*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344694 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #938 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:42:57 πμ »
μολις διαβασα το δελτιο τυπου της Χριστοφιλοπουλου οπου λεει:

"Αναφορικά με την Ειδική Αγωγή, θα καταργήσουμε τα σεμινάρια των 400 ωρών και στόχος μας είναι να υπάρξει προκήρυξη μονίμων διορισμών των εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής στον επόμενο ΑΣΕΠ".

Πιστευω οτι για να μιλαει για τα σεμιναρια 400 ωρων (τα οποια απευθυνονται σε εκπαιδευτικους δευτεροβαθμιας) απαντα και για τη δευτεροβαθμια και οχι μονο για την πρωτοβαθμια. Βεβαια αν μας ξεκαθαριζαν κιολας πως θα ειναι ο διαγωνισμος του ΑΣΕΠ για την ειδικη αγωγη ......
Οσον αφορα στη δευτεροβαθμια ο διαγωνισμος δεν μπορει να ειναι ξεχωρος απο την ειδικοτητα του καθε εκπαιδευτικου, αρα θελω να πιστευω οτι θα βαλουν καποια επιπλεον ενοτητα για οσους θελουν να δωσουν για ειδικη αγωγη
 
Μία, μικρή, λεπτομέρεια είναι ότι απευθυνόταν σε εκπροσώπους της Α/θμιας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:59 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #939 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:34:21 πμ »
Και με τα σεμινάρια που άρχισαν αν τρέχουν μόλις τώρα και που η προθεσμία πληρωμής λήγει σε λίγες μέρες τι γίνεται;

Να βάλουμε το χέρι στην τσέπη ή όχι;

Εντάξει όσοι τα κάνανε μπήκαν σε κάποιους πίνακες, άλλοι έγραψαν και προυπηρεσία.. κάτι έχουν κερδίσει, κάπου τους χρησίμευσε δεν νομίζω να τους πετάξει στον δρόμο.

Αυτοί που τώρα ξεκινάνε να τα παρατήσουν;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #940 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 08:08:20 μμ »
για αυτα που τελειωνουν τον ιουνιο και προλαβαινουν να μπουν στους πινακες το καλοκαιρι πιστευω οτι αξιζει. για τα υπολοιπα που τελειωνουν το 2011 καλυτερα μην τα κανουν.ηδη γινονται πανω απο 20,, ειμαστε παρα πολλοι.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #941 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:13:21 μμ »
Και αυτά που τελειώνουν τον Νοέμβρη του 2010; (όπως του πανεπιστημίου Αιγαίου)

Τέλος πάντων, δεν ξέρω τι να κάνω. Μέχρι 8 Ιανουαρίου πρέπει να καταβάλω 2000 ευρώ...

Έχω στείλει mail στο alfavita θέτοντας το πρόβλημα ως αίτημα χιλιάδων συναδέλφων.

Στείλτε όσο πιο πολλοί μπορείτε μήπως και τελικά πάρουμε κάποια επίσημη τοποθέτηση του Υπουργείου, γιατί δεν μπορούμε να βασιζόμαστε σε εικασίες, ούτε στο τι λέει ο κάθε μη ενημερωμένος υπάλληλος που σηκώνει το τηλέφωνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:59 »

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #942 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:24:38 μμ »
εχω την εντυπωση οτι μας κοροιδευουν.τα δινεις τα 2000 ή όχι ?μεγαλο το διλημμα... ???

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #943 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 12:01:58 πμ »
Συνάδελφοι δεν βγαίνει τίποτα με το να λέει ο καθένας μας τι πιστεύει ότι θα γίνει....

Δεν βγαίνει τίποτα με το να ρωτάμε το εκάστοτε πανεπιστήμιο που κάνει τα σεμινάρια. Τι δηλαδή;θα μας πουν ναι παιδιά μην μας πληρώσετε, τα σεμινάρια αυτά δεν θα μετράνε; Αυτοί τα λεφτά τους θέλουν να πάρουν. Τι τους νοιάζει αν θα μετράει ο τίτλος.

Δεν βγαίνει τίποτα με το να απαντήσει κάποιος υπάλληλος του Υπουργείου στο τηλέφωνο. Δεν κατοχυρωνόμαστε έτσι.

Ο μόνος τρόπος να κατωχυρωθούμε είναι να πάρουμε μια επίσημη απάντηση, και νομίζω ότι αυτό μπορεί να γίνει μόνο με το να έρθουμε σε επαφή με παράγοντες του υπουργείου.
Αλλά αυτό μπορεί να το κάνει μόνο κάποιος δημοσιογραφικός φορέας όπως το alfavita το οποίο κατά καιρούς ενημερώνει επίσημα και τουλάχιστον έχει τα μέσα να έρθει σε επαφή με την Υπουργό.

Ας κατακλύσουμε λοιπόν με mail το alfavita στο info@alfavita.gr ζητώντας να μεσολαβήσει άμεσα.

Αν είναι να καταργηθούν τελείως τουλάχιστον ας γλιτώσουν όσοι πρόκειται να πληρώσουν 2000 ευρώ τις επόμενες ημέρες.

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλον δρόμο αυτή τη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #944 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 04:28:47 μμ »
Έχω στείλει mail στο alfavita θέτοντας το πρόβλημα ως αίτημα χιλιάδων συναδέλφων.

Δε νομιζω οτι ειναι χιλιαδες οσοι παρακολουθουν τα σεμιναρια, γιατι το καθενα δεχεται λιγους, ετσι δεν ειναι? ???

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #945 στις: Δεκέμβριος 21, 2009, 07:52:47 μμ »
Καταρχήν είναι χιλιάδες όσοι ήδη έχουν κάνει το σεμινάριο και το θέμα τους καίει άμεσα! Ρίξε μια ματιά στους πίνακες ειδικής αγωγής για κάθε ειδικότητα. Μόνο οι φιλόλογοι είναι 1500 άτομα!

Σε αυτούς πρόσθεσε και όσους το παρακολουθούν τώρα. Μόνο του πανεπιστημίου Αιγαίου διεξάγεται σε 6 πόλεις αυτή τη στιγμή (Πάτρα, Καλαμάτα, Κέρκυρα, Λασίθι, Άρτα, Βέροια) που αν βάλεις μέσο όρο 50 άτομα που είναι το minimum για να λειτουργήσει το σεμινάριο έχεις αμέσως αμέσως 300 άτομα μόνο από το Αιγαίου.

Καλά λέω χιλιάδες λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #946 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 09:01:30 πμ »
Τα σεμιναρια 400 ωρων ανακοινωθηκε οτι θα γινονται δεκτα μολις περισυ - προπερσι, ηταν άλλα σεμιναρια που ισχυαν για εισοδο στους πινακες! Ειναι δυνατον να προλαβαν 1500 φιλολογοι (και δεκαδες απο αλλες ειδικοτητες) ν'αποκτησουν ενα απο αυτα τα σεμιναρια περισυ? Προφανως αρκετοι τα ειχαν εκ των προτερων!

Μαλλον επαναληφθηκε το σεναριο που ειχε γινει με την Πληροφορικη πριν μερικα χρονια: μια ομαδα ατομων ειχε μαθει το κολπο των σεμιναριων κι ειχε τρεξει ν'αποκτησει ενα νωριτερα. Διοριστηκαν ως καθηγητες Πληροφορικης. Μαζι τους διοριστηκαν εκ παραδρομης κι οσοι ετρεξαν να παρουν σεμιναριο μετα την ψηφιση του νομου, οπως συμβαινει και τωρα. Αλλά τα σεμιναρια εκεινα επαψαν να ισχυουν πολυ γρηγορα, πραγμα που σιγουρα θα επαναληφθει.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #947 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 11:42:14 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου uteran...εγώ έπεσα πάνω στο σεμινάριο τυχαία δυο χρόνια (το είδα στο alfavita) πριν και καποιοι σχετικοί, του χώρου αφινίασαν και με ρωτούσαν που το έμαθες, ποιος στο είπε....!!! Εχουν μοσχοδιοριστεί αρκετοί εδώ και λίγα χρόνια...έχω γνωστή που ο φίλος της (φιλόλογος) διορίστηκε σε κεντρικό νομό καθώς και η αδερφή του (γυμνάστρια) και παρακαλούσε την γνωστή μου να τη διορίσει (!) και αυτή δεν ήθελε (είναι βιολόγος και ήθελα να εργαστεί σε νοσοκομείο)....άκουσον άκουσον...και εμείς; ΑΣΕΠ, ΑΣΕΠ, ΑΣΕΠ!!! Δεν πειράζει...ο καθένας με την τύχη του στην Ελλάδα...ή με τους γνωστούς του..... :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #948 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 12:04:48 μμ »
Απάτη επομένως τα σεμινάρια..

Τι σκέφτεστε να κάνετε όσοι μόλις τα ξεκινήσατε και πρέπει να πληρώσετε μέχρι αρχές Ιανουαρίου;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #949 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 03:30:38 μμ »
μεχρι να γινει διαγωνισμος ασεπ ισως προλαβουμε καποιοι να δουλεψουμε εστω ενα χρονο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 26, 2012, 05:34:42 μμ από ermionoula »

Αποσυνδεδεμένος penny*

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #950 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 04:45:47 μμ »
Έχω πληρώσει τα μισά λεφτά και είμαι από επαρχία οπότε 3000 ευρώ πάνε χαμένα....Γιατί ο νόμος αλλάζει συνέχεια και πάντα κάποιοι σαν εμένα την πληρώνουν κάθε φορά...Κάτι χρήσιμο θα μάθουμε πάντως και πάμε για δεύτερο μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής αυτή τη φορά...Μόνο που και σε αυτά πάλι ζητάνε δίδακτρα και δεν έχω άλλα...Μάκαρι να προλάβουμε φέτος να μπούμε σε κάποιο σχολείο να μην πάει άχρηστος ο κόπος και τα λεφτά μας....

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #951 στις: Δεκέμβριος 22, 2009, 05:00:02 μμ »
Απάτη επομένως τα σεμινάρια..

Τι σκέφτεστε να κάνετε όσοι μόλις τα ξεκινήσατε και πρέπει να πληρώσετε μέχρι αρχές Ιανουαρίου;

Εγω, αν ειχα ηδη μπει στη διαδικασια παρακολουθησης, θα το ολοκληρωνα - ακομη κι αν δε σε βαλει στον πινακα του χρονου, ισως σε βοηθησει να γινεις δεκτος σε μεταπτυχιακο Ειδικης Αγωγης, το οποιο θα σε βαλει σιγουρα στον πινακα. (βεβαια, αν ειχα βρει ηδη μεταπτυχιακο, θα εδινα τα λεφτα κατευθειαν στο μεταπτυχιακο)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2009, 05:33:49 μμ από utenar »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.