*

Αποστολέας Θέμα: Μετά από 5ετή προϋπηρεσία οι πτυχιούχοι ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ λαμβάνουν 2 ΜΚ  (Αναγνώστηκε 22158 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioanalexis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΠΡΟΣΤΑ
    • Προφίλ
ΠΗΡΑ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.ΔΙΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ 2004 ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗ ΣΕΛΕΤΕ ΑΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΕΧΟΥΝ +5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΣΘΟΟΓΙΚΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΚΤΛ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΔΙΚΕΙΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ ( ΠΡΩΙΝ ΠΑΤΕΣ ) ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2008, 11:05:16 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
ΠΗΡΑ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.

Υποθέτω πως το ΕΠΠΑΙΚ τελείωσες. Οπότε πήρες ένα απλό πιστοποιητικό και όχι πτυχίο.

Παράθεση
ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗ ΣΕΛΕΤΕ ΑΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΕΧΟΥΝ +5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΣΘΟΟΓΙΚΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΚΤΛ.

Από που το γνωρίζεις αυτό? Το είδες πουθενά γραμμένο? Αν ναι, μπορείς να μου το στείλεις?

Παράθεση
ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΔΙΚΕΙΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ ( ΠΡΩΙΝ ΠΑΤΕΣ ) ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ?

Αν κατάλαβα καλά συγκρίνεις την σχολή της ΑΣΠΑΙΤΕ με το ΕΠΠΑΙΚ? Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Πρώτη φορά ακούω τέτοιο πράγμα και δεν νομίζω να ισχύει. Αν και θα ήταν καλή περίπτωση.... :)



Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
ΠΗΡΑ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ.ΔΙΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ 2004 ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΑΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗ ΣΕΛΕΤΕ ΑΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΙΜΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ ΕΧΟΥΝ +5 ΧΡΟΝΙΑ ΜΙΣΘΟΟΓΙΚΟ ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΚΤΛ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΑΝ ΔΙΚΕΙΟΥΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΗΝ ΑΣΠΑΙΤΕ ( ΠΡΩΙΝ ΠΑΤΕΣ ) ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ? ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΑΣΠΑΙΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ?
θα σου απαντήσω εγώ αν και μας τα έβγαλες τα ματάκια με τα κεφαλαία σου.(μαλλον δεν ειδες οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν γράφει έτσι εκτός και αν θές να ΤΟΝΗΣΕΙΣ κατι)
Δυστυχώς δεν σου τα είπαν καλά οπότε μπερδεύεις πράγματα.
Υπάρχει νόμος που αναφέρει ότι μετα την συμπλήρωση 5ετίας οι πτυχιούχοι της ΑΣΕΤΕΜ/ΣΕΛΕΤΕ λαμβάνουν  2 ΜΚ.
Αρα μιλάμε για πτυχιούχους των βασικών τμημάτων της ΑΣΕΤΕΜ (πιο αναλυτικά για τους Κλάδους ΠΕ 17.01 , 17.02 , 17.03 ,17.04 ΚΑΙ ΜΟΝΟ) και όχι για αυτούς που παρακολούθησαν την παιδαγωγική επιμόρφωση της ΠΑΤΕΣ/ΣΕΛΕΤΕ τότε ΑΣΠΑΙΤΕ τωρα, όπως εσύ.
Και κάτι ακόμα:αυτό ισχύει για τους πτυχιούχους της ΑΣΕΤΕΜ και όχι της ΑΣΠΑΙΤΕ.
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος ioanalexis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΠΡΟΣΤΑ
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Sorry για τα κεφαλαία . Χαιρετισματα σε όλους απο  μια συνεφιασμένη Κω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Και για ποιο λογο παρακαλω να συμβαινει αυτο για τους αποφοιτους της ΑΣΕΤΕΜ; ???

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Αυτό συμβαίνει διότι στην ΑΣΕΤΕΜ, εν αντιθέσει με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια, έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις...σιτς θεωρίες εννοώ......Και αυτό τους αναγνωρίζεται....και δικαίως......
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Αυτό συμβαίνει διότι στην ΑΣΕΤΕΜ, εν αντιθέσει με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια, έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις...σιτς θεωρίες εννοώ......Και αυτό τους αναγνωρίζεται....και δικαίως......
Γιατι στα υπολοιπα ΤΕΙ συμβαινει κατι διαφορετικο, εκεινοι δεν εχουν υποχρεωτικη παρακολουθηση της θεωριας , ή μηπως δεν εχουν και οι συναδελφοι του ΕΠΠΑΙΚ υποχρεωτικη παρακολουθηση και αυτοι;
Και με ποια λογικη η υποχρεωτικη παρακολουθηση της θεωριας σε μια σχολη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση αποφερει 2 μκ στην μετεπειτα  εργασια; Και αν ηταν λογικο , για ποιο λογο σταματησε για τους αποφοιτους της ΑΣΠΑΙΤΕ;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2008, 11:30:38 μμ από night »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Καλά αν σου τρώμε το ψωμί από το στόμα σκότωσέ μας.
Η αλήθεια είναι περίπου όπως γράφτηκε πιο πάνω.
Η ΑΣΕΤΕΜ ΔΕΝ ηταν ΤΕΙ αλλά  ΑΔΙΑΒΑΘΜΗΤΗ όπως ήταν παλαιότερα και οι παιδαγωγικές ακαδημίες (δάσκαλοι) αλλά το αγαπημένο μας ΤΕΕ όταν έγινε η αναβάθμιση των άλλων σχολών ώς καρκίνος που είναι αυτο το πράμα ΔΕΝ επέτρεψε την ουσιαστική αναβάθμιση της ΑΣΕΤΕΜ και έμεινε ώς ήταν μέχρι την ουσιαστική υποβάθμισή της πλέον ως ΑΣΠΑΙΤΕ.
Υποχρεωτική παρακολούθηση θεωρίας  φίλε night δεν έχω ακούσει για καμία άλλη σχολή  (20% δυνατές απουσίες, μεσα σ'αυτες και αργίες 28ης Οκτωβρίου,17 Νοεμβρίου κλπ) αλλά ο νόμος είχε γίνει (κίνητρο) για να οδηγήσει τους πτυχιούχους της ΑΣΕΤΕΜ στην εκπαίδευση αφου τοτε ελάχιστοι πήγαιναν στα σχολεία.Ελπίζω να σε κάλυψα
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Καταρχην ηρεμησε δεν ειπα οτι τρωτε το ψωμι κανενος συναδελφου!
Το οτι η ΑΣΕΤΕΜ ηταν αδιαβαθμητη ειναι μια καραμελα που σας εδιναν για να κλεισετε το στομα σας ,οπως πολυ σωστα ανεφερες, για το ΤΕΕ.
Θελεις να πεις οτι παρακολουθησες μαθημα 28η Οκτωβρίου,17 Νοεμβρίου κλπ.; Θα ηθελα πολυ να μαθω αν ΑΣΕΤΕΜ δεν ηταν ΤΕΙ τοτε τι ηταν;
Οταν παραθετει καποιος τις αποψεις του δεν σκοτωνει κανενα!!
Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες γιατι ο τονος μου δεν ειναι επιθετικος.
Συγγνωμη αν προσεβαλλα καποιον με αυτα που εγραψα.
Σιγουρα δεν με επεισες γιατι θεωρω το θεμα καθαρα συντεχνιακο ή για να το διατυπωσω διαφορετικα ειναι μια αδικια που συνεχιζει και υπαρχει χωρις πραγματικο λογο, διαφοροποιωντας την μισθολογικη εξελιξη συναδελφων ιδιας ειδικοτητας (αναφερομαι στους κλαδους ΠΕ17)
ΥΓ. Φιλε Vasilis1 αφου η ΑΣΕΤΕΜ ηταν αδιαβαθμητη οπως η Παιδαγωγικη Ακαδημια για ποιο λογο και οι δασκαλοι να μην παρουν και εκεινοι 2 -3 μκ ως κινητρο;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2008, 12:49:32 πμ από night »

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Αυτό συμβαίνει διότι στην ΑΣΕΤΕΜ, εν αντιθέσει με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια, έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις...σιτς θεωρίες εννοώ......Και αυτό τους αναγνωρίζεται....και δικαίως......
Γιατι στα υπολοιπα ΤΕΙ συμβαινει κατι διαφορετικο, εκεινοι δεν εχουν υποχρεωτικη παρακολουθηση της θεωριας , ή μηπως δεν εχουν και οι συναδελφοι του ΕΠΠΑΙΚ υποχρεωτικη παρακολουθηση και αυτοι;
Και με ποια λογικη η υποχρεωτικη παρακολουθηση της θεωριας σε μια σχολη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση αποφερει 2 μκ στην μετεπειτα  εργασια; Και αν ηταν λογικο , για ποιο λογο σταματησε για τους αποφοιτους της ΑΣΠΑΙΤΕ;

Λοιπόν, μάλλον δεν το κατάλαβες αυτό που είπα....
Όπως σωστά έθιξαν οι συνάδελφοι, δεν είναι ΤΕΙ η ΑΣΕΤΕΜ...
Δέυτερον, έχεις ακούσει εσύ ποτέ στα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ της χώρας να είναι ποτέ υποχρεωτικές οι παρακολουθήσεις;;;;;; Ε μην τρελλαθούμε κιόλας.....Θα είχε αναστατωθεί ολόκληρος ο φοιτητικός κόσμος....Ενώ στην ΑΣΕΤΕΜ είναι υποχρεωτικάααααααα θεωρίες - εργαστήρια...Παίρνουν ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ, το ακούς;;;;
Οπότε δικαιολογημένα παίρνουν ΜΚ διότι τα χρόνια που σπουδάζουν, εφόσον είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν, είναι σαν να δουλεύουν, οπότε αυτοδικαίως παίρνουν τα ΜΚ τους και βγαίνουν εννοείται και νωρίτερα στην σύνταξη. Γιατί όταν εσύ ήσουν σε κάποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ και πήγαινες για μάθημα μόνο στα εργαστήρια και στην εξεταστική, εκείνη πήγαιναν σχολείο ουσιαστικά όπως το ξέραμε από το λύκειο, με παρουσιολόγιο κανονικά....
Έγινα κατανοητός ή μήπως θέλεις να κάνω και κακά???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Καταρχην ηρεμησε δεν ειπα οτι τρωτε το ψωμι κανενος συναδελφου!
Το οτι η ΑΣΕΤΕΜ ηταν αδιαβαθμητη ειναι μια καραμελα που σας εδιναν για να κλεισετε το στομα σας ,οπως πολυ σωστα ανεφερες, για το ΤΕΕ.
Θελεις να πεις οτι παρακολουθησες μαθημα 28η Οκτωβρίου,17 Νοεμβρίου κλπ.; Θα ηθελα πολυ να μαθω αν ΑΣΕΤΕΜ δεν ηταν ΤΕΙ τοτε τι ηταν;
Οταν παραθετει καποιος τις αποψεις του δεν σκοτωνει κανενα!!
Ελπιζω να μην παρεξηγηθηκες γιατι ο τονος μου δεν ειναι επιθετικος.
Συγγνωμη αν προσεβαλλα καποιον με αυτα που εγραψα.
Σιγουρα δεν με επεισες γιατι θεωρω το θεμα καθαρα συντεχνιακο ή για να το διατυπωσω διαφορετικα ειναι μια αδικια που συνεχιζει και υπαρχει χωρις πραγματικο λογο, διαφοροποιωντας την μισθολογικη εξελιξη συναδελφων ιδιας ειδικοτητας (αναφερομαι στους κλαδους ΠΕ17)
ΥΓ. Φιλε Vasilis1 αφου η ΑΣΕΤΕΜ ηταν αδιαβαθμητη οπως η Παιδαγωγικη Ακαδημια για javascript:void(0);ποιο λογο και οι δασκαλοι να μην παρουν και εκεινοι 2 -3 μκ ως κινητρο;
Μάλλον μπερδεύεις τα μπουτια σου..
Δύο παρατηρήσεις και δεν συνεχίζω γιατι πολύ απλα γράφεις οτι δεν θέλεις να προσβάλλεις αλλά από την άλλη κάνεις άστοχες συνδέσεις καταστάσεων:
α)Πότε ως αδιαβάθμητες οι παιδαγωγικες ακαδημίες είχαν υποχρεωτικες παρακλουθήσεις όπως η ΑΣΕΤΕΜ ?
β)Η έννοια του "μετράνε στο 20% και οι αργίες της 28ης Οκτωβρίου κλπ" σου έδωσε να καταλάβεις οτι μας υποχρέωναν να κάνουμε μάθημα αυτες τις μέρες?
Ειναι τόσο δυσκολο να καταλάβεις οτι οι αργίες αυτές μας μείωναν τις απουσίες που μπορούσαμε να έχουμε;
Εμπάθεια και μόνο εμπάθεια βλέπω αλλά για την ουσία δεν σε βλέπω να λές τίποτα:

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥΣ ΠΟΣΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΠΙΑΝΟΥΝ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ;
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος dimitris2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
  Καμιά σχολή δεν είχε και δεν έχει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ, παρά μόνο η ΑΣΕΤΕΜ. Μάλιστα αν δεν περνούσες κάποιο μάθημα (πράγμα σύνηθες στην τότε ΑΣΕΤΕΜ), υποχρεωνόσουν να το ξαναπαρακολουθήσεις  απο την αρχή κανονικά. Ξέρετε τι σημαίνει αυτό ? Έπρεπε αναγκαστικά, για να πάρεις πτυχίο, να είσαι στην σχολή και να παρακολουθείς μαθήματα απο το πρωί εως το βράδυ...
  Επίσης να μην ξεχνάμε πως με 30 περίπου παιδαγωγικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών (επί συνόλου 100 !), ήταν και είναι οι μόνοι ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ με παιδαγωγική κατάρτιση στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
  Δείτε το, αν θέλετε, και σαν ένα  είδος μεταπτυχιακού (45 euro/μήνα)
  Αλήθεια, εκείνος ο νόμος που έλεγε πως για συμμετοχή στον ΑΣΕΠ χρειάζεται παιδαγωγικό πτυχίο γιατί δεν εφαρμόζεται ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2008, 04:33:06 μμ από dimitris2008 »

Αποσυνδεδεμένος konrallis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
  • Δηλώνω ό,τι θέλω ... στην Ελλάδα ζω άλλωστε !
    • Προφίλ
Σε αυτό συμφωνώ κι εγώ....Γιατί δεν εφαρμόζεται ο νόμος αυτός;;;;
Μάλλον γιατί κάποιους βολεύει και σαφώς κάποια συμφέροντα εξυπηρετεί.....
Ο νοών νοείτω....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

απλήρωτος ωρομίσθιος 5 σχολείων

Αποσυνδεδεμένος night

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Αυτό συμβαίνει διότι στην ΑΣΕΤΕΜ, εν αντιθέσει με τα υπόλοιπα πανεπιστήμια, έχει υποχρεωτικές παρακολουθήσεις...σιτς θεωρίες εννοώ......Και αυτό τους αναγνωρίζεται....και δικαίως......
Γιατι στα υπολοιπα ΤΕΙ συμβαινει κατι διαφορετικο, εκεινοι δεν εχουν υποχρεωτικη παρακολουθηση της θεωριας , ή μηπως δεν εχουν και οι συναδελφοι του ΕΠΠΑΙΚ υποχρεωτικη παρακολουθηση και αυτοι;
Και με ποια λογικη η υποχρεωτικη παρακολουθηση της θεωριας σε μια σχολη στην τριτοβαθμια εκπαιδευση αποφερει 2 μκ στην μετεπειτα  εργασια; Και αν ηταν λογικο , για ποιο λογο σταματησε για τους αποφοιτους της ΑΣΠΑΙΤΕ;

Λοιπόν, μάλλον δεν το κατάλαβες αυτό που είπα....
Όπως σωστά έθιξαν οι συνάδελφοι, δεν είναι ΤΕΙ η ΑΣΕΤΕΜ...
Δέυτερον, έχεις ακούσει εσύ ποτέ στα ΤΕΙ και τα ΑΕΙ της χώρας να είναι ποτέ υποχρεωτικές οι παρακολουθήσεις;;;;;; Ε μην τρελλαθούμε κιόλας.....Θα είχε αναστατωθεί ολόκληρος ο φοιτητικός κόσμος....Ενώ στην ΑΣΕΤΕΜ είναι υποχρεωτικάααααααα θεωρίες - εργαστήρια...Παίρνουν ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ, το ακούς;;;;
Οπότε δικαιολογημένα παίρνουν ΜΚ διότι τα χρόνια που σπουδάζουν, εφόσον είναι υποχρεωμένοι να παρακολουθούν, είναι σαν να δουλεύουν, οπότε αυτοδικαίως παίρνουν τα ΜΚ τους και βγαίνουν εννοείται και νωρίτερα στην σύνταξη. Γιατί όταν εσύ ήσουν σε κάποιο ΤΕΙ ή ΑΕΙ και πήγαινες για μάθημα μόνο στα εργαστήρια και στην εξεταστική, εκείνη πήγαιναν σχολείο ουσιαστικά όπως το ξέραμε από το λύκειο, με παρουσιολόγιο κανονικά....
Έγινα κατανοητός ή μήπως θέλεις να κάνω και κακά???
Συμφωνω μαζι σου σε οτι αναφερεις για τον ΑΣΕΠ και τους νομους που πρεπει να εφαρμοστουν για την συμμετοχη σ αυτον.
Οταν παρακολουθεις τα μαθηματα της σχολης σου ''υποχρεωτικάααααααα θεωρίες - εργαστήρια...'' θεωρειται οτι εργαζεσαι;
''οπότε αυτοδικαίως παίρνουν τα ΜΚ τους και βγαίνουν εννοείται και νωρίτερα στην σύνταξη... πήγαιναν σχολείο ουσιαστικά όπως το ξέραμε από το λύκειο, με παρουσιολόγιο κανονικά....'' Συναδελφοι εχω 6 χρονια δημοτικο + 3 χρονια γυμνασιο + 3 χρονια λυκειο + 1 νηπιαγωγειο, ποσα ΜΚ μου αναλογουν (Σημ με ΑΠΟΥΣΙΟΛΟΓΙΟ ολα αυτα κανονικαααααα).
Και κατι αλλο εχω 12 χρονια εργασιας  ΜΕΤΑ την ληψη πτυχιου στην Βιομηχανια ως Μηχανικος (αποδεδειγμενα με ενσημα) πριν διορισθω στην εκπαιδευση. Εργασια πανω στην ειδικοτητα μου, στο αντικειμενο πυ διδασκω στο σχολειο,για ποιο λογο δεν αναγνωριζονται αυτα τα ΜΚ τα οποια δεν ειναι πλασματικα αλλα πραγματικα; Αλλα ξεχασα ειναι εργασια η οποια δεν εχει παρασχεθει στο δημοσιο , ανεξαρτητα αν οι γνωσεις που απεκτησα απ' αυτην με κανουν να μπορω να σταθω στην ταξη και ειδικα στο εργαστηριο (Οι περισσοτεροι συναδελφοι τεχνικων ειδικοτητων αντιλαμβανονται τι εννοω)
Αν καποιος προσπαθει να διακρινει πικρια σ'αυτα που γραφω και εμπαθεια σας πληροφορω οτι ειμαι αντιθετος στην καταργηση της διαταξης για τους αποφοιτους της ΑΣΠΑΙΤΕ. Πρεπει να κανουμε βηματα μπροστα και να διεκδικουμε για ολους τα ιδια και οχι να χανουμε τα κεκτημενα. Αλλα οταν το επειχηρημα ειναι ''στην ΑΣΕΤΕΜ είναι υποχρεωτικάααααααα θεωρίες - εργαστήρια...Παίρνουν ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ'' τοτε...
Αληθεια πανω σε τι στηριχθηκε το δημοσιο και καταργησε την διαταξη;
''Έγινα κατανοητός ή μήπως θέλεις να κάνω και κακά???''
Απολυτα κατανοητος εγινες αγαπητε μου,δεν σημαινει ομως οτι πρεπει να συμφωνησω μαζι σου ,σιγουρα ομως σεβομαι και διαβαζω με προσοχη τις αποψεις σου.
ΥΓ. Δεν βρισκω οτι βοηθαει να κανεις κακα για να σε καταλαβει καποιος!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159772
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.081 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.