*

Αποστολέας Θέμα: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;  (Αναγνώστηκε 13353 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 04:59:34 μμ »
Εσείς, οι δάσκαλοι, οι νεοδιόριστοι, (22 χρονών) ποιές ώρες οφείλετε να είστε στο ολήμερο;;; Συμπληρώνετε ωράριο και στην πρωινή ζώνη;;;;

Αν π.χ.στις 12:35- 13:15 (1η ώρα στο ολοήμερο) υπάρχει κάποια ειδικότητα που απασχολεί τα παιδάκια (’, ΄Β τάξη), ΕΣΕΙΣ που ΟΦΕΙΛΕΤΕ να βρίσκεστε; Σπίτι σας ; Στο γραφείο των δασκάλων; Να συμπληρώνετε ωράριο στην πρωινή ζώνη;; ΠΟΥ;;;;;;;;;

Σας παρακαλώ ενημερώστε με και πείτε μου τι πραγματικά ισχύει και ΟΧΙ τι εξυπηρετήσεις μπορεί να σας κάνει ο διευθυντής σας!

Διότι "ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε", φέτος!!!

Ευχαριστώ πολύ!  :)

Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
ολοήμερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:23 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
ολοήμερο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 02:28:25 μμ »
Μου ζητήθηκε να καλύπτω 9 ώρες στο ολοήμερο! Καλύπτω και 15 ώρες στην πρωινή ζώνη! (μιλάω για δημοτικό)! Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει το πρόγραμμα στο ολοήμερο και αν η ώρα του φαγητού που είναι μεγάλη, μετράει ως διδακτική ώρα! Μου είπαν πως θα κάνω 2η και 3η ώρα στο ολοήμερο! Ποιες είναι αυτές οι ώρες;
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 02:41:04 μμ »
Εξαρτάται από την ειδικότητα σου και τον υπεύθυνο του ολοημερου Ναταλί. ΠΧ, οι Γυμναστές, οι καθηγητές πληροφορικής, τα εικαστικά είναι ειδικότητες που διδάσκονται σε όλες τις τάξεις, άρα 1η και 2η ώρα είναι από 12:30-14:00 (με απόκλιση 5'-10'). Αν όμως διδάσκεις Αγγλικά, τότε αναγκαστικά η 1η σου ώρα θα ξεκινά στις 13:20, γιατί τότε σχολάνε οι τάξεις που κάνεις μάθημα.

Πέρυσι πήγαινα σε 2 σχολεία. Στο ένα, η ώρα του φαγητού (14:00-14:40) θεωρούνταν διδακτική ώρα και ενώ πρόσεχα τα παιδιά την ώρα που έτρωγαν, θεωρούσαν πως συμπλήρωνα το ωράριό μου. Στο άλλο η υπεύθυνη ήταν αμετάκλητη: την ώρα του φαγητού δε δίδασκα και άρα ήταν κάτι σαν κενό για μας τους ωρομισθίους. Δεν το έψαξα να σου πω ποιος είχε δίκαιο και τι ισχύει. Πάντως αν ξεκινάς στις 13:30 και η ώρα του φαγητού δεν υπολογίζεται ως διδακτική, τότε θα τελειώνεις 15:15'.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2008, 02:43:30 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 02:49:49 μμ »
Με κάθε επιφύλαξη, νομίζω ότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο για την ώρα του φαγητού, αλλά η ΔΟΕ ζητάει κα παροτρύνει να θεωρείται ως διδακτική ώρα.
Αλλά μη σε πάρω στο λαιμό μου, ας μας πει και κανένας άλλος.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ολοήμερο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:15:23 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 03:55:47 μμ »
Οι δάσκαλοι αναλαμβάνουν τη μελέτη στο ολοήμερο.
Δεν θυμάμαι ακριβώς το ωράριο για να σου πω τι ώρα είναι η 2η και η 3η.
Η ώρα του φαγητού είναι διδακτική ώρα και θεωρείται ότι συμπληρώνεις το ωράριο, συγκεκριμένα 5 ώρες την εβδομάδα αλλά έχει σταλεί εγκύκλιος ότι ισχύει μόνο για ένα εκπαιδευτικό από όσους είναι στο ολοήμερο.
Πάντως έχε υπόψη σου ότι εφόσον δουλεύεις και πρωινό, το ωράριο σου είναι 8:00-14:00

Εννοείται ότι τα παραπάνω ισχύουν για μόνιμους και αναπληρωτές δασκάλους, για ωρομίσθιους δεν ξέρω το καθεστώς.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 05:09:08 μμ »
Είμαι δασκάλα και μόνιμη! Το πρωινό ωράριο για μένα θα ξεκινάει 10:45,δηλαδή 4η ώρα! Και τις υπόλοιπες θα τις καλύπτω στο ολοήμερο και θα κάνω τις πρώτες ώρες αφού θα είμαι από πρωί εκεί! Γενικά σχολείο είναι εντάξει όλοι μέχρι στιγμής αλλά θέλω να ξέρω τις ώρες και να επέμβω άμεσα αν κάτι δεν είναι σωστό!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 09:10:22 μμ »

Πέρυσι πήγαινα σε 2 σχολεία. Στο ένα, η ώρα του φαγητού (14:00-14:40) θεωρούνταν διδακτική ώρα και ενώ πρόσεχα τα παιδιά την ώρα που έτρωγαν, θεωρούσαν πως συμπλήρωνα το ωράριό μου. Στο άλλο η υπεύθυνη ήταν αμετάκλητη: την ώρα του φαγητού δε δίδασκα και άρα ήταν κάτι σαν κενό για μας τους ωρομισθίους. Δεν το έψαξα να σου πω ποιος είχε δίκαιο και τι ισχύει. Πάντως αν ξεκινάς στις 13:30 και η ώρα του φαγητού δεν υπολογίζεται ως διδακτική, τότε θα τελειώνεις 15:15'.
συναδελφοι ξερει κανεις αλλος αγγλικος σχετικα με αυτο που αναφερει η pe06? διοτι στο ενα σχολειο που δουλευω εγινε το εξης. πήγαινα στο ενα σχολειο 2η ώρα και μετα στο αλλο 3η και 4η (δλδ ειχα τα 40 λεπτα στην διαθεση μου να αλλαζω σχολειο) ομως ο ενας υπευθυνος μου ζητησε να πηγαινω στο αλλο σχολειο 2η και 3η και στο δικο του τεταρτη. ως αποτελεσμα, και καθομαι 40 λεπτα περιμενοντας τα παιδια να φανε και πηγαινω με την ψυχη στο στομα στο αλλο σχολειο για την τεταρτη ωρα διοτι εχω μονο 10 λεπτα να καλυψω αποσταση 20 λεπτων. Τι γινεται με αυτο? Μπορω να κανω κατι? Ο υπεθυνιος του ολοημερου με ειπε οτι καλο ειναι να μην φτασει το θεμα στην πρωτοβαθμια (πριν κανουμε την αλλαγη).
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:06:34 μμ »
επειδή έχω κι εγώ μια αποριά εδώ http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8979.0   σχετικά με το ωράριο των δασκάλων στο ολοήμερο , ας μου απαντήσει ένας έμπειρος δάσκαλος σας παρακαλώ!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:20:45 μμ »
Εξαρτάται! Εγώ ας πούμε καλύπτω και πρωινό και ολοήμερο! Δεν έχει βγει ακόμα το πρόγραμμα αλλά την πρώτη ώρα που λες (η 6η στο πρωινό ωράριο) εγώ μπαίνω στις άλλες τάξεις (Γ' - ΣΤ') που δεν έχουν σχολάσει ακόμα! Οπότε θα καλύπτω από τη 2η ώρα και μετά στο ολοήμερο! Και κανονικά δε μπορούν να με βάλουν 3η και 4η εφόσον είμαι από το πρωί σχολείο, πρέπει οι ώρες να είναι συνεχόμενες! Το πρόγραμμα τα φτιάχνουν όλοι μαζί οι δάσκαλοι έτσι ώστε να είναι ''σωστό'' για όλους!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:31:59 μμ »
Εσύ όμως όπως σου λέει και η kyra_daskala στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει , είσαι πρωινή! Και όπως λες θα συμπληρώνεις κάποιες ΠΡΩΤΕΣ ώρες στο ολήμερο! Αυτή την περίπτωση πρώτη φορά την ακούω βέββαια!
 Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος συνάδελφος σου που δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ στο ολοήμερο και να μου πει αν γίνεται να συμπληρώνει ώρες στην πρωινή ζώνη κι αν ναι ποιες ώρες επιτρέπεται;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:38:53 μμ »
Mπορεις να τηλεφωνησεις σε οποιοδηποτε γραφειο πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης...

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:45:51 μμ »
Η άλλη κοπέλα που είναι στο ολοήμερο στο σχολείο μου, επειδή κι εκείνη δε συμπληρώνει τις ώρες που πρέπει, θα καλύπτει στο πρωινό ωράριο τις 2 τελευταίες ώρες ή την τελευταία! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: υποχρεώσεις-ωράριο ΔΑΣΚΑΛΟΥ στο ολοήμερο;
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:52:30 μμ »
Η άλλη κοπέλα που είναι στο ολοήμερο στο σχολείο μου, επειδή κι εκείνη δε συμπληρώνει τις ώρες που πρέπει, θα καλύπτει στο πρωινό ωράριο τις 2 τελευταίες ώρες ή την τελευταία! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα!

Μάλιστα! Θέλω να μάθω λοιπόν αν η δασκάλα επιτρέπεται να κάνει τις τελευταίες ώρες στο πρωινό που στην ουσία είναι οι 2 πρώτες στο ολοήμερο;;;;;;;;;;;; Αυτό θέλω να μάθω ισχύει ή είναι εξυπηρέτηση του κάθε διευθυντή στον εκπαιδευτικό;;;;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: ολοήμερο
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:53:18 μμ »
Mπορεις να τηλεφωνησεις σε οποιοδηποτε γραφειο πρωτοβαθμιας εκπαιδευσης...

σε μένα αναφέρεσαι;;
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159520
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 226
Σύνολο: 252

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.