*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες (varia)  (Αναγνώστηκε 283135 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #504 στις: Ιούνιος 30, 2012, 07:30:31 μμ »
Δεν είναι σίγουρο, αλλά επειδή είσαι οριακά για κάποιες σχολές που θες, σκέψου καλά με τη σειρά θα τις βάλεις γιατί ποτέ δεν ξέρεις!  :)

Εγώ φέτος έκανα αίτηση και με πήραν σε 3 Μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. Νομίζω όμως πως βιάστηκα και δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να πάω  :-[  Τα Μεπτυχιακά που έκανα αίτηση έχουν σχέση με Ανθρωπολογια και Πολιτισμικές Σπουδές.

Επίσης αυτή την Τετάρτη δίνω στην Πάντειο εξετάσεις για το ΠΜΣ Κοινωνική και Πολιτισμική Ανθρωπολογία..
Αυτό το διάστημα ήμουν σε μεγάλη πίεση γιατί ήθελα οπωσδήποτε να ξεκινήσω ένα Μεταπτυχιακό αλλά δεν ήμουν σίγουρη για το τί Μεταπτυχιακό θέλω. Η Ανθρωπολογία μου αρέσει πολύ, αλλά όχι για να ασχοληθώ επαγγελματικά.
Έτσι νομίζω πως έκανα βλακεία και σκέφτομαι να μην κάνω τίποτα από όλα αυτά.

 Σκέφτομαι μήπως δώσω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό της Πάτρας το Δεκέμβρη. Μου αρέσει να ασχολούμαι με παιδιά και επειδή είμαι Φιλόλογος, πιστεύω πως θα ήταν πολύ καλό να εξοικιωθώ πιο πολύ με τα παιδαγωγικά και την ψυχολογία. Έχει βγει η ύλη για τις κατατακτήριες και σκέφτομαι μήπως δώσω..Δεν το έχω αποφασίσει βέβαια ακόμα. Με προβληματίζει κιόλας το γεγονός ότι μένω Αθήνα, δουλεύω και στις εξεταστικές θα πρέπει να πηγαινοέρχομαι αυθημερόν. Θα είναι πολλά έξοδα όλο αυτό το πήγαινε-έλα..Έχω προβληματιστεί πολύ  :-[  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:27 »

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #505 στις: Ιούνιος 30, 2012, 11:00:34 μμ »
monogramma συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου και την επιμονη και θεληση για το μεταπτυχιακο! ελπιζω να καταφερεις αυτο που θες! οσο για τις κατατακτηριες εγω θα σου λεγα να μην δωσεις, να πας για πανελληνιες! ειναι παρα πολλα τα ατομα που γραφουν και περνουν ελαχιστους. εγω την πατησα για αυτο στο λεω. διαβασα κανα 4μηνο για το τεαπη της προσχολικης αγωγης αρκετα καλα και οταν πηγα να δωσω απογοητευτηκα απο τα τοσα ατομα. ηταν γυρω στους 500 συνολικα! καμια 300αρια μονο οι ΑΕΙ. ποιος να πρωτομπει? τελοςπαντων εδωσα με ψυχραιμια και ηρθα ογδοη,πηραν μονο 3 αει. αλλα περναγα σε βαθμολογια ολους τους τει. αν ειχα πτυχιο τει θα ειχα μπει. δεν ξερω αν πραγματι μπαινουν με βισμα..δεν το νομιζω ,απλα ηταν πολυ δυσκολο. απο πανελληνιες βεβαια μπαινεις πρωτο ετος αλλα δεν μπορει καπου θα μπεις.ηδη πιανω αρκετες σχολες και επιλεγω. οπως και να εχει, μπορεις να προσπαθησεις για κατατακτηριες και αν δεν τα καταφερεις δινεις πανελλαδικες.βεβαια θα εχεις χασει πολυτιμο χρονο!
το θεμα της πατρας με απασχολει και μενα παρα πολυ και σκεφτομαι αν διοριζονται οι δασκαλοι αντε να κανω τον κοπο γιατι θα μαρεσε να σπουδασω στο παιδαγωγικο! αλλα αν οντως δεν εχουν πλεον πολλες προοπτικες τοτε γιατι να ξοδεψω τοσα χρηματα και να νοικιαζω σπιτι στις εξεταστικες και τοσο κουραση και κοπο?? ειμαι σε τεραστιο διλημμα!

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #506 στις: Ιούνιος 30, 2012, 11:15:52 μμ »
Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Δεν είναι και εύκολο όλο αυτό, ούτε από άποψη χρόνου/οργάνωσης/επιμονής, ούτε από οικονομικής άποψης.

Εγώ το παιδαγωγικό δεν το ήθελα τόσο για διορισμό. Πέρα από τα ιδιαίτερα ασχολούμαι πολύ με το κουκλοθέατρο, το θεατρικό παιχνίδι, την αφήγηση παραμυθιών. Μου αρέσει να ασχολούμαι δημιουργικά με παιδιά. Είναι υπέροχο. Αυτός είναι και ο λόγος που σκεφτόμουν το παιδαγωγικό..πιο πολύ για να αποκτήσω εγώ η ίδια παραπάνω γνώσεις, και να έχω ένα πτυχίο όσον αφορά την παιδαγωγική.

Είχα βρει ένα τέλειο Μεταπτυχιακό στην Ακαδημία της Πράγας (Academy of performing arts): "Directing for alternative and puppet theater". Είναι 2 χρόνια και αφορά το κουκλοθέατρο και το εναλλακτικό θέατρο...Είναι όμως  9.000 ευρώ το χρόνο   χωρίς στέγαση και χωρίς σίτιση  :'(

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #507 στις: Ιούλιος 01, 2012, 12:10:52 μμ »
σκεψου και το τεαπη τοτε ,ειναι πολυ ενδιαφερον τμημα! οσο για μεταπτυχιακα επι πληρωμη δεν το συζητω. με τετοια κριση...να τα κανουν μονοι τους. αυτος ηταν και ενας απο τους λογους που επελεξα 2τερο προπτυχιακο αντι για μεταπτυχιακο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:55:27 »

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #508 στις: Ιούλιος 01, 2012, 01:04:16 μμ »
teacher 25, εργοθεραπείας Αθήνας! και πολύ ενδιαφέρον και σίγουρη δουλεια... ΣΙΓΟΥΡΗ όμως...

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #509 στις: Ιούλιος 01, 2012, 01:35:06 μμ »
γινεσαι πιο συγκεκριμενη? στον ιδιωτικο ή το δημόσιο τομέα εννοεις πως εχει σιγουρη δουλεια?

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #510 στις: Ιούλιος 01, 2012, 02:50:32 μμ »
Ναι...18.000 ευρώ είναι απρόσιτο ποσό για μένα. Και δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και τα χρήματα που θα χρειαστώ να ζήσω εκεί.

Να ρωτήσω κάτι, ποια είναι η διαφορά του ΤΕΑΠΗ και του Διδασκαλείου Νηπιαγωγών?

Η Λένα καλά τα λέει, ξέρω εργοθεραπεύτρια που μόλις τελείωσε βρήκε δουλεια κατευθείαν (πριν 2 χρόνια, αλλά δε νομίζω πως έχει σημασία). Νομίζω πάντως πως εκεί πας αλλού. Η εργοθεραπεία αφορά την αποκατάσταση νοητικών και κινητικών λειτουργιών αν δεν κάνω λάθος και ανήκει στα επαγγέλματα υγείας. Μπορεί να δουλέψεις με άτομα κάθε ηλικίας.
Νομίζω πως ξεφεύγεις από το εκπαιδευτικό κομμάτι, αλλά ίσως βρεις δουλειά πιο εύκολα. (ο κοσμος είναι γεμάτος εκπαιδευτικούς  ;D)

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #511 στις: Ιούλιος 01, 2012, 02:57:26 μμ »
το τεαπη ειναι η σχολη τμημα εκπαιδευσης και αγωγης στην προσχολικη ηλικια αθηνας για να βγεις νηπιαγωγος.το διδασκαλειο ειναι νομιζω για τους ηδη διορισμενους νηπιαγωγους! κατι μετεκπαιδευσεις και τετοια.ετσι σα να εχω καταλαβει.

ναι με την εργοθεραπεια ξεφευγω απο την εκπαιδευση, το ξερω. εχω ακουσει τα καλυτερα παντως.θα το κοιταξω και αυτο. την πατρα αρχιζω και την αποκλειω λογω εξοδων και κοπου-ταλαιπωριας παντως...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #512 στις: Ιούλιος 01, 2012, 07:51:35 μμ »
το τεαπη ειναι η σχολη τμημα εκπαιδευσης και αγωγης στην προσχολικη ηλικια αθηνας για να βγεις νηπιαγωγος.το διδασκαλειο ειναι νομιζω για τους ηδη διορισμενους νηπιαγωγους! κατι μετεκπαιδευσεις και τετοια.ετσι σα να εχω καταλαβει.


Καλά έχεις καταλάβει :)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #513 στις: Ιούλιος 01, 2012, 08:05:42 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά  ;D

Αποσυνδεδεμένος lena_lar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #514 στις: Ιούλιος 02, 2012, 10:46:26 πμ »
Συγνώμη teacher 25, τώρα το είδα! Όντας εργοθεραπεύτρια μπορείς να βρεις και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό, ακόμα και να ανοίξεις γραφείο μόνη σου!!Εργοθεραπεία δαγκωτό! Μετάνιωσα πάρα πολύ που δε το είχα δηλώσει και εγώ! 3 φίλες έχω και οι 3 δούλεψαν αμέσως! η μια άνοιξε τώρα γραφείο και δε ξέρει τι βγάζει!! Είναι λίγοι οι απόφοιτοι και μεγάλη η ζήτηση! Εργοθεραπεία δαγκωτό!!!

Αποσυνδεδεμένος dimkok

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #515 στις: Ιούλιος 02, 2012, 07:39:24 μμ »
Συγνώμη teacher 25, τώρα το είδα! Όντας εργοθεραπεύτρια μπορείς να βρεις και στο δημόσιο και στον ιδιωτικό, ακόμα και να ανοίξεις γραφείο μόνη σου!!Εργοθεραπεία δαγκωτό! Μετάνιωσα πάρα πολύ που δε το είχα δηλώσει και εγώ! 3 φίλες έχω και οι 3 δούλεψαν αμέσως! η μια άνοιξε τώρα γραφείο και δε ξέρει τι βγάζει!! Είναι λίγοι οι απόφοιτοι και μεγάλη η ζήτηση! Εργοθεραπεία δαγκωτό!!!

κάποιες δουλειές τις κάνεις επειδή το θέλεις και όχι για τα χρήματα. εργοθεραπευτρια δεν πηγαίνει καποια για να βγαλει ΛΕΦΤΑ. έχει να κάνει με άτομα ιδιαίτερα, είναι κάτι το ξεχωριστό......καλά τα ευρώ αλλά αν δεν αντέχεις να βλέπεις παιδάκια σακατεμένα ας το αφήσεις καλύτερα....χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον/α..φιλικά τα λέω.

Αποσυνδεδεμένος teacher25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #516 στις: Ιούλιος 02, 2012, 09:51:42 μμ »
dimkok εχεις δικαιο. κ ειμαι ευαισθητη σε αυτο..απο την αλλη η χαρα  να προσφερεις  και  να απαλυνεις τον πονο καποιου σε κανει  να νιωθεις καλα.

Αποσυνδεδεμένος monogramma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Μαθησιακές Δυσκολίες και Σχολική Ψυχολογία
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #517 στις: Ιούλιος 02, 2012, 10:22:34 μμ »
κάποιες δουλειές τις κάνεις επειδή το θέλεις και όχι για τα χρήματα. εργοθεραπευτρια δεν πηγαίνει καποια για να βγαλει ΛΕΦΤΑ. έχει να κάνει με άτομα ιδιαίτερα, είναι κάτι το ξεχωριστό......καλά τα ευρώ αλλά αν δεν αντέχεις να βλέπεις παιδάκια σακατεμένα ας το αφήσεις καλύτερα....χωρίς να θέλω να προσβάλλω κάποιον/α..φιλικά τα λέω.

Είναι κακό, αν κάποιος διαλέγει ένα τέτοιο επάγγελμα, μόνο και μόνο για να βγάζει φράγκα. Αυτό είναι τραγικό, και αν αυτό εννοείς, συμφωνώ απόλυτα.

Είναι όμως μεγάλο κρίμα να είσαι καθηγητής, παιδαγωγός, εργοθεραπευτής, ψυχολόγος κοκ και να μη βρίσκεις δουλειά στο αντικείμενό σου ή να μην αμοίβεσαι για αυτό..δε σημαίνει ότι με το να κάνεις μια τέτοια δουλειά πας να γίνεις πλούσιος..Αλλά κάπως πρέπει να ζήσεις κιόλας έτσι δεν είναι;  :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 751
Σύνολο: 760

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.