*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344684 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #882 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 08:13:44 μμ »
Οι προϋποθέσεις είναι: Το πρόγραμμα σπουδών να είναθ ίδο με αυτό που προσφέρεται στους εκέι φοιτητές και να υπάρχουν εξετάσεις προόδου.
Δεν τα βρίσκω ούτε παράλογα ούτε ψιλά γράμματα
Πέρσι που έψαχνα να βρω μεταπτυχιακό στην αγγλία(στην ειδική αγωγή) δεν μπορούσα να βρω κάποιο που να πληροί όλες αυτές τις προυποθέσεις :-\ :-\ :( πχ αντι για εξεταστικές, υπάρχει τελική εργασία ανα ενότητα...

Γνωρίζει κανείς συγκεκριμένο μεταπτυχιακό/πρόγραμμα εξ αποστάσεως που πληροί τις προυποθέσεις;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:47 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #883 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 08:46:34 μμ »
Οι προϋποθέσεις είναι: Το πρόγραμμα σπουδών να είναθ ίδο με αυτό που προσφέρεται στους εκέι φοιτητές και να υπάρχουν εξετάσεις προόδου.
Δεν τα βρίσκω ούτε παράλογα ούτε ψιλά γράμματα
Πέρσι που έψαχνα να βρω μεταπτυχιακό στην αγγλία(στην ειδική αγωγή) δεν μπορούσα να βρω κάποιο που να πληροί όλες αυτές τις προυποθέσεις :-\ :-\ :( πχ αντι για εξεταστικές, υπάρχει τελική εργασία ανα ενότητα...

Γνωρίζει κανείς συγκεκριμένο μεταπτυχιακό/πρόγραμμα εξ αποστάσεως που πληροί τις προυποθέσεις;;

Δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν το έχω ψάξει το θέμα (εγώ το έκανα εκέι το δικό μου). Σίγουρα όμως υπάρχουν προγράμματα. Αν ψάξεις στο google σίγουρα θα βρεις.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #884 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 09:45:54 μμ »
Πάντως έψαχνα και εγώ φέτος και δεν κατάφερα να βρω κανένα στην Αγγλία που να πληροί τις προυποθέσεις.Το ένα και μοναδικό που βρήκα να τις πληροί όλες, δεν είναι απο αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο!Ίσως από κάποια άλλη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #885 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 09:47:47 μμ »
Πάντως έψαχνα και εγώ φέτος και δεν κατάφερα να βρω κανένα στην Αγγλία που να πληροί τις προυποθέσεις.Το ένα και μοναδικό που βρήκα να τις πληροί όλες, δεν είναι απο αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο!Ίσως από κάποια άλλη χώρα.
Και εγω περίπου τα ίδια...Κανένα δεν πληροί τις προυποθέσεις και απο το ΔΟΑΤΑΠ δεν απαντούν ξεκάθαρα εαν αναγνωρίζεται κάποιο ή όχι :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:24:47 »

Αποσυνδεδεμένος ioannar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #886 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:04:42 μμ »
Πάντως έψαχνα και εγώ φέτος και δεν κατάφερα να βρω κανένα στην Αγγλία που να πληροί τις προυποθέσεις.Το ένα και μοναδικό που βρήκα να τις πληροί όλες, δεν είναι απο αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο!Ίσως από κάποια άλλη χώρα.
Και εγω περίπου τα ίδια...Κανένα δεν πληροί τις προυποθέσεις και απο το ΔΟΑΤΑΠ δεν απαντούν ξεκάθαρα εαν αναγνωρίζεται κάποιο ή όχι :(

Tο πανεπιστήμιο του Birmingham έχει κάποια μεταπτυχιακά εξ αποστάσεως στην Ειδική αγωγή που λογικά θα αναγνωρίζονται γιατί είναι το ίδιο πρόγραμμα με αυτό της πλήρους φοίτησης.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #887 στις: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:14:10 μμ »
ioannar και εγω για αυτό το Πανεπιστήμιο ενδιαφερόμουν αλλά όπως είπα απάντηση ξεκάθαρη δεν έχω για το αν αναγνωρίζεται ή όχι το εξ αποστάσεως...
Δείτε αυτό: Η διάρκεια των σπουδών και οι όροι αξιολόγησης, προαγωγής και αποφοίτησης των σπουδαστών  πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων της ημεδαπής και ειδικότερα του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π).
 
(και όχι να είναι ίδιο το πρόγραμμα δια ζώσης και εξ αποστάσεως όπως προαναφέρθηκε(που εννοείται πως είναι ;) )

 http://www.doatap.gr/gr/distant.php
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2009, 10:23:05 μμ από vasilikip »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #888 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 04:07:44 μμ »
ioannar και εγω για αυτό το Πανεπιστήμιο ενδιαφερόμουν αλλά όπως είπα απάντηση ξεκάθαρη δεν έχω για το αν αναγνωρίζεται ή όχι το εξ αποστάσεως...
Δείτε αυτό: Η διάρκεια των σπουδών και οι όροι αξιολόγησης, προαγωγής και αποφοίτησης των σπουδαστών  πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων της ημεδαπής και ειδικότερα του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π).
 
(και όχι να είναι ίδιο το πρόγραμμα δια ζώσης και εξ αποστάσεως όπως προαναφέρθηκε(που εννοείται πως είναι ;) )

 http://www.doatap.gr/gr/distant.php

Ίδρυμα που προσφέρει σπουδές τακτικής παρακολούθησης και εξ αποστάσεως σπουδές θα πρέπει το εξ αποστάσεως πρόγραμμα να προσφέρεται και με συμβατικό τρόπο και με τα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά.

Νομίζω ότι εδώ λέει αυτό που ανέφερα. Εκτός αν από το πολύ διάβασμα δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω (που δεν αποκλείεται γιατί 14 ώρες την ημέρα πολλά σου προκαλούν  :P )
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #889 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 10:29:48 μμ »
ioannar και εγω για αυτό το Πανεπιστήμιο ενδιαφερόμουν αλλά όπως είπα απάντηση ξεκάθαρη δεν έχω για το αν αναγνωρίζεται ή όχι το εξ αποστάσεως...
Δείτε αυτό: Η διάρκεια των σπουδών και οι όροι αξιολόγησης, προαγωγής και αποφοίτησης των σπουδαστών  πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων της ημεδαπής και ειδικότερα του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π).
 
(και όχι να είναι ίδιο το πρόγραμμα δια ζώσης και εξ αποστάσεως όπως προαναφέρθηκε(που εννοείται πως είναι ;) )

 http://www.doatap.gr/gr/distant.php
Ίδρυμα που προσφέρει σπουδές τακτικής παρακολούθησης και εξ αποστάσεως σπουδές θα πρέπει το εξ αποστάσεως πρόγραμμα να προσφέρεται και με συμβατικό τρόπο και με τα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά.Νομίζω ότι εδώ λέει αυτό που ανέφερα. Εκτός αν από το πολύ διάβασμα δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω (που δεν αποκλείεται γιατί 14 ώρες την ημέρα πολλά σου προκαλούν  :P )
Παίζει σημαντικά να μην καταλαβαίνω και εγω τι διαβάζω(για τους ίδιους λόγους ;D ;D)
Αυτό που καταλαβαίνω είναι  οτι τα χαρακτηριστικά/δομή του εξ αποστάσεως προγράμματος στην αγγλία πρέπει να είναι τα ίδια με του εξ αποστάσεως στην Ελλάδα(δηλ ίδια δομή με τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ)
Λέμε το ίδιο πράγμα;;

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #890 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 10:33:10 πμ »
ioannar και εγω για αυτό το Πανεπιστήμιο ενδιαφερόμουν αλλά όπως είπα απάντηση ξεκάθαρη δεν έχω για το αν αναγνωρίζεται ή όχι το εξ αποστάσεως...
Δείτε αυτό: Η διάρκεια των σπουδών και οι όροι αξιολόγησης, προαγωγής και αποφοίτησης των σπουδαστών  πρέπει να πληρούν τις απαιτήσεις των πανεπιστημίων της ημεδαπής και ειδικότερα του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π).
 
(και όχι να είναι ίδιο το πρόγραμμα δια ζώσης και εξ αποστάσεως όπως προαναφέρθηκε(που εννοείται πως είναι ;) )

 http://www.doatap.gr/gr/distant.php
Ίδρυμα που προσφέρει σπουδές τακτικής παρακολούθησης και εξ αποστάσεως σπουδές θα πρέπει το εξ αποστάσεως πρόγραμμα να προσφέρεται και με συμβατικό τρόπο και με τα ίδια ποιοτικά χαρακτηριστικά.Νομίζω ότι εδώ λέει αυτό που ανέφερα. Εκτός αν από το πολύ διάβασμα δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω (που δεν αποκλείεται γιατί 14 ώρες την ημέρα πολλά σου προκαλούν  :P )
Παίζει σημαντικά να μην καταλαβαίνω και εγω τι διαβάζω(για τους ίδιους λόγους ;D ;D)
Αυτό που καταλαβαίνω είναι  οτι τα χαρακτηριστικά/δομή του εξ αποστάσεως προγράμματος στην αγγλία πρέπει να είναι τα ίδια με του εξ αποστάσεως στην Ελλάδα(δηλ ίδια δομή με τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ)
Λέμε το ίδιο πράγμα;;

Λέμε διαφορετικό πράγμα.
Εγώ λέω ότι πρέπει το εξ αποστάσεως του εξωτερικού να γίνεται με τον ίδιο τρόπο και δια ζώσης (π.χ. αν το διαζώσης έχει τα μαθήματα Α, Β, Γ πρέπει και το εξ αποστάσεως να έχει τα μαθήματα Α, Β, Γ και όχι αντί για το Β να έχει το Δ).
Επίσης, ισχύει και αυτό που λες εσύ. Για να αναγνωριστεί θα πρέπει και το ΕΑΠ να χορηγεί παρόμοια ειδικότητα (δεν ξέρω αν υπάρχει στην Ελλάδα), όχι απαράτητα όμως με την ίδια δομή (δηλ. αν το εξ αποστάσεως έχει το Α, Β Γ μάθημα, δεν είναι υποχρεωτικό και το ΕΑΠ να έχει αυτά τα 3 μαθήμτα. Πρέπει όμως αν το εξ αποστάσεως είναι στην ειδική αγωγή, να είναι και του ΕΑΠ στην ειδική αγωγή)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bubuka

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #891 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 12:11:22 μμ »
στη σελιδα του ΔΟΑΤΑΠ δεν εχει ενα ερωτηματολογιο που το στελνεις στο πανεπιστημιο, το συμπληρωνει και το στελνει πισω στον ΔΟΑΤΑΠ? υπαρχει κανεις τελικα που εχει κανει εξ αποστασεως και να το εχει αναγνωρισει?
η επανασταση ξεκιναει απο μεσα μας

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #892 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 02:06:38 μμ »
αυτη τη στιγμη γινονται 21 σεμιναρια ειδικης αγωγης στην χωρα και ειναι τα εξης, (αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με)
1)του ΑΠΘ τμημα νηπιαγωγων στην Θεσσαλονικη
2)του ΑΠΘ τμημα νηπιαγωγων στην Αθηνα
3)του ΑΠΘ της επιτροπης κοινωνικης πολιτικης(!)
4)του ΠΑ.ΜΑΚ. στην Θεσσαλονικη
5)του ΠΑ.ΜΑΚ. με εξειδικευση στους τυφλους
6)του ΠΑ.ΜΑΚ. στην Κομοτηνη
7)του ΠΑ.ΜΑΚ. στην Καβαλα
8)του πανεπιστημιου Βολου στον Βολο
9)του πανεπιστημιου Βολου στην Αθηνα
10)του πανεπιστημιου Δυτικης Μακεδονιας στην Φλωρινα
11)του πανεπιστημιου Δυτικης Μακεδονιας στην Κοζανη
12)του πανεπιστημιου Δυτικης Μακεδονιας στην Κοζανη μονο για αποφοιτους ΤΕΙ
13)του πανεπιστημιου Αιγαιου στην Αθηνα
14)του πανεπιστημιου Αιγαιου στο Ηρακλειο
15)του πανεπιστημιου Αιγαιου στα Χανια
16)του πανεπιστημιου Αιγαιου στην Λαρισα
17)του πανεπιστημιου Αιγαιου στην Ξανθη
18)του πανεπιστημιου Αιγαιου στην Μυτιληνη
19)της παιδιατρικης κλινικης της Αθηνας στην Αθηνα
20)της παιδιατρικης κλινικης της Αθηνας στο Κιλκις
21)του Κέντρου Μελέτης Ψυχοφυσιολογίας και Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνων
και αλλα τοσα που προκηρυχθηκαν τωρα

ε  νομιζω οτι το εχουν παραξηλωσει.

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #893 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 02:07:50 μμ »
γιατι το οχτω εμφανιζεται σαν φατσα?

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #894 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 02:41:44 μμ »
δλδ στο περιπου , ,απο 70 ατομα σε καθε σεμιναριο,  σκεψου οτι φετος θα βγουν 1500 πες -αστα να πανε- και 1300 τοσοι, που ειναι ηδη στους πινακες... ωραια ... και του χρονου πες καταργουνται τα σεμιναρια αρα... το αγιων παντων θα προχωρησει το θεματακι

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #895 στις: Δεκέμβριος 16, 2009, 03:15:33 μμ »
στο σεμιναριο της θεσσαλονικης ξεκινησανε 84 ατομα και εχουν γινει στη μεση της χρονιας 96!! δεχτηκανε 12 παραπανω νηπιαγωγους στη μεση της χρονιας και με τα μισα λεφτα με το προσχημα οτι ειχαν κατευθυνση ειδικη αγωγη στο πανεπιστημιο οποτε δε χρειαζονται να το παρακολουθησουν ολο. οταν λες 1200 ατομα τι εννοεις? γιατι μονο οι φιλολογοι που εχουν ηδη σεμιναριο ειναι 1200.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 558
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.