*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344742 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #434 στις: Ιούλιος 14, 2009, 09:50:00 μμ »
με το σεμιναριο αυτο δηλαδη σε παιρνουν ωρομισθιο? αναπληρωτη? πως γινεται?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:46 »

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #435 στις: Ιούλιος 16, 2009, 05:39:27 μμ »
το εψαχνα περυσι και βρηκα οτι εκανε το παν/μιο αθηνων ετσι παλι κατι σεμιναρια...2000 €....
αλλα νομιζω μου ειχαν πει οτι δεν αναγνωριζονται...δεν ξερω αν αλλαξε κατι....παντως μου ειχε φανει υπερβολικο το ποσο........ :-\

2250 το ποσον..... :-\...Το οποιο αρχισε και νεο κυκλο τον Μαϊο  Κατι σαν το lost 1ος κυκλος 2ος κυκλος.... ;D ;D..
Αρκετα οργανωμενο.Με καλες σημειωσεις.  Για το αν αναγνωριζονται (λιγο με απασχολει) θα σου πω οταν κανουμε τις αιτησεις.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #436 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:32:11 πμ »
καλημερα....
αν δεν αναγνωριζεται ομως ρε παιδια και δεν μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε...?  :-\
ειναι κ πολλα τα χρηματα.... :-\

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #437 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:58:28 πμ »
Καλημέρα, παρακολουθώ το σεμινάριο στο Κιλκίς και από αυτά που έχω ακούσει-ψάξει ξέρω ότι το σεμινάριο αναγνωρίζεται (τουλάχιστον μέχρι και σήμερα) και γνωρίζω κάποιους που έχουν γίνει αναπληρωτές μ αυτό το χαρτί. Το δικό μας το σεμινάριο τελειώνει τον Απρίλη του 2010, αλλά  θα ξεκινήσει νέο σεμινάριο από Σεπτέμβρη σε διάφορες περιοχές.

Εμείς πληρώσαμε 2000 ευρώ και 300 για τη Braille (250 τα μαθήματα + 50 ένα βιβλίο).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:56:46 »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #438 στις: Ιούλιος 17, 2009, 08:59:19 μμ »
συγγνωμη ρε παιδια,ρωτατε και ξσνσρωτατε...δλδ εσεις κανετε το σεμιναριο μοναχα για να χωθειτε στο δημοσιο?????ΝΤΡΟΠΗ πια!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος julie21

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #439 στις: Ιούλιος 17, 2009, 09:44:59 μμ »
Τι επίθεση είναι αυτή; Δεν μπορείς να ξέρεις γιατί παρακολουθεί ή θέλει να παρακολουθήσει κάποιος το σεμινάριο..  Μήπως έχεις την ίδια αντίδραση για το τεστ δεξιοτήτων ή τα μεταπτυχιακά ή το ecdl ή τα πτυχία ξένων γλωσσών κτλ κτλ.. ;
Προσωπικά βγάζω το καπέλο σε όλους όσους συνεχίζουν να ασχολούνται με το αντικείμενό τους. Είμαστε όλοι στην εκπαίδευση και θα έπρεπε όλοι να το κάναμε. Τα παιδιά αυτά είναι μέσα στις τάξεις και οφείλουμε όλοι να ενημερωνόμαστε ώστε να βάλουμε και εμείς ένα λιθαράκι..
Ντροπή σ εσένα που βιάζεσαι να κρίνεις και να βάζεις ταμπέλες!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #440 στις: Ιούλιος 17, 2009, 10:43:08 μμ »
Η συναδέλφισσα Vania μιλάει πολύ σωστά. Το έχω πει πολλές φορές και θα το πω όσες ακόμα χειάζεται. Η ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΖΩΗΣ. Αν τη διδασκαλία σε ένα τμήμα ένταξης/σε ΕΕΕΚ/ σε Ειδικό Σχολέιο τη βλέπετε απλά και μόνο ως σκαλοπάτι που θα σας δώσει μόρια για να μεταβείτε στην γενική αγωγή και να παοκτήσετε τον πολυπόθητο διορισμό....μην το κάνετε. Μόνο ζημιά θα κάνετε στο χώρο και στα παιδιά.

Επίσης να ξέρετε όλοι ότι η Ε.Α. θέλει κώ**. Δεν είναι απλά τα πράγματα και δεν χωράει δεν ήξερα και έκανα ό,τι μπορούσα. Υποχρεούσαι να ξέρεις και υποχρεούσαι να ξεπεράσεις τον εαυτό σου.

Όταν θα αντιμετωπίζεις παιδιά σε σεξουαλική διέγερση, όταν θα αντιμετωπίζεις σεξουαλικές επιθέσεις από μαθητές με διπλάσιο όγκο από σένα (δεν απευθύνομαι σε κάποιον προσωπικά), όταν θα αντιμετωπίζεις κρίσεις υστερίας, όταν θα πρέπει να προσαρμόσεις τον τρόπο διδασκαλίας σου 10 φορές τη μέρα γιατί θα έχεις 10 διαφορετικά παιδιά με διαφορετικές ανάγκες, όταν θα φας ξύλο από παιδιά.....τότε δεν μπορείς να πεις εγώ σηκώνω τα χέρια ψηλά! Αυτό είιναι η Ε.Α.! Ή μάλον ΚΑΙ αυτό είναι Ε.Α. για να είμαι πιο σωστή. Δεν ξέρω αν αυτά τα διδάσκουν στα σεμινάρια ή αν απλά διδάσκουν θεωρητικές προσεγγίσεις και είδη ειδικών αναγκών, αλλά αυτή είναι μία πραγματική τάξη!

ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΗΜΑ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mkadb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #441 στις: Ιούλιος 17, 2009, 11:26:45 μμ »
Συζητούσα πριν λίγες μέρες με ένα υψηλά ιστάμενο πρόσωπο στα θέματα παιδείας μιας πόλης. Ο γιος του μόλις τελείωσε πέρισυ το πανεπιστήμιο παρακολούθησε κάποιο σεμινάριο ειδικής αγωγής και προσλήφθηκε αναπληρωτής. Τον ρώτησα αν θα συνεχίσει να ασχολείται με την ειδική αγωγή και η απάντηση του ήταν: Φυσικά και όχι δεν τον χαραμίζω εγώ εκεί. Να μαζέψει τα μόρια να διοριστεί και μετά θα τον βολέψω αλλού. Αυτή δυστυχώς είναι η αντιμετώπιση της ειδικής αγωγής και μάλιστα από ανθρώπους που διοικούν την εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #442 στις: Ιούλιος 17, 2009, 11:34:51 μμ »
και φυσικά, ξέχασα να το αναφέρω πιο πάνω, ειδική αγωγή είναι να μαθαίνεις τα παιδιά κανόνες υγιεινής (πώς θα πηγαίνουν στην τουαλέτα, πώ θα πλένονται...), να τα ταΐζεις, και να αντιμετωπίζεις τους γονείς τους οι οποίοι μπορεί "να τα ξέρουν όλα", μπορεί να σου κάνουν επιθέσεις (εμένα μου έγιναν 3 αναφορές στον προιστάμενο την π΄ρωτη φορά που δούλευα από μία μάνα γαιτί το παιδί της δεν μάθαινε, άρα έφταιγα εγώ!) ή μπορεί να είναι καταθλιπτικοί και να πρέπει να τους ενθαρρύνεις.

Ξαναλέω, λοιπόν, το χώρο της Ε.Α. πρέπει να τον αγαπάς.

Για μένα ίσως θα ήταν καλό όσοι κάνουν αίτηση για την Ε.Α. α) να μην μετρά η προϋπηρεσία τους στη γενική αγωγή, β) Να αναγκάζονται να μείνουν στην Ε.Α. για ένα διάστημα 3-4 χρόνων ώστε να πηγαίνουν συνειδητά στο χώρο. Τότε να δείτε τι ωραία που θα ξεκαθάριζε το τοπίο και θα φαινόταν ποιοι κάνουν σεμινάρια/μεταπτυχιακά γιατί αγαπούν το χώρο και ποιοι απλά και μόνο για να μαζέψουν μόρια.

Υ.Γ. Είχα δεν είχα πάλι κακιά έγινα νυχτιάτικα....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #443 στις: Ιούλιος 18, 2009, 02:41:58 πμ »
emmaki και Vania,
Έχετε δίκιο...Στενό συγγενικό μου πρόσωπο ασχολείται με τον κλάδο (συνειδητά) και έχει συνοδεύσει ως ομαδάρχης σε κατασκηνώσεις παιδιά με πολύ σοβαρά προβλήματα...Έζησε πολύ δύσκολες καταστάσεις...Πρέπει να είσαι αποφασισμένος και να το αγαπάς πραγματικά...Γνώμη μου πάντως θα ήταν να κρατάμε ήπιους τόνους όταν μιλάμε μεταξύ μας...Το λέω γενικά, δεν απευθύνομαι σε εσάς προσωπικά, που άλλωστε έχετε δίκιο σε πολλά από αυτά που γράφετε...

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #444 στις: Ιούλιος 18, 2009, 02:52:26 πμ »
καλημέρα διαβάζω ολα αυτά που γράφετε και δεν διαφωνώ με κανένα
ποιος ομως φταίει για όλα αυτά ???
Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ!!!!!

ας μην γινόμαστε επιθετικοί με όλους αυτούς που παρακολουθούν το σεμινάριο μπορεί να υπάρχουν και κάποιοι που πραγματικά θέλουν να προσφέρουν στα συγκεκριμένα σχολεία.

δεν παρακολουθώ το σεμινάριο ουτε θέλω να διδάξω στα σχολεία ειδικής αγωγής γιατί δεν μπορώ.
αλλα και απο την άλλη και αυτος που παρακαλουθει το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής  δεν σιμαινει οτι δεν το για να πετυχει αλλο στόχο...............
τωρα θα μου πείτε οτι ειναι ομως μεταπτυχιακο (τα γραπτα στισ έξετασεις παλι δεν αρκουν αν ο αλλοσ δεν το εχει και δεν βγαινει απο μέσα του ως εσωτερικη αναγκη)


τι να πω ?  ισως ειμαι ρομαντικός :) :)

Αποσυνδεδεμένος KASIANOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #445 στις: Ιούλιος 18, 2009, 03:11:08 πμ »
vania

διακρινω μια επιθετικοτητα  στα μηνυματα σου και ειλικρινα απορω πως γινετε ενας παιδαγωγγοσ και μαλιστα ειδικησ αγωγησ να αντιδρα με αυτο τον τροπο
δεν μπορεισ και δεν εχεισ  το δικαιωμα να κρινεισ το αλλο δεν ξερω ποσο χρονο εισαι αλλα ειναι πολυ ανωριμη και εκνευριστικη η συμπεριφορα σου και ειλκρινα λυπαμαι....
απο τι καταλαβα και εσυ το σεμιναριο παρακολουθησεσ ετσι δεν ειναι ?? εμ βρε κοριτσι μου με την ιδια λογικη ενας μεταπτυχιακος πρεπει να σε κραξει και να σε προσβαλει......γιατι μιλαμε για αλλο επι\δο σπουδων
ποια εισαι εσυ που κρινεισ στην τελικη !!!!!!!

ασε τον αλλο να το κανει και αν δεν μπορει ας το φαει μονοσ του το κεφαλι ΤΑ ΠΑΜΕ ΑΛΛΟΙ ΦΤΑΙΝΕ

 ERMAKI  moy aresei poli i topothetisi soy les emepiries poy  o allos an exei  kardia tha to skeftei poli sobara na paei na didaxei (giati  ektos apo ta paidia tha blapsei stin teliki kai ton  eayto toy an den einai proetimasmenos kai paei mono gia ta moria.......

signomi vania μαθε να γραφεις πιο ευγενικα καλο θα σου κανει!!!!!! ;) ;) ;) ;) ;)    
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2009, 03:14:12 πμ από KASIANOS »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #446 στις: Ιούλιος 18, 2009, 11:56:50 πμ »
Τοποθετουμαι σε αυτο το θεμα χωρις καμια διαθεση αντιπαραθεσης αλλα γιατι θελω να μοιραστω τις σκεψεις μου.
Συμφωνω με την/τον emmaki οτι οντως ο χωρος της Ε.Α. δεν πρεπει να εινα εδαφος για να δρουν εκπ/τικοι κομαντος,απαιτει ειδικευση μα πανω απο ολα δυναμη ψυχης.
Παντως απο την μικρη-πικρη μου εμπειρια στην "Γ.Ε." σας λεω οτι ετσι κι αλλιως επειδη το κρατος προνοιας στην Ελλαδα ειναι κατι σαν τους εκπ/τικους κομαντος και ενεργει εντελως ευκαιριακα(ωφελιμιστικα) παρατηρειται το φαινομενο τα τμηματα ενταξης τουλαχιστον να αναλαμβανονται σε αρκετες περιπτωσεις απο ατομα που δεν εχουν ιδιαιτερη ειδικευση περα απο ελαχιστα μαθηματα στι προπτυχιακες σπουδες.
Δεν θεωρω λοιπον επιληψιμο να κανει καποιος σεμιναρια η μεταπτυχιακα γιατι οσοι/οσες ενδιαφερονται πραγματικα μονο να ωφελησουν τα παιδια μπορουν ενω οι καιροσκοποι πιστευω οτι μαλλον θα βγουν απο το χωρο της ειδικης αγωγης πριν προλαβουν να προκαλεσουν προβληματα.
Θα συμφωνησω με το μελος KASIANOS, η ευγενεια δεν εβλαψε ποτε κανενα,ομως οι αφορισμοι κατα κανονα οδηγουν σε επικινδυνα μονοπατια(κατ εμε).

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #447 στις: Ιούλιος 18, 2009, 12:01:58 μμ »
Συζητούσα πριν λίγες μέρες με ένα υψηλά ιστάμενο πρόσωπο στα θέματα παιδείας μιας πόλης. Ο γιος του μόλις τελείωσε πέρισυ το πανεπιστήμιο παρακολούθησε κάποιο σεμινάριο ειδικής αγωγής και προσλήφθηκε αναπληρωτής. Τον ρώτησα αν θα συνεχίσει να ασχολείται με την ειδική αγωγή και η απάντηση του ήταν: Φυσικά και όχι δεν τον χαραμίζω εγώ εκεί. Να μαζέψει τα μόρια να διοριστεί και μετά θα τον βολέψω αλλού. Αυτή δυστυχώς είναι η αντιμετώπιση της ειδικής αγωγής και μάλιστα από ανθρώπους που διοικούν την εκπαίδευση

συμφωνω απολυτα!!!εγω προσωπικα δεν εχω συναντησει ατομο που να το κανει με αγνη διαθεση  να βοηθησει τα παιδια.πιστευω οτι στο πισω μερος του μυαλου τους ολοι θα σκεφτουν να χρησιμοποιησουν τα μορια της ειδικης αγωγης για να ενταχθουν επειτα στον οικειο πινακα τους

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 551

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.