*

Αποστολέας Θέμα: Ωρομισθια και Φροντιστηριο  (Αναγνώστηκε 7517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 06:39:34 μμ »
Είναι ίσως οτι πιο άδικο, απαράδεκτο, αστήριχτο, κλπ(φιλολογοι βοηθείστε) έχω και έχουμε ακούσει τον τελευταίο καιρο. Ναι, απαγορεύεται να δουλευω ταυτόχρονα στο φροντιστήριο και ωρομίσθιος στο δημόσιο σχολείο. Δηλάδη να ζώ με ψίχουλα και να μου τα δίνουν όταν θέλουν. Τι να πω? Νιώθω τέτοια οργή για το υπουργείο και τον υπουργό Στυλια(ρι)νίδη που θα εχουμε άλλα φέτος. Δηλαδή ο ανθρωπος αυτός έβαλε την υπογραφή του σε αυτό το ΑΙΣΧΟΣ?
Τέλος πάντων, το θέμα είναι αν εγώ αναλάβω με το κάλο υπηρεσία και δεν αναφέρω ότι εργάζομαι σε φροντιστήριο, υπάρχει περιπτωση κάποιος να το ανακαλύψει? Εννοείται να μη γίνει καταγγελία ετσι? Θα συννενοηθεί το ΙΚΑ με το υπουργέιο ότι βάζω πολλά ενσημα? Και τι θα γίνει? Θα με απολύσουν τον Μάρτιο ή τον Απρίλιο?
Πάντα υποστήριζα ότι εκπαιδευτικός σημαίνει λειτουργημα, και θα επρεπε να δουλεύουμε χωρίς τέτοιο κυνήγι πάνω απο το κεφάλι μας. Εγω δεν πρόκειται να παραιτηθώ απο πουθενά πάντως και αν κάποια στιγμή δημιουργηθεί θεμα θα τραβήξω το σχοίνι πολυ μακρία.. Θα γίνω θέμα στα κανάλια να το ξέρετε. Σιγα μη σκύψουμε και το κεφάλι σε τέτοιες αποφάσεις. Οργή και αντίσταση συνάδελφοι. Είναι ντροπή τους να μας φέρονται με τέτοιο τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:47 »

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 06:46:53 μμ »
Ειναι σίγουρο οτι δεν μπορουμε να δουλευουμε σε φροντιστηριο? Εγω περσι που δουλευα ως ωρομίσθια, περνούσα κανονικά συνεντευξεις και για φροντιστήρια-και μαλιστα το ήξερε και ο διευθυντής στο σχολείο-και με ενθάρρυνε κιόλας. Μάλιστα μου ειχε πει πως ολοι οι ωρομίσθιοι μπορούν να εργάζονται και στον ιδιωτικό τομέα (και ο διευθυντής είναι άνθρωπος που τα ψάχνει τα πράγματα, δε θα μου έλεγε κατι που δεν ισχύει)

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 08:51:13 μμ »
Ναι, ειναι σιγουρο. Το γραφει η υπευθυνη δηλωση που υπογραφεις οταν κανεις αναληψη υπηρεσιας. Το ξερω γιατι το κοιταξα κι εγω περυσι που ημουν ωρομισθια. Οι διευθυντες οπως κι οι υπαλληλοι στη δευτεροβαθμια επειδη ειναι ανθρωποι και καταλαβαινουν τουλαχιστον τα βασικα, οτι δλδ δε μπορουμε να ζουμε στο βερεσέ εννοειται πως δε λενε τιποτα γι 'αυτο. Απλα προειδοποιουν -εμενα με προειδοποιησε περυσι η δ/θμια- οτι παντα υπαρχει η περιπτωση να γινει καταγγελια
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 08:54:23 μμ »
Chania τι έγινε τελικά, σε άφησαν στην Α ή σε πήγαν στη Γ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:49:47 »

Αποσυνδεδεμένος drakos13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:06:44 μμ »
Αν δεν κανω λάθος περσυ επιτρέποταν. Η διάταξη είναι φετινή και στην αιτηση του 2007-2008 δεν υπογράψαμε τέτοιο πράγμα. Στη φετινή όμως το λέει ξεκάθαρα.

Αποσυνδεδεμένος Μαύρη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1039
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εγώ πότε θα γίνω αναπληρώτρια?
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:10:56 μμ »
αλοίμονό μας τότε..... :(

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:12:17 μμ »
Αν δεν κανω λάθος περσυ επιτρέποταν. Η διάταξη είναι φετινή και στην αιτηση του 2007-2008 δεν υπογράψαμε τέτοιο πράγμα. Στη φετινή όμως το λέει ξεκάθαρα.

Οχι, οχι. Για περυσι εξαλλου μιλω εγω, γιατι περυσι ημουν ωρομισθια και το ειδα
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:21:06 μμ »
Chania τι έγινε τελικά, σε άφησαν στην Α ή σε πήγαν στη Γ;

Ημουν υποχρεωμενη λενε να υπακουσω τις εντολες κι ετσι πηγα αναγκαστικά.. Εκανα ενσταση κι απ'οτι μαθαινω τη βδομαδα που μπαινει θα με φερουν πισω.
Αναρωτιεμαι ομως το εξης: Θα με φερουν πισω γιατι θα αποδειχθει οτι δεν ειχαν διακιωμα να με πανε στο δυσπροσιτο της Γ. Θα αποζημιωθω γι'αυτο?? Ή κανουν ο,τι γουσταρουν δινοντας εντολες, γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια τον ανθρωπινο παραγοντα, και μετα αν αποδειχθει οτι εκαναν κατι που δεν ειχαν δικαιωμα να κανουν, πολυ απλα το παιρνουν πισω κι ουτε γατα ουτε ζημια?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:26:29 μμ »
μπραβο που τα κατάφερες... Ήμουν στη Ββάθμια και άκουσα για κάποια που θα επέστρεφε από την Γ και υπέθεσα οτι θα ήσουν εσύ... Στη θέση σου θα πάει από την επόμενη φάση κάποιος ....
Όσο για την  ΠΔΣ νομίζω ότι στο 2007-8 δεν επιτρεποταν να είσαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου και όχι να δουλεύεις σε αυτό.. Η δική μου γνώμη είναι ότι τα πράγματα χειροτερεύουν κάθε χρόνιο και καλό θα είναι να μην φαίνεται ότι εργάζεστε και αλλού...

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:33:57 μμ »
μπραβο που τα κατάφερες... Ήμουν στη Ββάθμια και άκουσα για κάποια που θα επέστρεφε από την Γ και υπέθεσα οτι θα ήσουν εσύ... Στη θέση σου θα πάει από την επόμενη φάση κάποιος ....
Όσο για την  ΠΔΣ νομίζω ότι στο 2007-8 δεν επιτρεποταν να είσαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου και όχι να δουλεύεις σε αυτό.. Η δική μου γνώμη είναι ότι τα πράγματα χειροτερεύουν κάθε χρόνιο και καλό θα είναι να μην φαίνεται ότι εργάζεστε και αλλού...

Nα σαι καλα Νεκταρια!
Οσο για την ωρομισθία, εγω μιλω για το κανονικο προγραμμα, οχι ΠΔΣ.
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 09:42:02 μμ »
Η Υπουργική Απόφαση που βγήκε φέτος επαναλμβάνει σε σχέση με το "ασυμβίβαστο" αυτο που ίσχυε εδώ και πολλά χρόνια, από το 1985. Θα είδατε όταν βγήκε η ΥΑ τις διαμαρτυρίες που έστειλαν η ΟΛΜΕ, η ΠΕΑΕ, ο ΣΕΦΚ. Ποτέ δεν πρόκειται να απαντήσουν οι δευτεροβάθμες ότι δε θα εφαρμόσουν τον νόμο, αλλά τουλάχιστον στην Αττική που έμαθα, οι διευθυντές και οι υπεύθυνοι δεν έχουν σκοπό να το ψάξουν. Δυστυχώς, είναι απαράδεκτο και πράγματι τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Αν θέλετε πάντως την άποψή μου, δε θεωρώ ότι θα κάτσει να το ψάξει κανείς. Φυσικά στην επαρχία τα πράγματα θα είναι χειρότερα, γιατί εκεί όλα μαθαίνονται πιο εύκολα κι αν θέλει κάποιος σε "πιάνει" αμέσως. Αλλά μας προκαλώ να παρανομήσουμε...και εγώ δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, το οποίο επίσης μου απαγορεύει να έχώ παράλληλη εργασία στο δημόσιο. Αν με καλέσουν, όμως, θα πάω και αν με καταγγείλουν θα συζητήσουμε πώς μπορεί να ζεις κανείς με 280 ευρώ (σιγά μη μου δώσουν και 10 ώρες). Στηρίζω τον drakos13

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 10:21:37 μμ »
Η Υπουργική Απόφαση που βγήκε φέτος επαναλμβάνει σε σχέση με το "ασυμβίβαστο" αυτο που ίσχυε εδώ και πολλά χρόνια, από το 1985. Θα είδατε όταν βγήκε η ΥΑ τις διαμαρτυρίες που έστειλαν η ΟΛΜΕ, η ΠΕΑΕ, ο ΣΕΦΚ. Ποτέ δεν πρόκειται να απαντήσουν οι δευτεροβάθμες ότι δε θα εφαρμόσουν τον νόμο, αλλά τουλάχιστον στην Αττική που έμαθα, οι διευθυντές και οι υπεύθυνοι δεν έχουν σκοπό να το ψάξουν. Δυστυχώς, είναι απαράδεκτο και πράγματι τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Αν θέλετε πάντως την άποψή μου, δε θεωρώ ότι θα κάτσει να το ψάξει κανείς. Φυσικά στην επαρχία τα πράγματα θα είναι χειρότερα, γιατί εκεί όλα μαθαίνονται πιο εύκολα κι αν θέλει κάποιος σε "πιάνει" αμέσως. Αλλά μας προκαλώ να παρανομήσουμε...και εγώ δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, το οποίο επίσης μου απαγορεύει να έχώ παράλληλη εργασία στο δημόσιο. Αν με καλέσουν, όμως, θα πάω και αν με καταγγείλουν θα συζητήσουμε πώς μπορεί να ζεις κανείς με 280 ευρώ (σιγά μη μου δώσουν και 10 ώρες). Στηρίζω τον drakos13

Μια που μιλησες για το ασυμβιβαστο... Τι ισχυει ακριβως γι αυτο? Οτι δλδ αν εισαι καθηγητρια στο δημοσιο, δε μπορεις να δουλεψεις πουθενα αλλου? Ουτε ως ελευθερος επαγγελματιας πχ? Αν δλδ καποιος βγαλει και μια σχολη αισθητικης ή διακοσμητικης ή ο,τι αλλο, δε θα μπορει να κανει και τα 2? Καθηγητης διορισμενος και διακοσμητης ας πουμε?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 10:39:54 μμ »
Πράγματι ως εκπαιδευτικός σε δημόσιο σχολείο δεν επιτρέπεται να εργάζεσαι κάπου αλλού. Νομίζω ότι γενικά αν είσαι δημόσιος υπάλληλος δεν επιτρέπεται να ασκείς νόμινα, δηλαδή ασφαλισμένος και κόβοντας αποδείξεις. Το τελευταίο στο λέω με επιφύλαξη, δεν ξέρω τι παραθυράκια μπορεί να υπάρχουν κι αν υπάρχουν

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ωρομισθια και Φροντιστηριο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2008, 10:43:40 μμ »
Πράγματι ως εκπαιδευτικός σε δημόσιο σχολείο δεν επιτρέπεται να εργάζεσαι κάπου αλλού. Νομίζω ότι γενικά αν είσαι δημόσιος υπάλληλος δεν επιτρέπεται να ασκείς νόμινα, δηλαδή ασφαλισμένος και κόβοντας αποδείξεις. Το τελευταίο στο λέω με επιφύλαξη, δεν ξέρω τι παραθυράκια μπορεί να υπάρχουν κι αν υπάρχουν
Σε δημόσιους υπαλλήλους επιτρέπεται να εξασκούν ορισμένα επαγγέλματα αλλά κατόπιν απόφασης του αρμόδιου Υπηρεσιακού Συμβουλίου ...Δηλ παίρνουν ειδική άδεια από την υπηρεσία που εργάζονται..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.