*

Ψηφοφορία

ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ:  Πού νομίζετε θα πάνε οι φετεινές ΒΑΣΕΙΣ ΜΕΤΑΘΕΣΕΩΝ?

Θα αυξηθούν.
15 (18.5%)
Θα μείνουν στα ίδια με πέρσι.
17 (21%)
Θα πέσουν.
19 (23.5%)
Θα αυξήθούν μόνο οι περιοχές μεγάλης ζήτησης.
12 (14.8%)
Θα αυξηθούν οι μή ελκυστικές περιοχές.
2 (2.5%)
Στα μεγάλα αστικά κέντρα θα γίνει σφαγή.
16 (19.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 58

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2009  (Αναγνώστηκε 76145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νάκης Ιωάννης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #280 στις: Ιούνιος 10, 2009, 05:51:16 μμ »
Παιδιά, πριν κανονίσετε ταξίδι, επικοινωνήστε με το Δ/ντή του Σχολείου που θα πάτε. Μπορεί να δεχτεί ανάληψη υπηρεσίας με fax ή mail.
35 χρόνια στην εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:25:57 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #281 στις: Ιούνιος 11, 2009, 09:28:44 πμ »
Παιδιά, πριν κανονίσετε ταξίδι, επικοινωνήστε με το Δ/ντή του Σχολείου που θα πάτε. Μπορεί να δεχτεί ανάληψη υπηρεσίας με fax ή mail.

Μπορεί να το κάνει αυτό?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #282 στις: Ιούνιος 16, 2009, 12:09:38 πμ »
Καλησπέρα!!Είμαι εντελώς άσχετη και αρχάρια, γι αυτό θα ήθελα να μάθω αν και πώς υπολογίζονται στις μεταθέσεις τα μόρια που έχει μαζέψει κάποιος ως αναπληρωτής. Παίζει ρόλο σε ποια περιοχή ήταν αναπληρωτής? Ισχύουν δηλαδή τα μόρια που δίνει κάθε περιοχή στους μόνιμους και για τα χρόνια που ήταν κάποιος αναπληρωτής?

Αποσυνδεδεμένος kallia_7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #283 στις: Ιούνιος 16, 2009, 12:19:42 πμ »
Σαφώς και υπολογίζονται τα μόρια αυτά όταν διοριστείς και αιτηθείς με το καλό μετάθεση. Αν θες μπορείς να ανατρέξεις σε διάφορα θέματα που έχουν "ανοίξει" παλαιότερα για μριοδοτήσεις και μεταθέσεις για να κατατοπιστείς καλύτερα... ;)
Όσες κι αν χτίζουν φυλακές κι αν ο κλοιός στενεύει, ο νους μας ειν' αληταριό που όλο θα δραπετεύει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:25:57 »

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #284 στις: Ιούνιος 18, 2009, 07:50:59 μμ »
Ακολούθησα τη συμβουλή σου και αναζήτησα παλαιότερα θέματα με αυτό το αντικείμενο. Δυστυχώς οι ερωταπαντήσεις ήταν πάρα πολλές, λίγο χαοτικές (σειρές από 100 και 180 μηνύματα) και με επικέντρωση πολλές φορές σε άλλα θέματα, π.χ. συνυπηρέτηση, μόρια από ιδιωτικά κλπ.
Αποφάσισα λοιπόν και διάβασα την τελευταία εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας για τις μεταθέσεις. Δυστυχώς, αν δεν έχεις πείρα, το κείμενο αυτό είναι δυσνόητο. Π.χ. μιλάει για μόρια δυσμενών συνθηκών, και δεν είμαι σίγουρος αν αυτό σημαίνει τα μόρια που δίνει ένα σχολείο ή όχι.
Η σύζυγός μου είναι αναπληρώτρια νηπιαγωγός, και απλώς έχω την απορία αν (λέω αν) φέτος είναι στους διοριστέους πόσα μόρια συνολικά έχει για μετάθεση (ή απόσπαση).
Το σενάριο είναι το εξής:
- Αναπληρώτρια για 3 μήνες το 2005 (21/3/2005 - 21/6/2005) σε σχολείο κατηγορίας Α (1 μόριο μετάθεσης)
-Αναπληρώτρια από 8/9/2009 - 21/9/2009 για το 2008-2009 σε σχολείο κατηγορίας Β (2 μόρια μετάθεσης)
Και, ας υποθέσουμε ότι διορίζεται στην Ηλεία απ' τον ΑΣΕΠ, στο τέλος του μήνα, σε σχολείο που είναι κατηγορίας Γ (άρα 3 μόρια μετάθεσης)
Πόσα συνολικά μόρια έχει;
Η εγκύκλιος έλεγε ότι παίρνει κανείς 2 μόρια αν θα δούλευε από 1/9/2008 - 31/8/2009. Σαν αναπληρώτρια δούλεψε όμως έως 21/6/2009. Αρα 9 μήνες + 1 (παραπάνω από 15ήμερο) = 10 μήνες. Αρα παίρνει τα 10/12 των 2 μορίων για το 2008-2009;
Και παίρνει τα 3/12 του 1 μορίου για το 2005;
Κι αντίστοιχα είναι αυτά που δίνει το κάθε νηπιαγωγείο; 10/12 επί τα 2 μόρια και 3/12 επί το 1 μόριο;

Παντρεμένη επίσης με δύο παιδιά.
Σύνολο μορίων μετάθεσης, άρα;

Επίσης, αυτοί οι πίνακες στο τέλος της εγκυκλίου τί ακριβώς εφαρμογή έχουν;
- ΠΙΝΑΚΑΣ  ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ  ΜΟΝΑΔΩΝ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ  ΚΑΤΑ  ΜΗΝΑ  ΚΑΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ  ΣΧΟΛΕΙΟΥ
- ΠΙΝΑΚΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΜΟΝΑΔΩΝ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΑΠΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΔΥΣΜΕΝΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ

Ζητείται η πείρα των παλαιότερων γι αυτό το θέμα (και συγχωρέστε μου την έλλειψη κατανόησης)




Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #285 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:06:25 μμ »
Γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία που ακολουθείται για την μισθοδοσία κάποιου που έχει πάρει ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΕΚΤΟΣ ΠΥΣΠΕ?
Πότε σταματάει να πληρώνεται από το παλιό του γραφείο,τι γινεται με τα επιδόματα π.χ. ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΗΣ ή ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟΥ?
Πότε ξεκινάμε να το παίρνουμε?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #286 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:23:44 μμ »
Εγώ ανήκω στο ΠΥΣΔΕ και ξέρω ότι συχνά πληρωνόμαστε από το παλιο σχολείο μέχρι τέλος του χρόνου και απο Γενάρη του επόμενου έτους ξεκινάει η πληρωμή από το νέο σχολείο.
Τώρα όσον αφορά τα επιδόματα, λογικα θα πρέπει να τα παίρνεις από τη στιγμή που θα αναλάβεις υπηρεσια στο νεο σχολείο.
Για να είμαστε όμως και πιο σίγουροι , ας απαντήσει και κάποιος από τη Α/θμια.
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #287 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:38:12 μμ »
Οι διαδικασίες θα πρέπει να γίνουν από εσένα. Δηλαδή να δώσεις την εντολή για διακοπή μισθοδοσίας στο παλιό σου γραφείο.Μετά όλα τα υπόλοιπα γίνονται υπηρεσιακώς.
Μπορείς να το κάνεις από τώρα αλλά τα περισσότερα γραφεία σου συνιστούν να το κάνεις στο τέλος της χρονιάς, ώστε να μην κόβεις το οικονομικό έτος στη μέση. Πραγματικά δεν ξέρω να σου πω αν γλιτώνεις εσύ από μπελάδες ή ο εκκαθαριστής.
Η πολιτική για τα επιδόματα είναι σχεδόν αυτοματοποιημένη.
Εγώ με το που πήρα μετάθεση από την Άνδρο και έφυγα τον Ιούνη σταμάτησε το επίδομα και ας πληρωνόμουν από εκεί. Βέβαια στην Αθήνα που ήρθα δεν είχα κανένα επίδομα, οπότε δεν ξέρω να σου πω σίγουρα αν θα έδειχνε και ο νέος εκκαθαριστής τον ίδιο ζήλο να κάνει σωστά τη δουλειά του.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #288 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:41:34 μμ »
Και εγώ αππό την Άνδρο πληρωνόμουν μέχρι 19 Ιουνίου και τα 50 ευρώ προβληματικής περιοχής μου τα κόψανε.
19 Ιουνίου έκανα ανάληψη στον ΕΒΡΟ και δεν ξέρουν τίποτα λένε μέχρι να έρθει ο φάκελος μου...μέχρι τότε θα πληρώνομαι από την ΑΝΔΡΟ.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #289 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:42:41 μμ »
ΟΣΟ για το επίδομα παραμεθορίου κανονικά από 19 ιουνίου δεν θα έπρεπε να το παίρνω από τον ΕΒΡΟ και αναδρομικά?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #290 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:45:25 μμ »
Και εγώ αυτό πιστεύω, όταν θα αρχίσεις να πληρώνεσαι από τον Έβρο θα σου δοθεί το επίδομα αναδρομικά.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #291 στις: Ιούνιος 22, 2009, 05:48:33 μμ »
Ευχαριστώ Kyra daskala...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος anchatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 0401
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #292 στις: Ιούνιος 22, 2009, 07:35:30 μμ »
Οι περισσότερες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας μισθοδοτούν τους μετατιθέμενους μέχρι και το Σεπτέμβριο, οπότε και στέλνουν το Φύλλο Διακοπής Μισθοδοσίας του μετατιθέμενου στη νέα διεύθυνση που υπάγεται, ώστε να αρχίσει να μισθοδοτείται από εκεί από τον Οκτώβριο. Τα επιδόματα της παλαιάς θέσης κόβονται από 1/7 ενώ τα επιδόματα που διακιούται στη νέα του θέση δίνονται από 1/10 αναδρομικά με την πράξη ανάληψης στη νέα διεύθυνση ή στη νέα θέση. Όταν μιλάμε για επιδόματα εννοούμε τα επιδόματα προβληματικών και παραμεθορίων περιοχών μόνο. Όλα τα υπόλοιπα συνεχίζει να τα λαμβάνει κανονικά.
Αυτό γίνεται γιατί η οριστική - μισθολογική - τοποθέτηση των μετατιθέμενων γίνεται συνήθως με την έναρξη του νέου σχολικού έτους.
Το μόνο που έχει να κάνει όποιος παίρνει μετάθεση είναι όταν αναλάβει υπηρεσία στη νέα του θέση (ή στη διεύθυνση αν είναι στη διάθεση) να φροντίσει να φτάσει εγκαίρως η πράξη ανάληψης στο αρμόδιο γραφείο μισθοδοσίας.
Ελπίζω να βοήθησα και είμαι στη διάθεση σας για περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέριες.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2009
« Απάντηση #293 στις: Ιούνιος 23, 2009, 07:57:08 πμ »
Οι περισσότερες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας μισθοδοτούν τους μετατιθέμενους μέχρι και το Σεπτέμβριο, οπότε και στέλνουν το Φύλλο Διακοπής Μισθοδοσίας του μετατιθέμενου στη νέα διεύθυνση που υπάγεται, ώστε να αρχίσει να μισθοδοτείται από εκεί από τον Οκτώβριο. Τα επιδόματα της παλαιάς θέσης κόβονται από 1/7 ενώ τα επιδόματα που διακιούται στη νέα του θέση δίνονται από 1/10 αναδρομικά με την πράξη ανάληψης στη νέα διεύθυνση ή στη νέα θέση. Όταν μιλάμε για επιδόματα εννοούμε τα επιδόματα προβληματικών και παραμεθορίων περιοχών μόνο. Όλα τα υπόλοιπα συνεχίζει να τα λαμβάνει κανονικά.

Νομίζως πως μας κατατόπισες πλήρως....βέβαια μια συνάδελφος μου που ήρθε από Κεφαλονιά μου είπε πως αν δεν κάνεις αίτηση για το επίδομα παραμεθορίου έγκαιρα το χάνεις...ισχύει κάτι τέτοιο?
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159661
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 343

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.