*

Αποστολέας Θέμα: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02 για ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 20940 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #42 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 11:02:15 πμ »
ΓΕΝΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ

-Διατύπωση στόχων : τί θέλω να διδάξω ;

-Ποιο είναι το επίπεδο των μαθημάτων , σε ποιούς θα το διδάξω ;

-Επιλογή μεθοδολογίας : παρουσίαση μαθήματος , project, οαμδοσυνεργατική κλπ.

-Σε ποιο χώρο θα διδάξω ;

-Οργάνωση υλικού που θα χρειαστώ

-Αναζήτηση άλλων πηγών που να έχουν πρόσβαση οι μαθητές

-Με ποιο τρόπο θα αξιολογηθεί η δραστηριότητα που θα αναπτυχθεί ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:34:48 »

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #43 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 11:10:14 πμ »
εύγε stratilo εύγε!!! νομίζω ότι οσοι περάσουν ασεπ, πρέπει να σου κάνουν το τραπέζι για μια βδομάδα ο καθένας!!
κανονίστε άμα περάσετε, μην το ξεχάσετε εεε;;;  ;D

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 11:14:38 πμ »
εύγε stratilo εύγε!!! νομίζω ότι οσοι περάσουν ασεπ, πρέπει να σου κάνουν το τραπέζι για μια βδομάδα ο καθένας!!
κανονίστε άμα περάσετε, μην το ξεχάσετε εεε;;;  ;D
Νά' σαι καλά ! Το "ευχαριστώ" μου αρκεί.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 02:17:40 μμ »
MΠΡΑΒΟ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:34:48 »

Αποσυνδεδεμένος Stratilio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 416
  • Φύλο: Άντρας
  • Αιτία ελομένου. Θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 02:41:24 μμ »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 06:52:42 μμ »
Μπορεί κάποιος να αναφέρει τα βασικά στάδια για δοκίμιο? Εφόσον έπεσε δοκίμιο την προγούμενη φορά, θεωρώ απίθανο να ξαναπέσει.. ??? Και κάτι άλλο..αν ζητηθούν συγκεκριμένα στάδια μαθήματος, αναφέρουμε μόνο αυτά ή κάνουμε μία σύντομη αναφορά και στα υπόλοιπα?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 07:17:49 μμ »
Σχέδιο Μαθήματος Κειμένου Νεοελληνικής Λογοτεχνίας
Μέθοδος :Ερμηνευτική με αξιοποίηση της αναγνωστικής ανταπόκρισης
Πορεία :Αναλυτική-Συνθετική
Μορφή:Διαλογική και κατευθυνόμενη αυτενέργεια
Απαιτούμενος διδακτικός χρόνος :Δύο (2) διδακτικές ώρες
Εισαγωγή στο ιστορικό και λογοτεχνικό πλαίσιο του κειμένου  και αναφορά στη διακειμενικότητα του έργου
Ανάγνωση του λογοτεχνικού κειμένου
Διδακτικοί στόχοι
Στάδια διδασκαλίας :Όλο-Μέρη-Όλο
Φάσεις Διδασκαλίας :
α)Εισαγωγή:ένταξη του ποιήματος στο έργο του ποιητή (αξιοποίηση εισαγωγικών σχολίων)
β)Αφόρμηση:Συγγραφή του έργου,έμπνευση του συγγραφέα κλπ.
γ)Ερμηνευτική προσέγγιση :χωρισμός του κειμένου σε ενότητες/ ανάλυση στίχο-στίχο ή ενότητα-ενότητα
δ)Συνολική θεώρηση με αναγωγή στο όλο. Αναζήτηση της διαχρονικότητας του έργου
Ασκήσεις για το σπίτι :με βάση τους διδακτικούς στόχους και σύμφωνα με την ερμηνευτική προσέγγιση
                                   
Μπορείς να πάρεις  το σχέδιο  που πρότεινε ο Stratilio και το προσαρμόσεις σε σχέδιο για δοκίμιο.Θα τηρούσα τα ίδια στάδια με τις εξής διαφορές:
Μορφή:Διαλογική και κατευθυνόμενη αυτενέργεια- Δε ξέρω αν υπάρχει κατευθυνόμενη αυτενέργεια,καλύτερο μου φαίνεται κατευθυνόμενος διάλογος[/color]
Απαιτούμενος διδακτικός χρόνος: 1 διδακτική ώρα
Εισαγωγή στο ιστορικό και λογοτεχνικό πλαίσιο του κειμένου  και αναφορά στη διακειμενικότητα του έργου. - Δε θα το έγραφα καθόλου
Διδακτικοί στόχοι : 1) Να μπορούν οι μαθητές να χωρίσουν το κείμενο σε θεματικά υποσύνολα και να βάλουν πλαγιότιτλους
                          2) Να διακρίνουν οι μαθητές την αναφορική και ποιητική λειτουργία της γλώσσας
                          3) Να εντοπίσουν οι μαθητές τρόπους και μέσα πειθούς
α)Εισαγωγή:ένταξη του ποιήματος στο έργο του ποιητή (αξιοποίηση εισαγωγικών σχολίων)-- δΕ θα το έβαζα
Αφόρμηση : Με βάση το περιεχόμενο του δοκιμίου θα έβρισκα μία αφόρμηση από την εμπειρία των μαθητών
γ)Ερμηνευτική προσέγγιση :χωρισμός του κειμένου σε ενότητες/ ανάλυση στίχο-στίχο ή ενότητα-ενότητα--  όχι ανάλυση στίχο στίχο
δ)Συνολική θεώρηση με αναγωγή στο όλο. Αναζήτηση της διαχρονικότητας του έργου- -όχι διαχρονικότητα δεδομένου ότι τα δοκίμια είναι εμπνευσμένα από την  κοινωνική πραγματικότητα
Μπορεί κάποια από αυτά τα στάδια να ζητούνται όπως :
π.χ. α)να βρεθούν οι κύριες ιδέες άρα στους διδακτικούς στόχους πρέπει να τις διατυπώσω π.χ. να είναι σε θέση οι μαθητές να εντοπίσουν τις κύριες ιδέες του κειμένου- και τις αναφέρεις-
      β)διδακτικές οδηγίες περίληψης οπότε κολλάει και στον πρώτο διδακτικό στόχο με κάποια συμπλήρωση για να είναι ολοκληρωμένος.Πρέπει να δώσεις οδηγίες περίληψης  στο σημείο αυτό ή  καλύτερα στο στάδιο της ερμηνείας.
Ανάλογα με τα ερωτήματα τα απαντάς στο ανάλογο στάδιο αν και θα πρέπει να αναφέρονται και στους διδακτικούς στόχους
     
                         

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2008, 01:28:55 πμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 08:29:59 μμ »
αυτα που εχεις γραψει με κιτρινο ειναι σχολια δικα σου? (το δοκιμιο εχει διαχρονικοτητα , το αρθρο εχει επικαιροτητα). επισης τα εχεις εφαρμοσει σε καποιον ασεπ?

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 08:31:47 μμ »
αυτο θελω να το ρωτησω και γενικοτερα.  υπαρχει καποιος που εφαρμοσε τετοιου ειδους σχεδια μαθηματων (δηλ. απο βιβλια, οδηγιες κ.λ.π.) και τι αποτελεσμα ειχε?

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 08:59:49 μμ »
Έχω ακούσει που λένε.."εγώ πήγα έτσι και τα πήγα καλά στη διδακτική"..θέλω να ρωτήσω το εξής: Άν δεν καθήσω να μάθω απ'έξω τα στάδια και αυτοσχεδιάσω λιγάκι έχω ελπίδες? Η φαντασία θεωρείται προσόν? Και κάτι άλλο..Θα γράψω τί θα έλεγα και τι θα έκανα ακριβώς αν ήμουν στην τάξη? Δηλαδή, μπάινω στην τάξη και ρωτάω τα παιδιά τί κάνουν κ.τ.λ.?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 09:03:20 μμ »
αυτα που εχεις γραψει με κιτρινο ειναι σχολια δικα σου? (το δοκιμιο εχει διαχρονικοτητα , το αρθρο εχει επικαιροτητα). επισης τα εχεις εφαρμοσει σε καποιον ασεπ?
Ναι είναι σχόλια δικά μου.Δε θα αναζητούσα διαχρονικότητα σε ένα δοκίμιο με βάση το σχέδιο που προτάθηκε.Ναι τα έχω εφαρμόσει σε ΑΣΕΠ

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 09:08:42 μμ »
αυτο θελω να το ρωτησω και γενικοτερα.  υπαρχει καποιος που εφαρμοσε τετοιου ειδους σχεδια μαθηματων (δηλ. απο βιβλια, οδηγιες κ.λ.π.) και τι αποτελεσμα ειχε?
ναι  έκανα σχέδια με βάση τις οδηγίες από το βιβλίο του καθηγητή και τα πήγα αρκετά καλά.
Εδώ προτείνουμε κάποιους τρόπους χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει και κάποιος να τους υιοθετήσει.Δίνουμε ιδέες.Αν θέλεις μπορείς και εσύ να μας πεις τη γνώμη σου για να δούμε τί καλύτερο μπορούμε να κάνουμε.
Νομίζω ότι ο ΑΣΕΠ δεν έχει δώσει απαντήσεις στην ειδική διδακτική οπότε αυτοσχεδιάζουμε με βάση το βιβλίο του καθηγητή

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 09:11:06 μμ »
Έχω ακούσει που λένε.."εγώ πήγα έτσι και τα πήγα καλά στη διδακτική"..θέλω να ρωτήσω το εξής: Άν δεν καθήσω να μάθω απ'έξω τα στάδια και αυτοσχεδιάσω λιγάκι έχω ελπίδες? Η φαντασία θεωρείται προσόν? Και κάτι άλλο..Θα γράψω τί θα έλεγα και τι θα έκανα ακριβώς αν ήμουν στην τάξη? Δηλαδή, μπάινω στην τάξη και ρωτάω τα παιδιά τί κάνουν κ.τ.λ.?
εγω εχω ακολουθησει μονο την τακτικη που λες κι εχω καλα αποτελεσματα. γι' αυτο θελω να μου πουν και καποιοι που εχουν εφαρμοσει αυτα τα σχεδια στην πραξη αν τελικα αυτα τα εκτιμουν απ'τον ασεπ η φαινονται πολυ "στημενα"

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: Σχέδια Μαθημάτων ΠΕ02
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 26, 2008, 09:12:27 μμ »
αυτο θελω να το ρωτησω και γενικοτερα.  υπαρχει καποιος που εφαρμοσε τετοιου ειδους σχεδια μαθηματων (δηλ. απο βιβλια, οδηγιες κ.λ.π.) και τι αποτελεσμα ειχε?
ναι  έκανα σχέδια με βάση τις οδηγίες από το βιβλίο του καθηγητή και τα πήγα αρκετά καλά.
Εδώ προτείνουμε κάποιους τρόπους χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει και κάποιος να τους υιοθετήσει.Δίνουμε ιδέες.Αν θέλεις μπορείς και εσύ να μας πεις τη γνώμη σου για να δούμε τί καλύτερο μπορούμε να κάνουμε.
Νομίζω ότι ο ΑΣΕΠ δεν έχει δώσει απαντήσεις στην ειδική διδακτική οπότε αυτοσχεδιάζουμε με βάση το βιβλίο του καθηγητή
εκτιμω την προσπαθεια και τις ανησυχιες μου εκφραζω...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 714
Σύνολο: 715

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.