*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 378823 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #490 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:08:24 πμ »
Καλά εννοείται ότι όσοι έχουν περάσει από ΕΑΠ γνωρίζουν και δεν υποτιμούν διόλου. Συμφωνώ domenica!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:13 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #491 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:19:01 πμ »
Καλά εννοείται ότι όσοι έχουν περάσει από ΕΑΠ γνωρίζουν και δεν υποτιμούν διόλου. Συμφωνώ domenica!
:) :) :) :)

Η αναφορά μου στους γνώστες περί ΕΑΠ περιλαμβάνει και τα άτομα που παρόλο που δεν σπουδάζουν στο ΕΑΠ ,γνωρίζουν τις αξιώσεις αυτού του Πανεπιστημίου.Αξιώσεις που κάποιες φορές τις βρίσκω αρκετά υπερβολικές ομολογώ..

Οπως και να'χει ο καθένας επιλέγει σύμφωνα με τις ανάγκες του και οτι τον εξυπηρετεί καλύτερα,δε μου αρέσει να υπερτιμώ ούτε να υποτιμώ την προσπάθεια του άλλου.

Το μόνο που με "στεναχωρεί" είναι να βλέπω νέους ανθρώπους να άγχωνται να κάνουν κάποιο μεταπτυχιακό μόνο και μόνο για τα (λιγοστά κατα τη γνώμη μου) μόρια που θα τους αποφέρει σε κάποιο διαγωνισμό . Θεωρώ πως αν έχουμε λάθος κίνητρο ,η προσπάθεια μας δεν θα ευοδωθεί.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #492 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:32:24 πμ »
Φιλοσοφώντας το αρκετά, νομίζω ότι ΕΑΠ είναι υπερβολικό στις αξιώσεις του γιατί είναι απαλλαγμένο από τις διαπροσωπικές σχέσεις. Η λογική του νομίζω ότι είναι "αν εργαστείς, θα πας καλά, ειδάλλως από δω παν κι οι άλλοι".

Συμφωνώ ότι δεν είναι καθόλου σωστό να υπερτιμάται ή να υποτιμάται η προσπάθεια του άλλου, δυστυχώς όμως γίνεται.

Όσο για το τελευταίο που ανέφερες αγαπητή domenica, έχω να πω πως όσοι μπήκαν στο ΕΑΠ με αυτή τη λογική (να κάνουν απλώς ένα μεταπτυχιακό για το μόρια) δεν θα αντέξουν και θα αποχωρήσουν. Και αναφέρομαι συγκεκριμένα στο ΕΑΠ γιατί αυτό είναι το θέμα μας, εννοείται ότι αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση και κάθε προσπάθεια.


Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #493 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 03:27:03 πμ »
Μόνο για τα μόρια αξίζει να πληρώσεις 3500ευρώ για το μεταπτυχιακό και να κάθεσαι να γράφεις εργασίες κάθε τρίμηνο. Αν σε ενδιαφέρει μόνο η γνώση κάτσε σπίτι σου, δανείσου τα βιβλία του ΕΑΠ και διάβασέ τα...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:39:13 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #494 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 08:12:33 πμ »
Μόνο για τα μόρια αξίζει να πληρώσεις 3500ευρώ για το μεταπτυχιακό και να κάθεσαι να γράφεις εργασίες κάθε τρίμηνο. Αν σε ενδιαφέρει μόνο η γνώση κάτσε σπίτι σου, δανείσου τα βιβλία του ΕΑΠ και διάβασέ τα...

Αν έχεις την πολυτέλεια του χρόνου και του χρήματος (το μεταπτυχιακό που παρακολουθώ θα μου κοστίσει τουλάχιστον 4250Ε ) και ο μόνος στόχος σου είναι η μοριοδότηση στον ΑΣΕΠ ,σου προτείνω να απευθυνθείς και σε κάποιο φροντιστήριο που να σου ετοιμάζει τις εργασίες και ετσι να γλυτώσεις προσωπικό κόπο και ξενύχτι .

Επίσης υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πάρεις ενα μεταπτυχιακό αποφεύγοντας την όποια δυσκολία που συναντάς σε ένα απαιτητικό Πανεπιστήμιο..

Θα μου επιτρέψεις να έχω τελείως διαφορετική άποψη  ;)
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #495 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:25:58 μμ »
Συμφωνώ domenica! Επίσης αν σκεφτούμε ότι 1. κάθε κόπος θέλει και την (ηθική τουλάχιστον) ανταμοιβή του, 2.ζούμε στην Ελλάδα, όπου δεν αρκεί να γνωρίζεις, αλλά να δηλώνεις εγγράφως ότι γνωρίζεις, και 3. τα πτυχία, τα μεταπτυχιακά και οι πάσης φύσεως σπουδές λειτουργούν ακριβώς ως παράθυρο στη γνώση μιας και το εύρος των γνώσεων για κάθε γνωστικό αντικείμενο είναι αχανές, τότε κατανοούμε ότι το να κάτσει κανείς στο σπίτι του απομονωμένος και χωρίς την δυνατότητα καθοδήγησης, κοινωνικής επαφής και ανταλλαγής γνώσεων (όλα όσα προσφέρει δηλαδή ένα οργανωμένο πρόγραμμα εντός ενός πανεπιστημίου) είναι τουλάχιστον άσκοπο.

Τέλος και για να επανέλθω στο θέμα μας που είναι το ΕΑΠ να διευκρινίσω ότι δεν πρόκειται μόνο για εργασίες κάθε τρίμηνο. Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα περιλαμβάνει για κάθε θεματική ενότητα μελέτη από τα βασικά εγχειρίδια σε συνδυασμό με βιβλιογραφία η οποία δεν παρέχεται αλλά ο καθένας καλείται να βρει μόνος του από καταλόγους που προσφέρει ο καθηγητής, εκπόνηση 4 εργασιών στο χρονικό διάστημα από Νοέμβριο ως Απρίλιο (ενδεικτικά αναφέρω τις ημερομηνίες παράδοσης εργασιών από παρελθόν έτος: 25/11, 13/1, 24/2, 20/4) και εξετάσεις εφ' όλης της ύλης (βασικά εγχειρίδια συν όποια βιβλιογραφία χρησιμοποιήθηκε για τις εργασίες). Να πω επίσης ότι αν κάποιος δεν συγκεντρώσει επαρκή βαθμολογία από τις εργασίες δεν δικαιούται να δώσει εξετάσεις και επαναλαμβάνει την ενότητα. Μετά την επιτυχή παρακολούθηση 4 (τουλάχιστον) ενοτήτων για τα μεταπτυχιακά, ακολουθεί η συγγραφή της διπλωματικής εργασίας με ελάχιστο χρόνο παράδοσης τους 5 μήνες, όχι νωρίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2010, 01:46:34 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #496 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 03:45:05 μμ »

Επίσης υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πάρεις ενα μεταπτυχιακό αποφεύγοντας την όποια δυσκολία που συναντάς σε ένα απαιτητικό Πανεπιστήμιο..

δηλαδη?εγω πιστευω οτι το καθε πανεπιστημιο εχει τη δυσκολια του,δεν υπαρχει τπτ ευκολο
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #497 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 03:54:17 μμ »
Επίσης υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πάρεις ενα μεταπτυχιακό αποφεύγοντας την όποια δυσκολία που συναντάς σε ένα απαιτητικό Πανεπιστήμιο..

δηλαδη?εγω πιστευω οτι το καθε πανεπιστημιο εχει τη δυσκολια του,δεν υπαρχει τπτ ευκολο
[/quote]

Δε διαφωνώ σ'αυτό ,υπάρχουν όμως Πανεπιστήμια και "πανεπιστήμια" ,ϊδρύματα" κλπ στα οποία δε συναντάς ίδιο επίπεδο δυσκολίας.
Δεν υπερασπίζομαι το ΕΑΠ σε σχέση με τα υπολοιπα Πανεπιστήμια...ισως δε διάβασες καλά όλο το σχόλιο..
Σέβομαι τον αγώνα και την προσπάθεια καθενός ,νομίζω το ξεκαθάρισα.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:01:54 μμ από domenica »
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #498 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 03:56:13 μμ »
θα προσθετα οτι και στο ιδιο το ΕΑΠ ο βαθμός δυσκολίας ειναι διαφορετικός απο καθηγητη σε καθηγητη και από ενότητα σε ενότητα

Αποσυνδεδεμένος rebecca...

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 233
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #499 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 03:58:09 μμ »
οκ μαλλλον δεν διαβασα καλα ;)
ΠΕ 10

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #500 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:02:14 μμ »


Επίσης υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πάρεις ενα μεταπτυχιακό αποφεύγοντας την όποια δυσκολία που συναντάς σε ένα απαιτητικό Πανεπιστήμιο..



με ενδιαφερει. Πειτε μου τους αλλους τροπους. Επισης, αν ξερει καποιος που μπορω να πληρωσω και να παρω το ECDL χωρις κοπο, επισης δεκτο !

Xρήμα !!! Χρήμα δος μου και παρά και ας ζω...αιωνια σε ...κουμπαρά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:04:10 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #501 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:02:47 μμ »
θα προσθετα οτι και στο ιδιο το ΕΑΠ ο βαθμός δυσκολίας ειναι διαφορετικός απο καθηγητη σε καθηγητη και από ενότητα σε ενότητα

Σωστάαααα  :D
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #502 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:04:18 μμ »

Επίσης υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πάρεις ενα μεταπτυχιακό αποφεύγοντας την όποια δυσκολία που συναντάς σε ένα απαιτητικό Πανεπιστήμιο..

με ενδιαφερει. Πειτε μου τους αλλους τροπους. Επισης, αν ξερει καποιος που μπορω να πληρωσω και να παρω το ECDL χωρις κοπο, επισης δεκτο !

 ;D στην Ελλάδα κανεις κερδιζει κατι με δυο τρόπους 1. με κόπο και 2. με τρόπο  ( μεσο :P)  . Διάλεξε........

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #503 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:07:44 μμ »
για τη συγκεκριμενη περιπτωση θα επελεγα τον τρόπο!! σαφερστατα, ξεκαθαρα,ειλικρινεστατα......

Πειτε μου ρε παιδια, που μπορω να παραγγειλλω 1 μεταπτυχιακο και 1 ECDL...?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 337

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.