*

Ψηφοφορία

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ:  Πού νομίζετε θα πάνε οι φετεινές ΒΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ?

Θα αυξηθούν.
15 (18.5%)
Θα μείνουν στα ίδια με πέρσι.
17 (21%)
Θα πέσουν.
19 (23.5%)
Θα αυξήθούν μόνο οι περιοχές μεγάλης ζήτησης.
12 (14.8%)
Θα αυξηθούν οι μή ελκυστικές περιοχές.
2 (2.5%)
Στα μεγάλα αστικά κέντρα θα γίνει σφαγή.
16 (19.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2009  (Αναγνώστηκε 76102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος power222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #252 στις: Απρίλιος 12, 2009, 02:11:02 πμ »
Έλεγξα όλα τα ονόματα των μεταθέσεων οπότε αφαίρεσα τα όλα τα ονόματα απο την απόφαση του ΚΥΣΔΕ που ανακοίνωσα.
Τελικά από περίεργα παραμένουν:
1. μια κυρία κλάδου ΠΕ20  πήρε μετάθεση στην Α’ Θεσσαλονίκης με 37,82 μόρια ενώ η βάση είναι 69,31
2. ένας κύριος κλάδου ΠΕ11 πηρέ μετάθεση στην Γ’ Ροδόπης με 67,98 μόρια χωρίς να δοθεί η βάση
Απ’ ότι φαίνεται και οι δύο δεν ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες (Πράξη 9/2009 Κ.Υ.Σ.Δ.Ε.)!!!
Όποιος βρει ή έχει νέες πληροφορίες παρακαλείται να ενημερώσει

ΥΓ: δεν υπάρχουν άλλες περιπτώσεις, γιατί από την αρχική λίστα μεταθέσεων αφαίρεσα όλους που έπιασαν βάση ή παραπάνω, μετά αφαίρεσα όλους που είναι ειδικές κατηγορίες, οπότε παρέμειναν οι δύο παραπάνω περιπτώσεις
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2009, 02:54:57 πμ από power222 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:51 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #253 στις: Απρίλιος 12, 2009, 10:32:56 πμ »
Καλημέρα, στην υπ'αριθμ.  37668/Δ2/7-4-09 αποφαση υπουργου με θεμα μεταθεσεις εκπ/κων δ/θμιας στα εχοντας υποψη εχεις την Πραξη 11/2009 ΚΥΣΔΕ και οχι την 9/2009 πραξη ΚΥΣΔΕ την οποια γνωρίζουμε

ή βγηκε καινουρια πραξη ΚΥΣΔΕ γαι ειδικες αναγκες ή καναν ορθογραφικο λαθος ή στην αποφαση δεν επικαλεσαν την 9/2009 πραξη ΚΥΣΔΕ για τις ειδικες καττηγορίες (που ειναι και το πιο πιθανο-πραγμα περιεργο)....
η αποφαση βρισκεται εδω:


http://www.didefth.gr/docs/a2643_apofasi_metath_2009.pdf

ΥΓ: με ενα μικρο ψαξιμο που εκανα η 11/20009 πραξη ΚΥΣΔΕ αφορα την αποφαση που πηρε το ΚΥΣΔΕ για τις μεταθεσεις και οχι για τις ειδικες κατηγοριες

εαν κανω λαθος διορθωστε με

oι καταγγελιες πρεπει να γινουν γραπτως για να υπαρχει επισημη απαντηση του υπουργειου και να βγαλουν αποφαση ανακλησης μεταθεσης για τα συγκεκριμενα ατομα!!! απο το τηλεφωνο δεν γινεται τιποτα...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2009, 11:13:10 πμ από heren »

Αποσυνδεδεμένος elum

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #254 στις: Απρίλιος 12, 2009, 10:43:33 πμ »
Δεν αναφέρθηκα σε άλλες κατηγορίες που κακώς υπάρχουν (αλλά στο Ελλαδιστάν είμαστε, τι περιμένεις...) παρά μόνο στους έχοντες πρόβλημα ή "πρόβλημα" υγείας, σύμφωνα και με προηγούμενο μήνυμα.

Την αξία (και αξιοπιστία) που έχει το κάθε τέτοιο (ή άλλο) χαρτί στο Ελλαδιστάν νομίζω οι περισσότεροι την ξέρουμε, και όσοι δεν θέλουμε να την ξέρουμε, μάλλον έχουμε κάποιο λόγο να μην θέλουμε να την ξέρουμε.

Αυτό βέβαια είναι ολοκληρωτικά δικό μας κατόρθωμα, δίνουμε πάντα το καλό παράδειγμα, τώρα π.χ. το Πάσχα είδατε κανέναν να κάνει τον άρρωστο μια βδομάδα πριν για να κάνει τις δυο βδομάδες διακοπών τρείς; Σίγουρα όχι έ;

Αποσυνδεδεμένος power222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #255 στις: Απρίλιος 12, 2009, 01:29:10 μμ »
Υποτίθεται ότι διορθώσεις στις αιτήσεις, για το αν κάποιος ανήκει στις ειδικές κατηγορίες έγινε με πράξη 9/2009 του ΚΥΣΔΕ .
To θέμα είναι δεν ξέρουμε τι λέει πράξη 11/2009, πρέπει να έχει σχέση με τις μεταθέσεις γενικά και όχι ειδικά με τις ειδικές κατηγορίες.
Οπότε θέλει ψάξιμο το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:22:51 »

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #256 στις: Απρίλιος 12, 2009, 04:08:02 μμ »
Σίγουρα το θέμα θέλει ψάξιμο, τόσο για την 11/2009 πράξη του Κ.Υ.Σ.∆.Ε. όσο και για την 20434/Δ2/6-4-2009  απόφαση  περί  έγκρισης  πίνακα  µε  κενές  οργανικές θέσεις διδακτικού προσωπικού ∆ευτεροβάθµιας Εκπαίδευσης.

Στο ψάξιμο αυτό δε βοηθούμαστε από το ΥΠΕΠΘ κ.ά.

Γιατί δεν αναρτώνται στο Διαδίκτυο οι πράξεις του ΚΥΣΔΕ; (πάλι με την καραμέλα για προσωπικά δεδομένα;)

Γιατί δε δημοσιοποιεί το ΥΠΕΠΘ τον Πίνακα οργανικής σύνθεσης διδακτικού προσωπικού του Άρ.4 του ΠΔ50/1996;

Γιατί άργησαν τόσο πολύ στο ΥΠΕΠΘ να εγκρίνουν το συγκεκριμένο Πίνακα; Μήπως κάποιοι τρέχουν ξανά και ξανά το σύστημα με διαφορετικό Πίνακα, μέχρι να βγει αυτό που θέλουν;

Ο τελικός Πίνακας εγκρίθηκε 6-4-2009, την επομένη "φαίνεται" να βγήκε η 11/2009 πράξη του ΚΥΣΔΕ και την μεθεπόμενη (8-4-2009) ανακοινώθηκαν οι μεταθέσεις.

Προφανώς, το Πρόγραμμα, εφόσον τροφοδοτηθεί με τον επίμαχο Πίνακα, τρέχει έναν (όχι ιδιαίτερα πολύπλοκο) αλγόριθμο, ο οποίος με την υπολογιστική ισχύ του eDataCenter δίνει σε κάποια λεπτά τα αποτελέσματα.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό, διότι για να προκύψουν 2 ονόματα (φαινομενικά) από το πουθενά είτε κάποιος τα πρόσθεσε "καρφωτά" στον αλγόριθμο (δίνω ελάχιστες πιθανότητες σε αυτό) ή κάποιος τα πρόσθεσε εκ των υστέρων στα αποτελέσματα που έβγαλε το Πρόγραμμα.

Σε κάθε περίπτωση, το ΥΠΕΠΘ οφείλει να μας ενημερώνει και γενικά αλλά να μας ενημερώσει και ειδικά τι συνέβη με αυτές τις 2 περιπτώσεις.

"Λάθος" να έκανε το Πρόγραμμα αποκλείεται.

Η επίκληση "λάθους" από το ΥΠΕΠΘ πρέπει να επισύρει αρχικά προκαταρκτική εξέταση και αναλόγως του αποτελέσματος ΕΔΕ κτλ. (Άρθρα 125 και εφεξής του ΔΥ Κώδικα).

Αποσυνδεδεμένος mitsos_76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #257 στις: Απρίλιος 12, 2009, 04:29:05 μμ »
Για τις φετινές μου μεταθέσεις, και μετά από πολλή σκέψη αποφάσισα να βάλω στα χαρτιά μου και βεβαίωση της πάθησής μου. Όχι τίποτε αλλο αλλα σιχάθηκα να βλέπω όλα όσα γίνονται και εγώ από δικό μου εγωισμό να ταλαιπωρούμαι (σύνδρομο super hero). Αυτό που κατέθεσα ήταν μία βεβαίωση νοσοκομείου με το ιστορικό της πάθησής μου (ΣΚΠ). Δεν με έβαλαν σε ειδική κατηγορία (απόφαση ΚΥΣΔΕ νομίζω). Μήπως χρειάζεται και άλλα χαρτιά;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2009, 04:39:23 μμ από mitsos_76 »

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #258 στις: Απρίλιος 12, 2009, 04:49:10 μμ »
Για τις φετινές μου μεταθέσεις, και μετά από πολλή σκέψη αποφάσισα να βάλω στα χαρτιά μου και βεβαίωση της πάθησής μου. Όχι τίποτε αλλο αλλα σιχάθηκα να βλέπω όλα όσα γίνονται και εγώ από δικό μου εγωισμό να ταλαιπωρούμαι (σύνδρομο super hero). Αυτό που κατέθεσα ήταν μία βεβαίωση νοσοκομείου με το ιστορικό της πάθησής μου (ΣΚΠ). Δεν με έβαλαν σε ειδική κατηγορία (απόφαση ΚΥΣΔΕ νομίζω). Μήπως χρειάζεται και άλλα χαρτιά;
Μηπως χρειαζόταν και αποφαση Α/θμιας υγιεονομικης επιτροπης?

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #259 στις: Απρίλιος 12, 2009, 08:43:20 μμ »
Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο πρόσωπο, ποιος ο λόγος να εκτίθεται. Είναι ζήτημα διακριτικότητας και όχι πολιτικής ορθότητας περί προσωπικών δεδομένων. Τώρα αν αμφισβητείται για κάποιο λόγο η πιστότητα των εγγράφων που προσκόμισε προβείτε σε καταγγελία, διαφορετικά λίγη συναδελφικότητα δε βλάπτει. Στην τελική μπείτε στη θέση της.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #260 στις: Απρίλιος 13, 2009, 09:53:07 πμ »
Η ερώτηση του θέματος απαντήθηκε

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #261 στις: Απρίλιος 14, 2009, 08:29:07 πμ »
Απορία: γιατί διαγράφηκαν τα ονόματα από την «Πράξη 9/2009 Κ.Υ.Σ.Δ.Ε. για την ένταξη εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ειδικές κατηγορίες μετάθεσης το έτος 2009.» ; ; ; Είναι κι άλλες ειδικότητες που κινούν το ενδιαφέρον άμεσα θιγόμενων.Δεν μπορεί κάποιος να το ανεβάσει ξανά; Ευχαριστώ.
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος power222

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #262 στις: Απρίλιος 14, 2009, 06:21:41 μμ »
Απορία: γιατί διαγράφηκαν τα ονόματα από την «Πράξη 9/2009 Κ.Υ.Σ.Δ.Ε. για την ένταξη εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ειδικές κατηγορίες μετάθεσης το έτος 2009.» ; ; ; Είναι κι άλλες ειδικότητες που κινούν το ενδιαφέρον άμεσα θιγόμενων.Δεν μπορεί κάποιος να το ανεβάσει ξανά; Ευχαριστώ.

Έκανα ηλεκτρονική διασταύρωση «Βάσεις - Λίστα μεταθέσεων – Λίστας με ονόματα που ανήκουν στην ειδική κατηγορία»  σ’ όλες τις κατηγορίες για να βρω τα περίεργα (οπότε πρόκειται για σίγουρα αποτελέσματα). Εφόσον δεν υπάρχουν άλλα περίεργα, εκτός από τις δυο παραπάνω περιπτώσεις, έκανα διαγραφή ονομάτων για ευνόητους λόγους.

Όλοι πρέπει να κυνηγήσουμε το θέμα αυτό με κάθε τρόπο!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #263 στις: Απρίλιος 15, 2009, 10:36:40 πμ »
@mitsos 79 Χρειάζεται και το ποσοστό αναπηρίας, οπότε όντως πρέπει να περάσεις από υγειονομική επιτροπή. (η πληροφορία από φίλη και συνάδελφο που είναι ειδική κατηγορία κι εκείνη αν και όχι ΣΚΠ).
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #264 στις: Απρίλιος 22, 2009, 10:43:09 πμ »
Χριστός Ανέστη και Χρόνια Πολλά σε΄όλους.

Έχω μία απορία για τις μεταθέσεις της Πρωτοβάθμιας. Υπάρχει δασκάλα που διορίστηκε πέρυσι και μόλις διορίστηκε πήρε απόσπαση και φέτος πήρε μετάθεση.  Κανονικά δεν πρέπει να υπηρετήσει μία χρονιά στον τόπο που διορίστηκε;

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #265 στις: Απρίλιος 22, 2009, 10:51:40 πμ »
Νομίζω πως μόνο στην περίπτωση που χαρακτηριστείς υπεράριθμος μπορείς να αποσπαστείς χωρίς να χάσεις το δικαίωμα για μετάθεση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159459
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 301

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.