*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες  (Αναγνώστηκε 58456 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:21:28 μμ »
Ευχαριστω  daffodils!! Έτσι είναι ακριβώς!! Τα θέλουν όλα όσο το δυνατό γρηγορότερα και φθηνότερα!!



ετσι ακριβως ειναι!!! εμενα ειχε δωσει lower cambridge! βρισκομαστε τον σεπτεμβριο για να αρχισουμε προετοιμασια για να δωσει τον μαιο και μου λεει η μαμα να δωσει τωρα να ξεμπερδευει!!!!!!!!!!ηταν καλη μαθητρια γενικα αλλα οσο να'ναι 3 μηνες ηταν λιγο,τελικα εδωσε αλλα περασε κυριολεκτικα στο τσακ! αλλα 3 μηνες για γ2 ειναι πολυ μικρο διαστημα


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:27 »

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 09:01:00 μμ »
Zaaaa, δυστυχώς δε γνωρίζω τη γραμματική που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος zaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 02:31:27 μμ »
Δεν πειραζει :) να σαι καλά!


Zaaaa, δυστυχώς δε γνωρίζω τη γραμματική που αναφέρεις.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #157 στις: Μάρτιος 01, 2013, 08:44:45 πμ »
Καλημέρα. Θα ήθελα προτάσεις για ενήλικη που δεν έχει κανένα πτυχίο αγγλικών αλλά έχει σπουδάσει σε αγγλόφωνο κολέγιο και έχει ζήσει για λίγο στην Αμερική. Απ'ότι λέει, τα αγγλικά της είναι "καθημερινά" και τα έχει αφήσει εδώ και 5-6 χρόνια. Θέλει να κάνει 2-3 μήνες μαθήματα. Να κάνω κάποιο βιβλίο τύπου English Files ή άρθρα/listening/λεξιλόγιο και γραμματική από φωτοτυπίες; Πέρσυ, σε μια παρόμοια περίπτωση με ενήλικη που ήθελε να βελτιώσει τα αγγλικά της για να φύγει για μεταπτυχιακό, δούλεψα με φωτοτυπίες πάνω στο αντικείμενο του μεταπτυχιακού της. Τι λέτε;  ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:27 »

Αποσυνδεδεμένος gema!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #158 στις: Μάρτιος 06, 2013, 11:44:30 πμ »
Καλημέρα!!!
Έχει δουλέψει κανείς τα βιβλία "Ventures" της Cambridge University Press? ενδιαφέρομαι να τα χρησιμοποιήσω με ενήλικα μαθητή....

Αποσυνδεδεμένος engedu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #159 στις: Μάρτιος 08, 2013, 09:55:00 μμ »
Σε ενήλικη μαθήτρια μου ξεκίνησα τα Moving On 2 της Litera. Σαν βιβλίο δεν με έχει αφήσει ιδιαίτερα ευχαριστημένη. Αρχικά δεν μου αρέσει που δεν έχει επαναληπτικά κεφάλαια. Δεύτερον στον μαθητή δεν δίνουν cd. Η μαθήτρια μου ήθελε να βελτιώσει την ανάγνωση της και την προφορά της και αναγκάστηκα να της δώσω τα cd τα δικά μου. Αυτό δεν μου πολυαρέσει γιατί συνήθως αν δίνεις κάποιο αντικείμενο δικό σου σε άλλον δεν το παίρνεις πίσω όπως το έδωσες. Επίσης το coursebook δεν έχει καμία αναφορά σε γραμματική. Σε αναγκάζουν δηλαδή να πάρεις και το βιβλίο της γραμματικής ουσιαστικά. Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει μείνει ευχαριστημένος απλά ήθελα να κάνω κάτι διαφορετικό από των ενηλίκων του Γρίβα και τελικά ήταν μια κακή επιλογή. Μόλις τα τελειώσουμε θα κάνω σίγουρα το English for Adults 3 γιατί θέλει να πάει για lower.

  Παρέθεσα απλώς την εμπειρία μου!  ;D

Αποσυνδεδεμένος sofaki4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 26, 2013, 11:34:54 μμ »
σε ενηλικη που εχει το Β2 και θελει να παρει το ecpe η καποιο αλλο αντιστοιχο (δεν ασχολειται με τα αγγλικα εδω και χρονια),πως θα μου προτεινατε να το δουλεψω?σκεφτηκα του γριβα τα βιβλια english for adults αλλα δεν φτανουν μεχρι το c2! :oνα ξεκινησω με το english for adults 2 του γριβα και μετα να περασω σε καποιο coursebook απο prof?η κοπελα ειναι διατεθειμενη για πολυ διαβασμα κι αυτο ειναι το ευχαριστο ;)!απο placement tests ξερει κανεις?που μπορω να βρω ετσι ωστε να τσεκαρω κι απο πρωτο χερι το επιπεδο της?



καθε βοηθεια ,ειναι πραγματικα ευπροσδεκτη!!!!!!! :D

Αποσυνδεδεμένος sofaki4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 27, 2013, 11:24:56 πμ »
ας μου δωσει κι εμενα τα φωτα καποιος-α λιγο πιο εμπειρος!!!!! :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 17, 2013, 10:22:11 πμ »
εχω ενα θεματακι...
θα στειλω για ECPE ενα φοιτητη τον Μαη. Εντωμεταξυ, ολη την χρονια που γραφαμε εκθεσεις χωρις οριο χρονικο δεν ειχε κανενα προβλημα, ηταν πολυ καλες , χωρις ιδιαιτερα λαθη και σε πολυ καλο επιπεδο. Τους τελευταιους 2 μηνες που του θετω το χρονικο οριο των 30 λέπτων, σαν να ειναι αλλο παιδι. Πολλες φορες δεν προλαβαινει να τελειωσει την εκθεση, ποσο μαλλον να την διορθωσει. Εχει πολλα συντακτικα λαθη, γραμματικα και πολυ φτωχο επιπεδο.
Τι να κανω? δεδομενου οτι δεν εχω πολυ χρονο μπροστα μου????

Αποσυνδεδεμένος Adam1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 03:12:40 μμ »
Καλησπέρα! Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό και απλό βιβλίο για μάθημα σε αρχάριους ενήλικες (δεν έχουν ξανακάνει αγγλικά);

Αποσυνδεδεμένος elenita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 04:14:31 μμ »
Γεια σας,
πριν 12 χρονια πηρα το cambridge lower. απ του χρόνου λέω να ξεκινήσω μαθήματα για advanced ή proficiency. Μπορείτε να μου προτείνεται καποια βιβλια έτσι ωστε να ξεκινησω μονη μου τωρα επαναληψη ώστε να μη μου είναι τελείως άγνωστα του χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #165 στις: Ιανουάριος 12, 2017, 05:02:17 πμ »
Καλημέρα παιδιά. Ανασταίνω το θέμα για να μην δημιουργώ καινούργιο.

Πρόκειται να κάνω μάθημα σε δύο φίλους οι οποίοι δεν έχουν πάρει το lower και δεν έχουν επαφή με τα αγγλικά από το λύκειο ( είμαστε 29 πλέον ). Θα τους κάνω σε group μιας και το επίπεδο τους πιστεύω πως είναι σχεδόν πανομοιότυπο, elementary θεωρώ, θα τους δώσω να κάνουν και placement test για επιβεβαίωση.

Μιας και έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια από τις τελευταίες συζητήσεις βιβλίων θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα στις σειρές των βιβλίων για ενήλικες. Ποιες σειρές θα προτείνατε για την συγκεκριμένη περίπτωση? Ακούω πολύ το english for adults 1,2,3 του Γρίβα αλλά έχω την αίσθηση πως είναι ίσως κάπως παλιό πλέον. Θα με ενδιέφεραν σειρές με σύγχρονο σχεδιασμό και όσο το δυνατόν περισσότερο ενδιαφέρον για τους μαθητές.

Έχω βρει το συγκεκριμένο άρθρο με ορισμένες σειρές που όντως συναντώ συχνά να προτείνονται στην έρευνα που έχω κάνει ως τώρα και βλέπω σε αρκετές από αυτές ενδιαφέρουσες καινοτομίες  αν μπορούν να χαρακτηριστούν έτσι, ως προς τον σχεδιασμό του μαθήματος, και διακρίνω μια τάση προς το interactive υλικό που θεωρώ πως κάνει το μάθημα πιο ενδιαφέρον.

http://www.exploringenglish.pl/en/top-10-english-coursebooks-for-adult-learners

Ποιες σειρές βιβλίων ξεχωρίζετε εσείς για αυτό το επίπεδο?
Επίσης με δεδομένη την πρόθεση προετοιμασίας για lower ενδεχομένως τον επόμενο χρόνο μήπως θεωρείτε πως είναι προτιμότερο ίσως να αρχίζαμε από pre-intermediate και όχι elementary για να μην υπάρξουν κενά από την μετάβαση του χρόνου?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 361

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.