*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193530 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος incognito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #182 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:50:15 μμ »
Δεν θέλουν ομαδικό μάθημα διότι τα παιδιά τους είναι καλομαθημένα και 2. δεν τους συμφέρει να έρχονται σπίτι μου γιατί η βενζίνα κοστίζει. (Εμένα όμως είναι υποχρέωση μου να ανεβαίνω, αυτή ήταν η απάντησή τους!!!)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:38 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #183 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:53:36 μμ »
Αυτή δεν είναι καλή αρχή. Παράτα τα γιατί θα έχεις προβλήματα στο μέλλον. >:(
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #184 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:57:45 μμ »
ενταξει, εαν ετσι θελουν, πες τους μια και τελευταια φορα πως οι τιμες ειναι αυτες, εαν θελετε να κανουν τα παιδια σε γκρουπακι θα μειωθουν, ειδαλλως να βρειτε καποιον αλλον.ωστοσο, θα μπορουσες να τους πεις οτι δεχεσαι με 12 ευρω την ωρα και να σου δινουν ενα ποσο εξτρα για την βενζινη που θα χαλας! ισως τους ακουστει καλυτερα το 12ευρω σκετο, και το επιπλεον χωριστα..τι να πω!!!! απο την μυγα ξυγκι θελουν να βγαλουν!!!!!!  >:(
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #185 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 02:01:43 μμ »
Δεν θέλουν ομαδικό μάθημα διότι τα παιδιά τους είναι καλομαθημένα και 2. δεν τους συμφέρει να έρχονται σπίτι μου γιατί η βενζίνα κοστίζει. (Εμένα όμως είναι υποχρέωση μου να ανεβαίνω, αυτή ήταν η απάντησή τους!!!)

κάθε φορά που θα "ανεβαίνεις" κανόνισε να κάνεις με όλα τα παιδιά, το ένα μετά το άλλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:38 »

Αποσυνδεδεμένος bettina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 474
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #186 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 10:40:58 πμ »
ενταξει, εαν ετσι θελουν, πες τους μια και τελευταια φορα πως οι τιμες ειναι αυτες, εαν θελετε να κανουν τα παιδια σε γκρουπακι θα μειωθουν, ειδαλλως να βρειτε καποιον αλλον.ωστοσο, θα μπορουσες να τους πεις οτι δεχεσαι με 12 ευρω την ωρα και να σου δινουν ενα ποσο εξτρα για την βενζινη που θα χαλας! ισως τους ακουστει καλυτερα το 12ευρω σκετο, και το επιπλεον χωριστα..τι να πω!!!! απο την μυγα ξυγκι θελουν να βγαλουν!!!!!!  >:(
σιγα μην δεχτουν να πληρωσουν την βενζινη.αλλη καθηγητρια εχει στην περιοχη?αν οχι ειναι πιο ευκολο να πιεσεις για να παρεις την τιμη που θες. και θα συμφωνησω με την bania οτι πρεπει την ιδια μερα να ανεβαινεις για ολα τα παιδια μαζι.εξηγησε τους οτι με τα 12 την ωρα το μονο που θα πληρωνεις ειναι η βενζινη αρα ποιος ο λογοσ να ταλαιπωρησε?
παντως τον τελευταιο καιρο αυτο το φαινομενο το αντιμετωπιζω και εγω σε μεγαλο βαθμο.ολοι θελουν ιδιαιτερο αλλα με 10-12 Ε , ουτε λογος για παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #187 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:52:06 μμ »
Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!Είμαι καινούρια στο forum και το μοναδικό θέμα που πρόλαβα να διαβάσω είναι αυτό...αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω μείνει άφωνη. Είναι δυνατόν να θέλετε να ζητήσετε περισσότερα χρήματα για κάποιο τμήμα απλώς και μόνο επειδή δεν έχετε έτοιμες σημειώσεις???Δηλαδή σαν να λέμε επειδή δεν έχετε αρκετή πείρα??Με αυτή τη λογική, ένας γιατρός που είναι καινούριος και θα πρέπει να αφιερώσει μισή ώρα σε ένα περιστατικό για να καταλάβει τι έχει πρέπει να πάρει περισσότερα από κάποιο που θα του πάρει μόλις λίγα λεπτά!!Αν είναι δυνατόν!!!Την πρώτη χρονιά που έκανα ιδιαίτερα μαθήματα χρέωνα 10 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση, (στους φίλους που ήθελαν να δώσουν πτυχίο τα έκανα δωρεάν) και χρειαζόμουν προετοιμασία ακόμη για για τις elementary τάξεις. Εννοείται πως στα μικρά επίπεδα δεν είχα διάβασμα, αλλά έπρεπε να ετοιμάσω ασκησούλες ή δραστηριότητες. Επτά χρόνια μετά και η μεγαλύτερη τιμή που παίρνω είναι 15 ευρώ. Ναι για Proficiency.Και πριν βιαστεί να μιλήσεις κανείς, όλα τα ιδιαίτερα είναι συστημένα από μαθητές που έχουν ήδη πάρει πτυχίο από μένα. Σας φαίνονται λίγα? Φέτος ξεκινάω με 12 ιδιαίτερα. Θα δουλεύω κάθε μέρα 3-9 (μέσα σε αυτές τις ώρες είναι και η μετακίνησή μου).Δηλαδή θα φεύγω από το σπίτι μου στις 2κ30 και θα γυρνάω 9κ30. Το μήνα μου βαίνει σε χρήματα 1800 ευρώ. Ναι, με αυτές τις τιμές (που απ'όσο κατάλαβα εδώ μέσα φαντάζουν εξευτελιστικές). Δεν ξέρω κανέναν άλλο φίλο μου που να βγάζει αυτά τα χρήματα μέσα σε 7 ώρες (λιγότερες για την ακρίβεια γιατί 1,30 ώρα είναι οι μετακινήσεις μου συνολικά μέσα στη μέρα). Και γι' αυτούς που έσπευσαν να πουν ότι οι καθαρίστριες παίρνουν 12 ευρώ την ώρα...να το θέσω διαφορετικά. Το ίδιο είναι να παίρνεις 12 ευρώ για να διδάσκεις ένα παιδάκι 7 ή 8 χρονών, με την πορτοκαλαδίτσα συνήθως κερασμένη, καθισμένη δίπλα του και με το κλιματιστικό δίπλα σου και το ίδιο είναι να καθαρίζεις τουαλέτες και να σφουγγαρίζεις με τα ίδια χρήματα?Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ πτυχιούχου και μη πτυχιούχου. Δεν είναι εξεφτελισμός να παίρνετε τα ίδια χρήματα με μια καθαρίστρια γιατί δεν είναι ίδια η δουλειά που θα κάνουμε. Και ναι μπορεί να φάγαμε χρόνια και χρονάκια στα θρανία και τα σχετικά, αλλά ξαναδείτε το παράδειγμα που σας έθεσα.  Τεσπά, ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι τιμές θεωρεί ότι αξίζει, αλλά αν τα χρήματα είναι πολλά είτε δε θα έχει ιδιαίτερα, είτε δε θα τον πληρώνουν στην ώρα τους. Αυτά από εμένα και συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #188 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:12:52 μμ »
Μου έκανε φοβερή εντύπωση το μήνυμά σου, Luckyu! Η τιμή δεν αφορά μόνο την προετοιμασία αλλά και τις σπουδές. Ναι, φυσικά είναι πιο άνετη εργασία από της καθαρίστριας αλλά αυτή είναι η διαφορά πνευματικής και χειρονακτικής εργασίας. Αυτά τα 4 χρόνια (και βάλε με μεταπτυχιακά, σεμινάρια κλπ) η καθαρίστρια δούλευε ενώ οι γονείς μας ξεπαραδιάζονταν. Δηλαδή ένας εργάτης σε οικοδομή να παίρνει περισσότερα από τον εργολάβο ο οποίος πίνει καφέ και κόβει βόλτες επιβλέποντας.
Και όσον αφορά την προετοιμασία, αν δεν έχουμε σημειώσεις έτοιμες δε σημαίνει απαραίτητα έλλειψη πείρας. Σκέφτηκες ότι έρχονται μαθητές που ζητούν διαφορετικά πράγματα; Τώρα έχω μια μαθήτρια που θα φύγει για μεταπτυχιακό και θέλει πολύ συγκεκριμένη προετοιμασία. Εκτός αυτού, όλοι οι μαθητές δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες και κενά. Αν κάνω πχ Lower σε κάποιον δε θα χρησιμοποιήσω τις ίδιες σημειώσεις και σε κάποιον άλλο. Θα υπάρχουν από μικρές έως μεγάλες παραλλαγές.

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #189 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:27:18 μμ »
Μου έκανε φοβερή εντύπωση το μήνυμά σου, Luckyu! Η τιμή δεν αφορά μόνο την προετοιμασία αλλά και τις σπουδές. Ναι, φυσικά είναι πιο άνετη εργασία από της καθαρίστριας αλλά αυτή είναι η διαφορά πνευματικής και χειρονακτικής εργασίας. Αυτά τα 4 χρόνια (και βάλε με μεταπτυχιακά, σεμινάρια κλπ) η καθαρίστρια δούλευε ενώ οι γονείς μας ξεπαραδιάζονταν. Δηλαδή ένας εργάτης σε οικοδομή να παίρνει περισσότερα από τον εργολάβο ο οποίος πίνει καφέ και κόβει βόλτες επιβλέποντας.
Και όσον αφορά την προετοιμασία, αν δεν έχουμε σημειώσεις έτοιμες δε σημαίνει απαραίτητα έλλειψη πείρας. Σκέφτηκες ότι έρχονται μαθητές που ζητούν διαφορετικά πράγματα; Τώρα έχω μια μαθήτρια που θα φύγει για μεταπτυχιακό και θέλει πολύ συγκεκριμένη προετοιμασία. Εκτός αυτού, όλοι οι μαθητές δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες και κενά. Αν κάνω πχ Lower σε κάποιον δε θα χρησιμοποιήσω τις ίδιες σημειώσεις και σε κάποιον άλλο. Θα υπάρχουν από μικρές έως μεγάλες παραλλαγές.
Συμφωνώ απόλυτα! Θεωρώ πως τα χρόνια των σπουδών μας αλλά και το ενδιαφέρον που θέλοντας και μη δείχνουμε οι περισσότεροι από μας για να εξελιχθούμε και να μείνουμε ενήμεροι πάνω στις συνεχείς αλλαγές των πτυχίων, νέες μεθόδους κλπ, θα πρέπει να αμοίβονται. Και βέβαια η έλλειψη έτοιμων σημειώσεων δε σημαίνει έλλειψη ικανότητας ή πείρας. Όλοι ξέρουμε ότι ποτέ ένας μαθητής δεν είναι ίδιος με τον άλλο, κάτι που σημαίνει ότι πρέπει να προσαρμόζουμε τη διδασκαλία μας και το υλικό μας άρα αρκετή δουλειά από μέρους μας.

Αποσυνδεδεμένος alexcat

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #190 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:43:40 πμ »
Παιδιά, τι τιμές περίπου παίζουν για επίπεδο ECPE;

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #191 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:04:27 πμ »
Παιδιά, τι τιμές περίπου παίζουν για επίπεδο ECPE;

προσωπικα δεν μου εχει τυχει να κανω ecpe αλλα απο φιλες σε θεσσαλονικη οι τιμες ειναι στα 20-25ε. στα 18ε το λιγοτερο.

Αποσυνδεδεμένος JOY_PE06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #192 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:20:57 μμ »
προσωπικα δεν μου εχει τυχει να κανω ecpe αλλα απο φιλες σε θεσσαλονικη οι τιμες ειναι στα 20-25ε. στα 18ε το λιγοτερο.
[/quote]

τα ίδια έχω ακούσει και εγώ....δεν το έχω κάνει βέβαια η ίδια.....για ecce οι τιμές πώς είναι;

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #193 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:51:06 μμ »
Προς Panickos: Όχι, σε καμία περίπτωση ο εργάτης στην οικοδομή δε θα πάρει περισσότερα από τον εργολάβο...όπως και σε καμία περίπτωση ο καθηγητής Αγγλικών σε ιδιαίτερο/ φροντιστήριο δεν μπορεί να πάρει περισσότερο από τον καθηγητή Αγγλικών σε Πανεπιστήμιο. Οι συγκρίσεις παρόλα αυτά είναι λίγο άκυρες. Ο μόνος λόγος που έκανα τη σύγκριση με την καθαρίστρια είναι επειδή από πολλές άκουσα ότι είναι ντροπή να παίρνουμε σχεδόν τα ίδια λεφτά με τις καθαρίστριες.

Το επιχείρημα για το ότι σπουδάσαμε 4 χρόνια και οι γονείς μας πληρώναν είναι άκυρο. Κατά πρώτον, είμαστε η μοναδική χώρα όπου οι γονείς αναλαμβάνουν τις σπουδές των παιδιών. Αν το πεις αυτό σε Άγγλο θα πεθάνει στα γέλια. Όταν προσωπικά το ανέφερα σε ένα φίλο μου, μου απάντησε: Δεν είναι τυχαίο που η Ελλάδα ζητάει βοήθεια από τις άλλες χώρες. Έχετε συνηθήσει έτσι. Κατά δεύτερον, αν ρωτήσεις τον πατέρα σου "Μπαμπά, γιατί με σπούδασες?", θα σου πει "Για να μπορέσεις να βρεις μια καλή δουλειά και να μη χρειάζεστεί να γίνεις καθαρίστρια.". Ναι, αυτή είναι η λογική. Σε κάθε σπίτι που μπαίνω, αυτό ακούω να λένε οι γονείς στα κορίτσια. Στα αγόρια παίζει το βενζινάδικο αν δε διαβάσουν. Με λίγα λόγια σπουδάσαμε για να έχουμε μια δουλειά που χωρίς να είναι σωματικά κουραστική θα μας προσφέρει μια αξιοπρεπέστατη ζωή. Όχι για να γίνουμε πλούσιοι σε μία νύχτα.

Όπως και να έχει, μάλλον θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε. Είναι καθαρά δικαίωμα του καθένα να ζητάει όσα θέλει. Εγώ ξέρω απλώς ότι όταν έκανα ιδιαίτερα έβλεπα τους γονείς μου πόσο ζορίζονταν για να τα βγάλουν πέρα και πώς κάθε τέλος του μήνα μάζευαν τα χρήματα για να πληρώσουν τους καθηγητές. Δε θέλω τώρα να γίνω εγώ ο βραχνάς στους γονείς των μαθητών μου. Αν μη τι άλλο, με 15 ευρώ την ώρα και 2 1,5ωρα την εβδομάδα ο γονιός θα μου δώσει 180 ευρώ στο τέλος του μήνα. Βάλε και το μικρότερο αδελφάκι 13 ευρώ την ώρα, ίδιες ώρες. Άλλα 156 Ευρώ. Σύνολο 336 το μήνα για 6 ώρες την εβδομάδα. Καμία άλλη δουλειά δε θα μου πρόσφερε τόσα χρήματα. Για το γονιό από την άλλη είναι μισός μισθός. Με τι μούτρα θα πάω και θα του πω δώσε μου παραπάνω για 6 ώρες την εβδομάδα, όταν αυτός δουλεύει 8 ώρες τη μέρα για να βγάλει 600 ευρώ. Θα μου πείτε ότι υπάρχουν και άλλοι γονείς που βγάζουν περισσότερα. Τι θα κάνω, θα ρωτάω "Τι μισθό έχετε;" πριν τους πω πόσα θέλω να πάρω? Αυτό δε γίνεται!!! Οπότε βάζω το ελάχιστο με το οποίο εγώ μπορώ να ζω αξιοπρεπώς και είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

Και πάλι συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2011, 02:39:17 πμ από luckyu »

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #194 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 12:27:50 πμ »
παιδιά, εγώ πιστεύω ότι οι τιμές είναι απόρροια πολλών παραγόντων, επίπεδο μαθητή, περιοχή, οικογένεια, χρόνια μαθήματος κτλ.. προσωπικά, ζητάω 20 ευρώ για όλες τις τάξεις, πλην του advanced και proficiency που ζητάω 25. μπορεί να φαινονται πολλά, αλλά στην περιοχή που ζω μέχρι πρότινος τα δίνανε άνετα, και τώρα δηλαδή τα δίνουν. εννοείται ότι κι εγώ μπορεί να έχω δυο ή τρία χρόνια ένα παιδί με την ίδια τιμή, αν είμαι κι εγώ ευχαριστημένη από την οικογένεια και τη συνεργασία. παρόλα αυτά, θεωρώ ότι αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι το ιδιαίτερο είναι ένα είδος πολυτελείας, έτσι πιστεύω. δεν μπορεί να μην έχεις την οικονομική δυνατότητα και να ζητάς να κάνει ο καθηγητής μάθημα με 8 ή με 10 ευρώ, πραγματικά το θεωρώ αδικία.. όποιος δεν μπορεί να μου τα δώσει, ας πάει το παιδί σε φροντιστήριο. συγγνώμη αν ακούγομαι λίγο αυστηρή, αλλά κι εμένα οι δικοί μου που δεν είχαν να τα δώσουν για ιδιαίτερα αγγλικών, με στείλανε σε φροντιστήριο, μια χαρά κατέληξα, δεν έμαθα λιγότερα! όταν όμως ήρθαν οι πανελλήνιες, επειδή θεώρησαν ότι είναι καλύτερο το ιδιαίτερο, σφίχτηκαν και έκανα ιδιαίτερα μαθήματα για να περάσω εκεί που ηθελα. δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι είναι. Αλλά ο κόσμος πια δυσκολεύεται να τα δώσει, τις προάλλες με πήρε μητέρα για να κάνω στην κόρη της πρώτη γυμνασίου αγγλικά, γιατί έκοψε το ιδιωτικό σχολείο, της είπα 20 ευρώ την ώρα, είπε θα με πάρει, ακόμα με παίρνει!!  :D τι να κάνουμε... όποιος μπορεί, και σε όποιον αρέσουμε, αλλά δεν σπουδασα τόσα χρόνια, ούτε ανέχομαι και το κάθε παιδί για 8 ή 10 ευρώ. όλα έχουν μια τιμή, όσο σκληρό κι αν ακούγεται... αν έρθουν ακομα πιο δύσκολες μέρες, φαντάζομαι ότι θα κάνω και με 15 και 10 ευρώ, αν δεν έχω να πληρώσω το ενοίκιο μου, αλλά μέχρι να μας οδηγήσουν στον εξευτελισμό των πτυχίων μας και την απαξίωση του κόπου και της δουλειάς μας, οι τιμές μου δεν θα αλλάξουν.

όλα αυτά, ξαναλέω, αλλάζουν πολύ και ανάλογα την περιοχή, έχω φίλο ας πούμε που δουλεύει στην νίκαια, το αιγάλεω, τον κορυδαλλό, που δεν τον παίρνει να ζητήσει πάνω από 10-12 ευρώ. σεβαστό! εδώ που μένω όμως, με παίρνει..
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος luckyu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #195 στις: Σεπτέμβριος 18, 2011, 01:36:41 πμ »
Έχεις δίκιο Planety, όντως παίζει ρόλο και η περιοχή και η οικογένεια. Αλλά εγώ προσωπικά δουλεύω πάντα με συστάσεις. Έχω φέτος 13 ιδιαίτερα, τα οποία είναι χωρισμένα σε τρεις κλίκες. Τα τέσσερα γνωρίζονται μεταξύ τους, τα άλλα τέσσερα, τα άλλα τέσσερα και μόνο ένα είναι ψιλοξεκάρφωτο από τα άλλα, αλλά και πάλι η μητέρα του γνωρίζει τη μητέρα ενός άλλου μαθητή μου, καθώς είναι κι αυτή καθηγήτρια και είναι κοινός μαθητής. Μάλιστα ένα παιδάκι μου έκανε πλάκα τις προάλλες λέγοντάς μου...Κυρία, μέχρι τώρα έχετε μαθητές όλη την παρέα μας. Δεν έρχεστε κατευθείαν στο σχολείο να μας κάνετε μάθημα να μην τρέχετε κι εσείς; Σε περιπτώσεις σαν κι αυτή δεν μπορώ να παίρνω άλλα από τη μία οικογένεια κι άλλα από την άλλη. Κατά δεύτερον, σε κάθε σπίτι που μπαίνω είναι δύο αδελφάκια στα οποία κάνω μάθημα το ένα μετά το άλλο. Οπότε δεν παίζει και η μετακίνηση στη μέση. Όταν είναι δύο αδέρφια, δε θα κάνεις καλύτερη τιμή; Έτσι ήταν η πρώτη οικογένεια στην οποία πήγα. Με συστήνει στη δεύτερη οικογένεια στη μέση της χρονιάς. Κλείνουμε ραντεβού και με το που πάω μου λέει ότι είναι άλλα δύο παιδάκια στη διπλανή πολυκατοικία που ενδιαφέρονται. Τη ίδια τιμή δεν πρέπει να δώσω σε όλους; Ε, για να μην μπερδευόμαστε και έχουμε παρεξηγήσεις με τα μονόευρα,τα δίευρα και τα σχετικά...έδωσα σε όλους στάνταρ τιμή. 13 Ευρώ μέχρι την E', 15 Euro lower k Proficiency. Η δουλειά μου βγαίνει ξεκούραστα γιατί τα παιδάκια τα έχω εδώ και τρία χρόνια και δεν έχουν κενά από φροντιστήρια ή από άλλους καθηγητές που βαριόντουσαν να κάνουν μάθημα, φαντάζομαι τα έχετε συναντήσει αυτά. Πηγαίνω ξεκούραστη και φεύγω χορτάτη (πάντα έχω κέρασμα, μέχρι και φαγητό μου βάζουν στο διάλειμμα-ανάμεσα από τα δύο μαθήματα- γιατί ξέρουν ότι έχω άλλο μάθημα στο καπάκι στη διπλανή πολυκατοικία). Είναι δυνατόν να πάρω περισσότερα χρήματα;

Και τέλος, όπως είπες είναι και οι συνθήκες. Στους φοιτητές και στους άσχετους που με παίρνουν στη μέση της χρονιάς και ξέρω ότι σήμερα ξεκινάνε και αύριο αποφασίζουν να κάνουν γιόγκα αντί για Αγγλικά και σταματάνε, ε...εκεί θα πάρω και 20 ευρώ. Αλλά από τους γονείς που για κάθε δύο παιδιά μου δίνουν τουλάχιστον 300 ευρώ το μήνα, μισό μισθό δηλαδή, για έξι ώρες μάθημα την εβδομάδα, δεν μπορώ να πάρω περισσότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 18, 2011, 01:40:43 πμ από luckyu »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 797
Σύνολο: 806

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.