρήκαν την ευκαιρία και την αφορμή για να καταργήσουν αυτήν την διάταξη...
 Όσο για το αν έχει σχέση η τότε ΑΣΕΤΕΜ  με την σημερινή ΑΣΠΑΙΤΕ, ενώ φαινομενικά φαίνεται να είναι το ίδιο, από όσο έχω μιλήσει με άτομα που σχετίζονται με την σχολή, μάλλον η απόσταση είναι μεγάλη (ως προς την δυσκολία εννοώ). Φανταστείτε την διαφορά με τα αντίστοιχα ΤΕΙ. Χαρακτηριστικά αναφέρω πως ένας συμφοιτητής μου που είχε έρθει στην ΑΣΕΤΕΜ με κατατακτήριες απο το πολυτεχνείο δεινοπάθησε μέχρι να πάρει πτυχίο, παρόλο που είχε λίγα σχετικά μαθήμα, λόγω της αναγνώρισης των μαθημάτων του πολυτεχνείου.
 Να τονίσουμε βέβαια εδώ πως η ιδιόμορφη (ως προς την δυσκολία) λειτουργία της ΑΣΕΤΕΜ οφείλονταν κυρίως στην αποκλειστική της ιδιομορφία, να είναι η μοναδική τριτοβάθμια σχολή στην Ελλάδα που δεν είχε αυτοδιοίκηση. Έτσι, ο κάθε διορισμένος (όχι εκλεγμένος) ανεκδιήγητος διευθυντής της σχολής περνούσε όποιο κανονισμό λειτουργίας γούσταρε...(βλ. Πατεράκης, Παπαδάκης κτλ)
   
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2008, 03:37:18 μμ από dimitris2008 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Σε πρώτη ματιά ειναι μόνο μισθολογικά αλλά σκέψου τι μπορει να σημαίνει (τροφη για σκέψη και μόνο) ότι 29 έτη υπηρεσίας είσαι στο καταληκτικό μισθολογικό κλιμάκιο 1.
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος cowboy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Άντρας
  • ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΑΦΛΟΣ
    • Προφίλ
Δεν πρόκειται να καταλάβουν ποτέ όλοι αυτοί οι πιστοποιημένοι από την ΠΑΤΕΣ κύριοι και κυρίες τεχνολόγοι τι σήμαινε ΑΣΕΤΕΜ και πώς λειτουργούσε γιατί οι πλειοψηφία από όλους αυτους σπούδασαν εξ'αποστάσεως στην σχολη τους!!!Επίσης όποιοι θέλουν ΜΚ να κάνουν τις αιτήσεις τους για αναγνώριση στο ΤΣΙΜΕΔΕ ,το ΙΚΑ και όπου αλλου ανήκουν.Εγώ δεν προκειται αν φύγω απ΄την εκπαιδευση να ζητάω αλλαγη κλιμακιού στο ΤΣΙΜΕΔΕ επειδή προσέφερα στο σχολείο!

Αποσυνδεδεμένος ioanalexis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΠΡΟΣΤΑ
    • Προφίλ
Οταν έκανα την ερώτηση για τα 2 μισθολογικά κλιμάκια στην εκπαίδευση φανταζόμουν οτι θα γίνει κάτι τέτοιο και έτσι αποφάσισα να σταματήσω. Εγραψα ευχαριστίες και τέλος. αλλά:
1. Για χρόνια παρακολουθώ τα επειχηρήματα τις μιας ή της άλλης πλευρας. η στάση του καθενός καθορίζεται απόλυτα απο την μεριά που βρίσκεται ο καθένας.
2. Λέτε οτι τα 2 Μ.Κ. είναι αποτέλεσμα των υποχρεωτικών παρακολουθήσεων και τέτοια. λάθος. αυτο είναι το θεωρητικό σκέλος. η πραγματικότητα είναι οτι το υπουργείο στην προσπαθεια του να ισοροπήσει τα πράγματα με τις ΠΑΤΕΣ και την ΑΣΕΤΕΜ θέσπισε τα 2Μ.Κ. και για να δικαιολογήσει αυτήν την κατάσταση βασίστηκε στο θεωρητικό πλαίσιο των υποχρεωτικών παρακολουθήσεων.
3. οι της ασετεμ διαμαρτήρονταν οτι διορίζονται αυτοί με ΠΑΤΕΣ και όχι οι ίδιοι. Λάθος. με την μεταρίθμιση του Αρσένη  το 1998 άνοιξαν πάρα πολλές θέσεις στα ΤΕΕ. Οι κύριοι της ΑΣΕΤΕΜ επέλεγαν τις θέσεις στους αναπλήρωτές και δεν πήγαιναν εκεί που τους διόριζαν. οι υπόλοιποι <ιδιώτες> πήγαιναν σε νησιά και δισπρόσιτα. αυτό όταν γίνεται για χρόνια κάποια στιγμή κάπου υπάρχει πρόβλημα. γιαυτο και οι ΠΑΤΕΣ τώρα επιλέγουν πλέον για τα προγράμματα επιλόρφωσης απο τον πίνακα των αναπληρωτών. Αρα δεν έκλεψε κανείσ θέση απο κανέναν.
4. θα έπρεπε όλοι να πιέζουμε το υπουργείο να βγάλει περισσότερες θέσεις στα ΕΠΑΛ.
Είμαι 8 χρόνια στην εκαπίδευση και διαπιστώνω οτι όσο χρειάζεται η παιδαγωγική επάρκεια άλλο τόσο χρειάζεται και η επαγγελματική προυπηρεσία. αν κάποιος μπορέσει και συνδιάσει αυτά τα 2 έχει πετύχει σαν εκπαιδευτικός.
Συμφωνω επίσης με όλους που λένε οτι θα πρέπει να διεκδικήσουμε και για άλλους τα 2ΜΚ και όχι να λένε <οτι εσείς δεν τα δικαιούστε> και τα λοιπα......
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. αυτές είναι οι σκέψεις μου πολύ πρόχειρα. Έχω επιλέξει να μην ξαναγράψω. ο καθένας έχει την θέση του και αυτό είναι σεβαστό.

Αποσυνδεδεμένος ivepap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ισχύει ακόμα αυτό;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 12, 2013, 07:22:10 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι, ισχύει. Το σωστό είναι "αναγνωρίζονται τα 4 έτη φοίτησης" για μισθολογική εξέλιξη. Δηλαδή αν κάποιος είναι τώρα στον Ε-2 δεν κερδίζει κάτι. Θα τα πάρει στις προαγωγές.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Με ποιό σκεπτικό μετρούν μόνο για αυτούς τους πτυχιούχους τα έτη σπουδών του βασικού πτυχίου για μισθολογική εξέλιξη;

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Το σκεπτικό το ανέφεραν κάποιοι πιο πάνω...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Panosn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδη εχω τελειωςει και εγω την σελετε να ρωτησω (1)τι ειναι το ΜΚ που γραφετε; και επισης τα χρονια της φοιτησης στην ασετεμ σελετε θεωρουνται συνταξιμα; ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το ΜΚ είναι Μισθολογικό Κλιμάκιο. Για τους ΠΕ ισχύει ότι κάθε 2 χρόνια αλλάζουν μισθολογικό κλιμάκιο.
Αν δε μετράει πλέον η φοίτηση ως δημόσια υπηρεσία, τότε συμπεραίνουμε λογικά ότι αυτά τα χρόνια δε θα θεωρούνται συντάξιμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.