*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες για μεταθέσεις (varia)  (Αναγνώστηκε 83454 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dooda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #98 στις: Απρίλιος 11, 2010, 12:58:54 πμ »
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής : Αν πάρουν αμοιβαία μετάθεση 2 εκπαιδευτικοί με οργανικές θέσεις, αυτό σημαίνει ότι α) αυτόματα ο καθένας πηγαίνει στο σχολείο που κατείχε την οργανική ο άλλος ή β) ότι μπαίνουν και αυτοί στην διαδικασία των τοποθετήσεων όπως όλοι στο νέο τους ΠΥΣΔΕ?

Ευχαριστώ πολύ!

Υ.Γ.:Οι αιτήσεις για αμοιβαία μετάθεση λήγουν εντός της ερχόμενης εβδομάδας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #99 στις: Απρίλιος 14, 2010, 06:32:14 μμ »
 killbill, τα γράφω ξανά.
Όντως αίτηση για μετάθεση -βελτίωση κάνεις το Νοέμβριο και συνήθως τον Ιούνιο κάνεις αίτηση τοποθέτησης.
Για απόσπαση οι αιτήσεις γίνονται συνήθως τον Απρίλιο μετά από εγκύκλιο που βγαίνει.Όταν αποσπαστείς θα επικοινωνήσεις με την Διεύθυνση απόσπασής σου και αυτοί θα σε ενημερώσουν πότε να κάνεις αίτηση τοποθέτησης.Συνήθως γίνεται όταν παρουσιαστείς στην καινούργια διεύθυνση.
Μάλλον μπερδεύτηκες με τις αιτήσεις απόσπασης γιατί συνήθως δίνεται η δυνατότητα να κάνεις αίτηση απόσπασης και το Σεπτέμβριο μαζί με τους νεοδιόριστους ,οπότε όποιος δεν παίρνει στην α΄φάση απόσπαση ξανακάνει αίτηση τον Σεπτέμβριο.
Όσο για αυτό που ρωτάς για τη βελτίωση θέσης αν έχεις οργανική δεν μπορεί να σε μετακινήσει κανείς.Απλά όποιος δεν έχει οργανική και είναι προσωρινά τοποθετημένος αν δεν κανει αίτηση τοποθέτησης θα τον  βάλει το πυσδε όπου θέλει.Από οτι κατάλαβα εσύ έχεις οργανική οπότε δεν έχεις πρόβλημα.
Αν πάρεις απόσπαση και το μετανοιώσεις θα πρεπει να κάνεις αίτηση ανάκλησης απόσπασης.Αν γίνει δεκτή επιστρεφεις  στο πυσδε που ανήκεις ,αν όχι θα πρέπει να υπηρετήσεις στο πυσδε που αποσπάστηκες

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #100 στις: Απρίλιος 14, 2010, 10:14:43 μμ »
Εγω τωρα μπερδευτηκα....Συγνωμη παιδια μαλλον μπερδεψα την αιτηση τοποθετησης με τη βελτιωση θεσης.Παντως θυμαμαι περσι οτι δεν δηλωσε τιποτα και ενω ειχε οργανικη σε ενα γυμνασιο τον εστειλαν σε αλλο γυμνασιο και ενα λυκειο( για συμπληρωση ωραριου).
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #101 στις: Απρίλιος 17, 2010, 03:55:16 μμ »
Έχω μια απορία σχετικά μας τους ΠΕ19 που αργήσαμε να προσληφθούμε και δεν θεμελιώσαμε δικαίωμα για μετάθεση φέτος. Εάν κάποιος ζητήσει να αποσπαστεί σε κάποιο γραφείο άλλου νομού για του χρόνου, θα μπορεί στη συνέχεια να ζητήσει μετάθεση τον τρίτο χρόνο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:40:13 »

Αποσυνδεδεμένος nevile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • afterschool bar
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #102 στις: Απρίλιος 18, 2010, 03:05:46 μμ »
Καλησπέρα παιδιά, βλέπω ότι εδώ έχουν μαζευτεί πολλοί γκουρού των μετακινήσεων (για να μην πω μέντορες και σας προσβάλλω... ;D)
Προερχόμενος από Α Δωδεκανήσου, πήρα μετάθεση για Β Πειραιά και σκέφτομαι να κάνω αίτηση για απόσπαση, ώστε να μείνω και φέτος στην Α Δωδεκανήσου και να πάω του χρόνου στον Πειραιά. Λόγω συνθηκών και κενών θέσεων είναι εφικτό να μείνω στα Δωδεκάνησα. Φοβάμαι, όμως, μήπως με μπλοκάρει η Β' Πειραιά, σε περίπτωση που και εκεί υπάρχουν πολλές κενές θέσεις. Τι μπορώ να κάνω για αυτό?
Thanks...

Αποσυνδεδεμένος ernestito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #103 στις: Απρίλιος 19, 2010, 05:08:44 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικό με τις αποσπάσεις. Εγώ φέτος ήμουν νεοδιοριστη στην Β' Πειραιά και όλοι οι νεοδιόριστοι ήμασταν στη διάθεση του Πυσδε, τοποθετηθήκαμε προσωρινά σε σχολεία και εκεί υπηρετώ όλη τη χρονιά.
1ο ερώτημα =εχω ξεμπερδέψει με την υπηρέτηση της οργανικής μου;
Συνεχίζω λοιπόν, δεν πήρα μετάθεση, οπότε παραμένω β'Πειραιά και θα ζητήσω κάποιο οργανικό κενό στην ίδια περιοχη.
2ο ερώτημα= πειτε οτι παίρνω οργανική θέση και παράλληλα εχω πάρει και αποσπαση σε άλλο Πυσδε, χρωστάω την υπηρέτηση της οργανικής μου θέσης ή επειδή είναι στην ίδια περιοχή με την προσωρινή μου τοποθέτηση είναι σαν να την έχω υπηρετήσει;
Ευχαριστώ για το χρόνο σας, περιμένω απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος sofia_il

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #104 στις: Απρίλιος 19, 2010, 05:15:49 μμ »
Εφόσον υπηρέτησες ολη τη χρονια ξεπλήρωσες την οργανική σου.
Αν δεν πήρες μετάθεση, τοποθετείσε αναγκαστικά [με δική σου αίτηση ή όχι] σε ένα σχολείο. Μπορείς αμέσως  να ζητήσεις  απόσπαση.
Την επόμενη χρονιά μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης δίχως να χρειαστείς να υπηρετήσεις την οριστική σου τοποθέτηση. Με την πρώτη χρονιά που έκανες ως νεοδιόριστη, αποδεσμεύεσαι από το συγκεκριμμένο ΠΥΣΠΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2010, 04:50:14 μμ από sofia_il »

Αποσυνδεδεμένος marilia83

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 19, 2010, 08:06:55 μμ »
Καλησπέρα!Επειδή είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση για απόσπαση...υπάρχουν πουθενά τα κενά των ειδικοτήτων σε κάθε περιοχή ή επιλέγουμε τυχαία όπως τις μεταθέσεις?

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 19, 2010, 08:10:53 μμ »
Καλησπέρα!Επειδή είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση για απόσπαση...υπάρχουν πουθενά τα κενά των ειδικοτήτων σε κάθε περιοχή ή επιλέγουμε τυχαία όπως τις μεταθέσεις?
επιλέγουμε τυχαία όπως τις μεταθέσεις

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 19, 2010, 08:12:12 μμ »
Θεωρείτε ότι οι αποσπάσεις για άλλο ΠΥΣΠΕ είναι βυσματικές; Αν είναι να μην μπω καν στη διαδικασία...

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 19, 2010, 08:36:55 μμ »
Εξαρτάται από το ΠΥΣΔΕ. Αν έχει μεγάλη ζήτηση, ένα σπρώξιμο το θέλει.

Αποσυνδεδεμένος yiannvass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 19, 2010, 08:53:44 μμ »
Εφόσον υπηρέτησες ολη τη χρονια ξεπλήρωσες την οργανική σου.
Αν δεν πήρες μετάθεση, τοποθετήσε αναγκαστικά [με δική σου αίτηση ή όχι] σε ένα σχολείο. Μπορείς αμέσως  να ζητήσεις  απόσπαση.
Την επόμενη χρονιά μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης δίχως να χρειαστείς να υπηρετήσεις την οριστική σου τοποθέτηση. Με την πρώτη χρονιά που έκανες ως νεοδιόριστη, αποδεσμεύεσε από το συγκεκριμμένο ΠΥΣΠΕ.

τοποθετείσαι    αποδεσμεύεσαι

Για όνομα του Θεού...είμαστε και εκπαιδευτικοί.......

Αποσυνδεδεμένος vokos69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ12.04 Μηχανολόγος Μηχανικός
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:32:56 πμ »
Είμαι νέο μέλος και σχετικά νέος σε προϋπηρεσία καθηγητής και έτσι έχω αρκετές απορίες σε κάποια διαδικαστικά θέματα. Έχω ήδη εδώ και 2 χρόνια υπηρετήσει την οργανική μου. Μετάθεση δε πήρα αλλά ζήτησα βελτίωση σε άλλο σχολείο της περιοχής που ανήκω και μάλλον θα το πετύχω. Αν πάρω τη βελτίωση αλλά δεν πάω στο νέο σχολείο μου γιατί σκέπτομαι να ζητήσω και απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ (σε αυτό της καταγωγής μου), θα χρωστάω οργανική? Θα έχω δικαίωμα να υποβάλλω χαρτιά μετάθεσης το Νοέμβριο? Η οργανική ξεχρεώνεται με την περιοχή ή με το σχολείο υπηρέτησης ?

Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: Απορίες για μεταθέσεις (varia)
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 20, 2010, 09:51:25 πμ »
Η ερώτησή σου απαντήθηκε λίγο πιο πάνω:
Εφόσον υπηρέτησες ολη τη χρονια ξεπλήρωσες την οργανική σου.
Αν δεν πήρες μετάθεση, τοποθετήσε αναγκαστικά [με δική σου αίτηση ή όχι] σε ένα σχολείο. Μπορείς αμέσως  να ζητήσεις  απόσπαση.
Την επόμενη χρονιά μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης δίχως να χρειαστείς να υπηρετήσεις την οριστική σου τοποθέτηση. Με την πρώτη χρονιά που έκανες ως νεοδιόριστη, αποδεσμεύεσε από το συγκεκριμμένο ΠΥΣΠΕ.

Σε άλλες χρονιές τα κενά ανά ΠΥΣΔΕ είχαν βγεί?? Ή είναι φετινή πρωτοτυπία του υπουργίου να κάνουμε την αίτηση στα τυφλά?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 710
Σύνολο: 716

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.