*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες  (Αναγνώστηκε 58443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 09:45:43 μμ »
George συγγνωμη τι εννοεις οταν λες συνεργατη για το μαθημα;
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:48 »

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 24, 2012, 09:49:28 μμ »
George συγγνωμη τι εννοεις οταν λες συνεργατη για το μαθημα;

για κάποια που δεν προλάβαινα μαθήματα, έψαχνα ένα άτομο να πάει, πάντως οι ενήλικες είναι οι χειρότεροι, κυρίως παιδιά
να αναλαμβάνετε, όχι ακυρώσεις (όσες τουλάχιστον οι ενήλικες), και θα τους έχετε για χρόνια, έτυχε ενήλικας (κάτοχος ECPE), να θέλει IELTS μαθήματα, έκανε κάποια μετά με παρατάει (χωρίς κλήση να μου πει διακόπτει) και πάει να κρατήσει free βιβλίο IELTS που του είχα δώσει (ως καθηγητής τα λαμβάνω δωρεάν βέβαια, αλλά δεν έχει να λέει κάτι!! :( )

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 09:42:14 μμ »
Συγγνώμη, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είναι ο "συνεργάτης" στα ιδιαίτερα μαθήματα. Δηλαδή, όταν με παίρνει μια οικογένεια τηλέφωνο για ιδιαίτερο και δεν έχω ώρες, της προτείνω κάποιον άλλο καθηγητή και παίρνω "ποσοστά";  ??? ??? ??? Κι αν ναι, το έχεις κάνει και το έχουν δεχτεί οικογένεια/"συνεργάτης";

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 25, 2012, 10:49:02 μμ »
Συγγνώμη, αλλά ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είναι ο "συνεργάτης" στα ιδιαίτερα μαθήματα. Δηλαδή, όταν με παίρνει μια οικογένεια τηλέφωνο για ιδιαίτερο και δεν έχω ώρες, της προτείνω κάποιον άλλο καθηγητή και παίρνω "ποσοστά";  ??? ??? ??? Κι αν ναι, το έχεις κάνει και το έχουν δεχτεί οικογένεια/"συνεργάτης";

προτείνω κάποιον γνωστό αξιόπιστο καθηγητή, συνήθως δεν παίρνω τίποτα αφού είναι ψίχουλα η ώρα ούτως ή άλλως,
βέβαια η οικογένεια μπορεί να μην το δεχτεί όντως (μια φορά είχα φρικτούς πόνους στα δόντια, ή το έβαζα άλλη μέρα ή
μπορούσα να στείλω κάποιον άλλον καθηγητή) ΥΓ εσάς τι σας πειράζει by the way?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:36:48 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 08:13:19 πμ »
νομιζω δεν ειναι καθολου κακη ιδεα!

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 12:05:00 μμ »
νομιζω δεν ειναι καθολου κακη ιδεα!

Ειδικά για κάτι περιοχές τέρμα Θεού εγώ δεν πάω (δεν με συμφέρει απόσταση-χρόνος σε συγκοινωνίες).
Υπάρχει άτομο που πάει ευχαρίστως (αφού είναι δίπλα και έχει και αμάξι, αρκεί να βγαίνει κάποιο κέρδος για αυτόν βέβαια αν βγάλουμε το καύσιμο). Πάντως το γρουσούζεψα με τα μαθήματα νεκραμάρα εδώ και μέρες από νέα τηλέφωνα  >:( :( ???

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 07:02:46 μμ »
προτείνω κάποιον γνωστό αξιόπιστο καθηγητή, συνήθως δεν παίρνω τίποτα αφού είναι ψίχουλα η ώρα ούτως ή άλλως,
βέβαια η οικογένεια μπορεί να μην το δεχτεί όντως (μια φορά είχα φρικτούς πόνους στα δόντια, ή το έβαζα άλλη μέρα ή
μπορούσα να στείλω κάποιον άλλον καθηγητή) ΥΓ εσάς τι σας πειράζει by the way?
Και ποιος σου είπε ότι μας πειράζει; Εγώ δε θα μπορούσα να το κάνω αλλά γιατί να με πειράζει αν το κάνεις εσύ; Είναι θέμα χαρακτήρα. Ούτε να πάρω €40 που παίρνουν άλλοι μπορώ αλλά δε θα τα βάλω με όσους το κάνουν. Μαγκιά τους αν βρίσκουν κορόιδα που τα δίνουν. Απλά πρώτη φορά άκουγα κάτι τέτοιο και μου έκανε εντύπωση. Αυτό μόνο......

Αποσυνδεδεμένος jasmin13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 07:18:54 μμ »
Προσωπικά δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση...ανταλλάσσουμε ιδιαίτερα με συναδέλφους, καθώς τυχαίνει στον καθένα να έχει ήδη ρυθμίσει το πρόγραμμά του τη συγκεκριμένη χρονιά ή περίοδο ή να μην βολεύουν οι ώρες που ζητά ο ενήλικας..Επί τη ευκαιρία συμφωνώ μαζί σου George999 καμιά φορά οι ενήλικες είναι χειρότεροι από παιδιά..πάντως οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους...δεν θέλει κ πολλές υποχωρήσεις..απαίτηση να πληρώνουν το κάθε μάθημα και την ακύρωση αν είναι από δική τους ευθύνη...χρόνια εμπειρίας με φοιτητές, γιατρούς, φιλομαθείς συνταξιούχους..κλπ.

Αποσυνδεδεμένος George999

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 26, 2012, 10:35:01 μμ »
Προσωπικά δεν μου κάνει καθόλου εντύπωση...ανταλλάσσουμε ιδιαίτερα με συναδέλφους, καθώς τυχαίνει στον καθένα να έχει ήδη ρυθμίσει το πρόγραμμά του τη συγκεκριμένη χρονιά ή περίοδο ή να μην βολεύουν οι ώρες που ζητά ο ενήλικας..Επί τη ευκαιρία συμφωνώ μαζί σου George999 καμιά φορά οι ενήλικες είναι χειρότεροι από παιδιά..πάντως οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους...δεν θέλει κ πολλές υποχωρήσεις..απαίτηση να πληρώνουν το κάθε μάθημα και την ακύρωση αν είναι από δική τους ευθύνη...χρόνια εμπειρίας με φοιτητές, γιατρούς, φιλομαθείς συνταξιούχους..κλπ.

ε ναι "You scratch my back and I'll scratch yours", τώρα για κάτι 40ρια την ώρα αυτά πάνε σε τελείως άλλες περιοχές, οι native speakers που τα λάμβαναν φύγανε για τις πατρίδες τους!! ;D

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #135 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 09:56:35 πμ »
Καλησπέρα. Να θέσω κι εγώ ένα θέμα;

Τις συνεχείς ακυρώσεις μαθημάτων που από ότι καταλαβαίνω, είναι συχνό χαρακτηριστικό των ιδιαίτέρων σε ενήλικες, πως τις χειρίζεστε;

Γιατι έχω αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο και είμαι στο τσακ  να πάθω έκρηξη και να παρατήσω δύο ιδιαίτερα που μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Επανέρχομαι στα προβλήματά μου >:(. Έκανα ένα ξεκαθαρισμα στους γονείς ότι έχω φτάσει στα όρια μου γιατι το πρόγραμμα μου είναι πολύ σφιχτό και πλέον ακύρωση θα δεχθώ για πάρα πολύ σοβαρό λόγο και έγκαιρα (όχι μια ώρα πριν) μόνο από τους ίδιους και όχι από τον μαθητή . Το άλλο να μου πληρώσουν μάθημα που ακυρώνουν, αν και ξέρω ότι γίνεται, δεν μου βγαίνει να το ζητήσω.

Το βασικό μου πρόβλημα όμως είναι ότι νιώθω σαν να ρίχνω νερό σε βαρέλι χωρίς πάτο, ματαιότης ματαιοτήτων κ.λ.π.. Έχουμε κάνει πάνω από 60 ώρες ιδιαίτερο και μπορεί να του έχω πει 10 φορές τι σημαίνει η ίδια  πολύ απλή και βασική αγγλική λέξη και να την ξαναρωτάω και να μου λέει το ίδιο λάθος. Η να του πω τι σημαίνει κάτι σε μια άσκηση και να το συναντήσουμε μετά από δέκα λεπτά και να μην ξέρει τι σημαίνει. Συν του ότι πολλές φορές δεν κάνει αυτά που του βάζω γιατι και καλά δεν τα σημείωσε ή δεν μπορούσε να το κάνει, ή ήταν down (ναι το έχω ακούσει και αυτο σαν λόγο) οπότε καταλήγουμε να τα κάνουμε μαζί στην ώρα του μαθήματος και  εννοείται ότι έχουμε μείνει τελείως πίσω.
 Και ή με κοιτάει με απλανές βλέμμα, ή σαν να τον βασανίζω ή μου πετάει το "αχ αγχώθηκα τώρα"
Το θέμα είναι ότι όταν ξεκινήσαμε το καλοκαίρι θεώρησα ότι με 4 ώρες ιδιαίτερο και διάβασμα θα μπορούσε να δώσει κάτι εύκολο σε επίπεδο Β2 (το κπγ) τον Μάιο και έδωσα αυτό σαν εκτίμηση στους γονείς. Αλλά πραγματικά έχω απελπιστεί και έχω κουραστεί και πάρα πολυ ψυχολογικά γιατί είναι σαν να κάνω μάθημα σε χρυσόψαρο με εγκεφαλική βλάβη  >:(. Αλλά επειδή με συμπαθεί πολύ και μου λεει συνέχεια τι καλή και υπομονετική που είμαι και πόσο ενδιαφέρον κάνω το μάθημα και ότι πρώτη φορά έχει στρωθεί  :o για να διαβάσει Αγγλικά, νιώθω άσχημα να αφήσω το μάθημα. Και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το δώσω και σε κάποιον συνάδελφο γιατι όταν εξηγώ την κατάσταση δεν το θέλει κανείς.

Εσεις τι θα κάνατε στην θέση μου;





Εν τω μεταξύ θέλει να δώσει

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #136 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 08:25:24 πμ »
Καλησπέρα. Να θέσω κι εγώ ένα θέμα;

Τις συνεχείς ακυρώσεις μαθημάτων που από ότι καταλαβαίνω, είναι συχνό χαρακτηριστικό των ιδιαίτέρων σε ενήλικες, πως τις χειρίζεστε;

Γιατι έχω αρχίσει να τα παίρνω στο κρανίο και είμαι στο τσακ  να πάθω έκρηξη και να παρατήσω δύο ιδιαίτερα που μου έχουν σπάσει τα νεύρα.
Το βασικό μου πρόβλημα όμως είναι ότι νιώθω σαν να ρίχνω νερό σε βαρέλι χωρίς πάτο, ματαιότης ματαιοτήτων κ.λ.π.. Έχουμε κάνει πάνω από 60 ώρες ιδιαίτερο και μπορεί να του έχω πει 10 φορές τι σημαίνει η ίδια  πολύ απλή και βασική αγγλική λέξη και να την ξαναρωτάω και να μου λέει το ίδιο λάθος. Η να του πω τι σημαίνει κάτι σε μια άσκηση και να το συναντήσουμε μετά από δέκα λεπτά και να μην ξέρει τι σημαίνει. Συν του ότι πολλές φορές δεν κάνει αυτά που του βάζω γιατι και καλά δεν τα σημείωσε ή δεν μπορούσε να το κάνει, ή ήταν down (ναι το έχω ακούσει και αυτο σαν λόγο) οπότε καταλήγουμε να τα κάνουμε μαζί στην ώρα του μαθήματος και  εννοείται ότι έχουμε μείνει τελείως πίσω.
 Και ή με κοιτάει με απλανές βλέμμα, ή σαν να τον βασανίζω ή μου πετάει το "αχ αγχώθηκα τώρα"
Το θέμα είναι ότι όταν ξεκινήσαμε το καλοκαίρι θεώρησα ότι με 4 ώρες ιδιαίτερο και διάβασμα θα μπορούσε να δώσει κάτι εύκολο σε επίπεδο Β2 (το κπγ) τον Μάιο και έδωσα αυτό σαν εκτίμηση στους γονείς. Αλλά πραγματικά έχω απελπιστεί και έχω κουραστεί και πάρα πολυ ψυχολογικά γιατί είναι σαν να κάνω μάθημα σε χρυσόψαρο με εγκεφαλική βλάβη  >:(. Αλλά επειδή με συμπαθεί πολύ και μου λεει συνέχεια τι καλή και υπομονετική που είμαι και πόσο ενδιαφέρον κάνω το μάθημα και ότι πρώτη φορά έχει στρωθεί  :o για να διαβάσει Αγγλικά, νιώθω άσχημα να αφήσω το μάθημα. Και το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να το δώσω και σε κάποιον συνάδελφο γιατι όταν εξηγώ την κατάσταση δεν το θέλει κανείς.

Εσεις τι θα κάνατε στην θέση μου;





Εν τω μεταξύ θέλει να δώσει
αυτο ωφειλετε στο οτι δεν διαβαζει ή μηπως εχει καμποια δυσλεξια? διοτι στους ενηλικες σε αντιθεση με τα παιδια ειναι πολυ πιο δυσκολο να εντοπιστει το προβλημα.

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #137 στις: Δεκέμβριος 13, 2012, 12:38:04 μμ »
Δεν θεωρώ ότι έχει δυσλεξία (γράφει και διαβάζει μια χαρά), πιο πιθανό βρίσκω το Συνδρομο Ελειμματικής Προσοχής (ADHD) χωρίς να είμαι ειδικός συν του ότι δεν έχει καθόλου καλή μνήμη. Και σουαχίλι να σου πω μια λέξη 10 φορές ο μέσος ανθρωπος την έχει μάθει. Α και εχει μικρότερο διάστημα συγκέντρωσης από εξάχρονο ενώ περνάει άπειρες ώρες online στα γνωστά social media.

Αλλά το να μην κάνει το homework και να μην διαβάζει το λεξιλόγιο  το 70% των μαθημάτων, θεωρώ ότι βασικά είναι τεμπελιά.

Η ξένη γλώσσα θέλει και διάβασμα, ακόμα περισσότερο αν δεν έχεις ανεπτυγμένη γλωσσική νοημοσύνη (για να βάλω μέσα και τον Η. Gardner).

Αποσυνδεδεμένος zaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 07:34:21 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Διάβασα σχεδόν όλες τις σελίδες που αφορούν τα μαθήματα σε ενήλικες, αλλά εξακολουθώ να θέλω βοήθεια για την επιλογή βιβλίου! Έχω κάνει μια έρευνα ως τώρα αλλά του Γριβα δεν με ενθουσίασαν. Για τα Moving on δε βρήκα sample pages για να εχω άποψη.
Μ αρεσαν κυριως το Global (Macmillan) αλλά μου φάνηκε ακριβό, το New English Files (Oxford) το οποίο όμως εστιάζει πολύ στην προφορά ( εγώ θα προτιμούσα να εστιάζει σε γραμματική) και τέλος το Traveller (MM Publications) το οποίο όμως δεν έχω ακούσει κανένα να το έχει δουλέψει και αυτό με έβαλε σε σκέψεις!
Τη βοήθειά σας παρακαλώ! Ξέχασα να αναφέρω το επίπεδο: intermediate!
Τέλος θα μ ενδιέφερε και κάποιο καλό βιβλίο γραμματικής ! Ευχαριστώ θερμά!

Αποσυνδεδεμένος Mary26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 10, 2013, 08:01:20 μμ »
τα moving on ειναι αρκετα συμπαθητικα!και τα face 2 face απο cambridge ειναι καλα αλλα ειναι λιγο πιο παλια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.