*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 24701 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 02:27:59 μμ »
Αν έβγαινες αξιωματικός από την σμυ δεν θα προτιμούσες να πας σμυ αντί για ευελπίδων που έχει υψηλότερη βάση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:59 »

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 02:35:22 μμ »
Είμαστε σε μία μεταβατική περίοδο στην εκπαίδευση που πάνε να υποβαθμίσουν τα κρατικά πανεπιστήμια και γενικότερα την εκπαίδευση για να 
εισάγουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Οπότε τα κρατικά πανεπιστήμια θα συρρικνωθούν και θα βγάζουν αποφοίτους με μηδενικά δικαιώματα εργασίας και τα ιδιωτικά πανεπιστήμια με
τους δεσμούς που θα αναπτύξουν με τις επιχειρήσεις θα κάνουν χρυσές δουλειές αφού θα προτιμούνται από τους μαθητές.
Αν εισαχθούν τα ιδωτικά πανεπιστήμια τα οποία θα εγκατασταθούν λογικά Αθήνα/Θεσσαλονίκη φανταστείτε πόσα τμήματα αεί/τεί θα κλείσουν στην επαρχία.

Αν είσαι ευχαριστημένος από την κρατική δημόσια εκπαίδευση γιατί να πας στην ιδιωτική?Οι περισσότεροι θα πουν ας δώσω και 3000 euro δίδακτρα τον χρόνο να περάσω ζάχαρη στο πανεπιστήμιο και μετά να βρω δουλειά χαλαρά.Γιατί να πάω στο κρατικό πανεπιστήμιο που απαιτεί να γράψω άριστα για να μπω , να με βαθμολογούν με υψηλά\αυστηρά κριτίρια χωρίς δυνατότητα αντιλογίας ή χαλαρότητας και να το βγάλω 1+ χρόνο από τον προβλεπόμενο.



« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2006, 03:02:01 μμ από Kotsios »

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 06:09:43 μμ »
Επειδή εγώ είμαι μια παλιά καραβάνα να πώ τα εξής: Δεν ξέρω αν θα διαφωτίσω, και το μόνο που δεν θέλω είναι να ανοίξω πόλεμο ανάμεσα σε ΠΕ19 και 20. Μακάρι όποιος είναι άξιος και έχει ενδιαφέρον και μεράκι για την εκπαίδευση να μπορεί να γίνεται εκπαιδευτικός...

Μπήκα στο ΤΕΙ πειραιά ΣΤΕΦ τμ "Η/Υ Συστημάτων" το 1991, 20η, με βαθμολογία στα 4 τότε εξεταζόμενα μαθήματα 18.5 ,17.75, 16.75 και 11 .
 Το πτυχίο μου είναι 6 και κάτι, και ο μόνος λόγος που κατάφερε να ανέβει από το 5, είναι τα αγγλικά τα μαθηματικά οι γλώσσες προγραμματισμού, γιατί στα ηλεκτρονικά τα μικροηλεκτρονικά τη ρομπορική, τα δίκτυα, τις περιφερειακές μονάδες, Ψηφιακή Επεξεργασία Σηματος καί όλα τα σχετικά  μαθήματα άνω του 3ου εξαμήνου, κατάφερνες να πάρεις 5 μόνο αν το είχες δώσει το μάθημα 27 φορές και δεν έχανες ούτε μία ώρα θεωρίας (μή υποχρεωτικής σημειωτέον). Κατάφερα να τελειώσω τα μαθήματα το 1999 πραγματικά μετα βασάνων και κόπων και με πολλές μα πολλές ώρες διαβάσματος και φροντιστηρίου (ΝΑΙ). Αν ήταν κάποιος ποτέ εκεί μόνο έτσι θα με καταλάβει....  Η αλήθεια είναι ότι τότε δεν υπήρχαν και πολλές σχετικές σχολές στα ΤΕΙ. Εμείς, ΤΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ Αθήνας και Θεσσαλονίκης αν θυμάμαι καλά.
 Και βγάλε και τα 2 χαμένα εξάμηνα με τις καταλήψεις, για να καταφέρουμε αυτά τα επαγγελματικά δικαιώματα, που έχουν τώρα όλοι οι απόφοιτοι σχετικών ΤΕΙ.
Δεν θέλω να μειώσω κανέναν που πέρασε Πολυτεχνείο ή ΑΕΙ, αλλά και εμείς δεν είμασταν σκάρτοι. Το αποδείκνυει και η βάση του τμήματος στις Πανελλήνιες. Με τη βαθμολογία μου περναγα και Μαθηματικό Καρλόβασ και Φυσικό κάπου που δε θυμάμαι που.

Καλή δουλειά σε όσους ενδιαφέρονται να δουλέψουν ;)
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 06:31:22 μμ »
Κατερίνα κανείς δεν είναι σκάρτος επειδή είναι ΠΕ ή ΤΕ ή ΔΕ ή δεν ξέρω κι εγώ τι.. Το θέμα είναι ότι κάποιοι κολακεύονται στην ιδέα ότι εαν τα ΠΕ 5νταετούς με τα ΠΕ 4αετούς φοίτησης ή με τα ΤΕ πτυχία, ως δια μαγείας εξισώνονταν εν μια νυκτί (ότι κι αν μπορεί να σημαίνει αυτό) αυτό θα σήμαινε για όσους είναι πιο κάτω στη σκάλα ότι αναβαθμίζονται!!

Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτά που κερδίζονται τόσο εύκολα, χάνονται εξίσου (αν όχι ακόμη πιο) εύκολα με άλλους τρόπους. Δεν συμφέρουν κανένα τέτοιες "αναβαθμίσεις". Άποψή μου  8)

Τυχοδιώκτης μια φορά, για πάντα τυχοδιώκτης...
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:59 »

Αποσυνδεδεμένος Mixanikos_HY

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 12:55:11 μμ »
Παράθεση
Αν έβγαινες αξιωματικός από την σμυ δεν θα προτιμούσες να πας σμυ αντί για ευελπίδων που έχει υψηλότερη βάση?
Το επιχείρημα σου δεν εμπεριέχει την έννοια της ορθης λογικής και κατά τη γνώμη μου αποτελεί σοφιστεία..η Σμυ είναι για Υπαξιωματικούς η Ευελπίδων για Αξιωματικούς και για να το πούμε και με όρους ελεύθερης αγοράς η μεν βγάζει μεσαία/ανώτερα στελέχη η δε ανώτατα.Γι αυτό και έχει διαφορετική βάση..εκτός κι αν εσύ ανάγεις στη σφαίρα του μεταφυσικού τη διαφορά βάσης μεταξύ των Δυο σχολών.

Παράθεση
Όπως είπε ο συνάδελφος παραπάνω, ο μισθός διαφέρει κατά 50 ευρώ. Οι ΠΕ19 θα θέλανε να διαφέρουν και τα καθήκοντα; Δεν μπορώ να τις καταλάβω αυτές τις νοοτροπίες...

Να δεχτώ το λογικό άλμα που κάνεις θεωρώντας ότι θα θέλαμε να διαφέρουμε και στα καθήκοντα,στα οποία προφανώς και δεν μπορούμει να διαφέρουμε αφου για το Υπ.Παιδείας αποτελούμε ενιαία ειδικότητα ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΗΣ Εκπαίδευσης, αλλά... για ποιές νοοτροπίες μιλάς?
Και μια απορία:..Γιατί σε όλες τις υπόλοιπες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ  λέει "Κατηγορία Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης τόσες θέσεις Πληροφορικής ΑΕΙ" και "Κατηγορία Τεχνολογικής Εκπαίδευσης τόσες θέσεις Πληροφορικής ΤΕΙ"και δε λέει "Κατηγορία Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης τόσες θέσεις Πληροφορικής ΑΕΙ/ΤΕΙ"?

Παράθεση
Και ο βασικός μισθός και τα επιδόματα είναι τα ίδια σε όλους τους ΠΕ. Αυτό φαίνεται και από τις καταστάσεις μισθοδοσίας που έρχονται στα σχολεία...

Δεν είναι ακριβώς έτσι  καθώς υπάρχουν σχολές Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης 4/ 5/ 6 χρόνων..οι οποίες δεν εξισώνονται μισθολογικά...Όπως δεν εξισώνεται μισθολογικά ο Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης έχων Διδακτορικό με τον Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης "μη έχοντα" μάστερ.Και θα θελα να ρωτήσω:Γιατί άραγε αυτή η νοοτροπία?Ομολογώ ότι δεν την καταλαβαίνω...

Παράθεση
Επειδή εγώ είμαι μια παλιά καραβάνα να πώ τα εξής: Δεν ξέρω αν θα διαφωτίσω, και το μόνο που δεν θέλω είναι να ανοίξω πόλεμο ανάμεσα σε ΠΕ19 και 20. Μακάρι όποιος είναι άξιος και έχει ενδιαφέρον και μεράκι για την εκπαίδευση να μπορεί να γίνεται εκπαιδευτικός...

Μπήκα στο ΤΕΙ πειραιά ΣΤΕΦ τμ "Η/Υ Συστημάτων" το 1991, 20η, με βαθμολογία στα 4 τότε εξεταζόμενα μαθήματα 18.5 ,17.75, 16.75 και 11 .

Δεν θέλω να μειώσω κανέναν που πέρασε Πολυτεχνείο ή ΑΕΙ, αλλά και εμείς δεν είμασταν σκάρτοι. Το αποδείκνυει και η βάση του τμήματος στις Πανελλήνιες. Με τη βαθμολογία μου περναγα και Μαθηματικό Καρλόβασ και Φυσικό κάπου που δε θυμάμαι που.

Καλή δουλειά σε όσους ενδιαφέρονται να δουλέψουν Wink
Καταρχάς Κατερίνα,εκπροσωπώντας τον εαυτό μου και μόνο, μην ανησυχείς δε μας μειώνεις(?!?) εμάς που περάσαμε Πολυτεχνείο.Εν συνεχεία..Γραφεις σε κάποια φάση "αλλά κι εμείς δεν είμασταν σκάρτοι.." Να ρωτήσω κάτι? Από που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ότι κάποιος (από αυτο το post?) σας θεωρεί σκάρτους λες και μιλάμε για βίδες..Ουδεις απόφοιτος ΑΕΙ υποτιμάει κάποιον απόφοιτο ΤΕΙ όπως φαντάζομαι ουδεις κάτοχος Διδακτορικού Τίτλου υποτιμά κάποιον απόφοιτο ΑΕΙ/ΤΕΙ θεωρώντας τους μάλιστα σκάρτους. Οπότε η προσπάθεια σου να αποδείξεις ότι δεν είστε σκάρτοι μέσω των άριστων βαθμών σου,της βαθμολογίας του ΤΕΙ σου και της δυνητικής σου εγγραφής σε Τμήμα ΑΕΙ βάσει των μορίων σου (για αυτό υποθέτω τα έγραψες διόρθωσε με αν κάνω λάθος) σε ποιόν απευθύνεται? Ελπίζω πάντως να μην απευθύνεται στον ίδιο σου τον εαυτό...

Παράθεση
Πρέπει να καταλάβουμε ότι αυτά που κερδίζονται τόσο εύκολα, χάνονται εξίσου (αν όχι ακόμη πιο) εύκολα με άλλους τρόπους. Δεν συμφέρουν κανένα τέτοιες "αναβαθμίσεις". Άποψή μου

Οι αναβαθμίσεις καλές είναι lio..η οποιαδήποτε αναβάθμιση.. αυτό που κατά τη γνώμη μου είναι "επικύνδυνο" είναι η ισοπεδωτική εξίσωση στο όνομα της (δήθεν)αναβάθμισης..Ο νοών νοείτω...
Και για να προλάβω τυχόν καλοθελητές..το πνεύμα της τοποθέτησης μου δεν είναι ΠΕ19VsΠΕ20 το έγραψα και στην προηγούμενη τοποθέτησή μου επαναλαμβάνω και τώρα..Δε μιλάω για ΠΕ19-20!!! στην τελική οι ΠΕ20 ήταν που έπαιξαν ξύλο με τους μαθητευόμενους μάγους της Πληροφορικής Θεολόγους έξω από το ΥΠΕΠΘ και προλείαναν το έδαφος για την διδασκαλία της Πληροφορικής από ανθρώπους που την έχουν σπουδάσει ανεξαρτήτως ετών σπουδών..Αυτο που λέω εγώ είναι ΑΛΛΟ: (που ο lio το "πιασε") Δεν μπορεί σε κλάδους που έχουν απτά επαγγελματικά δικαιώματα μέσω της υπογραφής (βλ. Πολιτικοί Μηχανολόγοι,Ηλλόγοι Μηχανικοί) να εξισώνονται δια της αναβάθμισης των ΤΕΙ με τους αντίστοιχους τεχνολόγους!!! Και ακόμη πιο γενικά δεν είναι δυνατό να εξισωθούν όλα τα πτυχία όλων των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων όλης της χώρας..βραχυπρόθεσμα ωφελεί κάποιους αλλά "μεσομακροπρόθεσμα" βλάπτει τους πάντες...

"Οι κυβερνήσεις των κρατών έχουν στα χέρια τους 2 μέσα για να κρατούν το λαό σε εξάρτηση,τρομαγμένο και υποτελη: Εναν πιο βάναυσο το ΣΤΡΑΤΟ και έναν πιο ευγενικό το ΣΧΟΛΕΙΟ"  ΝΙΤΣΕ Φριντριχ
"Ουδεις μωρότερος των ιατρών αν δεν υπήρχαν οι δάσκαλοι" Μια είναι η λύση: Μηχανικοί στην Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 01:18:58 μμ »
Παράθεση
Αν έβγαινες αξιωματικός από την σμυ δεν θα προτιμούσες να πας σμυ αντί για ευελπίδων που έχει υψηλότερη βάση?
Το επιχείρημα σου δεν εμπεριέχει την έννοια της ορθης λογικής και κατά τη γνώμη μου αποτελεί σοφιστεία..η Σμυ είναι για Υπαξιωματικούς η Ευελπίδων για Αξιωματικούς και για να το πούμε και με όρους ελεύθερης αγοράς η μεν βγάζει μεσαία/ανώτερα στελέχη η δε ανώτατα.Γι αυτό και έχει διαφορετική βάση..εκτός κι αν εσύ ανάγεις στη σφαίρα του μεταφυσικού τη διαφορά βάσης μεταξύ των Δυο σχολών.
Εγώ απλά αναφέρω αυτό που έχω ακούσει από πολλούς αποφοίτους τεί πληροφορικής.
Τα ίδια αποτελέσματα/δικαιώματα με τον ελάχιστο δυνατό κόπο.

Δεν το έχεις καταλάβει το παράδειγμα γιατί θεωρείς λογικό(και έτσι είναι) ο υπαξιωματικός να είναι κατώτερος του αξιωματικού.
Βλέπεις να ισχύει το ίδιο για μηχανικό - υπομηχανικό στην εκπαίδευση?
Ως μηχανικός πως βλέπεις τον λόγο αποτελέσματα/κόστος?

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1829
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 04:03:02 μμ »
Όποιος θεωρεί τις σπουδές του ανώτερες (μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ΑΕΙ, Πολυτεχνεία, κλπ), διαφωνώντας με την «εξίσωση» που έκανε το Υπουργείο, του προτείνω να στραφεί αντί για την εκπαίδευση που «ισοπεδώνει τα ανώτατα πτυχία», στον ιδιωτικό τομέα και ακόμα καλύτερα στο εξωτερικό. Κανένα ίχνος ειρωνίας, απλή συμβουλή!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2006, 04:09:10 μμ από Dr_Michael »

Αποσυνδεδεμένος pe20katerina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 04:25:36 μμ »
Mixanikos_HY έγραψε:
"..
..όλα "ισα και όμοια"..όλοι "ανώτατα στελέχη". Σε όλες τις άλλες χώρες του κόσμου το κάθε ΤΕΙ βγάζει μεσαία και ανώτερα στελέχη ΌΧΙ Ανώτατα..αλλιώς κατα τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να υπάρχει διάκριση ΤΕΙ ΑΕΙ ας τα κάνουμε όλα ίδια να ησυχάσουμε.. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα...αλλά όχι ο άλλος να σκίζεται να γράφει 19 να περνάει Πολ.Μηχανικός ο άλλος να βγάζει 9 να περνάει ΠολΕργωνΥποδομής και αυτοί οι δύο να θέλουν να εχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα..Δεν αντέχει στην ορθη λογική!
..."


Sorry Mixanikos_HY αλλά διαβάζοντας τα παραπάνω κατί τέτοιο κατάλαβα. Βέβαια συζήτηση κάνουμε. Και πάλι sorry αν παρανόησα. μπορεί να φταίει η βασύνη μου....

Μιλώντας κι εγώ εκπροσωπώντας την αφεντιά μου μόνον, υποθέτω ότι ο Πολ. Μηχανικός δεν μπορεί να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τον Πολ. ΈΡγων Υποδομής, (χωρίς να τα ξέρω ) αλλά αν ο Πληροφορικός ΑΕΙ μπορεί άνετα να διδάξει τεχνολογία-χρήση υπολογιστών-δικτύων γιατί να μη μπορεί και Μηχανικός Υπολογιστών να διδάξει ΓΛΩΣΣΑ, στην Ανάπτυξη εφαρμογών Γ Λυκείου (που στη θεωρεία ασχολείταί και με γλώσσα μηχανής)

Αυτά και πάλι συγνώμη για όποια παρανόηση. Δεν είναι στην πρόθεσή μου να διαπληκτιστώ με κανέναν. Πιστεύω ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί προσπαθούν για το καλύτερο, και ρίχνουν και ξενύχτια διαβάσματος για να μην τους ξεφτλίσει κανένας την επόμενη στην τάξη... Αυτά έμαθα από τν πατέρα μου που διάβαζε 2 ώρες κάθε βράδυ, την ύλη της Ε και ΣΤ, όπου δίδασκε 35 από τα 35 χρόνια υπηρεσίας του
Ciao
Αυτός που κάνει μια ερώτηση είναι ανόητος για 5 λεπτά.
Αυτός που δεν κάνει καθόλου ερωτήσεις παραμένει ανόητος για πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Kotsios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 08:50:19 μμ »
Μιλώντας κι εγώ εκπροσωπώντας την αφεντιά μου μόνον, υποθέτω ότι ο Πολ. Μηχανικός δεν μπορεί να έχει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τον Πολ. ΈΡγων Υποδομής, (χωρίς να τα ξέρω ) αλλά αν ο Πληροφορικός ΑΕΙ μπορεί άνετα να διδάξει τεχνολογία-χρήση υπολογιστών-δικτύων γιατί να μη μπορεί και Μηχανικός Υπολογιστών να διδάξει ΓΛΩΣΣΑ, στην Ανάπτυξη εφαρμογών Γ Λυκείου (που στη θεωρεία ασχολείταί και με γλώσσα μηχανής)

Μία ορθή χρήση των όρων:

1.Πληροφορική Πολυτεχνείο ---> Μηχανικός Υπολογιστών
2.Πληροφορική ΑΕΙ  ---> Επιστήμονας Πληροφορικής/Πληροφορικός
3.Πληροφορική ΤΕΙ ---> Τεχνολόγος Πληροφορικής/Υπολογιστών

Έχω ακούσει τον άθλιο όρο "Πληροφορικάριος" ως αυτοπροσδιορισμού πολλών αποφοίτων τεί (πολλές φορές και αεί).
Χαζό ακούγεται,γιατί δεν λέμε Μαθηματικάριος :).

Μου χτυπάει άσχημα το Μηχανικός Υπολογιστών τεί και Πληροφορικός τεί,αφού οι 2 αυτοί όροι προσδιορίζουν τις προηγούμενες σχολές.
Έτσι πρέπει να λέμε όλοι τεί και αεί κάτι χαζό όταν λέμε τι ήμαστε.
Δεν έχω ακούσει κανένα να άλλο να λέει ότι είναι Ιατρός ΑΕΙ,Νομικός ΑΕΙ κτλ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2006, 08:57:59 μμ από Kotsios »

Αποσυνδεδεμένος toonoma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 03:29:39 μμ »

1.Πληροφορική Πολυτεχνείο ---> Μηχανικός Υπολογιστών
2.Πληροφορική ΑΕΙ  ---> Επιστήμονας Πληροφορικής/Πληροφορικός
3.Πληροφορική ΤΕΙ ---> Τεχνολόγος Πληροφορικής/Υπολογιστών

Να προσθέσω και

2.Πληροφορική ΑΕΙ  ---> Επιστήμονας Πληροφορικής/Πληροφορικός/Μηχανικός Λογισμικού

Τουλάχιστον έτσι μεταφράζεται ο παγκοσμίως δόκιμος όρος Software Engineer που χρησιμοποιείται για τους απόφοιτους της 2ης κατηγορίας.
 Άλλο αν στην Ελλάδα μηχανικοί θέλονται να λέγονται μόνο όσοι ανήκουν στο Τεχνικό Επιμελητήριο.

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 04:00:44 μμ »
Παιδιά συγνώμη, αλλά νομίζω το έχουμε κουράσει. Ας είμαστε κάπως λογικοί. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε μισθολογικά τουλάχιστο ο μηχ. πληροφορικής ΑΕΙ με τον μηχ. πληροφορικής ΤΕΙ παίρνουν ακριβώς τα ίδια λεφτά σαν καθηγητές στα σχολεία, δεδομένου ότι ο 1ος πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ.

Ούτως ή άλλως όποιος πηγαίνει να βγάλει πολυτεχνείο για να γίνει καθηγητής αυτή τη στιγμή (δεδομένης της κατάστασης) είναι ή ψώνιο ή απληροφόρητος.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 09:08:36 μμ »
Παιδιά συγνώμη, αλλά νομίζω το έχουμε κουράσει. Ας είμαστε κάπως λογικοί. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε μισθολογικά τουλάχιστο ο μηχ. πληροφορικής ΑΕΙ με τον μηχ. πληροφορικής ΤΕΙ παίρνουν ακριβώς τα ίδια λεφτά σαν καθηγητές στα σχολεία, δεδομένου ότι ο 1ος πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ.
Ούτως ή άλλως όποιος πηγαίνει να βγάλει πολυτεχνείο για να γίνει καθηγητής αυτή τη στιγμή (δεδομένης της κατάστασης) είναι ή ψώνιο ή απληροφόρητος.

μήπως απλά θέλει να δώσει στον εαυτό του (εφόσον μπορεί βέβαια, γιατί έχει εμπιστοσύνη ότι θα τα καταφέρει στο σκληρό ανταγωνισμό των πανελληνίων εξετάσεων) όσο γίνεται περισσότερα εφόδια;
Και να πω και κάτι άλλο, που θα πλακωσουν να με φάνε ΚΑΙ οι πληροφορικοί ΤΕΙ, και οι ΑΕΙ, και οι μηχανικοί πληροφορικής (ΑΕΙ εννοείται, του τμήματος της Πάτρας και των ισότιμων αντίστοιχων του εξωτερικού)...αν κάποιος θέλει την καλύτερη τύχη στον τομέα της πληροφορικής (και της αγοράς εργασίας), θα πάει ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός Η/Υ (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ξάνθη) ή ηλεκτρολόγος μηχανικός και τεχνολογίας υπολογιστών (Πάτρα)...δεν είναι τυχαίο που η βάση έχει εκτοξευτεί στα ύψη: με ένα πτυχίο είσαι και ΠΕ19 και ΠΕ12 οπότε παίζεις σε δυο ταμπλό στην εκπαίδευση (Πληροφορική-Ηλεκτρολογία), χτυπάς και θέση ηλεκτρολόγου σε ΑΣΕΠ, ΔΕΗ, ΟΤΕ αλλά και Πληροφορικού, παίρνεις εργολαβίες ηλεκτρολόγου στον ιδιωτικό τομέα...και επειδή θα μου πουν πολλοί ότι κακώς μας δίνονται τέτοια δικαιώματα, δεν έχετε παρά να μπείτε σε μια σελίδα των παραπάνω τμημάτων να δείτε πόσα μαθήματα πληροφορικής κάνουμε, ΚΑΙ οι ενεργειακοί...ας μην ξεχνάμε και το IEEE: Institute of Electrical and Electronic Engineers (άσχετοι και οι Αμερικάνοι; εννοείται πως είμαι μέλος, και το Spectrum που λαμβάνω κάθε μήνα, όσοι το γνωρίζουν θα συμφωνήσουν πως είναι η τελευταία λέξη της υψηλής τεχνολογίας)
Lio, ελπίζω να κατάλαβες πόσο ψώνιο και απληροφόρητη είμαι ;)
Α, και απότι ξέρω, οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ για έναν καθηγητή πληροφορικής είναι ίδιες με αυτές του Δημοσίου Ταμείου (διορθώστε με αν κάνω λάθος), εγώ βλέπω διαφορά στο μισθό μου λόγω του κλιμακίου που ανέβηκα με την πρώτη λόγω πενταετούς...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2006, 09:26:14 μμ από spaceoddity »
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος spaceoddity

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19 / Η-Μ & Τ.Υ. ΠΣΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 09:40:50 μμ »
Όποιος θεωρεί τις σπουδές του ανώτερες (μεταπτυχιακά, διδακτορικά, ΑΕΙ, Πολυτεχνεία, κλπ), διαφωνώντας με την «εξίσωση» που έκανε το Υπουργείο, του προτείνω να στραφεί αντί για την εκπαίδευση που «ισοπεδώνει τα ανώτατα πτυχία», στον ιδιωτικό τομέα και ακόμα καλύτερα στο εξωτερικό. Κανένα ίχνος ειρωνίας, απλή συμβουλή!

Μιχάλη εγώ ουδέποτε διαφώνησα με την εξίσωση των πτυχίων στην εκπαίδευση, έναν συνάδελφο ΠΕ20 τον θεωρώ απολύτως ισότιμο και ικανό να ανταπεξέλθει στα καθήκοντα του έργου που προσφέρει ο καθηγητής πληροφορικής...ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα όμως (μισθολογικά-επαγγελματικά δικαιώματα στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο εκτός εκπαίδευσης)...γιατί σε λίγο θα βγουν και οι νοσοκόμοι να ζητούν δικαιώματα γιατρού, to say the least...
"εδώ δεν είναι να'μαι εγώ πάνω από σένα ή εσύ πάνω από μένα. Αλλά ο καθένας μας πάνω από τον εαυτό του."
                                                                Γ. Ρίτσος

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Πτυχία πληροφορικής στα σχολεία
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 28, 2006, 10:43:15 μμ »
Παιδιά συγνώμη, αλλά νομίζω το έχουμε κουράσει. Ας είμαστε κάπως λογικοί. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε μισθολογικά τουλάχιστο ο μηχ. πληροφορικής ΑΕΙ με τον μηχ. πληροφορικής ΤΕΙ παίρνουν ακριβώς τα ίδια λεφτά σαν καθηγητές στα σχολεία, δεδομένου ότι ο 1ος πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ.
Ούτως ή άλλως όποιος πηγαίνει να βγάλει πολυτεχνείο για να γίνει καθηγητής αυτή τη στιγμή (δεδομένης της κατάστασης) είναι ή ψώνιο ή απληροφόρητος.

μήπως απλά θέλει να δώσει στον εαυτό του (εφόσον μπορεί βέβαια, γιατί έχει εμπιστοσύνη ότι θα τα καταφέρει στο σκληρό ανταγωνισμό
των πανελληνίων εξετάσεων) όσο γίνεται περισσότερα εφόδια;

Και βεβαίως έτσι είναι και καλά κάνει! Υπό την έννοια όμως της επαγγελματικής αποκατάστασης εαν ποντάρει κανείς ΜΟΝΟ στην εκπαίδευση, ε τότε είναι κορόϊδο να κάνει τόσο κόπο. Γνώμη μου.


Και να πω και κάτι άλλο, που θα πλακωσουν να με φάνε ΚΑΙ οι πληροφορικοί ΤΕΙ, και οι ΑΕΙ, και οι μηχανικοί πληροφορικής (ΑΕΙ εννοείται, του τμήματος της Πάτρας και των ισότιμων αντίστοιχων του εξωτερικού)...αν κάποιος θέλει την καλύτερη τύχη στον τομέα της πληροφορικής (και της αγοράς εργασίας), θα πάει ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανικός Η/Υ (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ξάνθη) ή ηλεκτρολόγος μηχανικός και τεχνολογίας υπολογιστών (Πάτρα)...δεν είναι τυχαίο που η βάση έχει εκτοξευτεί στα ύψη: με ένα πτυχίο είσαι και ΠΕ19 και ΠΕ12 οπότε παίζεις σε δυο ταμπλό στην εκπαίδευση (Πληροφορική-Ηλεκτρολογία), χτυπάς και θέση ηλεκτρολόγου σε ΑΣΕΠ, ΔΕΗ, ΟΤΕ αλλά και Πληροφορικού, παίρνεις εργολαβίες ηλεκτρολόγου στον ιδιωτικό τομέα...

Συμφωνώ απολύτως, αυτά είναι γνωστά, αλλά υπάρχει και ένα αλλά: οι εργολαβίες ηλεκτρολόγου ιδ. τομέα είναι κατά γενική ομολογία κακοαμοιβόμενες σε σύγκριση πχ με αυτές του πολιτικού μηχανικού. Όλοι απλά παραχωρούν τη σφραγίδα τους έναντι πινακίου φακής.. απ' όσο ξέρω..

και επειδή θα μου πουν πολλοί ότι κακώς μας δίνονται τέτοια δικαιώματα, δεν έχετε παρά να μπείτε σε μια σελίδα των παραπάνω τμημάτων να δείτε πόσα μαθήματα πληροφορικής κάνουμε, ΚΑΙ οι ενεργειακοί...ας μην ξεχνάμε και το IEEE: Institute of Electrical and Electronic Engineers (άσχετοι και οι Αμερικάνοι; εννοείται πως είμαι μέλος, και το Spectrum που λαμβάνω κάθε μήνα, όσοι το γνωρίζουν θα συμφωνήσουν πως είναι η τελευταία λέξη της υψηλής τεχνολογίας)
Lio, ελπίζω να κατάλαβες πόσο ψώνιο και απληροφόρητη είμαι ;)

Συγνώμη αλλά οι χαρακτηρισμοί απευθύνονται σε ΤΩΡΙΝΟΥΣ υποψήφιους οι οποίοι ποντάρουν ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.  Μην παρεξηγούμαστε. Ο παλιός είν' αλλιώς  :)

Α, και απότι ξέρω, οι κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ για έναν καθηγητή πληροφορικής είναι ίδιες με αυτές του Δημοσίου Ταμείου (διορθώστε με αν κάνω λάθος), εγώ βλέπω διαφορά στο μισθό μου λόγω του κλιμακίου που ανέβηκα με την πρώτη λόγω πενταετούς...

Πίστεψέ με χαίρομαι που το μαθαίνω, και το θεωρώ απόλυτα δίκαιο. Έχω συναδέλφους όμως Μηχ. Πληρ. ΑΕΙ που "τρώγονται" συνέχεια. Μου έδωσες στοιχεία για να "τους την πω"  ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 28, 2006, 10:46:03 μμ από lio »
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162173
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 639
Σύνολο: 651

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.