*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 384272 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #168 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 01:05:32 μμ »
Όσον αφορά τα ΠΣΕ ειλικρινα δεν γνωρίζω για τι ακριβώς πρόκειται αλλά γνωρίζω ότι  περιλαμβάνονται σε προκηρύξεις του ΑΣΕπ για διορισμό στον δ. τομέα

Αν επιθυμεί ας μας διαφωτίσει κάποιος περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:25 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #169 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 02:27:04 μμ »
Για την ιστορία, κανείς δεν άκουγε σε αυτή τη συζήτηση.

Βέβαια αυτό είναι και ένα από τα χαρακτηριστικά των Ελλήνων.
Σπάνια κλείνει κάποια κουβέντα με τη φράση "Έχεις δίκιο" και όλοι έχουμε λίγο-πολύ την ψυχολογία του "Ναι, ΑΛΛΑ,..."  και του "ΕΓΩ θα σου πω πως έχουνε τα πράγματα..."

Στην Αγγλία, όταν πιάναμε κουβέντα με Κινέζους, αναπτύσσαμε (οι Ελληνάρες) τις θεωρίες μας και αυτοί ακούγανε με γουρλομένα μάτια και ανοιχτό το στόμα...
Τότε νομίζαμε (μερικοί από μας) ότι είναι απλά βλάκες οι άνθρωποι και δεν ξέρουν, ούτε μπορούν να σκεφτούν τίποτα.
Φυσικά, κάποιες φορές, αφού τελειώναμε με το λογύδριό μας, ο Κινέζος μας έκανε μια απλή ερώτηση (με αφελές ύφος κιόλας - καθόλου προσβλητικά), που χτυπούσε κατευθείαν στη ρίζα της παπαρολογίας μας και μας ξεβράκωνε.

Ο Κινέζος (κατάλαβα αργότερα) θα περιμένει να μαζέψει ΟΛΕΣ τις πληροφορίες προτού σχηματίσει άποψη ή πάρει κάποια απόφαση, ακόμα και αν αυτό σημαίνει ότι ΔΕ θα έχει οριστική άποψη ΠΟΤΕ.
Ο Έλληνας, αντίθετα, θα σχηματίσει άποψη με την ΠΡΩΤΗ διαθέσιμη πληροφορία και θα προσπαθήσει να προσαρμόσει τις μεταγενέστερες πληροφορίες στην άποψή του.



Μπορεί εσύ και οι φίλοι σου να είσθε (κατά την άποψη και έκφρασή σου) ..."παραρολόγοι", αλλά - προ Θεού - μη ταυτίζεσθε (εσύ και οι παραρολόγοι φίλοι σου) με την Ελλάδα και τους Ελληνες.... Δεν είμαστε όλοι το ίδιο..

Κι' αφήστε εμάς, τους λοιπούς, σ' αυτό το forum να αισθανόμαστε περήφανοι και οι είμαστε Ελληνες και που δεν σκεφτόμαστε κινέζικα, αλλά ελληνικά. Please...

(Υ.Γ. Oσο για την "Nina P" που "ξεράθηκε στα γέλια" με τις "παπαρολογίες" και τις κινεζολογίες, ας μας εξηγήσει: για τι είδους "ξέραμα" επρόκειτο για το κλασικό ελληνικό (που εμάς πολύ μας αρέσει!), ή για κινεζικό (που όπως άφήνει να εννοηθεί αρέσει σ' αυτήν);;;...

 




Για μια ακόμα φορά χωρίς να καταλαβαίνεις κάτι ή χωρίς να το δίνεις ιδιαίτερη σημασία το ειρωνεύεσαι (αλήθεια το δικαίωμα από που το πήρες να με ειρωνεύεσαι;)

Το δικό μας το γέλιο. Γιατί οι έλληνες, ως επί το πλείστον, έχουμε συνηθίσει να το "παίζουμε" έξυπνοι. Ο λογικός τρόπος είναι να ακούς, να επεξεργάζεσαι και να απαντάς. Εμείς προτρέχουμε πάντα. Και ήταν αυτό η αλήθεια. Για αυτό και γέλασα. Επίσεις ποτέ δεν υπόνοώ τίποτα. Λέω τα πράγματα με το ονομά τους πάντα. Δεν μου αρέσουν τα υπονοούμενα. Αυτό το έκανες εσύ σε εμένα. Οτι δεν μου αρέσει να μου κάνουν δεν το κάνω σε κανέναν. Τα υπονοούμενα ψάξε να τα βρεις αλλού.

Λίγο χιούμορ στη ζωή μας δε βλάπτει. Κυκλοφορούν και εγκεφαλικά και εμφράγματα σε νεαρές ηλικίες πλέον.


Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #170 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 02:48:58 μμ »
Εγώ Siobaras δεν είχα ποτέ την τύχη να έρθω σε επαφή με άλλο λαό, πέρα από το δικό μας οπότε εντυπωσιάστηκα όπως το έθεσες!! Και μιλάμε για τους κινέζους που και ιστορία έχουν και πολιτισμό και αξιοπρέπεια και και ... Αλλά για να πω την μαύρη αλήθεια, κατά βάθος προτιμάω εμάς με το βαλκανικό πνεύμα που θα αρπαχτούμε εύκολα, θα τσαντιστούμε με το παραμικρό, αλλά και θα αγαπηθούμε πάλι -και θα το δείξουμε- πολύ εύκολα!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #171 στις: Δεκέμβριος 05, 2007, 06:08:49 μμ »
Ούτε εγώ θα προτιμούσα να ήμουνα Κινέζος, εξάλλου και αυτή η συμπεριφορά που περιέγραψα ακραία είναι.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:54:25 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #172 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 01:36:44 πμ »
Το ΠΣΕ δεν ξέρω τι είναι και δεν έχω γνώμη.
Για το ΕΑΠ την έχω γράψει τη γνώμη μου και προηγουμένως.
Ο τρόπος εισαγωγής ΔΕΝ είναι πρωτεύουσας σημασίας, αλλά διατηρώ επιφυλάξεις ως προς το επίπεδο σπουδών.


Tα "Π.Σ.Ε." (προγράμματα σπούδών επιλογής) είναι ένα είδος "ΕΑΠ". Εισάγεσαι κι' εδώ μέσω ...κληρωτίδος, αλλά η παρακολούθηση των μαθημάτων γίνεται, όπως, στα κανονικά πανεπιστήμια - και όχι δι' αλληλογραφίας όπως στο ΕΑΠ.

Ορισμένα ΠΣΕ, όπως πχ. της Κρήτης έκλεισαν επειδή ασκήθηκαν προσφυγές κατά της ισοτιμίας τους με τις σχολές των ΑΕΙ από πτυχιούχους Πανεπιστημίων και το ΣτΕ έκανε δεκτές τις προσφυγές με το σκεπτικό ότι αν θεωρηθούν ισότιμοι οι πτυχιούχοι του ΠΣΕ Κρήτης με τους πτυχιούχους των ΑΕΙ παραβιάζεται η αρχή η ισονομίας, καθώς οι πρώτοι (των ΠΣΕ) εισέρχονται χωρίς εξετάσεις, ενώ οι δεύτεροι (των ΑΕΙ) με εξετάσεις.

Ηδη το ΠΣΕ Κρήτης έκλεισε. Σήμερα συνεχίζει να λειτουργεί μόνο το "ΠΣΕ" Βόλου, για τον λόγο ότι ουδείς μέχρι τώρα προσέφυγε κατά του πλαισίου της αντισυνταγματικής λειτουργίας του. 

* Υπενθυμίζω ότι πρόσφατα κρίθηκε αντισυνταγματική και η λειτουργία των "ανώτατων" Εκκλησιαστικών Ακαδημιών (ΑΕΑ), επειδή το πλαίσιο λειτουργίας τους θεωρήθηκε ότι τελεί σε contra με τον νόμο - πλαίσιο (1268/82) των ΑΕΙ, συνεπώς δεν μπορούν να θεωρούνται ανώτατες οι "ΑΕΑ", με την έννοια της ισοτιμίας τους ως προς τα ΑΕΙ.


Οι νοούντες νοείτωσαν...
 

 

Αποσυνδεδεμένος demiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #173 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 09:16:53 πμ »
Τι έχει περισσότερη σημασία, ο τρόπος εισαγωγής σε μια σχολή ή το πόσο εύκολο είναι να αποφοιτήσεις. Με άλλα λόγια τι είναι αυτό που δίνει κύρος σε μια σχολή? Γιατί αν είναι ο τρόπος εισαγωγής αυτό που κάνει τη σχολή να έχει κύρος τότε θα έπρεπε όλα τα πτυχία του εξωτερικού στα οποία μπαίνεις χωρίς εξετάσεις να τα βγάλουμε άκυρα????????

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #174 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 12:55:54 μμ »
Απ ότι βλέπω λίγο που το έψαξα, τα ΠΣΕ λειτουργούν (η λειτουργουσαν) ως κράτος εν κράτι όπως αναφέρει ο xaan, αφού εχουν μεν διαφορετική λειτουργία, αλλά από την άλλη λειτουργούν μέσα στα ίδια συμβατικά ΑΕΙ. Είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα αφού το ίδιο ίδρυμα προσφέρει εκπαίδευση 2 ταχυτήτων, χωρίς να έχει τέτοια αποστολή. Δηλαδή το νομικό υπόβαθρο είναι κάπως σαθρό και μπορεί να αμφισβητηθεί, αν και μπορεί να υπάρξουν περαιτέρω δικαστικές διαμάχες με εξελίξεις και από την άλλη πλευρά. Δεν τα εξασφαλίζει πάντως πλήρως.

Παρ όλα αυτά δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό ως προς την επιστημονική κατάρτιση των αποφοίτων από τα ΠΣΕ. Δε νομίζω να τίθεται από κάποιον τουλάχιστο τέτοιο θέμα.

Από την άλλη, το ανοικτό πανεπιστήμιο έχει εξ αρχής από την ίδρυσή του ως αποστολή την παροχή γ)βάθμιας εκπαίδευσης στους εισαχθέντες ως το 19ο κρατικό ΑΕΙ της χώρας μας. Αυτό αποτελεί νόμο του κράτους, ο οποίος διατυπώνει και καθορίζει το διαφορετικό σύστημα παροχής εκπαίδευσης ( πχ το διδακτικό έτος σε αντίθεση με τα εξάμηνα, η μικτή εκπαίδευση (εξ αποστάσεως μαζί με μαθήματα και εργαστήρια κ.α.) Εξ ου και οι διαφορετικοί νόμοι σε σχέση με τα συμβατικά, δηλ. διαφορές στην μετάδοση της γνώσης αλλά και στην ακαδημαϊκή λειτουργία.

Με βάση τις νέες εξελίξεις , δηλ. το νέο νομο πλαίσιο, τα ΤΕΙ τοποθετούνται και συμπεριλαμβάνονυται στον ίδιο νόμο (πλαίσιο) με τα ΑΕΙ.
Ο ίδιος νόμος δηλ. που ισχύει και στις 2 βαθμίδες (ΑΕΙ-ΤΕΙ) δεν είναι και τεκμήριο της ισοτιμίας τους,αφού συνεχίζουν να αποτελούν ξεχωριστά και διακριτά εκπαιδευτικά ιδρύματα. Δηλ όπως είναι λογικό εξακολουθεί να υφίσταται η διαφορά με τα ΤΕΙ να συνεχίζουν να παρέχουν τεχνική-τεχνολογική εκπαίδευση και όχι πανεπιστημιακή.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #175 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 12:59:48 μμ »
Για τις εκκλησιαστικές ακαδημίες το θέμα αυτή τη στιγμή είναι στον αέρα, αλλά δεδομένης της πολιτικής βούλησης, κάποιο παραθυράκι θα βρουν για να γίνουν ανώτατες κι αυτές.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #176 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 02:57:47 μμ »
Τι έχει περισσότερη σημασία, ο τρόπος εισαγωγής σε μια σχολή ή το πόσο εύκολο είναι να αποφοιτήσεις. Με άλλα λόγια τι είναι αυτό που δίνει κύρος σε μια σχολή? Γιατί αν είναι ο τρόπος εισαγωγής αυτό που κάνει τη σχολή να έχει κύρος τότε θα έπρεπε όλα τα πτυχία του εξωτερικού στα οποία μπαίνεις χωρίς εξετάσεις να τα βγάλουμε άκυρα????????


α) Προφανώς σημασία έχουν και τα δύο (και ο τρόπος εισαγωγής και το πόσο εύκολη, ή δύσκολο είναι ν' αποφοιτήσεις).

β) Για τα πτυχία εξωτερικού: έχω δεί πολλούς συναδέλφους να "μοστράρουν" στους τίτλους τους και τη σχολή αποφοίτησής τους (θεολόγος ΑΠΘ, φυσικός ΕΚΠΑ, μηχανολόγος ΕΜΠ, κοκ. - και κατά τη γνώμη μου (έστω και για ενημερωτικούς σκοπούς προς τρίτους ενδιαφερομένους) καλά κάνουν. Δεν έχω δει όμως (εσύ έχεις δει;) να "μοστράρονται" τίτλοι εξωτερτικού, πχ. θεολόγος Βουλγαρίας, φιλόλογος ΓΙουγκοσλαβίας, μηχανολόγος Ρουμανίας, γυμναστής Γαλλίας  κοκ.(παρά το γεγονός ότι υπάρχουν χιλιάδες τέτοιοι πτυχιούχοι (εξωτερικού) - και πιστεύω ότι ούτε τίτλους του ΕΑΠ (φυσικός ΕΑΠ, θεολόγος ΕΑΠ, οικονομολόγος ΕΑΠ, κοκ), θα δούμε να "μοστράρονται"... Αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση. Εσύ τι πιστεύεις; Θα δούμε στο μέλλον να φιγουράρουν σε κοινή θέα, από τους κατόχους τους, (όπως κάνουν οι απόφοιτοι εσωτερικού: ΕΚΠΑ, ΑΠΘ, ΕΜΠ, κλπ) τίτλοι αποφοίτων εξωτερικού και ΕΑΠ;

   

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #177 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 03:03:36 μμ »
Απ ότι βλέπω λίγο που το έψαξα, τα ΠΣΕ λειτουργούν (η λειτουργουσαν) ως κράτος εν κράτι όπως αναφέρει ο xaan, αφού εχουν μεν διαφορετική λειτουργία, αλλά από την άλλη λειτουργούν μέσα στα ίδια συμβατικά ΑΕΙ. Είναι λογικό να υπάρχουν προβλήματα αφού το ίδιο ίδρυμα προσφέρει εκπαίδευση 2 ταχυτήτων, χωρίς να έχει τέτοια αποστολή. Δηλαδή το νομικό υπόβαθρο είναι κάπως σαθρό και μπορεί να αμφισβητηθεί, αν και μπορεί να υπάρξουν περαιτέρω δικαστικές διαμάχες με εξελίξεις και από την άλλη πλευρά. Δεν τα εξασφαλίζει πάντως πλήρως.

Παρ όλα αυτά δεν θα είχα κανένα ενδοιασμό ως προς την επιστημονική κατάρτιση των αποφοίτων από τα ΠΣΕ. Δε νομίζω να τίθεται από κάποιον τουλάχιστο τέτοιο θέμα.

Από την άλλη, το ανοικτό πανεπιστήμιο έχει εξ αρχής από την ίδρυσή του ως αποστολή την παροχή γ)βάθμιας εκπαίδευσης στους εισαχθέντες ως το 19ο κρατικό ΑΕΙ της χώρας μας. Αυτό αποτελεί νόμο του κράτους, ο οποίος διατυπώνει και καθορίζει το διαφορετικό σύστημα παροχής εκπαίδευσης ( πχ το διδακτικό έτος σε αντίθεση με τα εξάμηνα, η μικτή εκπαίδευση (εξ αποστάσεως μαζί με μαθήματα και εργαστήρια κ.α.) Εξ ου και οι διαφορετικοί νόμοι σε σχέση με τα συμβατικά, δηλ. διαφορές στην μετάδοση της γνώσης αλλά και στην ακαδημαϊκή λειτουργία.

Με βάση τις νέες εξελίξεις , δηλ. το νέο νομο πλαίσιο, τα ΤΕΙ τοποθετούνται και συμπεριλαμβάνονυται στον ίδιο νόμο (πλαίσιο) με τα ΑΕΙ.
Ο ίδιος νόμος δηλ. που ισχύει και στις 2 βαθμίδες (ΑΕΙ-ΤΕΙ) δεν είναι και τεκμήριο της ισοτιμίας τους,αφού συνεχίζουν να αποτελούν ξεχωριστά και διακριτά εκπαιδευτικά ιδρύματα. Δηλ όπως είναι λογικό εξακολουθεί να υφίσταται η διαφορά με τα ΤΕΙ να συνεχίζουν να παρέχουν τεχνική-τεχνολογική εκπαίδευση και όχι πανεπιστημιακή.

Κάνεις λάθος (και - πιστεύω χωρίς να το θέλεις - παραπληροφορείς.

Τα ΤΕΙ ασφαλώς και ΔΕΝ συμπεριλαβάνονται στο νόμο - πλαίσιο για τα ΑΕΙ (ν. 1268/82). Τό ότι εντάσσονται στην "ανωτάτη" εκπαίδευση ΔΕΝ σημαίνει ότι λειτουργούν με το ίδιο νόμο των πανεπιστημίων.

Και τα "ΕΑΠ" στην "ανωτάτη" εκπαίδευση τοποθετούνται, αλλά, ούτε αυτά λειτουργούν με τον 1268/82. Εχουν κι' αυτά, όπως τα ΤΕΙ, τον δικό τους νόμο.

(Ψάξτο και θα το διαπιστώσεις!)


Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #178 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 03:19:06 μμ »
Τα ΤΕΙ ασφαλώς και ΔΕΝ συμπεριλαβάνονται στο νόμο - πλαίσιο για τα ΑΕΙ (ν. 1268/82). Τό ότι εντάσσονται στην "ανωτάτη" εκπαίδευση ΔΕΝ σημαίνει ότι λειτουργούν με το ίδιο νόμο των πανεπιστημίων.

Συμπεριλαμβάνονται στον νέο νόμο-πλαίσιο που ψηφίστηκε πέρσι, με τον οποίο τροποποιήθηκαν τόσο ο ν. 1268/82 όσο και ο νόμος για την ανωτατοποίηση των ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #179 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 03:32:19 μμ »
Για τα ΠΣΕ ξέρω ότι δημιουργήθηκαν κατόπιν πιέσεων από την ΕΕ ώστε να υπάρξει ένα ενιαίο σύστημα αξιολόγησης πτυχίων. Εξηγούμαι: η ΕΕ πάντα πίεζε να γίνουν τα ΤΕΙ ισότιμα με τα ΑΕΙ. Στη χώρα μας, ακόμη και μετά την "ανωτατοποίηση" των ΤΕΙ, αυτά ... ΤΕΙ παρέμειναν! και δεν εννοώ στη συνείδηση του κόσμου, (γι΄αυτό ο κάθένας έχει άποψη) αλλά τυπικά. Ένας απόφοιτος ΤΕΙ, είναι απόφοιτος ΤΕ, ανώ ένας απόφοιτος ΑΕΙ είναι ΠΕ. Θα το έχετε δει στις προηκυρήξεις άλλωστε. Η ΕΕ λοιπόν, σε συνεργασία με κάποια ΑΕΙ-ΤΕΙ πίεσε το Υπουργείο Παιδείας να δημιουργήσει τα ΠΣΕ, ώστε να έχουμε ΚΑΙ πτυχιούχους που έχουν προέλθει από πάντρεμα ΑΕΙ με ΤΕΙ με τελικό σκοπό να βρεθεί η ελληνική πραγματικότητα προ τετελεσμένου και να οδηγηθεί στην de facto αποδοχή της απόλυτης εξίσωσης των ΑΕΙ με τα ΤΕΙ.

Το ΤΕΕ όμως (Τεχνικό Επιμελητήριο) που δε "μασάει" και που κοιτάει με κάθε τρόπο να θωρακίσει τα δικαιώματα των μηχανικών-μελών του, είδε ότι με την υπόθεση αυτή ανοίγει ο δρόμος για την εξίσωση όχι μόνο των εγχώριων ΑΕΙ-ΤΕΙ, αλλά κυρίως ανοίγουν οι δικές του πόρτες προς όποιον αποφασίσει να το "παίξει" μηχανικός.

Προσέφυγε λοιπόν το ΤΕΕ στο ΣτΕ και έφερε ως επιχείρημα το γεγονός ότι τα ΠΣΕ δημιουργήθηκαν με Υπουργική Απόφαση και όχι με Προεδρικό Διάταγμα όπως θα έπρεπε.(κάτι έπρεπε να βρουν οι άνθρωποι προκειμένου να στηρίξουν το δίκιο τους. Τι να λέγανε; Θα μπει ένα κάρο κόσμος στο ΤΕΕ και θίγονται τα επαγγελματικά δικαιώματα των δικών μας!!)

Και με αυτό το επιχείρημα δικαιώθηκαν.

Και μπράβο τους.

Τα υπόλοιπα λέγονται για να λέγονται.

Με το ΕΑΠ φυσικά- καμία σχέση!!!! ΕΙΝΑΙ ΤΟ 19ο ΑΕΙ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ

Και οι απόφοιτοί του -μεταξύ αυτών ελπίζω να συγκαταλέγομαι κι εγώ σύντομα- και περήφανοι είναι και το διαλαλούν. Μπορεί να μην πολυακούγεται γιατί είναι λίγοι. Είπαμε: στο ΕΑΠ τα πτυχία κόποις κτώνται, λίγοι τα καταφέρνουν, λίγοι είναι προς το παρόν οι πτυχιούχοι του.

Αυτά. Χαιρετώ, γιατί έχω διάβασμα!!!!
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #180 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 06:36:19 μμ »
Xaan με κάλυψε απόλυτα η ioanna, αυτό εννοώ κι εγώ το νέο νόμο που ψηφίστηκε πέρσι, και μάλιστα η ένταξή τους θεωρήθηκε μεγάλη επιτυχία από τους καθηγητές των ΤΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #181 στις: Δεκέμβριος 06, 2007, 06:50:21 μμ »
Εξήγησα και προηγουμένως - δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι και να γίνομαι κουραστικός στους συνομιλητές -  οτι το ανοικτό παν/μιο λειτουργεί βάσει ξεχωριστού νόμου, λόγω της διαφορετικής μεθόδου διδασκαλίας που προσφέρει. Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς.

Το ζήτημα είναι οτι το ανοιχτό πανεπιστήμιο είναι το 19ο κρατικό ΑΕΙ της χώρας βάσει Νόμου του ελληνικού κράτους.

Τα υπόλοιπα είναι αντικείμενο ιδεολογικό και προσωπικό, δηλ. αν είμαστε ικανοποιημένοι ή οχι από τη λειτουργία του, αν μας αρέσει αυτό ή όχι, αν συμφωνούμε ή όχι με το Νόμο κλπ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162166
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 747
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.