*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 194179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #602 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 12:19:49 πμ »
Emma μου δεν ειναι ανταγωνιστης αλλά υπαρχει πολλη κακία εκει εξω... τέλος πάντων... ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. θα ρωτησω για το εργοσημο και θα συννενοηθω με τους γονεις

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:46 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #603 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 10:46:26 πμ »
Το εργοσημο μονο θα σε βολεψει σε αυτη τη περιπτωση. Βεβαια συμφωνω πως αν δεν σε 'πιασουν' την ωρα της πληρωμης, που σημαινει συνεργασια γονιου, δεν μπορουν να σε κατηγορησουν για κατι.
Παιρνεις ταμειο ανεργιας; 

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #604 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:18:24 μμ »
Αν και το θέμα είναι οι τιμές για τα ιδιαίτερα αγγλικών, θα σας παραθέσω τα λόγια μιας μητέρας από το σχολείο των παιδιών μου: η συγκεκριμένη έχει ένα παιδί στο δημοτικό και ένα στο γυμνάσιο. Πέρσυ, κοιπόν, της πρότειναν από το δημοτικό ένα δάσκαλο για να κάνει ιδιαίτερα φιλολογικών στον μεγάλο γιο της. Ο εν λόγω δάσκαλος έπαιρνε €25/ώρα. Και αντί να σχολιάσει το γεγονός ότι δάσκαλος κάνει φιλολογικά, αυτή είπε καμαρώνοντας: "Ε όχι και €25! Βρήκα κι εγώ έναν μαθητευόμενο με €7,30 την ώρα και του κάνει και φιλολογικά και μαθηματικά"!!!  :o Τι να πρωτοσχολιάσω.......  :-\ Ότι δάσκαλος κάνει φιλολογικά; Ότι παίρνει €25; (Θα μου πείτε μαγκιά του, αφού υπάρχουν κορόιδα που τα δίνουν σε δάσκαλο και στους φιλολόγους κάνουν παζάρια). Ότι "μαθητευόμενος" (τι θέλει να πει η ποιήτρια, δεν ξέρω) τα κάνει όλα και συμφέρει; Τι να πω.... Κρίμα...... Και θα συμφωνήσω απόλυτα με κάποιον που είπε ότι κάποια στιγμή όλοι αυτοί που κάνουν τόσο φθηνά ιδιαίτερα (και άρα και η παροχή υπηρεσιών είναι ανάλογη) πρέπει να λογοδοτήσουν για την ασχετοσύνη και την αμάθεια των παιδιών.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #605 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 04:58:03 μμ »
Ααααχχχχ!! Ιστορία μου, αμαρτία μου. Τί έχουν δει τα μάτια μας και τί άλλο θα δούμε στο μέλλον...
Το πρωί περίμενα τα ρέστα στο φούρνο της γειτονιάς μου και πέφτω στην εξής αγγελία: Απόφοιτος Παντείου παραδίδει ιδιαίτερα μαθηματικών και αγγλικών. Τιμή: 7 ευρώ την ώρα...  ???  ::) Τί να πρωτοσχολιάσω!!!!!!!
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:11:46 »

Αποσυνδεδεμένος Τάνια84

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Smile!Things will eventually get better!!!
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #606 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 07:00:43 μμ »
Ααααχχχχ!! Ιστορία μου, αμαρτία μου. Τί έχουν δει τα μάτια μας και τί άλλο θα δούμε στο μέλλον...
Το πρωί περίμενα τα ρέστα στο φούρνο της γειτονιάς μου και πέφτω στην εξής αγγελία: Απόφοιτος Παντείου παραδίδει ιδιαίτερα μαθηματικών και αγγλικών. Τιμή: 7 ευρώ την ώρα...  ???  ::) Τί να πρωτοσχολιάσω!!!!!!!

Τα έχει πρόχειρα μωρέ και τα δυο!Και θα πάει θα κάνει μια ώρα μαθηματικά και μια ώρα Αγγλικά να τα βολέψουμε όλα!Που να ψάχνουμε τώρα ξεχωριστούς καθηγητές!Τι κρίμα να μην κάνει και έκθεση...  ??? ??? ???
Μην κάνεις στους άλλους αυτό που δεν θέλεις να κάνουν σε σένα!

Αποσυνδεδεμένος Heathcliff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #607 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 07:15:37 μμ »
Τα έχει πρόχειρα μωρέ και τα δυο!Και θα πάει θα κάνει μια ώρα μαθηματικά και μια ώρα Αγγλικά να τα βολέψουμε όλα!Που να ψάχνουμε τώρα ξεχωριστούς καθηγητές!Τι κρίμα να μην κάνει και έκθεση...  ??? ??? ???


Γιατί όχι και κανένα σφουγγάρισμα ή ξεσκόνισμα; Τί τον/την πληρώνουν δηλαδή;

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #608 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 08:10:26 μμ »
Παιδιά, γεια κι από μένα!
Πάνω στο θέμα του εργόσημου θα ήθελα και γω να ρωτήσω κάτι.
Πρέπει να κάνεις έναρξη στην Εφορία για να το χρησιμοποιήσεις;
Τι ακριβώς κερδίζεις ή χάνεις έτσι;
Επίσης, σταματάς να θεωρείσαι άνεργος; Πρέπει να το δηλώσεις στον ΟΑΕΔ;
Εάν προσληφθώ στην πορεία, μπορώ ταυτόχρονα να κάνω ιδιαίτερα χρησιμοποιώντας το εργόσημο;
Μιλάμε για 3 ώρες τη βδομάδα...
Ευχαριστώ για τα φώτα σας, συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου...
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 02:07:33 μμ »
Γεια σας! Μου ζήτησαν να αναλάβω δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά σε δίδυμα αγοράκια ηλικίας 4 ετών. Τι τιμή να πω την ώρα;;

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #610 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 02:51:58 μμ »
Γεια σας! Μου ζήτησαν να αναλάβω δημιουργική απασχόληση στα αγγλικά σε δίδυμα αγοράκια ηλικίας 4 ετών. Τι τιμή να πω την ώρα;;

Εγώ θα έλεγα 12 ευρώ την ώρα minimum, κι αυτή η τιμή ΑΝ πρόκειται για 1,5 ώρα=18 ευρώ (όχι να πηγαίνεις για μονόωρο!) ΚΑΙ ΑΝ είναι πολύ κοντά στο σπίτι. Αλλιώς δε συμφέρει. Και πάλι λίγα είναι. Θες πολύ υλικό δικό σου (και είναι ακριβά να αγοράσεις), μεταφορικά έξοδα, χρόνο στα πέρα δώθε, χρόνο προετοιμασίας (ναι, έχει τύχει να προετοιμάζομαι περισσότερο για παιδιά προσχολικής απ'ό,τι για μάθημα lower!).. και απίστευτη υπομονή, ενέργεια, κτλ κτλ!!!! Δεν αξίζει τα λεφτά της η αγγλόφωνη δημιουργική απασχόληση στο σπίτι, γιατί οι γονείς πιστεύουν πως πρέπει να είναι εξευτελιστικά χαμηλή η τιμή γιατί είναι πολύ μικρό το επίπεδο της γλώσσας. Εγώ, αν και με τα 2 παιδιά που είχα τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά, αποφεύγω πλέον να αναλαμβάνω τέτοιες περιπτώσεις παιδιών προσχολικής μόνο και μόνο γιατί δε με πληρώνουν αναλόγως.

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #611 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 03:04:37 μμ »
Το σπίτι των παιδιών είναι αρκετά μακριά δυστυχώς. Σκεφτόμουν να πω στα 10 ευρώ και μου φαίνονταν πολλά..

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #612 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 03:45:34 μμ »
Το σπίτι των παιδιών είναι αρκετά μακριά δυστυχώς. Σκεφτόμουν να πω στα 10 ευρώ και μου φαίνονταν πολλά..

Έτσι την πάτησα κι εγώ πέρυσι.. δεν είναι όμως έτσι. Πολύ υλικό, αρκετή προετοιμασία (ειδικά εάν είναι η πρώτη σου φορά με τέτοιες ηλικίες), πολλά έξοδα, χρόνος, ενέργεια, συνήθως οι γονείς ζητάνε ένα μονόωρο την εβδομάδα και περιμένουν να κάνεις θαύματα.. έχεις τον κάθε ιδιότροπο γονιό πάνω από το κεφάλι σου όταν ασχολείσαι με το παιδί, και επίσης στην περίπτωσή σου είναι 2 τα παιδιά, όχι ένα! Εγώ προσωπικά δε θα δεχόμουν με 10 ευρώ την ώρα και για τα 2 όση ανάγκη και να έχω τα χρήματα.. Καλή τύχη ό,τι κι αν αποφασίσεις!

Για πόσες ώρες ενδιαφέρονται οι γονείς;

Αποσυνδεδεμένος Paris92

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #613 στις: Σεπτέμβριος 30, 2013, 04:15:38 μμ »
Σε ευχαριστώ! Για δύο, μία και μία... Βασικά κάνω ήδη μάθημα αγγλικά σε ένα κοριτσάκι 5 ετών και μου δίνουν 10 ευρώ την ώρα και μάλιστα ό,τι υλικό προμηθεύομαι το πληρώνουν οι γονείς.. Οπότε όσον αφορά την προετοιμασία του τι θα κάνω σε κάθε μάθημα στα δίδυμα δεν θα είναι πολύ δύσκολη αφού πάνω κάτω θα τα έχω έτοιμα.. Αν του πω 10 ευρώ και ό,τι υλικό χρειαστώ να το πληρώνουν οι γονείς?? ή να τους πω 12 και να αναλαμβάνω εγώ εξ ολοκλήρου τα έξοδα??

Αποσυνδεδεμένος Heathcliff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #614 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:59:52 πμ »
Εγώ θα έλεγα 12 ευρώ την ώρα minimum, κι αυτή η τιμή ΑΝ πρόκειται για 1,5 ώρα=18 ευρώ (όχι να πηγαίνεις για μονόωρο!) ΚΑΙ ΑΝ είναι πολύ κοντά στο σπίτι. Αλλιώς δε συμφέρει. Και πάλι λίγα είναι. Θες πολύ υλικό δικό σου (και είναι ακριβά να αγοράσεις), μεταφορικά έξοδα, χρόνο στα πέρα δώθε, χρόνο προετοιμασίας (ναι, έχει τύχει να προετοιμάζομαι περισσότερο για παιδιά προσχολικής απ'ό,τι για μάθημα lower!).. και απίστευτη υπομονή, ενέργεια, κτλ κτλ!!!! Δεν αξίζει τα λεφτά της η αγγλόφωνη δημιουργική απασχόληση στο σπίτι, γιατί οι γονείς πιστεύουν πως πρέπει να είναι εξευτελιστικά χαμηλή η τιμή γιατί είναι πολύ μικρό το επίπεδο της γλώσσας. Εγώ, αν και με τα 2 παιδιά που είχα τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά, αποφεύγω πλέον να αναλαμβάνω τέτοιες περιπτώσεις παιδιών προσχολικής μόνο και μόνο γιατί δε με πληρώνουν αναλόγως.

Συμφωνώ απόλυτα!!Νομίζω πως η δουλειά που πρέπει να κάνεις με αυτές τις ηλικίες είναι αρκετά απαιτητική και αγχωτική, γιατί έχεις να αντιμετωπίσεις τον παρορμητισμό και την διαρκώς εναλλασσόμενη διάθεση του νηπίου, που μερικές φορές δεν παλεύεται. Από την εμπειρία μου, πρέπει να έχεις πολλά εναλλακτικά πλάνα μαθήματος, γιατί το νήπιο μπορεί να στα βγάλει όλα OFF!! Θέλει πολλή έμπνευση, ενέργεια και υπομονή. Πολλές φορές οι γονείς περιμένουν τον επόμενο μήνα το παιδί τους να αρχίσει να μιλαέι αγγλικά και δεν κατανοούν πάντα, οτι δεν θα γίνει δίγλωσσο με μια ή δυο ώρες την εβδομάδα, αλλά θα έχει μια πρώτη επαφή με τη γλώσσα, που μπορεί να του δώσει ένα πολύ καλό προβάδισμα. Και εγώ πιστεύω πως η δουλειά με νήπια( ως ιδαίτερο πάντα) δεν πληρώνεται. Ενώ, είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα όταν δουλεύεις με μικρή τάξη- γκρουπ, γιατί εκεί η αλληλεπίδραση των παιδιών λειτουργεί ως κίνητρο που βοηθάει πολύ το μάθημα.
Και για να μη το κουράζω το θέμα, νομίζω πως 15 ευρώ για μια ώρα την εβδομάδα είναι OK.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #615 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 11:40:10 πμ »
Στη δημιουργική απασχόληση (όταν όντως κάνεις δημιουργική απασχόληση και όχι glorified baby sitting) αυτό που χρεώνεις είναι την ειδίκευσή σου στις μικρές ηλικίες, καθώς και την προετοιμασία σου στο σπίτι. Κανονικά ό,τι activity κάνεις με τα παιδάκια θα πρέπει να το έχεις πρώτα δοκιμάσει υπό ασφαλείς συνθήκες, πράγμα απολύτως απαραίτητο σε ό,τι αφορά νερομπογιές, κοψίματα με ψαλίδι, κολλήματα και γενικότερα κατασκευές. Και κάθε φορά πρέπει να έχεις προετοιμάσει διπλά activities για την περίπτωση που αντιμετωπίσεις την άρνηση ("δεν θέλω να φτιάξω μάσκες, δεν θέλω, δεν θέλω, δεν θέλω!!!!") Επίσης χρεώνεις και την ικανότητά σου να μιλήσεις αγγλικά με αυθεντική προφορά (να μην λες μπίσκουιτ και γουότερρρρ) εφόσον οι γονείς σε προσλαμβάνουν για να δώσουν στα παιδιά το αβαντάζ της πρώιμης και σωστής επαφής με τη γλώσσα.

Όλα αυτά δεν μπορεί να τα χρεώνεις λιγότερο από 10 ευρώ - εκτός όπως είπα αν αυτό που θέλουν οι γονείς είναι baby sitting στα αγγλικά, οπότε παίρνεις ένα βιβλίο ό,τι να'ναι, ακούτε τραγουδάκια και κάνετε ζωγραφική, και το βλέπεις απλά σαν μια ελεύθερη ώρα για σένα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161733
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 441

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.