*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 380608 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 01, 2007, 11:48:24 μμ »
Σπουδάζοντας στο ΕΑΠ έχεις παράλληλα τη δυνατότητα να δουλεύεις.Το κόστος (ενοίκιο, λογαριασμοί κλπ.) που θα είχε ένας φοιτητής για να σπουδάσει σε άλλη πόλη είναι πολύ μεγαλύτερο από τα δίδακτρα στο ΕΑΠ. Επιπλέον και το ΕΑΠ δε νομίζω ότι είνα απλά ένα πανεπιστήμιο που μοιράζει έτσι απλά πτυχία. Πρέπει να διαβάζεις συνεχώς, να ακολουθείς ένα χρονοδιάγραμμα και να παραδίδεις εργασίες σε συγκεκριμένες ημερομηνίες. Το ότι μπορεί κάποιος να είναι τυχερός να κληρωθεί σε κάποιο πρόγραμμα αυτό δε σημαίνει ότι είναι σίγουρο ότι θα το τελειώσει αν δε διαβάζει και δε συμμετέχει στις συναντήσεις απλά και μόνο επειδή κληρώθηκε. Και τελικά δε το βλέπω καθόλου σωστό να αναλωνόμαστε σε τέτοιες ζυζητήσεις και να κάνουμε αξιολογήσεις των πτυχίων. Δικαίωμα στη μάθηση έχουν όλοι χώρις να αποκλείεται κάποιος για οποιοδήποτε λόγο. Για μένα είναι πολύ θετικό να προσπαθεί ο καθένας να επιμορφωθεί και γενικά να ψάχνεται.


Συμφωνώ απολύτως μαζί σου ότι δικαίωμα στη επιμόρφωση και στι ψάξιμο θα πρέπει να έχουν όλοι.

Το παράλογο με το ΕΑΠ είναι ότι εξελίσσεται σε φάμπρικα παραγωγής πτυχίων, όχι για επιμόρφωση, σύμφωνα με τη φιλοσοφία του θεσμού των open universities, αλλά για διορισμούς στο δημόσιο και για υπηρεσιακή ανέλιξη!!!

Το δε παράδοξο και άδικο είναι ότι "εξομοιώνεται" ο πτυχιούχος του ΕΚΠΑ (ο εισαχθείς με εξετάσεις, όχι για επιμόρφωση, αλλά για επιστημονική κατάρτιση - που θα τον βοηθήσει και στην υπηρεσιακή ανέλιξη) με τον απόφοιτο του "ΕΑΠ" (τον εισαχθέντα δια κληρώσεως και σπουδάσαντα δι΄αλληλογραφίας για επιμορφωτικούς, υποτίθεται, λόγους...)

Δεν ξέρω, αλλά εμένα αυτή η "εξομοίωση" περισσότερο σαν ισοπέδωση μου μοιάζει... (για τον λόγο ότι "εξομοιώνονται" ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα)






 




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:27 »

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 12:32:20 πμ »
Συγνώμη αλλά δε μπορώ να καταλάβω αυτή την εμπάθεια με το ΕΑΠ. Προσωπικά έχω κάνει μεταπτυχιακό σε συμβατικό πανεπιστήμιο και τώρα κάνω στο ΕΑΠ. Δε νομίζω ότι οι γνώσεις που θα αποκτήσω από το ΕΑΠ θα είναι κατώτερες από αυτές ενός οποιουδήποτε άλλου πανεπιστημίου μόνο και μόνο επειδή κληρώθηκα και είναι εξ'αποστάσεως εκπαίδευση. Άλλωστα κάποια προγράμματα που προσφέρονται στο ΕΑΠ δεν υπάρχουν σε συμβατικά πανεπιστήμια. Μη ξεχνάτε ότι τελευταία λειτουργούν πολλά μεταπτυχιακά (στην Αθήνα που ξέρω σίγουρα) όπου οι φοιτητές πληρώνουν δίδακτρα διόλου ευκαταφρόνητα συνυπολογίζοντας και τα έξοδα διαμονής ενός φοιτητή από επαρχία. Πανεπιστήμια σαν το ΕΑΠ λειτουργούν πάρα πολλά στο εξωτερικό εδώ και χρόνια. Υποθέτω ότι με την ίδια φιλοσοφία δημιουργήθηκε και το ΕΑΠ άσχετα αν κάποιοι θέλουν να αλλοιώσουν το χαρακτήρα του. Γι' αυτό δεν ευθυνόμαστε εμείς, όπως και για τα συμβατικά πανεπιστήμια όπου λίγο πολύ όλοι μας γνωρίζουμε πως μπαίνουν μερικοί από το παράθυρο με βαθμό κάτω του 6 ενώ σε άλλα μεταπτυχιακά έχουν ως βασικό κριτήριο τη συνέντευξη.

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 01:04:35 πμ »
Εν κατακλείδι , το μέγιστο όλων των πανεπιστημίων είναι το πανεπιστημίο του πεζοδρομίου.
Κάποτε το είχα υποτιμήσει , αλλά γρήγορα κατάλαβα το λάθος μου. Σε όλα τα άλλα φαίνεται
ότι διδάσκεται μόνο η μουρμούρα.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 01:11:41 πμ »
Αν αυτό είναι το οποίο κατάλαβες απ όλη τη συζήτηση πάω πάσο :-X

 :)
 ;)
 :)



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:27 »

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 01:29:38 πμ »
Όσο για τα μέλη ΔΕΠ στο ΕΑΠ είναι μόνιμα (δημόσιοι υπάλληλοι, δηλ. έλεος) . Λίγο ψάξιμο θέλει δεν είναι δα τόσο δύσκολο να το δει κάποιος.

 Θα πρότεινα ότι γράφεται να τσεκάρεται πρώτα γιατί θα να μας βγουν τα μάτια έξω εδώ. Θα ξεχάσουμε ότι ξέραμε και θα ξανατρέχουμε για νέο πτυχίο απο νέο συμβατικό πανεπιστήμιο  μήπως μπορέσουμε και κατανοήσουμε τι αναφέρουν κάποιοι.

και εξηγούμαι:

 Ίσως οι καθηγητές μας στο σχολείο και στο παν/μιο ήταν μεθυσμένοι όταν μας δίδασκαν  και εμείς δεν μπορούσουμε να καταλάβουμε ότι όταν ο νόμος λέει ότι ένα ίδρυμα είναι παν/μιο τότε εννοεί ακριβώς το αντίθετο δηλ. ότι δεν είναι παν/μιο.

Τα χάπια μου, ποιος τα πήρε???!    lol    :) :) :)
Φιλιά σε όλους
Τουλάχιστον γελάμε και λίγο :)

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 01:32:00 πμ »
Καλά θα το πω καλύτερα, διδάσκονται και άλλα πράγματα , αλλά το θέμα είναι τι μένει στο τέλος ;)

Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 11:32:42 πμ »
Παράθεση

Eνδιαφέρον.... ακούγεται:

Απ' τη μία να δουλεύεις απ' το πρωϊ ως το απόγευμα (για λόγους υποτίθεται βιοποριστικούς και εξ ανάγκης) και να μην μπορείς (τάχα...) να παρακολουθήσεις σπουδές σ' ένα Πανεπιστήμιο ΔΩΡΕΑΝ φοίτησης - κι' απ' τη άλλη να δουλεύεις, όχι μόνο για βιοποριστικούς και εξ ανάγκης λόγους, κλπ, κλπ, αλλά για να πληρώνεις (!!!) επιπροσθέτως και τις  σπουδές σ' ένα "ΕΑΠ"... Κοίταξε να δεις φίλε μου...

Το άλλο ακούγεται πιό ενδιαφέρον: Να έχει τελειώσει κάποιος πανεπιστήμιο με βαθμό 5,5 (...επίτηδες τό' κανε marsa, δεν μας το εξήγησες...) και να θέλει να κάνει (ο απόφοιτος του 5,5...) μεταπτυχιακό και οι ...άκαρδοι της καθηγητές να αρνούνται (άκου να δεις φίλε μου...) να του δώσουν συστατική επιστολή....Ενώ το ΕΑΠ, ούτε συστατικές, ούτε ..."τρίχες κατσαρές": Ψεκάστε, κληρωθήκατε, τελειώσατε... 
 
(Τι άλλο θ' ακούσουμε, τι άλλο;...)


Παράθεση


Και μετά ρωτάς ποιός το παίζει ανώτερος.....

Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 11:55:18 πμ »
Παράθεση

Eνδιαφέρον.... ακούγεται:

Απ' τη μία να δουλεύεις απ' το πρωϊ ως το απόγευμα (για λόγους υποτίθεται βιοποριστικούς και εξ ανάγκης) και να μην μπορείς (τάχα...) να παρακολουθήσεις σπουδές σ' ένα Πανεπιστήμιο ΔΩΡΕΑΝ φοίτησης - κι' απ' τη άλλη να δουλεύεις, όχι μόνο για βιοποριστικούς και εξ ανάγκης λόγους, κλπ, κλπ, αλλά για να πληρώνεις (!!!) επιπροσθέτως και τις  σπουδές σ' ένα "ΕΑΠ"... Κοίταξε να δεις φίλε μου...

Το άλλο ακούγεται πιό ενδιαφέρον: Να έχει τελειώσει κάποιος πανεπιστήμιο με βαθμό 5,5 (...επίτηδες τό' κανε marsa, δεν μας το εξήγησες...) και να θέλει να κάνει (ο απόφοιτος του 5,5...) μεταπτυχιακό και οι ...άκαρδοι της καθηγητές να αρνούνται (άκου να δεις φίλε μου...) να του δώσουν συστατική επιστολή....Ενώ το ΕΑΠ, ούτε συστατικές, ούτε ..."τρίχες κατσαρές": Ψεκάστε, κληρωθήκατε, τελειώσατε... 
 
(Τι άλλο θ' ακούσουμε, τι άλλο;...)


Παράθεση


Και μετά ρωτάς ποιός το παίζει ανώτερος.....



Κάνεις λάθος συναδέλφισσα αν νομίζεις ότι "το παίζω ανώτερος". Είμαι ο ελαχιστότατος των ελαχίστων. Απλώς καταθέτω τις (διαφορετικές με τις δικές σου) απόψεις μου για το "ΕΑΠ" σε σχέση με τα κανονικά Πανεπιστήμια.

Αν πάντως δημιούργησα τέτοια εντύπωση (περί ανωτερότητας) ζητώ συγγνώμη. Δεν πρόκειται να επανέλθω στο θέμα. Ευχαριστώ όλους όσους με τίμησαν διαλεγόμενοι μαζί μου.

xaan
 

 

Αποσυνδεδεμένος popolina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 01:04:49 μμ »
Τελικά, κύριε xaan από την φοβερή προσπάθεια που καταβάλλεις για να περάσεις την άποψή σου, φαίνεται και η τρομερή εμπάθειά σου. Η οποία όμως μάλλον πηγάζει από την άγνοιά σου!

Για σένα προφανώς οι σπουδές ήταν παιχνίδι μια και από ότι όλοι καταλαβαίνουμε δεν αντιμετώπισες ή αντιμετωπίζεις οικονομικά ή οικογενειακά προβλήματα. Θα σου αναφέρω ένα μόνο απλό παράδειγμα ενός αγοριού (που τυγχάνει να είναι ο καλύτερός μου φίλος): (Ας μου επιτραπεί η λεπτομερής αναφορά αυτού του post)

Μαθητής άριστος, σε μια εποχή που η πρόσβαση στην τριτοβάθμια ήταν από τις δυσκολότερες και όχι στις εποχές που ζούμε τώρα όπου τα 3/4 των μαθητών περνούν σε κάποια σχολή. Εισάγεται από τους πρώτους στοΤμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης. Μετακομίζει από Θεσ/νίκη και ξεκινάει τις σπουδές του, αλλά δυστυχώς σε σύντομο χρονικό διάστημα χάνει τον πατέρα του. Όντας ο μεγαλύτερος γιος της οικογένειας, τα άλλα δύο του αδέλφια πήγαιναν ακόμα σχολείο έπρεπε δυστυχώς να εργαστεί για να ζήσει αυτός την οικογένειά του, τουλάχιστον μέχρι τα αδέλφια του να τελειώσουν το σχολείο. Αναγκάζεται να παρατήσει τις σπουδές του και ξεκινάει έναν αγώνα βιοποριστικό. Τρελαμένος από πάντα με τους υπολογιστές εργάζεται σε διάφορες εταιρείες πληροφορικής ξεκινώντας κυριολεκτικά από το μηδέν. Μετά από μερικά χρόνια και έχοντας ξεδιπλώσει το ταλέντο του, εξελλίσεται σε αρκετά καλή θέση σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες της χώρας μας, παρότι δεν διέθετε βασικό πτυχίο. Όταν ξεκίνησε το πρόγραμμά του το ΕΑΠ ξεκινάει και αυτός τις σπουδές του στο αντίστοιχο τμήμα πληροφορικής (τότε θεώρησε πως ο Θεός είναι μεγάλος και δεν ξεχνά κανέναν). Μετά από 4 χρόνια σπουδών καταφέρνει να βρίσκεται ανάμεσα στους 24 αποφοιτήσαντες από 512 εισαχθέντες την ίδια χρονιά. Και μάλιστα έχοντας έναν από τους 3 καλύτερους βαθμούς (κάτω από 9 γιατί στο ΕΑΠ δεν χαρίζονται ούτε πτυχία, ούτε βαθμοί). Το πτυχίο τον βοήθησε να ανελιχθεί ακόμα περισσότερο στην εταιρεία του και του προτάθηκε από τους καθηγητές του να κάνει μεταπτυχιακό και στη συνέχεια διδακτορικό σε ένα από τα καλύτερα ιδρύματα της χώρα μας, αφού θεωρούσαν ότι είναι ταλέντο και μπορεί να συνεχίσει στον τομέα της έρευνας. Φυσικά μην ξεχάσω να αναφέρω πως σε όλα τα χρόνια που πέρασαν μέχρι το πέρας των σπουδών του, βοήθησε να τελειώσουν τις σπουδές τους και τα δύο του αδέλφια. Μήπως το πτυχίο που πήρε από το ΕΑΠ και το διδακτορικό του από συμβατικό πανεπιστήμιο είναι και αυτά κατώτερης ποιότητας; Τότε μάλλον και οι αρκετές δημοσιεύσεις που έχει ως τώρα σε συνέδρια και περιοδικά κινούνται και αυτά στο ίδιο μήκος κύματος!

Αυτά με το παλικάρι αυτό. Βέβαια αν ρωτήσεις φοιτούντες στο ΕΑΠ θα ακούσεις αρκετές παρόμοιες ιστορίες.

Μην ξεχνάμε επίσης, όσον αφορά τα μεταπτυχιακά πως μέχρι και πριν μερικά χρόνια τα μεταπτυχιακά που προσφέρονταν στην Ελλάδα ήταν ελάχιστα, που σήμαινε πως ο αριθμός των εισαχθέντων ήταν ελάχιστος και αν δεν είχες την οικονομική και οικογενειακή δυνατότητα να φύγεις στο εξωτερικό, άσχετα αν είχες καλό βαθμό η συνέχεια των σπουδών θεωρούνταν απαγορευτική. Επίσης, πολλά από τα μεταπτυχιακά που προσφέρονται σήμερα απαιτούν ένα αρκετά σεβαστό ποσό για την παρακολούθησή τους.

Όσον αφορά το θέμα που θίγεις πως στο ΕΑΠ οι σπουδές προσφέρονται για επιμόρφωση και μόνον και πάλι κάνεις λάθος. Καλύτερα να ενημερωθείς πρώτα πριν μιλήσεις! Ψάξε καλύτερα αλλού τις φάμπρικες παραγωγής τίτλων.

Επίσης, οι σπουδές στο ΕΑΠ δεν θεωρούνται σπουδές δια αλληλογραφίας όπως αναφέρεις. Εξ αποστάσεως ναι, στη διάρκεια της ακαδημαϊκής χρονιάς. Όμως το βασικό είναι και εκεί θα έπρεπε να επικεντρωθείς, πως οι εξετάσεις που διεξάγονται είναι κανονικότατες και όμοιες με όλα τα πανεπιστήμια. Άλλωστε τα πτυχία τα παίρνεις μόνο αν περάσεις στις εξετάσεις άσχετα αν έχεις παρακολουθήσει 1, 10 ή 100 μαθήματα. Μήπως οι περισσότεροι φοιτητές των άλλων πανεπιστημίων δεν εμφανίζονται σε αυτά μόνο στην εξεταστική; Και γιατί με αυτόν τον τρόπο θεωρείται παράδοξο η εξομοίωση του αποφοίτου του ΕΑΠ με τον απόφοιτο π.χ. του ΕΚΠΑ όπως αναφέρεις. Δηλαδή, ο ξάδελφός μου που δεν πέρασε εδώ με τη διαδικασία των εξετάσεων σε κάποιο πανεπιστήμιο και έχοντας οικονομική άνεση από τους γονείς του μπήκε σε δημόσιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία (χωρίς εξετάσεις) για 4 χρόνια, στα οποία έκανε 3 χρόνια προπτυχιακό ως πολιτικός μηχανικός και στη συνέχεια 1 χρόνο μεταπτυχιακό, οι τίτλοι που έφερε δεν θεωρούνται ίσοι με αυτούς π.χ. του ΕΚΠΑ;  Μήπως να αναφέρω και την αδελφή του που δεν κατάφερε να περάσει σε κάποιο τμήμα Νομικής που ήθελε και πηγαίνοντας περίπου 2 χρόνια στη Βουλγαρία κατάφερε (με όποιο τρόπο έγινε αυτό) να μεταπηδήσει στο αντίστοιχο τμήμα του Αριστοτελείου και σήμερα εργάζεται ως δικηγόρος;

Τελικά πριν πούμε οτιδήποτε και κυρίως πριν αρχίσουμε να "θάβουμε", καλά είναι ψάχνουμε, να ενημερωνόμαστε και να σκεπτόμαστε πρώτα..

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 03:22:36 μμ »
i) Σου έχει τύχει να δουλεύεις από το πρωί ως το απόγευμα και να θες να σπουδάσεις; Αν δεν το κάνεις στο ΕΑΠ, πού αλλού μπορείς να το κάνεις;

Αν δουλεύεις από το πρωί ως το απόγευμα δε μπορείς να σπουδάσεις. Και σίγουρα δε μπορείς να παρακολουθήσεις και να αντεπαξέλθεις σε κανένα σοβαρό μεταπτυχιακό. Που θα βρεις το χρόνο? Ευτυχώς υπάρχουν και τα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ που προσφέρουν πτυχία σε όλους. Προσοχή δεν προσφέρουν γνώση αλλά πτυχία, έχει διαφορά

Παράθεση
ii) Ειδικά για τα μεταπτυχιακά: Αν κάποιος τέλειωσε τη σχολή του με μικρό βαθμό πτυχίου ή δεν έχει πρόσβαση σε καθηγητές της σχολής του (είτε γιατί τέλειωσε πριν πολλά χρόνια και κανείς δεν τον θυμάται, είτε γιατί ούτως ή άλλως ούτε όταν σπούδαζε δεν τον ήξεραν οι καθηγητές του) πώς θα πάρει συστατικές επιστολές για να τις χρησιμοποιήσει στην αίτησή του για μεταπτυχιακό οπουδήποτε αλλού;

   Δηλαδή μας λες ότι αυτοί που τελειώσαν με 5 είναι οι αδικημένοι και προσπαθείς να τους συνδέσεις ότι δεν έχουν γνωριμίες? Μήπως αυτός που τέλειωσε με 5,5 είναι και πολύ καλύτερος από αυτόν που τέλειωσε με 8,5? Μήπως τελικά οι αριστούχοι δεν πρέπει να μπαίνουν σε μεταπτυχιακά γιατί αδικούνται και να μπαίνουν αυτοί που τέλειωσαν με 5 και 6 γιατί είχαν μπερδέψει το καφενείο της σχόλης με το αμφιθέατρο? Ήμαρτον πια.
     Μήπως σας πονάει που κάποια πράγματα είναι αξιοκρατικά σε αυτή τη χώρα? Ένας που έχει περάσει με πανελλήνιες σε κάποια καλή σχολή και έχει τελειώσει με άριστα δεν πρέπει να προτάσεται από κάποιους που έχουν χαμηλότερο βαθμό και προέρχονται από υποδεέστερες σχολές?
    Μήπως αυτός που τελειώνει μια σχολή με 5 δεν θα έπρεπε να γίνεται δεκτός σε κανένα μεταπυχιακό γιατί ο βαθμός του σημαίνει ότι δεν πήρε τίποτα από τη σχολή?
Και επίσης δεν κατάλαβα γιατί πρέπει όλοι να κάνουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά. Τόσο τρομερή και φοβερή βιομηχανία έχουμε και έχουμε ανάγκη από εξειδικευμένους επιστημόνες για έρευνα?

Επίσης κάτι σχετικά με το ΕΑΠ. Μήπως το 90% αγοράζει τις εργασίες από τρίτους? Υπάρχουν μάλιστα και πολλές τέτοιες επιχειρήσεις. Μια σύντομη αναζήτηση στο διαδίκτυο και θα τις βρείτε, για να μην κάνω διαφήμιση σε κανέναν. Οι περισσότεροι που τελειώνουν ΕΑΠ δεν ξέρουν την τύφλα τους, το μόνο που έχουν κάνει είναι να δώσουν τα μαλλιά της κεφαλής τους για να πληρώσουν έτοιμες εργασίες.
"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 05:01:05 μμ »
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για αυτό που λες ότι ουσιαστικά οι αποφοιτήσαντες με χαμηλό βαθμό δεν έχουν δικαίωμα (γιατί αυτό λες) σε παραπάνω εκπαίδευση. Η σχολή που πέρασα ήταν η μόνη που δήλωσα και δεν με ενδιέφερε. Την πρώτη χρονιά είχα δηλώσει μόνο μία σχολή. Αυτή που με ενδιέφερε. Δεν πέρασα και την δεύτερη χρονιά έβαλα και μερικές ακόμα. Δυστυχώς δεν είχα δικαίωμα να καλυτερέψω τον βαθμό μου (ήμουν ΤΕΛ) και για να περάσω στη σχολή που ήθελα έπρεπε να βγάζω 20 γενικό. Πέρασα στην σχολή που πέρασα και την τελείωσα με μόνο στόχο να δώσω κατατακτήριες για την σχολή που με ενδιέφερε. Να δώσω κατατακτήριες όχι με τον βαθμό πτυχίου μου που δεν είναι υψηλός. Τώρα λοιπών εγώ δεν έχω δικαίωμα να εξελιχθώ γιατί δεν έχω 9 ή 10 βαθμό πτυχίου.
Δεν λέω τίποτα για αυτούς που έχουν μεγάλο βαθμό και τους θαυμάζω.
Θέλω επίσης να σου πω για της διαφορές στις σχολές. Το "χρηματοοικονομικό και λογιστικής" του πανεπιστημίου Μακεδονίας είναι δυσκολότερο από το οι "οικονομικό" στο θέμα των βαθμών. Η ξαδέρφη μου μαθήτρια του 20 και φοιτήτρια που διάβαζε με πρόγραμμα και το αμφιθέατρο την γνώριζε πολλή καλά, χωρίς γκομενιλίκια και τα τοιαύτα. (ήταν επικεντρωμένη στης σπουδές της) έχει βαθμό πτυχίου 7.5 που ήταν και ο ανώτερος εκείνες της χρονιές. Σκέψου ότι επιβραβεύτηκε από τους καθηγητές και αν ήθελε συστατικές θα της έδιναν. Αλλά μεταπτυχιακό δεν μπορεί να κάνει, ο βαθμός της δεν είναι υψηλός.

Θέλω να σου πω πως μόνο του σπανού τα γένια δεν φυτρώνουν. Ο άνθρωπος είναι το μεγαλύτερο θηρίο και μπορεί να κάνει ότι θέλει. Και στο λύκει δούλευα και όταν πέρασα δούλευα αφού οι γονείς μου δεν μπορούσαν να με στηρίξουν ιδιαίτερα. Τώρα για τους τυχερούς που τα είχαν όλα μπράβο τους. Μπορούσαν να είναι πιο επικεντρωμένοι στις σπουδές τους (αυτό το αναγνωρίζω) όχι όμως ότι δεν πατούσαμε και το πόδι μας. Στο ΤΕΙ πρώτον και κύριον έχουμε εργαστήρια που στο εξάμηνο ολοκληρο δικαιολογή 2 απουσίες. Αν ήθελες ας μην πήγενες, έχανες το μάθημα. Ούτε και για ιατρικούς λόγους αν απουσίαζες δεν είχες δικαίωμα στις εξετάσεις.Αυτά τα "ολίγα". 

Ευχαριστούμε όλοι αυτοί που μας πετάτε στον καιάδα και μας καταδικάζεται να μείνουμε τελικά με ημιτελείς γνώσεις .Αν και την γνώση την παίρνεις και μόνος σου. Την απόδειξη όμως;
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος jaffar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • There is no royal road to geometry.
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 05:48:45 μμ »
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα για αυτό που λες ότι ουσιαστικά οι αποφοιτήσαντες με χαμηλό βαθμό δεν έχουν δικαίωμα (γιατί αυτό λες) σε παραπάνω εκπαίδευση.

Δεν είπα ότι δεν έχουν δικαίωμα, όλοι έχουν δικαίωμα για καλύτερη εκπαίδευση αλλά να μην προτάσσονται αυτών που έχουν κάποια καλύτερα αντικειμενικά προσόντα και εφόσον η αγορά έχει τις αντίστοιχες ανάγκες αλλιώς θα απαξιωθούν όλα

Παράθεση
Η σχολή που πέρασα ήταν η μόνη που δήλωσα και δεν με ενδιέφερε. Την πρώτη χρονιά είχα δηλώσει μόνο μία σχολή. Αυτή που με ενδιέφερε. Δεν πέρασα και την δεύτερη χρονιά έβαλα και μερικές ακόμα. Δυστυχώς δεν είχα δικαίωμα να καλυτερέψω τον βαθμό μου (ήμουν ΤΕΛ) και για να περάσω στη σχολή που ήθελα έπρεπε να βγάζω 20 γενικό. Πέρασα στην σχολή που πέρασα και την τελείωσα με μόνο στόχο να δώσω κατατακτήριες για την σχολή που με ενδιέφερε. Να δώσω κατατακτήριες όχι με τον βαθμό πτυχίου μου που δεν είναι υψηλός.
[\quote]

Εσύ έκανες λάθος επιλογή, μπήκες σε μια σχολή που δεν σου άρεσε μόνο και μόνο για να μεταπηδήσεις σε άλλη? Αν ήθελες να περάσεις σε κάποια σχολή κακώς πήγες ΤΕΛ. Δε φταίει πάντα το σύστημα αλλά και εμείς με τις επιλογές που κάνουμε

Παράθεση
Θέλω επίσης να σου πω για της διαφορές στις σχολές. Το "χρηματοοικονομικό και λογιστικής" του πανεπιστημίου Μακεδονίας είναι δυσκολότερο από το οι "οικονομικό" στο θέμα των βαθμών. Η ξαδέρφη μου μαθήτρια του 20 και φοιτήτρια που διάβαζε με πρόγραμμα και το αμφιθέατρο την γνώριζε πολλή καλά, χωρίς γκομενιλίκια και τα τοιαύτα. (ήταν επικεντρωμένη στης σπουδές της) έχει βαθμό πτυχίου 7.5 που ήταν και ο ανώτερος εκείνες της χρονιές. Σκέψου ότι επιβραβεύτηκε από τους καθηγητές και αν ήθελε συστατικές θα της έδιναν. Αλλά μεταπτυχιακό δεν μπορεί να κάνει, ο βαθμός της δεν είναι υψηλός.
[\quote]

Αυτό που λες δεν ισχύει γιατί όλοι ξέρουν για κάθε τμήμα το βαθμό δυσκολίας. Δε μίλησα για απόλυτη κατάταξη με βάση το βαθμό του πτυχίου, δηλαδή δε μπορεί ένας που έχει 8.5 να θεωρείται καλύτερος από έναν που έχει 8 ή 7.5,, κοιτάζουν και τη βαθμολογία σε συγκεκριμένα μαθήματα, αλλά το 5 και το 6 με το 8 και το 9 έχουν σημαντική διαφορά δε νομίζεις?
Αν κάποιος δεν είναι καλός στο αντικείμενό του πως θα κάνει μεταπτυχιακό? δεν πρέπει να το κατέχει καλά ώστε να μπορεί να εμβαθύνει περισσότερο?

Παράθεση
Και στο λύκει δούλευα και όταν πέρασα δούλευα αφού οι γονείς μου δεν μπορούσαν να με στηρίξουν ιδιαίτερα. Τώρα για τους τυχερούς που τα είχαν όλα μπράβο τους.

Η ζωή είναι άδικη, και δεν έχουν όλοι ίσες ευκαιρίες, αλλά δε μπορείς να χρησιμοποιείς τίποτα σαν δικαιολογία. Υπάρχουν πολλοί που δούλευαν και τα κατάφεραν.



"A mathematician is a device for turning coffee into theorems."
    - Paul Erdos (1913-1996)

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 08:21:57 μμ »
Αυτό ακριβώς είπα. Δεν μπορείς να μας πετάς σαν άχρειστους όλους εμας που παλέψαμε χωρίς βοήθεια.
Μπορεί να μην σε ενδιαφέρει αλλά η δουλειά δεν είναι χόμπι. Μπορεις να είσαι καλός στη δουλειά σου χωρίς να ήσουν καλός φοιτητής. Επίσεις να έχεις γνώσεις χωρίς να ήσουν καλός φοιτητής. Στον ιδιωτικό τομές της ειδικότητάς μου δεν κοιτάν καθόλου τον βαθμό πτυχίου σου. Τους ενδιαφέρει  να είσαι καλός στην δουλειά. Και όλοι ξέρουμε τα περι παπαγαλίας. Στην δουλειά όμως κανένας δεν θα τα κατάφερνε από αυτούς που παπαγάλιζαν και δεν κατανοούσαν.
Τέλος πάντων. Φιλοσοφική είναι η συζήτηση γιατί δεν μπορώ να κάνω λόγω οικονομικών. Απλά είπα τη γνώμη μου.
Ειρήνη ημίν. :-*
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 02, 2007, 10:43:52 μμ »
Τελικά, κύριε xaan από την φοβερή προσπάθεια που καταβάλλεις για να περάσεις την άποψή σου, φαίνεται και η τρομερή εμπάθειά σου. Η οποία όμως μάλλον πηγάζει από την άγνοιά σου!

Για σένα προφανώς οι σπουδές ήταν παιχνίδι μια και από ότι όλοι καταλαβαίνουμε δεν αντιμετώπισες ή αντιμετωπίζεις οικονομικά ή οικογενειακά προβλήματα. Θα σου αναφέρω ένα μόνο απλό παράδειγμα ενός αγοριού (που τυγχάνει να είναι ο καλύτερός μου φίλος): (Ας μου επιτραπεί η λεπτομερής αναφορά αυτού του post)

Μαθητής άριστος, σε μια εποχή που η πρόσβαση στην τριτοβάθμια ήταν από τις δυσκολότερες και όχι στις εποχές που ζούμε τώρα όπου τα 3/4 των μαθητών περνούν σε κάποια σχολή. Εισάγεται από τους πρώτους στοΤμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης. Μετακομίζει από Θεσ/νίκη και ξεκινάει τις σπουδές του, αλλά δυστυχώς σε σύντομο χρονικό διάστημα χάνει τον πατέρα του. Όντας ο μεγαλύτερος γιος της οικογένειας, τα άλλα δύο του αδέλφια πήγαιναν ακόμα σχολείο έπρεπε δυστυχώς να εργαστεί για να ζήσει αυτός την οικογένειά του, τουλάχιστον μέχρι τα αδέλφια του να τελειώσουν το σχολείο. Αναγκάζεται να παρατήσει τις σπουδές του και ξεκινάει έναν αγώνα βιοποριστικό. Τρελαμένος από πάντα με τους υπολογιστές εργάζεται σε διάφορες εταιρείες πληροφορικής ξεκινώντας κυριολεκτικά από το μηδέν. Μετά από μερικά χρόνια και έχοντας ξεδιπλώσει το ταλέντο του, εξελλίσεται σε αρκετά καλή θέση σε μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες της χώρας μας, παρότι δεν διέθετε βασικό πτυχίο. Όταν ξεκίνησε το πρόγραμμά του το ΕΑΠ ξεκινάει και αυτός τις σπουδές του στο αντίστοιχο τμήμα πληροφορικής (τότε θεώρησε πως ο Θεός είναι μεγάλος και δεν ξεχνά κανέναν). Μετά από 4 χρόνια σπουδών καταφέρνει να βρίσκεται ανάμεσα στους 24 αποφοιτήσαντες από 512 εισαχθέντες την ίδια χρονιά. Και μάλιστα έχοντας έναν από τους 3 καλύτερους βαθμούς (κάτω από 9 γιατί στο ΕΑΠ δεν χαρίζονται ούτε πτυχία, ούτε βαθμοί). Το πτυχίο τον βοήθησε να ανελιχθεί ακόμα περισσότερο στην εταιρεία του και του προτάθηκε από τους καθηγητές του να κάνει μεταπτυχιακό και στη συνέχεια διδακτορικό σε ένα από τα καλύτερα ιδρύματα της χώρα μας, αφού θεωρούσαν ότι είναι ταλέντο και μπορεί να συνεχίσει στον τομέα της έρευνας. Φυσικά μην ξεχάσω να αναφέρω πως σε όλα τα χρόνια που πέρασαν μέχρι το πέρας των σπουδών του, βοήθησε να τελειώσουν τις σπουδές τους και τα δύο του αδέλφια. Μήπως το πτυχίο που πήρε από το ΕΑΠ και το διδακτορικό του από συμβατικό πανεπιστήμιο είναι και αυτά κατώτερης ποιότητας; Τότε μάλλον και οι αρκετές δημοσιεύσεις που έχει ως τώρα σε συνέδρια και περιοδικά κινούνται και αυτά στο ίδιο μήκος κύματος!

Αυτά με το παλικάρι αυτό. Βέβαια αν ρωτήσεις φοιτούντες στο ΕΑΠ θα ακούσεις αρκετές παρόμοιες ιστορίες.

Μην ξεχνάμε επίσης, όσον αφορά τα μεταπτυχιακά πως μέχρι και πριν μερικά χρόνια τα μεταπτυχιακά που προσφέρονταν στην Ελλάδα ήταν ελάχιστα, που σήμαινε πως ο αριθμός των εισαχθέντων ήταν ελάχιστος και αν δεν είχες την οικονομική και οικογενειακή δυνατότητα να φύγεις στο εξωτερικό, άσχετα αν είχες καλό βαθμό η συνέχεια των σπουδών θεωρούνταν απαγορευτική. Επίσης, πολλά από τα μεταπτυχιακά που προσφέρονται σήμερα απαιτούν ένα αρκετά σεβαστό ποσό για την παρακολούθησή τους.

Όσον αφορά το θέμα που θίγεις πως στο ΕΑΠ οι σπουδές προσφέρονται για επιμόρφωση και μόνον και πάλι κάνεις λάθος. Καλύτερα να ενημερωθείς πρώτα πριν μιλήσεις! Ψάξε καλύτερα αλλού τις φάμπρικες παραγωγής τίτλων.

Επίσης, οι σπουδές στο ΕΑΠ δεν θεωρούνται σπουδές δια αλληλογραφίας όπως αναφέρεις. Εξ αποστάσεως ναι, στη διάρκεια της ακαδημαϊκής χρονιάς. Όμως το βασικό είναι και εκεί θα έπρεπε να επικεντρωθείς, πως οι εξετάσεις που διεξάγονται είναι κανονικότατες και όμοιες με όλα τα πανεπιστήμια. Άλλωστε τα πτυχία τα παίρνεις μόνο αν περάσεις στις εξετάσεις άσχετα αν έχεις παρακολουθήσει 1, 10 ή 100 μαθήματα. Μήπως οι περισσότεροι φοιτητές των άλλων πανεπιστημίων δεν εμφανίζονται σε αυτά μόνο στην εξεταστική; Και γιατί με αυτόν τον τρόπο θεωρείται παράδοξο η εξομοίωση του αποφοίτου του ΕΑΠ με τον απόφοιτο π.χ. του ΕΚΠΑ όπως αναφέρεις. Δηλαδή, ο ξάδελφός μου που δεν πέρασε εδώ με τη διαδικασία των εξετάσεων σε κάποιο πανεπιστήμιο και έχοντας οικονομική άνεση από τους γονείς του μπήκε σε δημόσιο πανεπιστήμιο στην Αγγλία (χωρίς εξετάσεις) για 4 χρόνια, στα οποία έκανε 3 χρόνια προπτυχιακό ως πολιτικός μηχανικός και στη συνέχεια 1 χρόνο μεταπτυχιακό, οι τίτλοι που έφερε δεν θεωρούνται ίσοι με αυτούς π.χ. του ΕΚΠΑ;  Μήπως να αναφέρω και την αδελφή του που δεν κατάφερε να περάσει σε κάποιο τμήμα Νομικής που ήθελε και πηγαίνοντας περίπου 2 χρόνια στη Βουλγαρία κατάφερε (με όποιο τρόπο έγινε αυτό) να μεταπηδήσει στο αντίστοιχο τμήμα του Αριστοτελείου και σήμερα εργάζεται ως δικηγόρος;

Τελικά πριν πούμε οτιδήποτε και κυρίως πριν αρχίσουμε να "θάβουμε", καλά είναι ψάχνουμε, να ενημερωνόμαστε και να σκεπτόμαστε πρώτα..



Ομολογώ ότι είμαι ο ασχετότερος των πανασχέτων...

Ομολογώ ότι είμαι ο ελαχιστότερος των ελαχίστων...

Αλλά την "τρομερή εμπάθεια", το "θάψιμο" κάποιων που μου χρεώνεις, που την ανακάλυψες, σε ποιό κείμενό μου;

Aν δεν έχεις οργιώδη φαντασία (οπότε συγχωρείσαι...) , τότε σίγουρα χρειάζεσαι τη βοήθεια κάποιου (κλινικού) ψυχολόγου (κατά προτίμησιν πτυχιούχου συμβατικού Πανεπιστημίου).

'Η ΜΗΠΩΣ ΘΕΩΡΕΙΣ ..."ΕΜΠΑΘΕΙΑ" ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ, ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, Ε; AN AYTA ΘΕΩΡΕΙΣ "ΕΜΠΑΘΕΙΑ", ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ: ΤΗ ...ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΤΟΥ "ΕΑΠ" ΤΕΛΕΙΩΣΕΣ;...


(Υ.Γ. Το ερώτημα είναι ρητορικό - και είναι φανερό ότι εκφράζει άποψη. Δεν πρόκειται να επανέλθω, επί της ουσίας της συζήτησης, παρά μόνο για να απαντήσω σ' όσους επιχειρούν να εμποδίσουν την ελευθερία της γνώμης, κατασυκιφαντώντας τις διαφορετικές (από τις δικές τους)  απόψεις.)   


 


 

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2007, 10:55:04 μμ από xaan »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160924
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 713
Σύνολο: 729

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.