*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες  (Αναγνώστηκε 58455 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« στις: Οκτώβριος 01, 2008, 10:45:37 μμ »
Καλησπερα και παλι..

Μου προταθηκε ενα ιδιαιτερο το οποιο ειναι ενας θειος μου που θελει να μαθει να μιλαει αγγλικα, οχι πτυχια και τετοια απλα να ξερει να μιλαει αγγλικα σχετικα καλα..

Ποσα θα παιρνατε εσεις σε μια τετοια περιπτωση (αν δεν ηταν γνωστος σας, εγω βεβαια θα παρω λιγοτερα) και ποσες ωρες την εβδομαδα χρειαζονται?

Και γενικα υπαρχουν ειδικα βιβλια για τετοιες περιπτωσεις και ποια ειναι η μεθοδολογια?

Ποσο καιρο προτεινετε να του κανω?

Ποιος ειναι ο βαθμος δυσκολιας για μενα?

Σας ευχαριστω και παλι και ελπιζω καποια μερα να μπορω να βοηθαω κι εγω εσας.....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2008, 11:00:13 μμ από Tzimakos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος P.elsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • HAVE A GREAT DAY......!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:32:08 πμ »
Γνωστός μου δίνει 18 την ώρα και κάνει 2 φορές την εβδομάδα (όχι για πτυχίο) - για βιβλία και κτλ καλό θα΄ταν να σ'ενημερώσει κάποιος της Αγγλικής!!!
  ;)


Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 11:52:21 πμ »
Tzimakos, ενα θα σου πω. Τρεις γνωστοι/φιλοι μου (μικρη κοινωνια βλεπεις) μου εχουν ζητησει να κανουν μονο προφορικα για να μαθουν να μιλανε, και τελικα δεν εκανα σε κανεναν!!
Δε νομιζω οτι ειναι και πολυ ευκολο αν δεν ξερει καποιος τιποτα απο λεξεις, γραμματικη, και τα βασικα τελος παντων, να αρχισει να μιλαει!!

Ο θειος σου ξερει τιποτα η απ'το μηδεν θα ξεκινησει; Αν ξερει, μπορεις να παρεις καποιο βιβλιο με skills (δεν εχω καποιο υποψιν μου, δυστυχως, μονο του γριβα english for adults, αλλα δεν ειναι μονο για speaking), αν δεν ξερει τιποτα, ισως πιο καλα να του μαθεις και καποια βασικα πραγματα γραμματικης.

Το θελει για δουλεια; Πχ τουριστικα;


Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 12:06:54 μμ »
Νομίζω πως όσο και να προσπαθήσεις -αν τελικά το αναλάβεις- δε θ'αποφύγεις ν' αφιερώσεις ώρες σε γραμματική και συντακτικό. Συμφωνώ πως δε θα είναι τόση η πίεση όσο σε κάποιον που προετοιμάζεται για πτυχίο, αλλά πώς θα μάθει να μιλάει σωστά και να επικοινωνεί αν δε μάθει τη χρήση βοηθητικών ρημάτων στην ερώτηση -πχ-, άρα να μάθει το σχηματισμό των ρημάτων σε όλους τους χρόνους και όλους τους τύπους? Και πώς θα καταλάβει το infinitive ή το geround αν δεν αφιερώσεις μαθήματα σ'αυτά?
Αν και όταν διάβασα το θέμα μου φάνηκε απλό, τώρα που το ξανασκέφτομαι είναι ψιλομανίκι... Στη θέση σου δε νομίζω ότι θα το αναλάμβανα Tzimakos. Βέβαια είναι και συγγενής σου κι ίσως νιώθεις άσχημα να του πεις "όχι", αλλά έχε το νου σου μήπως θεωρεί ότι επειδή είναι ενήλικος σε 7 μήνες θα μιλάει τ'Αγγλικά όπως ο Τόνι Μπλερ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:36 »

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 01:01:57 μμ »
Οχι ειναι λογικος ανθρωπος θα καταλαβει οτι του πω και ναι να κανουμε και γραμματικη και οτι χρειαζεται ..

Στο τελος τελος εγω θα του πω πως εχει το πραγμα και αν καταλαβει καταλαβε αν οχι παλι καλως....

Το θελει επειδη και στη δουλεια του χρειαστηκε καποιες φορες αλλα και γιατι θελει γενικα να μπορει να πει μια κουβεντα στ αγγλικα..Το ειχε αφησει αλλα τον παροτρυνει τωρα ενας φιλος του και θα τους κανω σε γκρουπακι..
Οπως καταλαβαινετε εκτος απ το οτι δε θελω να πω οχι επειδη ειναι θειος μου δε θελω να πω οχι και λογω του οτι ειναι μια καλη οικονομικη ευκαιρια για μενα και δε θα ηθελα να το απορριψω..

Ποια σειρα βιβλιων θα μου προτεινατε?
Ποσες ωρες τι βδομαδα για να κανουμε καποια δουλεια μεχρι το καλοκαιρι?
Πειτε κι οι αλλοι εκτιμωμενες τιμες για να εμπνευστω και σ αυτο το θεμα...

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 01:09:54 μμ »
2 ή 3 ώρες/εβδομάδα είναι ΟΚ νομίζω. Το οικονομικό είναι ένα θέμα. Θα είναι 2 άτομα, σωστά?? Ξέρω και εγώ?? Γύρω στα 25 ίσως/ώρα?? Για βιβλία δεν έχω ιδέα. Μια βόλτα στους εκδοτικούς ίσως σο δώσει κάποια πιθανά εγχειρίδια.

Αποσυνδεδεμένος P.elsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Γυναίκα
  • HAVE A GREAT DAY......!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 01:31:51 μμ »
30 να πάρεις την ώρα...απο 15 θα δώσουν (δεν είναι πολλά, αν το σκεφτείς). Θα σου λεγα 3 φορές την εβδομάδα γιατί φαντάζομαι πως είναι και κάποιας ηλικίας οπότε θα χουν μια δυσκολία παραπάνω..............
Καταλαβαίνεις τι εννοώ!!! :) :)

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 02:11:42 μμ »
Νομιζω πως μπορεις να κανεις 2 φορες απο 1,5 ωρα. Και να δινει ο καθενας 12 την ωρα, αρα το μαθημα τους ερχεται 18 κι εσενα 36...

Εχει πολλη δουλεια και θα χρειαστουν αρκετα μαθηματα για να μιλησουν, αλλα νομιζω οτι τα παραπανω θα ειναι πολλα, ειδικα εφοσον δεν τους νοιαζει για πτυχιο κι εφοσον την περισσοτερη ωρα θα κανετε απλα κουβεντουλα.

Για να μαθουν να μιλανε πρεπει απλα να μιλανε! Μαθητρια μου του lower, απο γραμματικη εχει ακομα κενα, στα προφορικα στην αρχη ηταν απελπισια σκετη, αλλα τη ρωταγα με ειλικρινες ενδιαφερον καθε μερα πως ηταν η μερα της κι εχει γινει εξπερ!

Αποσυνδεδεμένος ssssh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 02, 2008, 02:39:55 μμ »
Εγω θα ζητουσα τουλαχιστον 15 ευρω την ωρα. θα διαλεγα ενα coursebook σαν βαση. Το speaking χρειαζεται και τα αλλα skills- reading, listening, writing και γραμματικη και λεξιλογιο. Παντωs θα περναγα καλα...Εχω βαρεθει τα exam classes ::)

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 07:37:12 πμ »
Θα παρω απο το Litera το top speed για γραμματικη που ειναι ακριβως γι αυτο το σκοπο..

Πιστευω τουλαχιστον γραμματικη και λεξιλογιο χρειαζεται για να μαθουν τα βασικα ωστε να μην τους ρωτανε "How do you do?" και λενε " Ντου ντου" οπως ο Παπαγιαννοπουλος..

Τωρα για περαιτερω ποια ειναι η γνωμη σας, να κανουμε και καποιο coursebook η να επικεντρωθω στην κουβεντα οπως προτεινει η irene?

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 07:52:29 πμ »
Φαντάζομαι πως το coursebook ε θα μπορέσεις να το αποφύγεις. Επέλεξε κάτι χαλαρό πάντως, μην τους ρίξεις στα βάθιά! Για το έξτρα speaking που λέει η irene.a μπορείς να βρίσκεις φώτο από περιοδικά, άρθρα από εφημερίδες και να κάνετε συζήτηση βάσει αυτών, από το ιντερνετ υλικό, δε θα σε δυσκολέψει τόσο πιστεύω. Θέλω να πω, πως μάλλον δε θα χρειαστεί να πάρεις βιβλίο ΚΑΙ για το speaking χωριστά.

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 10:22:32 πμ »
Στο about.com, καπου που υπαρχει ενοτητα για EFL θυμαμαι που ειχα βρει καποτε πολυ ενδιαφεροντα πραγματα, οπως ειδικα μαθηματα και εκφρασεις ανα θεμα, πχ Introducing yourself, asking for information, giving information, small talk (νομιζω αυτο θα ειναι ο,τι πρεπει).

Αποσυνδεδεμένος ssssh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 03, 2008, 02:23:35 μμ »
Πιστευω οτι ενα coursebook σε καλυπτει για την γραμματικη. Δεν χρειαζεται ξεχωριστω βιβλιο. Υπαρχει ενα πολυ καλο και χρησιμο βιβλιο για καθηγητεs.... Conversation Gambits-Real English Conversation Practices-Eric Keller and Sylvia T. Warner- Publication: Thomson.

Αποσυνδεδεμένος Tzimakos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Ιδιαίτερα αγγλικών σε ενήλικες
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 08, 2008, 03:29:04 μμ »
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και το χρονο που διαθεσατε για να με βοηθησετε..

                          Τζιμακος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.