*

Αποστολέας Θέμα: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές  (Αναγνώστηκε 344480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zwi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση/ ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1008 στις: Ιανουάριος 14, 2010, 08:41:32 μμ »
ermionoula ευχαριστώ για την άμεση απάντηση  ;)
You can lose more than your patience ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:27 »

Αποσυνδεδεμένος geool

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1009 στις: Ιανουάριος 15, 2010, 09:11:01 πμ »
Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα στον "Ελεύθερο Τύπο" (15/1/2010 - Γιούλη Μανώλη) στο νέο σχέδιο του προγράμματος σταθερότητας και ανάπτυξης του υπουργείου Οικονομίας "προαναγγέλλεται άγριο ψαλίδι τόσο στις συμβάσεις των αναπληρωτών δασκάλων και καθηγητών όσο και στους μόνιμους διορισμούς".

 

Στους συνοδευτικούς πίνακες του σχεδίου αναφέρεται ότι για το 2010 θα προσληφθούν "7 έως 8.000 λιγότεροι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί", δηλαδή η περικοπή στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου των εκπαιδευτικών θα ξεπεράσει το 70%.

 

Επειδή, όμως, οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί, ως γνωστόν καλύπτουν λειτουργικά κενά τα οποία ετησίως ανέρχονται σε περίπου 10 έως 11.000 (τη σχολική χρονιά 2009-2010 έχουν προσληφθεί περίπου 11.000 αναπληρωτές) είναι σαφές ότι το υπουργείο Παιδείας θα στείλει στα σχολεία στρατιές ωρομισθίων, εκπαιδευτικούς δηλαδή των 300 ευρώ μηνιαίως.

 

Ερωτηματικά προκαλεί η αναφορά στο σχέδιο του προγράμματος σταθερότητας ότι το 2010 θα διοριστούν 3.000 μόνιμοι εκπαιδευτικοί καθώς ως γνωστόν η υποχρέωση του υπουργείου Παιδείας που απορρέει από το θεσμοθετημένο πλαίσιο (πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ, κατηγορία 40%, 24μηνο, 30μηνο, πολύτεκνοι, ΕΙΔΑΧ) είναι να διορίσει τη σχολική χρονιά 2010-2011 περίπου 6.000 δασκάλους και καθηγητές όσους πάνω κάτω διόρισε και τη χρονιά 2009-2010.

Μεγάλο ψαλίδι τελικά, το ένα δισεκατομμύριο παραπάνω που λέγανε προεκλογικά ότι θα δοθεί στην παιδεία που είναι;;;Σκούρα τα πράγματα.................

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1010 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 11:12:39 μμ »
Καλησπέρα σας!

Σήμερα μου τηλεφώνησαν από το πανεπιστήμιο Αιγαίου να με πληροφορήσουν ότι είμαι επιτυχούσα  στο σεμινάριο της Ειδικής Αγωγής 600ωρών  στην Κατερίνη, το οποίο ξεκινά το φεβρουάριο 2010.Η υπεύθυνη μου εξήγησε ότι θα πρέπει μέχρι της 25/1 να βάλω στο λογαριασμό του πανεπιστημίου τα 500ευρώ για τα δίδακτρα τα οποία στο σύνολό τους κυμαίνονται στα 2000ευρώ.Χρειάζομαι τις συμβουλές σας για το αν θα πρέπει ή δεν πρέπει να κάνω το σεμινάριο.Είμαι ΠΕ03 και για να πάω στην Κατερίνη, τόπος διεξαγωγής του σεμιναρίου θα πρέπει να διανύσω 2 ώρες για να πάω και αυτοκίνητο δεν έχω.Ωστόσο ψάχνω και για εργασία σε Αθήνα, Θεσ/κη, Θεσσαλία και αλλού, με αποτέλεσμα να μην ξέρω που θα βρίσκομαι σε λίγο καιρό.Ωστόσο το σεμινάριο με δεσμεύει?Θέλω να δώσω Ασεπ και να διοριστώ, το σεμινάριο το θέλω για να ανέβει η προυπηρεσία μου!Τι λέτε αξίζει ή όχι?
Χρειάζομαι βοήθεια!!!
 :(

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1011 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 12:32:08 μμ »
Πρόσεχε!!!

Μην βιαστείς με την καταβολή των χρημάτων!

Μα καλά τι σεμινάριο είναι αυτό; Καινούργιο; Το πανεπιστήμιο Αιγαίου είχε ξεκινήσει σεμινάρια ειδικής αγωγής μόλις πριν τα Χριστούγεννα και συγκεκριμένα 12 Δεκεμβρίου σε πολλές πόλεις τις Ελλάδας. Έκανα αίτηση και εγώ και φυσικά με πήραν (εννοείται λεφτά θέλουν).
Χθές μου έστειλαν mail το οποίο σου επισυνάπτω:

Αγαπητοί επιμορφούμενοι,
 
ύστερα από τις άτυπες δηλώσεις της υφυπουργού παιδείας σχετικά με την πιθανή κατάργηση των σεμιναρίων, κάποιοι εκ των συναδέλφων σας απέσυραν τον ενδιαφέρον τους για την παρακολούθηση των σεμιναρίων. Δυστυχώς, τα τμήματα δεν συμπληρώνουν τον απαιτούμενο αριθμό και άρα δεν θα διεξαχθούν τα σεμινάρια στις περιοχές του Αγίου Νικολάου, της Καλαμάτας, της Κέρκυρας, του Αγρινίου και της Πάτρας. Ωστόσο, στη Βέροια και στην Άρτα, τα σεμινάρια θα γίνουν κανονικά. Αν επιθυμείτε να παρακολουθήσεττε σε κάποια περιοχή από αυτές μπορείτε απλά να το δηλώσετε.

Σας ευχαριστούμε πολύ.


Για αυτό σου λέω πρόσεχε! Κάτι μου λέει ότι μετά την αποτυχία διοργάνωσης των σεμιναρίων  (ο περισσότερος κόσμος εγκατέλειψε), το πανεπιστήμιο Αιαγαίου ρίχνει τα δίχτυα του ξανά σε νέες πόλεις μήπως και βρουν νέους ενδιαφερόμενους για να βγάλουν χρήματα !

Όπως και να έχει μην καταβάλεις χρήματα. Μην ψαρώνεις ότι 25 Ιανουαρίου είναι η καταληκτική ημερομηνία. Πήγαινε στη 1η συνάντηση να κόψεις κίνηση. Μην πληρώσεις τίποτα ακόμα.  Πήγαινε και στην 2η, 3η να δεις πως έχουν τα πράγματα, αν φτιάχνεται τμήμα κλπ. .Δεν θα σου πουν όχι αν τους πληρώσεις τον Μάιο!

Όσον αφορά αν αξίζει, κανείς δεν ξέρει τι θα ισχύσει με όσους έχουν τίτλους σεμιναρίων. Το Υπουργείο ακόμα δεν έχει ανακοινώσει τίποτα επίσημα, πέρα από την πρόθεσή του να τα καταργήσει χωρίς να ξεκαθαρίζει τι θα γίνει με όσους ήδη τα έχουν κάνει. Μπορεί να μοριοδοτηθούν, μπορεί και όχι..

Εγώ πάντως στη θέση σου θα έκανα ένα μεταπτυχιακό στην διδακτική των μαθηματικών! Σίγουρα πράγματα! Σταθερή αξία! και παίρνεις και μόρια για ΑΣΕΠ

ελπίζω να σε βοήθησα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2010, 12:44:26 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:10:27 »

Αποσυνδεδεμένος poihtria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1012 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 04:25:46 μμ »
Καλησπέρα!

Φυσικά και με βοήθησες, διότι η υπεύθυνη μου είπε ότι θα πρέπει οπωσδήποτε να καταβάλλω τα χρήματα.Άσε πολλά τα χρήματα και στο τέλος δε ξέρω αν θα έχει και αντίκρυσμα.Όσον αφορά το μεταπτυχιακό σε πρόλαβα, έκανα και από αυτό αλλά σε άλλο αντικείμενο.
Τhanks killibill και καλό απόγευμα!!!!

Αποσυνδεδεμένος s.el

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1013 στις: Ιανουάριος 17, 2010, 07:55:07 μμ »
re paidia en telei ti prepei na ginei?na to sunexisoume h oxi?aksizei ton kopo?ase eidikhs tha dinoun oloi aneksairetws h mono osoi exoun seminario h metaptuxiako?kai auto to mono 1 morio pou tha paroume ston asep aksizei ta 2000 eurw?egw evala mono ta 500 kai ta upoloipa tha to skeftw polu an tha ta dwsw!!an einai na dinoume oloi asep eidikhs ti na to kanw to seminario gia mono 1 morio parapanw??

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1014 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 09:44:08 μμ »
re paidia en telei ti prepei na ginei?na to sunexisoume h oxi?aksizei ton kopo?ase eidikhs tha dinoun oloi aneksairetws h mono osoi exoun seminario h metaptuxiako?kai auto to mono 1 morio pou tha paroume ston asep aksizei ta 2000 eurw?egw evala mono ta 500 kai ta upoloipa tha to skeftw polu an tha ta dwsw!!an einai na dinoume oloi asep eidikhs ti na to kanw to seminario gia mono 1 morio parapanw??
εμενα παλι μου φαίνεται πολυ το 1 μοριο, αν σκεφτεις ότι από ενα μεταπτυχιακό παίρνεις μονο 2 (αντε 3 αν ειναι στα παιδαγωγικα).

Αποσυνδεδεμένος ολγα. χ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1015 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 12:22:45 μμ »
Ενας γνωστος μου ΠΕ02 παρακολουθησε σεμιναριο ειδικιης αγωγης 500 ωρων στο πανεπιστημιο αιγαιου.Τι γινεται στην περιπτωση του?Ισχυει η οχι?

Αποσυνδεδεμένος s.el

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1016 στις: Ιανουάριος 20, 2010, 11:17:49 μμ »
exeis ena dikio gia to 1 morio apla skeftomai oti a einai na mpw pali sth diadikasia na dwsw asepgiati na mh dwsw filologwn h arxaiologwn pou einai kai sto antikeimeno mou(tekeiwsa arxaiologia)?den kserw ti na kanw!fovamai an to stamathsw,mh xtupaw to kefali mou meta!isxuei otiapo thn eidikh mporeis na eraseis sth genikh agwgh?

Αποσυνδεδεμένος tou.fas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1017 στις: Ιανουάριος 21, 2010, 09:34:46 μμ »
Μέχρι τώρα ναι,ισχύει αλλά κανείς δεν ξέρει ακόμα.ακούγονται διάφορα....

Αποσυνδεδεμένος LunaDark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1018 στις: Φεβρουάριος 05, 2010, 06:58:51 μμ »
παιδαγωγική επάρκεια έχεις?κοίτα τους πίνακες να δεις τι σε συμφέρει

michalis μπορεις να με παραπεμψεις στους πινακες?

Αποσυνδεδεμένος ΒΑΣΩ2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1019 στις: Φεβρουάριος 15, 2010, 11:13:36 μμ »
 Με τη σειρά μου θα ήθελα και εγώ να αποτρέψω τον οποιοδήποτε ενδιαφερόμενο απο το να παρακολουθήσει ένα τέτοιο σεμινάριο. ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ και ΧΡΟΝΟΣ και τίποτε περισσότερο. Όσο για τις γνώσεις που προσφέρει : ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ. Σε ολόκληρο το σεμινάριο δνε άκουσα τίποτα περισσότερο από αυτά που ήξερα!

Αποσυνδεδεμένος FISEKIDOU DESPINA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1020 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 10:39:35 μμ »
παρακολουθω τωρα σεμιναριο ειδικής αγωγης,  Θα ανοιξουν πολλες θέσεις εργασίας , γιατι σε κάθε σχολειο  στο οποιο θα υπάρχει έστω και ενας μαθητης με μαθησιακες , θα πρεπει να υπάρχει τμημα ειδικής αγωγης. Οπως στα περισσότερα δημοτικα ετσι και στα γυμνασια θα  υπάρχουν τμηματα ένταξης . Οσοι  γνωστοι μου παρακολουθησαν περσι το σεμιναριο ειδ. αγω. φετος δουλευουν ωρομισθιοι. Αρα υπαρχει ελπιδα.

Αποσυνδεδεμένος arlene

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Post Tenebras Lux
    • Προφίλ
Απ: Σεμινάρια Ειδικής Αγωγής-προοπτικές
« Απάντηση #1021 στις: Φεβρουάριος 18, 2010, 10:43:24 μμ »
Παιδια και εγώ προσωπικά γράφω θέλοντας να αποτρέψω καποιους από το να κάνουν το Σεμινάριο.Το έκανα πέρσυ καθώς επίσης και braille.Με τους φιλολόγους είναι οδυνηρή η κατάσταση.Δεν έχουν καλέσει κανέναν.Σκεφτείτε ότι εγώ προσωπικά δεν έχω δηλώσει καν Αττική αλλά Στερεά Ελλάδα σχετικά έχω καλή σειρά και ούτε ωρομισθία δεν έχει προκύψει.Σκεφτείτε πολύ καλά πριν ακουμπήσετε τα λεφτά σας στα ακριβοπληρωμένα σεμινάρια των 400 ωρών.Μόνη λύση τα ολοήμερα.Μονο τοτε θα σωθούμε

+10000000000000000000000000000

αλλα ουτε ολοημερα στον οριζοντα βλεπω....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.