*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 382432 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #504 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:08:26 μμ »


Επίσης υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πάρεις ενα μεταπτυχιακό αποφεύγοντας την όποια δυσκολία που συναντάς σε ένα απαιτητικό Πανεπιστήμιο..



με ενδιαφερει. Πειτε μου τους αλλους τροπους. Επισης, αν ξερει καποιος που μπορω να πληρωσω και να παρω το ECDL χωρις κοπο, επισης δεκτο !

Xρήμα !!! Χρήμα δος μου και παρά και ας ζω...αιωνια σε ...κουμπαρά!!!

Χρειάζεται αλήθεια να τους αναφέρω Μάρκο; Η προτιμάς  να κάνω και Γραφική Παράσταση ;  ;D
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:04 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #505 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:09:30 μμ »
για τη συγκεκριμενη περιπτωση θα επελεγα τον τρόπο!! σαφερστατα, ξεκαθαρα,ειλικρινεστατα......

Πειτε μου ρε παιδια, που μπορω να παραγγειλλω 1 μεταπτυχιακο και 1 ECDL...?


 ;D να εχει δώρο και ενα πτυχίο μαζι με μια άριστη γνωση ξενης γλωσσας παρακαλω!!!  

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #506 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:13:38 μμ »
Μην αμφιβάλλεται πως τα επόμενα χρόνια θα δούμε και τέτοια...κλείσαν τα παράθυρα (Εκκλησιαστικά,Σιβιτανίδειος,ΠΔΣ) και τώρα θα βρούμε νέου τύπου παράθυρα...δηλαδή τον παρά όπως λέει και ο Μάρκος...τίποτα δεν μου φαίνεται παράλογο και υπερβολικό σ'αυτή την χώρα του παραλόγου...δυστυχώς....Γιατί πάντα κάποιοι έχουν τον τρόπο.... ??? ???
Γι αυτό δεν πάμε μπροστά και βασιλεύει η βλακεία....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #507 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:14:24 μμ »

Χρειάζεται αλήθεια να τους αναφέρω Μάρκο; Η προτιμάς  να κάνω και Γραφική Παράσταση ;  ;D


οτι βολευει, (και σε π.μ. αν θελεις για να μη παρασυρουμε τους "διψασμενους για μορφωση" συναδελφους !!!)
εγω, θα διαβασω οχι εκεινα που θα μου επιβαλλει η Διαμαντοπουλου, αλλα αυτα που θελω εγω...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:32:04 »

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #508 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 04:17:06 μμ »

Χρειάζεται αλήθεια να τους αναφέρω Μάρκο; Η προτιμάς  να κάνω και Γραφική Παράσταση ;  ;D


οτι βολευει, (και σε π.μ. αν θελεις για να μη παρασυρουμε τους "διψασμενους για μορφωση" συναδελφους !!!)
εγω, θα διαβασω οχι εκεινα που θα μου επιβαλλει η Διαμαντοπουλου, αλλα αυτα που θελω εγω...

Εντάξει Μάρκο ..
"τα θελω σου,οι αναγκες σου,τα ονειρα σου και οι αγωνιες σου να ξερεις ειναι και δικα μου! Παμε μαζι.....δεν εισαι μόνος!! "
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

"
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #509 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 08:19:29 μμ »
Μάλλον παρεξηγήσατε αυτά που έγραψα, δεν είπα ότι δεν αξίζει η γνώση, είπα ότι δεν αξίζει πια να πληρώνεις για πτυχία, μεταπτυχιακά και τίτλους γενικά.
Φέτος κάνω τη διπλωματική μου στο ΕΑΠ και γνωρίζω πολύ καλά τις διαδικασίες του. Επιπλέον στον κλάδο μου δεν υπάρχουν φροντιστήρια να σου γράφουν τις εργασίες. Δυστυχώς, με όλη αυτή την κατάσταση στην παιδεία και τους διορισμούς εκπαιδευτικών, φτάνω να μετανιώνω για τα λεφτά που πλήρωσα για το μεταπτυχιακό. Νομίζω ότι οι τίτλοι σπουδών απαξιώνονται από την αγορά εργασίας πλέον και όχι από εμάς. Για μένα είναι αλήθεια ότι οι γνώσεις που πήρα από το μεταπτυχιακό δε μου χρειάστηκαν καθόλου γιατί στο μεν ΑΣΕΠ με οδήγησαν να καταλαβαίνω τα λάθη των εκφωνήσεων και να μπερδεύομαι χειρότερα, αφού αυτοί που βάζουν τα θέματα μάλλον δεν κατέχουν όσα μαθαίνουμε στο ΕΑΠ, από την άλλη αισθάνομαι πολύ κορόϊδο διότι πλήρωσα 4.000ευρώ περίπου για να αποκτήσω γνώσεις που στο μπάχαλο του ελληνικού σχολείου και με την αδιοριστία που μας δέρνει μάλλον πάνε στράφι και δε βλέπω να μπορώ να τις εφαρμόσω πουθενά. Αν ξαναπήγαινα πίσω το χρόνο μάλλον δε θα το έκανα, ίσως θα προτιμούσα να δανείζομαι βιβλία για την επιστήμη μου και να τα διαβάζω με την ησυχία μου και το ρυθμό μου χωρίς να πληρώνω δίδακτρα και να αγχώνομαι για τις εργασίες. Λυπάμαι που το παραδέχομαι αλλά ως προς το ΑΣΕΠ πιο πολύ με ωφέλησε  το φροντιστήριο παρά το ΕΑΠ γιατί οι διορθωτές και οι εισηγητές θεμάτων ΑΣΕΠ μάλλον είναι επιπέδου Μπόνια και όχι πανεπιστημίου. 
Το ΕΑΠ είναι καλύτερο από το κανονικό πανεπιστήμιο και μαθαίνεις περισσότερα με τις εργασίες κλπ αλλά μην το θεοποιούμε κιόλας, ουσιαστικά μόνος σου διαβάζεις και κάνεις όλη τη δουλειά, υπάρχουν κάποιοι αξιόλογοι καθηγητές που βοηθάνε και κάποιοι πέρα βρέχει, μην ξεχνάτε αν αύριο κλείσει (πράγμα πολύ πιθανό με την απόφαση περί παρανομης καταβολής διδάκτρων κλπ) θα βρεθούμε με πτυχία από ανύπαρκτο πλέον πανεπιστήμιο. Προσωπικά μάλλον έχω ματανοιώσει που το ακολούθησα, δε μου εξασφάλισε τίποτα καλύτερο επαγγελματικά και μου κόστισε και  αρκετά λεφτά. Ήταν σαν ένα ακριβούτσικο χόμπυ μάλλον...
Μη συζητήσω για την ανταποδότικότητά του στην αγορά εργασίας,  τα φροντιστήρια όπου το κάνω "γαργάρα" το μεταπτυχιακό γιατί οι φροντιστηριάρχες αδιαφορούν για τα μεταπτυχιακά το μόνο που τους νοιάζει είναι να βρουν τον φτηνότερο...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #510 στις: Σεπτέμβριος 30, 2010, 08:48:25 μμ »
Μόνο για τα μόρια αξίζει να πληρώσεις 3500ευρώ για το μεταπτυχιακό και να κάθεσαι να γράφεις εργασίες κάθε τρίμηνο. Αν σε ενδιαφέρει μόνο η γνώση κάτσε σπίτι σου, δανείσου τα βιβλία του ΕΑΠ και διάβασέ τα...

Παραθέτω το αρχικό σου μνμ όπου κατά τη γνώμη μου δε μπορεί κανείς να διακρίνει την άποψη που ξεκάθαρα εκφράζεις στο τελευταίο σου μνμ.
Συνάδελφοι είμαστε όλοι, με τις ίδιες αγωνίες και επαγγελματικές ανασφάλειες και πίστεψε με δεν υπάρχει καμμία διάθεση παρεξήγησης ή αντιπαράθεσης .
Διαβάζοντας προσεκτικά όσα έγραψες καταλαβαίνω τη θέση σου και μπορώ ως ένα σημείο να "δικαιολογήσω" την όποια αγανάκτηση για τα "κακώς κείμενα" στη χώρα μας ,στον εκπαιδευτικό χώρο (και όχι μόνο ,δυστυχώς).
Αλλωστε γι'αυτό κι εγω στο αρχικό μου σχόλιο αναφέρω τη σημασία των κινήτρων μας για κάθε επιλογή που κάνουμε.Παρακολουθώ  ένα μεταπτυχιακό που μου κοστίζει χρήματα και μου στερεί προσωπικό και οικογενειακο χρόνο ,με ανταμοίβει όμως με τα όσα μου προσφέρει σε επίπεδο γνώσης και προσωπικής βελτίωσης..Παρόλες τις καθημερινές δυσκολίες και αναγνωρίζοντας πως πιθανόν "κοσμικά" να μην με βοηθήσει αποτελεσματικά ,εγώ το απολαμβάνω γιατί είναι κάτι που ήθελα απο τα νεανικά μου χρόνια να κάνω αλλά για διάφορους λόγους αυτό δε συνέβαινε..

Αυτό που προσπαθώ να πω τελικά είναι πως σημασία έχει ,όταν επιλέγουμε κάτι (οτιδήποτε είναι αυτό) να το κάνουμε με πίστη ,όρεξη ,χωρίς παράπονα και αμφισβήτηση.Αν είναι συνειδητή η επιλογή και όχι από "ανάγκη" θα είμαστε ικανοποιημένοι και κυρίως θα έχουμε διατηρήσει την ψυχική μας ηρεμία που είναι νομίζω οτι πολυτιμότερο.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #511 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 12:18:15 πμ »
Είναι 2 τόμοι, ο πρώτος είναι Μηχανική-Θερμοδυναμική μαζί και ο δεύτερος είναι Ηλεκτρομαγνητισμός. Τους αγόρασα από βιβλιοπωλείο.
Εγώ ρώτησα σε βιβλιοπωλείο και μου είπαν ότι πρόκειται για τρεις τόμους.Η απόδοση στα ελληνικά που έχει αναρτηθεί στο ¨χρήσιμο υλικό¨δε σε βοήθησε καθόλου;

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #512 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 01:06:49 μμ »
Είναι 2 τόμοι, ο πρώτος είναι Μηχανική-Θερμοδυναμική μαζί και ο δεύτερος είναι Ηλεκτρομαγνητισμός. Τους αγόρασα από βιβλιοπωλείο.
Εγώ ρώτησα σε βιβλιοπωλείο και μου είπαν ότι πρόκειται για τρεις τόμους.Η απόδοση στα ελληνικά που έχει αναρτηθεί στο ¨χρήσιμο υλικό¨δε σε βοήθησε καθόλου;

Ο τρίτος τόμος αφορά την ΚΦΕ61 ( Σύγχρονη Φυσική), αν και όταν την πάρεις. Οταν θα σου έρθει το υλικό θα δείς ότι θα έχεις και τους 3 τόμους στα αγγλικά αλλά στην ύλη της ΚΦΕ51 είναι μόνο οι πρώτοι 2. Αυτό που είναι αναρτημένο σαν "απόδοση" επίσης θα το πάρεις σε cd και θα λέγεται υπερκείμενο. Στη αρχή είχα αρχίσει να διαβάζω από αυτό αλλά αυτό δεν είναι ακριβής απόδοση, είναι περίληψη του Feynman. Ισως για σένα που είσαι φυσικός να είναι αρκετό , εμένα με κούρασε, μερικές φορές δεν έβγαζα νόημα και το κυριότερο δεν μπορούσα να διαβάζω μπροστά στον υπολογιστή. Βοηθάει εφόσον έχεις διαβάσει κανονικά τα κεφάλαια στο να σου δείξει τα κύρια σημεία. Εγώ η αλήθεια είναι ότι έχασα πολύ χρόνο διαβάζοντας διάφορα βιβλία με ασκήσεις σε προπτυχιακό επίπεδο ( κυρίως ηλεκτρομαγνητισμό) που επίσης αγόρασα, γιατί ναι μεν σαν ύλη έχουμε τους τόμους του Φευμαν αλλά αυτός ασκήσεις δεν έχει. Εσύ σίγουρα θα έχεις πολλά από τη σχολή. Αλήθεια, έχεις να μου προτείνεις κανένα βιβλίο με ασκήσεις για Μηχανική?

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #513 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 02:29:04 μμ »
Εμείς στη σχολή είχαμε των Alonso-Finn,αν κι εγώ είχα βοηθηθεί περισσότερο με τα βιβλία του Serway.Δώσε μου λίγο χρόνο να κοιτάξω αναλυτικά την ύλη και θα σου πω αν σε ικανοποιεί κάποιο από αυτά.
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #514 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 02:34:23 μμ »
Εμείς στη σχολή είχαμε των Alonso-Finn,αν κι εγώ είχα βοηθηθεί περισσότερο με τα βιβλία του Serway.Δώσε μου λίγο χρόνο να κοιτάξω αναλυτικά την ύλη και θα σου πω αν σε ικανοποιεί κάποιο από αυτά.
Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Serway έχω πάρει για μηχανική αλλά ξέρεις τι θέλω? Θέλω κάτι αντίστοιχο με τον Griffiths για τον Ηλεκτρομαγνητισμό, που έχει πολύ συνοπτικά θεωρία και πολλές λυμένες ασκήσεις. Ναι για Alonso-Finn μου είπαν κι άλλοι ότι διάβαζαν αλλά έδωσα τόσα λεφτά πέρσι, που δεν άντεχα να αγοράσω κι άλλα:P

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #515 στις: Οκτώβριος 06, 2010, 06:07:47 μμ »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #516 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 12:53:44 πμ »
Kakar καλησπέρα! Όσον αφορά το βιβλίο που με ρώτησες,εμένα με έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής  των Halliday-Resnic που το είχα αγοράσει βέβαια από όταν ήμουν στη σχολή,αλλά οι ασκήσεις του νομίζω ότι είναι σχετικά καλές.Ο τίτλος του είναι "επιλεγμένες ασκήσεις φυσικής " και είναι των εκδόσεων Gutenberg
Αλήθεια,την κάρτα που μας έστειλαν πως μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε;ως φοιτητική; δηλαδή για μειωμένα εισητήρια κ.τ.λ.;

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #517 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 02:13:27 πμ »
Kakar καλησπέρα! Όσον αφορά το βιβλίο που με ρώτησες,εμένα με έχει βοηθήσει μέχρι στιγμής  των Halliday-Resnic που το είχα αγοράσει βέβαια από όταν ήμουν στη σχολή,αλλά οι ασκήσεις του νομίζω ότι είναι σχετικά καλές.Ο τίτλος του είναι "επιλεγμένες ασκήσεις φυσικής " και είναι των εκδόσεων Gutenberg
Αλήθεια,την κάρτα που μας έστειλαν πως μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε;ως φοιτητική; δηλαδή για μειωμένα εισητήρια κ.τ.λ.;

Ευχαριστώ για την πρόταση του βιβλίου. Θα το κοιτάξω. Η εργασία δεν είναι απίστευτα απαιτητική?Την έχεις δει καθόλου? Την κάρτα στα λεωφορεία και στα τρένα δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις  σίγουρα, τη δέχτηκαν παρόλα αυτά σε κάποια κτελ που πήρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161654
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 482
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.