*

Αποστολέας Θέμα: Τιμές για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 193982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #434 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:48:42 μμ »
Μεταφερω ιστορια που συνεβη σε φιλη και ειναι για γελια και για κλαματα.Εκανε περυσι σ'ενα παιδι, πολυ καλος μαθητης και επαιρνε 10 ευρω/ωρα, 2 ωρες/εβδομαδα.Η μαμα ζητησε φετος μειωση της τιμης, η φιλη μου της ειπε οτι δε μπορει να πεσει πιο κατω η τιμη(δε μιλαμε για junior).Γυρναει η μαμα και της λεει οτι θα πρεπε να θεωρει τιμη της που διδασκει ενα τετοιο μαθητη και οσον αφορα την αμοιβη της θα πρεπε ν'αρκεστει στην ικανοποιηση που της προσφερει η προοδος και η φιλομαθεια ενος τετοιου μαθητη.Εν ολιγοις ηθελε η μαμα να του κανει τα μαθηματα η φιλη μου δωρεαν! :o :o :o
Το εχετε ξανακουσει ;???Παρανοησε ο κοσμος;
Εννοειται πως η φιλη μου αρνηθηκε και εφυγε αμεσως.
υ.γ.Η μαμα ειναι εκπαιδευτικος!

Δίκιο είχε η μητέρα!!!! Αύριο που θα πάω να πληρώσω τη ΔΕΗ, θα τους πληρώσω με 86 μονάδες ικανοποίησής μου από την πρόοδο των μαθητών μου!!!! Πώς δεν το' χα σκεφτεί νωρίτερα!!! Θα πάρω τηλ και την ιδιοκτήτρια του σπιτιού να της ανακοινώσω τον νέο τρόπο πληρωμής για το ενοίκιο. Θα ενθουσιαστεί!!

Δεν είμαστε καλά μου φαίνεται...  :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:57 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #435 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 05:54:40 μμ »
Μα καθολου καλα Αντιγονη.Μα να ειναι και καθηγητρια, να κανει ιδιαιτερα και να της λεει για την ικανοποιηση που νιωθεις οταν προοδευει ο μαθητης;Δεν εχω ακουσει αλλη φορα τετοια ιστορια. Και δε θα την πιστευα αλλα η κοπελα ειναι φιλη χρονια και δε θα 'λεγε ψεματα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος justsomeone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #436 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 06:45:30 μμ »
Αυτή (που είναι και εκπαιδευτικός) στη δουλειά της έτσι δουλεύει??????????????

Αποσυνδεδεμένος justsomeone

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #437 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 06:50:53 μμ »
Άλλη ερώτηση.
Όταν λέτε πχ 8-10-12 ευρώ την ώρα (εννοείται 60 λεπτά ή 50 λεπτά)?
Γιατί το γεγονός ότι στο φροντιστήριο κάνουν 50 λεπτά ενώ στα ιδιαίτερα κάνουμε 1 κανονική ώρα οι γονείς πάλι δεν το λογαριάζουν και δεν το σκέφτονται και δεν τους νοιάζει.
Και όταν κάνουμε εμείς 2 ώρες κάνουμε 120 λεπτά.Στο φροντιστήριο κάνουν 100 λεπτά

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:59:57 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #438 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:09:17 μμ »
Αυτή (που είναι και εκπαιδευτικός) στη δουλειά της έτσι δουλεύει??????????????
Δεν εχει παιδια-θαυματα σαν το δικο της για να τους κανει δωρεαν!Επισης, η μαμα ειπε οτι η φιλη μου δινει πολυ μεγαλη σημασια στο χρημα και δε θα 'πρεπε. Βεβαια επειδη ρωτησα τη φιλη μου πως ηταν τη χρονια που περασε η συμπεριφορα της, μου ειπε οτι καθυστερουσε πολυ τις πληρωμες, πληρωνε καθε 3 μηνες για την ακριβεια. Οποτε μηπως αυτες οι ''αποψεις ''της ηταν για να διαλυθει μια ωρα γρηγοροτερα η συνεργασια.
@Justsomeone κανω μια ωρα γεματη μαθημα αλλα δε νομιζω ν'αντιλαμβανονται οι γονεις τη διαφορα απο το φροντιστηριο. Το μονο που τους ικανοποιει ειναι που οταν χανει το μαθημα το παιδι δεν πληρωνουν την ωρα, ενω στο φροντιστηριο πληρωνουν το μηνα ειτε παρακολουθησει τα μαθηματα ειτε οχι.Απ'οτι καταλαβες, μονο τι θα βγει απο την τσεπη τους, τους νοιαζει!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #439 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:15:43 μμ »
αντιγονη, έχω λιώσει με το σχόλιο σου!! ;D ;D ;D η σπιτονοικοκυρά σου ειδικά θα χαρεί πολύ, όπως και η δική μου αν της το πω αυτό!! να σαι καλά, γέλασε το χειλάκι μου σήμερα!! ;D ;D ;D

οι γονείς όντως θεωρούν πια το ιδιαίτερο πιο φθηνή λύση, αλλά δεν τους κατηγορώ, γιατί βρίσκουν και τα κάνουν. δεν μπορώ να κατηγορήσω ούτε τους συναδέλφους που δουλεύουν με τέτοιες τιμες, γιατί ο καθένας ξέρει τι ανάγκες έχει και τι μπορεί να κάνει, οπότε σεβαστά όλα, αλλά οι γονείς έχουν πάτημα κι όσο έχουν τόσο θα μας πατάνε... εκεί έχω καταλήξει. δυστυχώς, θέλει και θυσίες για να κρατήσεις κάποια αξιοπρεπή τιμή και να καταλαβαίνουν και οι γονείς ότι δεν έχει σημασία μόνο η τιμή, αλλα και τι σου προσφέρει ο άλλος. υπάρχουν βέβαια και εκπαιδευτικοί που και εξαιρετικοί στην δουλειά τους είναι και με πολυ χαμηλές τιμές, μπράβο τους! τα τελευταία τρία χρόνια με την κρίση, τα ιδιαίτερα μου δεν έχουν μειωθεί ούτε αυξηθεί (περιστασιακά μόνο που μου ζητούσαν κάποιοι βοήθεια), αλλά οι τιμές μου δεν έχουν μειωθεί επίσης, βγάζω τα ίδια και δουλεύω ίδια ώρες.. θα μπορούσα με χαμηλότερες τιμές να έχω περισσότερο κόσμο βέβαια, αλλά είπαμε το καθετι έχει το κόστος του...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #440 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:22:59 μμ »
Καλα κανεις planety.Καπως πρεπει να κρατηθουμε για να μη μας συμπαρασυρει το κυμα και μετα να λεμε στο μαναβη, το χασαπη, το μπακαλη ποσο υπερηφανες ειμαστε για την επιτυχια και προοδο των μαθητων μας.(Επιτυχια και αγορα).Παντως αν ειχα μαθητη του φουρναρη-ή συναφων επαγγελματων- το παιδι ας με πληρωνε και σε ειδος.Δε θα ειχα προβλημα! ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:26:02 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #441 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:28:39 μμ »
κι εγώ κανένα πρόβλημα να σου πω την αληθεια, αν μπορούσα να δουλεύω κάπου και να μου κόβει η ΔΕΗ από το ρεύμα, η ΕΥΔΑΠ από το νερό κτλ μια χαρά θα ήταν. αλλά επειδή όλοι μας ζητάνε λεφτά, κι εμεις κάπως έτσι πρεπει να επιβιώσουμε!  :-\
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #442 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:33:49 μμ »
Εννοειται πως πρεπει να επιβιωσουμε και για να γινει αυτο πρεπει να πληρωνομαστε γιατι χαρες εμας δε μας κανει κανεις. Μια φιλη μου ''γαλλικου'' που κανει μαθημα σ'ενα κοριτσακι που η μαμα του εχει καταστημα την πληρωνει σε ειδος:σεντονια,πετσετες, κουρτινες,παπλωματα κτλ. Απ'αυτα προτιμω το χασαπη, το μαναβη και τον μπακαλη να σου πω την αληθεια! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:41:11 μμ από EmmaB »
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #443 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:42:45 μμ »
ανταλλακτική οικονομια! έτσι ήταν στα παλιά χρόνια τα πράγματα, μετά αλλάξανε λίγο, κι από κει που ο γιατρός πχ έπαιρνε ένα αρνί να κάνει μια επέμβαση τώρα παίρνει το χωριάτικο κοτόπουλο και το φακελάκι... :-\ :-\

η αλήθεια είναι ότι μανάβης, χασάπης και μπακάλης είναι το καλύτερο. Να μου έλεγε μια μητέρα, θα έχεις κάθε εβδομάδα 1 κιλό κιμά, 1 κοτόπουλο, 1 κιλό συνολικά ντομάτες και πιπεριές και 1 κιλό φρούτα! μια χαρά, δεν θέλω λεφτά, αυτά ας μου έδινε κάθε βδομάδα μια χαρά!
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #444 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:45:30 μμ »
Εννοειται πως πρεπει να επιβιωσουμε και για να γινει αυτο πρεπει να πληρωνομαστε γιατι χαρες εμας δε μας κανει κανεις. Μια φιλη μου ''γαλλικου'' που κανει μαθημα σ'ενα κοριτσακι που η μαμα του εχει καταστημα την πληρωνει σε ειδος:σεντονια,πετσετες, κουρτινες,παπλωματα κτλ. Απ'αυτα προτιμω το χασαπη, το μαναβη και τον μπακαλη να σου πω την αληθεια! ;)

Όλη τη χρονιά την πληρώνει αποκλειστικά σε είδος; Ποτέ με χρήματα;; Θα ξεχειλίσει η ντουλάπα της από πετσέτες και σεντόνια.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #445 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 07:50:05 μμ »
Ναι ολη τη χρονια.Τα 'χει αλλαξει ολα.Και σε γιορτες και καλεσματα παλι απο κει επαιρνε ειδη για να κλεισει τα χρηματα.Φετος δε την ρωτησα αν θα συνεχιστει αυτος ο τροπος πληρωμης. Βεβαια απο τα σεντονια και τις πετσετες, καλυτερα το κοτοπουλο, ο κιμας και τα φρεσκα λαχανικα.Οποτε για να επανελθουμε και στο θεμα ποσα κοτοπουλα η ωρα; ;)
Ιστοριες για γελια και για κλαματα! :D :'(
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #446 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 08:33:28 μμ »
Μου θυμήσατε μια προσωπική ιστορία που ζήσαμε οικογενειακώς πριν από 20 ακριβώς χρόνια: 'Οταν ήμουνα Γ' Λυκείου έκανα 2 ώρες αρχαία, 2 ώρες λατινικά στο φροντιστήριο και διάβαζα ιστορία και πλάνα και βιβλία για έκθεση μόνη μου. Τα οικονομικά μας κάτι παραπάνω από πενιχρά... και λίγα λέω. 2η χρονιά φροντιστήριο δεν έβλεπαν να μπορούν να πληρώσουν. Ποτέ μα ποτέ όμως οι γονείς μου δεν 'κλάφτηκαν' και δεν καθυστέρησαν πληρωμή πουθενά. Στην αρχή του Οκτωβρίου λοιπόν πλησιάζει η μαμά μου μια πολύ γνωστή καθηγήτρια για τα ιδιαίτερα και τις επιτυχίες σε πανελλήνιες για ιδιαίτερο αρχαία 1 ώρα την εβδομάδα. Η οποία σημειωτέον ήταν πανάκριβη και εκλεκτική. Αναλάμβανε μόνο περιπτώσεις που τα παιδιά ήταν συνεργάσιμα και δεν τεμπάλιαζαν. Αφού λοιπόν έμαθε ότι ήμουνα πολύ καλή μαθήτρια, απουσιολόγος κάθε χρονιά και στρωνόμουν για διάβασμα με ανέλαβε ζητώντας από τη μαμά μου να την πληρώσει ως τα Χριστούγεννα και για τις υπόλοιπες ώρες δεν ήθελε χρήματα αλλά επειδή η μαμά μου κεντούσα να της φτιάξει ένα κέντημα-εργόχειρο (στην αγορά τα χειροποίητα δεν ήταν και φτηνά). Εκείνη λοιπόν η καθηγήτρια δούλεψε τρελά μαζί μου με έξτρα ώρες δικές της εκτιμώντας πιθανότατα τη δουλειά μου την οικονομική μας κατάσταση (παρόλο που παζάρια δεν έγιναν) και τις αυξημένες πιθανότητες επιτυχίας. Το μόνο που ζήτησε ήταν να μη διαρρεύσει η συναλλαγή και εκείνη κατόπιν είπε ότι η μαμά μου της το έκανε δώρο γιατί ήταν πολύ ευχαριστημένη!!!
Sorry για το εκτός θέματος...
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: τιμές για ιδιαίτερα αγγλικών
« Απάντηση #447 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 10:32:00 μμ »
Μου θυμήσατε μια προσωπική ιστορία που ζήσαμε οικογενειακώς πριν από 20 ακριβώς χρόνια: 'Οταν ήμουνα Γ' Λυκείου έκανα 2 ώρες αρχαία, 2 ώρες λατινικά στο φροντιστήριο και διάβαζα ιστορία και πλάνα και βιβλία για έκθεση μόνη μου. Τα οικονομικά μας κάτι παραπάνω από πενιχρά... και λίγα λέω. 2η χρονιά φροντιστήριο δεν έβλεπαν να μπορούν να πληρώσουν. Ποτέ μα ποτέ όμως οι γονείς μου δεν 'κλάφτηκαν' και δεν καθυστέρησαν πληρωμή πουθενά. Στην αρχή του Οκτωβρίου λοιπόν πλησιάζει η μαμά μου μια πολύ γνωστή καθηγήτρια για τα ιδιαίτερα και τις επιτυχίες σε πανελλήνιες για ιδιαίτερο αρχαία 1 ώρα την εβδομάδα. Η οποία σημειωτέον ήταν πανάκριβη και εκλεκτική. Αναλάμβανε μόνο περιπτώσεις που τα παιδιά ήταν συνεργάσιμα και δεν τεμπάλιαζαν. Αφού λοιπόν έμαθε ότι ήμουνα πολύ καλή μαθήτρια, απουσιολόγος κάθε χρονιά και στρωνόμουν για διάβασμα με ανέλαβε ζητώντας από τη μαμά μου να την πληρώσει ως τα Χριστούγεννα και για τις υπόλοιπες ώρες δεν ήθελε χρήματα αλλά επειδή η μαμά μου κεντούσα να της φτιάξει ένα κέντημα-εργόχειρο (στην αγορά τα χειροποίητα δεν ήταν και φτηνά). Εκείνη λοιπόν η καθηγήτρια δούλεψε τρελά μαζί μου με έξτρα ώρες δικές της εκτιμώντας πιθανότατα τη δουλειά μου την οικονομική μας κατάσταση (παρόλο που παζάρια δεν έγιναν) και τις αυξημένες πιθανότητες επιτυχίας. Το μόνο που ζήτησε ήταν να μη διαρρεύσει η συναλλαγή και εκείνη κατόπιν είπε ότι η μαμά μου της το έκανε δώρο γιατί ήταν πολύ ευχαριστημένη!!!
Sorry για το εκτός θέματος...
Δεν ειναι εκτος θεματος η ιστορια σου.Καλα εκανες και τη μοιραστηκες μαζι μας.Ειναι ανθρωπινη και ιδιαιτερα τρυφερη.Η διαφορα και πολυ ουσιαστικη μαλιστα ειναι οτι η οικογενεια που πληρωνει σε ειδος τη φιλη μου εχει 4οροφο και μαγαζια στο κεντρο της πολης!
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32320
  • Τελευταία: Lena11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161422
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 430
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 374
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.