*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες (varia)  (Αναγνώστηκε 281792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nancyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 14, 2007, 06:25:48 μμ »
Εγώ θέλω να ρωτήσω (και πραγματικά καίγομαι να μάθω) τί γίνεται σε περίπτωση που οι θέσεις που προορίζονται για αποφοίτους ΤΕΙ μένουν αδιάθετες επειδή δεν υπήρχαν υποψήφιοι. Έδωσα πρόσφατα κατατακτήριες όπου όλοι οι υποψήφιοι είμασταν από ΑΕΙ και έτσι το ποσοστό για πτυχιούχους ΤΕΙ δεν μπορεί να διατεθεί, απ' ότι μας είπαν ... Έχω όμως ακούσει πως κάποιοι σε παρόμοιες περιπτώσεις δικαιώθηκαν, δηλαδή τους πήρανε, καθ' υπέρβαση του 2% για τα ΑΕΙ

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:57:15 »

Αποσυνδεδεμένος maranthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κι αλήθεια λέω!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #141 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 11:29:39 μμ »
Εγώ ξέρω ότι το ποσοστό από τα Τει δεν συμψηφίζεται με το ποσοστό από Αει. Δηλαδή, και κανείς να μη δώσει, δεν παίρνουν παραπάνω άτομα από Αει.
Στις φετινές εξετάσεις του φιλολογικού παρουσιάστηκαν μόνο 2 άτομα από αυτά που ήταν να δώσουν και το 1 τελικά εγκατέλειψε. Δηλαδή μόνο 1 άτομο ολοκλήρωσε τις εξετάσεις! Αλλά κι αυτό πρέπει, όπως μας είπαν, να περάσει τη βάση. Η ύλη για τους Αει ήταν η εξής:
Νεοελληνική Λογοτεχνία: Κυπριακά ερωτικά σε συσχετισμό με τα Άνθη Ευλαβείας. Κοινές αφετηρίες, ομοιότητες και διαφορές. Διγενής Ακρίτας, δύο κειμενάκια από "λόγους" του έπους και παρατηρήσεις (τι σημαίνει λόγος, σε πόσους λόγους διαιρείται το έπος του Διγενή, ομοιότητες και διαφορές στα δύο κείμενα)
Γλωσσολογία: Η συμβατικότητα του γλωσσικού σημείου. Η Ιωνική διάλεκτος, πού μιλιόταν, που χρησιμοποιήθηκε στη λογοτεχνία και ποια τα χαρακτηριστικά της
Να' στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος maranthi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κι αλήθεια λέω!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #142 στις: Ιανουάριος 04, 2008, 11:42:21 μμ »
Χίλια συγνώμη buruburu που δε σου απάντησα εγκαίρως. Είχα χαθεί από προσώπου γης με το διάβασμα. Άλλο κατατακτήριες στο Πρόγραμμα Ψυχολογίας και άλλο στο Φ.Π.Ψ. Από το Φ.Π.Ψ. βγαίνεις φιλόλογος και δεν ξέρω τι άλλο, αλλά όχι ψυχολόγος. Αν θέλεις να γίνεις Ψυχολόγος, να ξέρεις ότι πρέπει να δώσεις στο πρόγραμμα ψυχολογίας και, μέχρι πέρσυ τουλάχιστον που ρώτησα εγώ, έπαιρναν μόνο 2 άτομα. Οπότε, καλύτερα ίσως πανελλαδικές. Αν σε ενδιαφέρει το Φ.Π.Ψ., να ξέρεις ότι έχουν κι αυτοί πολύ ανεργία και ότι οι σπουδές τους είναι ίσως παραπάνω θεωρητικές από όσο πρέπει (προσωπική εκτίμηση).
Να' στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος metaksenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #143 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 12:43:09 μμ »
Γνωρίζει κανείς τί βαθμός (ΑΕΙ) απαιτείται περίπου για να έχει κάποιος ελπίδες για της κατατακτήριες (με βαθμό) του τμήματος ψυχολογίας του ΑΠΘ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:57:15 »

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #144 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 12:48:27 μμ »
Δεν έχουν βγει τα αποτελέσματα της τελευαίας χρονιάς και δεν ξέρω καθόλου, αλλά με αυτά που βλέπουν τα ματάκια μου πάνω από 9 να μην σου πω 9,50.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος metaksenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #145 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 01:07:00 μμ »
Σ' ευχαριστώ georgi@ για την απάντηση. :) . Υπάρχουν τόσο υψηλοί βαθμοί στα ελληνικά πανεπιστήμια? Αντέ το 9 εντάξει αλλά 9,50?

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #146 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 01:14:59 μμ »
Στο ΠΤΔΕ Ρεθύμνου ο τελευαίος είχε 9,31 φέτος

Στο Τμήμα Ειδικής Αγωγής πέρυσι ήταν 9,8

Γι' αυτό σου λέω, είναι υψηλοί οι βαθμοί.

ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος τζα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μενουμε παντα παιδια
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 13, 2008, 04:25:54 μμ »
εδωσα κατατακτήριες στο ΠΤΔΕ Πατρας αλλα δεν τα καταφερα.
πηραν 7 επιτυχόντες απο τα ΑΕΙ αλλα αρνήθηκαν να μου πουν τη βαθμολογία μου.
λενε οτι πινακας με τις βαθμολογιες των υποψηφίων δεν προκειται να αναρτηθει.
τελοσπαντων εκανα γραπτη ενσταση και στη γραμαατεια του τμήματος και στο υπουργειο παιδειας, γιατι το διαισθανομαι οτι καποιο λακο φάβα... :-X
διαβαζα τρεις μηνες με εντατικους ρυθμους και τουλαχιστον εχω το δικαίωμα να μαθω τη βαθμολογια των γραπτων μου
υπαρχει κάποιος αλλος που εδωσε κατατακτηριες στο ΠΤΔΕ ΠΑΤΡΩΝ φέτος?
και κατι τελευταιο, ποια αλλη εναλλακτικη λύση εχει κάποιος που θέλει να ασχοληθει τοσο πολυ με θέματα εκπαιδευσης?σε ποια αλλη σχολη να απευθυνθω και με ποιο τροπο?
 ???
ευχαριστω για την κατανοηση ;D

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #148 στις: Απρίλιος 01, 2008, 01:11:37 μμ »
Καλησπέρα!
Έχω τελειώσει Φ.Π.Ψ. με κατεύθυνση Παιδαγωγικής κι ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα Φιλολογίας (Πανεπιστήμιο Αθηνών). Έχω την περσινή ύλη (για το 2008 δεν γνωρίζουν στη γραμματεία πότε θα βγει :-\, αν και, νομίζω ότι μέχρι το Μάιο πρέπει να έχει ανακοινωθεί).
Κυρίως θα ήθελα τη γνώμη σας γι΄αυτήν την απόφασή μου. Βλέπετε, απ΄όσους ζήτησα μια συμβουλή, μου είπαν ότι είναι χάσιμο χρόνου και ότι ένα ακόμα πτυχίο διαφορετικού τμήματος της ίδια σχολής δεν θα μου προσφέρει τίποτα ως προς τα εργασιακά ζητήματα.
Παρολαυτά, είμαι (σχεδόν) αποφασισμένη να δώσω και ήδη έχω ξεκινήσει το διάβασμα (με βάση την περσινή ύλη), παράλληλα με το διάβασμα για τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ.
Θα παρακαλούσα επίσης αν κάποιος συνάδελφος έχει δώσει εξετάσεις ή γνωρίζει θέματα προηγούμενων ετών, να κάνει τον κόπο να τα στείλει.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #149 στις: Απρίλιος 01, 2008, 06:49:01 μμ »
 Στη θέση σου θα έκανα ένα μεταπτυχιακό.Στις κατατακτήριες πέρα από το γεγονός ότι παίρνουν πολύ λίγα άτομα και η ύλη είναι τεράστια(πριν λίγες μέρες είδα την περσινή ύλη για το φιλολογικό Ιωαννίνων και έπαθα σοκ) αν δεν έχεις κάποιο μέσο οι πιθανότητες να μπεις είναι ελάχιστες έως μηδαμινές.Δεν είναι κρίμα να κάνεις τέτοιο κόπο για κάτι που δεν είναι σίγουρο ακόμα κι αν γράψεις άριστα?Όχι οτι και στα μεταπτυχιακά δεν είναι μιλημένα αλλά παίρνουν περισσότερα άτομα κι αν λες ότι θες να διαβάσεις και για ΑΣΕΠ θα σου βγουν τα μάτια έξω από την κούραση.Καλή τύχη σε ότι κι αν ακολουθήσεις!!!!
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 01, 2008, 08:44:47 μμ »
Η απόφαση είναι καθαρά δική σου. Η αλήθεια είναι ότι με πτυχίο ΦΠΨ, ένα πτυχίο φιλολογίας δεν έχει τίποτα να σου προσφέρει ως προς τα εργασιακά. Από εκεί και πέρα, αν εσύ έχεις μεράκι κι όρεξη, κάνε την προσπάθεια σου. Προσωπικά, μπήκα σε δεύτερη σχολή (Κοινωνιολογία, με πρώτο πτυχίο Ιστορίας κ' Αρχαιολογίας) και πάω με το πάσο μου, είμαι 4ο έτος και έχω περάσει περίπου τα μισά μαθήματα. Αλλά όταν πάω να δώσω (που τις περισσότερες φορές δεν προλαβαίνω), το απολαμβάνω. Είμαι πολύ πιο επιλεκτική ως προς τα μαθήματα, γιατί δεν βιάζομαι να πάρω πτυχίο και γενικά... είναι ένα διάβασμα που το κάνω για τον εαυτό μου, ως χόμπι περισσότερο παρά για κάτι άλλο και το γουστάρω πολύ!

Αν βλέπεις έτσι τη Φιλολογία, τότε κάνε την προσπάθεια σου και ότι γίνει. Αν μη τι άλλο, θα απολαύσεις το ταξίδι κι ας μην φτάσεις στη Ιθάκη. Αν θέλεις να αποκομίσεις κάτι, τότε θα πρότεινα κι εγώ να κάνεις μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος VENTHESIKYMI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • ΠΕ02.
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #151 στις: Απρίλιος 03, 2008, 02:10:32 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Η αλήθεια είναι ότι έχω σκεφτεί το ενδεχόμενο του μεταπτυχιακού. Με ενδιαφέρει η βυζαντινή φιλολογία, αλλά απ΄όσο ξέρω (δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα) παίρνουν πολύ λίγα άτομα, που συνήθως προέρχονται από το τμήμα φιλολογίας.
Όρεξη για διάβασμα υπάρχει άφθονη. Και χρόνος αρκετός προς το παρόν.
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!!!

Αποσυνδεδεμένος τζα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μενουμε παντα παιδια
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #152 στις: Απρίλιος 03, 2008, 02:41:05 μμ »
"αν δεν έχεις κάποιο μέσο οι πιθανότητες να μπεις είναι ελάχιστες έως μηδαμινές"
αυτο το σχολιο έπρεπε να το έχω διαβάσει πολλούς μήνες νωρίτερα!!!. Γιατί εγω διάβασα με εντατικούς ρυθμούς για να δώσω κατατακτήριες στο ΠΤΔΕ Πατρών χωρίς να έχω κανένα μέσο, και το αποτέλεσμα????   με απέρριψαν χωρίς καν να μου δώσουν τους βαθμούς των γραπτών μου...τι να πει κανείς?
ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον στις κατατακτηριες του Παιδαγωγικού
 :-\

Αποσυνδεδεμένος Αλέξης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • ΠΕ17.02
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες (varia)
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 26, 2008, 03:58:54 μμ »
Έχει δώσει κανείς από εδώ κατατακτήριες για σχολή του ΕΜΠ; Αν ναι από ποιά σχολή;
Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ αν έχει κάποιος τα περσινά θέματα, έχω ψάξει αλλά δεν τα βρήκα.
Ευχαριστώ.
Απόφοιτος ΑΣΠΑΙΤΕ / ΠΕ 17.02

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 727
Σύνολο: 743

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.