*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 382410 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος constans

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 674
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 04 01
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #518 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 10:44:03 πμ »
Κι εμένα μου φάνηκε απαιτητική και ψάχνω σαν τρελή να βρω κάτι. Με βοήθησε πάντως αρκετά η αναζήτηση στο ιντερνέτ.Την έχεις κι εσύ την εργασία; είχα την εντύπωση πως είχες ξεμπερδέψει με τις εργασίες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:33 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #519 στις: Οκτώβριος 26, 2010, 10:54:48 πμ »
Κι εμένα μου φάνηκε απαιτητική και ψάχνω σαν τρελή να βρω κάτι. Με βοήθησε πάντως αρκετά η αναζήτηση στο ιντερνέτ.Την έχεις κι εσύ την εργασία; είχα την εντύπωση πως είχες ξεμπερδέψει με τις εργασίες

Δεν έχω να τη παραδώσω αλλά κοιτούσα να δώ τι μπορώ να λύσω. Πάλι δύσκολα μου φαίνονται ..

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #520 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:27:20 μμ »
Είχα υποσχεθεί σε κάποιους που είχαν δείξει ενδιαφέρον ,να τους "θυμίσω" τις σχετικές ημερομηνίες :

Η υποβολή των αιτήσεων για τα προγράμματα σπουδών του ΕΑΠ, θα γίνει αποκλειστικά μέσω διαδικτύου (www.eap.gr) από την 1η Νοεμβρίου 2010 έως τη 10η Δεκεμβρίου 2010.

Κατά το διάστημα της υποβολής των αιτήσεων οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται για πληροφορίες στο τηλέφωνο 2610 367300.
Ειδικά για το διάστημα από 1 Νοεμβρίου 2010 μέχρι 10 Δεκεμβρίου 2010 οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται:
Για τις προϋποθέσεις εισαγωγής των προπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών στο τηλέφωνο:  2610 367505
Για τις προϋποθέσεις εισαγωγής των μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών στο τηλέφωνο: 2610 367506
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #521 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:33:10 μμ »
Είχα υποσχεθεί σε κάποιους που είχαν δείξει ενδιαφέρον ,να τους "θυμίσω" τις σχετικές ημερομηνίες :

Η υποβολή των αιτήσεων για τα προγράμματα σπουδών του ΕΑΠ, θα γίνει αποκλειστικά μέσω διαδικτύου (www.eap.gr) από την 1η Νοεμβρίου 2010 έως τη 10η Δεκεμβρίου 2010.

Κατά το διάστημα της υποβολής των αιτήσεων οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται για πληροφορίες στο τηλέφωνο 2610 367300 begin_of_the_skype_highlighting              2610 367300      end_of_the_skype_highlighting.
Ειδικά για το διάστημα από 1 Νοεμβρίου 2010 μέχρι 10 Δεκεμβρίου 2010 οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται:
Για τις προϋποθέσεις εισαγωγής των προπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών στο τηλέφωνο:  2610 367505
Για τις προϋποθέσεις εισαγωγής των μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών στο τηλέφωνο: 2610 367506

αα ευχαριστουμε domenica!! ουφ...ειμαι σε διλημμα  :-\ δεν ξερω να κανω ή οχι αιτηση?
απο την μια δεν εχω τις αντοχες να διαβασω (οσο απαιτειται για να εχω πιαθανοτητες) για εξετασεις εισαγωγης μεταπτυχιακου, απο την αλλη στο εξωτερικο δεν μπορω να παω...τι μου μενει? εαπ, αλλα πολλα δεν ειναι τα λεφτα βρε παιδια?
ποιο ειναι το ελαχιστο χρονικο διαστημα που μπορεις να ολοκληρωσεις το μεταπτυχιακο του εαπ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:33 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #522 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:42:26 μμ »
Το ελάχιστο χρονικό διάστημα είναι 3 χρόνια μαζί με την διπλωματική αν παίρνεις 2 θεματικές ενότητες τη χρονιά. Ετσι βέβαια θα σου βγαίνουν πολλά λεφτά μαζεμένα. Αν δεν έχεις  δουλειά μπορείς να βγάζεις 2 ενότητες τη μία χρονιά από άποψη χρόνου.  Κάνε αίτηση, δεν έχεις να χάσεις τίποτα και αν κληρωθείς μετά το ξανασκέφτεσαι.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #523 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:45:48 μμ »
Επειδή είναι πιθανό απο πρόγραμμα σε πρόγραμμα να αλλάζουν οι προϋποθέσεις ,καλύτερα να πάρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι απο την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου.
Μπορώ να αναφέρω όμως ως παράδειγμα ,αν το μεταπτυχιακό αποκτάται με 4 Θ.Ε. και 1 διπλωματική εργασία ,χρειάζεσαι το λιγότερο 3 χρόνια να το ολοκληρώσεις.

Το τι θα κάνεις evi06 είναι δική σου απόφαση .Ο καθένας "ζυγίζει" υπερ -κατά ,ανάγκες ,συνθήκες ζωής ,οικονομική δυνατότητα και πλήθος παραγόντων ώστε να πάρει την κατάλληλη (για εκείνον) απόφαση.
Σε περίπτωση που δεν είσαι καθόλου σίγουρη ,σου θυμίζω πως  στο ΕΑΠ η διαδικασία επιλογής είναι με ηλεκτρονικό τρόπο ,οπότε ακόμη κι αν επιλεγείς ,μπορείς να αλλάξεις γνώμη ...
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #524 στις: Οκτώβριος 29, 2010, 11:57:11 μμ »
Επειδή είναι πιθανό απο πρόγραμμα σε πρόγραμμα να αλλάζουν οι προϋποθέσεις ,καλύτερα να πάρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι απο την ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου.
Μπορώ να αναφέρω όμως ως παράδειγμα ,αν το μεταπτυχιακό αποκτάται με 4 Θ.Ε. και 1 διπλωματική εργασία ,χρειάζεσαι το λιγότερο 3 χρόνια να το ολοκληρώσεις.

Το τι θα κάνεις evi06 είναι δική σου απόφαση .Ο καθένας "ζυγίζει" υπερ -κατά ,ανάγκες ,συνθήκες ζωής ,οικονομική δυνατότητα και πλήθος παραγόντων ώστε να πάρει την κατάλληλη (για εκείνον) απόφαση.
Σε περίπτωση που δεν είσαι καθόλου σίγουρη ,σου θυμίζω πως  στο ΕΑΠ η διαδικασία επιλογής είναι με ηλεκτρονικό τρόπο ,οπότε ακόμη κι αν επιλεγείς ,μπορείς να αλλάξεις γνώμη ...

ναι την ξερω την διαδικασια αλλα θελω να εχω αποφασισει πριν κατω την αιτηση γιατι αν κληρωθω ξερω, λογω χαρακτηρα  ;D, οτι θα το συνεχισω. 4+1 ειναι στην ειδικευση αγγλικης. κ παλι το 3 χρονια μου φαινεται ποοολλλλυυυ εστω κ part time.  :-\ (ξερω ξερω κ την πιτα ολοκληρη κ τον σκυλο χορτατο θελω  :P) τελος παντων εχω ενα μηνα σχεδον να σκεφτω κ να αποφασισω.

δεν ξεω αν βγαινει απο θεμα απαιτησεων κ αν εχω κ το δικαιωμα δλδ. να παρω σε ενα χρονο κ τις 4 ενοτητες κ τον επομενο την διπλωματικη δλδ. 2 χρονια το πολυ. γινεται?

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #525 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 12:01:57 πμ »
Στο δικό μου μεταπτυχιακό (Σπουδές στην Εκπαίδευση),επιτρέπεται να πάρεις το πολύ 2 Θ.Ε.  και η διπλωματική χρειάζεται μια ακόμη (τουλάχιστον υποθέτω) ακαδημαϊκή χρονιά.
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #526 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 10:08:17 πμ »
Στο δικό μου μεταπτυχιακό (Πληροφορική) είναι 4 Θ.Ε. και 1 η Πτυχιακή. Ισχύουν όσα σου είπε η domenica άρα όπως έχω καταλάβει το νωρίτερο που μπορεις να βγάλεις το μεταπτυχιακό είναι σε 3 χρόνια. Είναι 850 € η ενότητα και κάτι που είδα εγω τώρα (μας το είπε ο υπέυθυνος καθηγητής) είναι πως σε μας τουλάχιστον κάθε Θ.Ε αντιστοιχεί σε 3 μαθήματα. Άρα αν αποφασίσεις να πάρεις 2 θεματικές....είναι λίγο θέμα. Θα ρίξεις πολύ διάβασμα! Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.

Αποσυνδεδεμένος parapara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #527 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 10:59:09 πμ »
Έχω κάνει και τα δυο μεταπτυχιακά στο ΕΑΠ.

Πληροφοριακά Συστήματα

Σπουδές στην Εκπαίδευση.

Και στα δύο από άποψης επιλογής θεματικών ενοτήτων είναι το ίδιο.

Το λιγότερο που μπορεί κάποιος να τελειώσει είναι τρία χρόνια.

Έτσι έκανα εγώ. Επέλεγα δύο θεματικές ενότητες κάθε χρόνο και ένα έτος η διπλωματική.

Η διπλωματική θέλει ολόκληρο χρόνο, πιθανόν με κάποιες διορθώσεις και λίγο περισσότερο.

Δηλαδή αν η δουλειά που έχει γίνει δεν είναι ικανοποιητική δίνουν κάποιο διάστημα ακόμη για την ολοκλήρωσή της. Πιθανόν δηλαδή να μην παρουσιαστεί Σεπτέμβρη αλλά αργότερα.

Ο βαθμός δυσκολίας προφανώς εξαρτάται και από την διάθεση του εκπαιδευόμενου.

Μου άρεσε περισσότερο η πληροφορική οπότε αρκετές εργασίες ήταν πολύ ενδιαφέρουσες.

Μάλλον όμως στο Σπουδές στην Εκπαίδευση οι εργασίες ήταν αρκετά ευκολότερες, αλλά η διπλωματική πολύ ζόρικη.

Βλέπετε απαιτείται έρευνα που δεν είναι και το ευκολότερο να πραγματοποιηθεί, να γίνει ανάλυση με SPSS, το οποίο πρέπει κάποιος να μάθει και υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος γραφής εργασιών, ο οποίος πρέπει να τηρείται ευλαβικά.

Εαν έχετε άλλες απορίες, σας ακούω!

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #528 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 11:16:05 πμ »
η διπλωματικη ειναι τοσο δυσκολη που μπορει να μη τελειωσει σε ενα χρόνο; ;
πόσο περισσότερο διαβασμα χρειάζεται στη διπλωματική σε συγκριση με τις θεματικές ; ;
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #529 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 11:17:44 πμ »
Έχω κάνει και τα δυο μεταπτυχιακά στο ΕΑΠ.

Πληροφοριακά Συστήματα

Σπουδές στην Εκπαίδευση.

Και στα δύο από άποψης επιλογής θεματικών ενοτήτων είναι το ίδιο.

Το λιγότερο που μπορεί κάποιος να τελειώσει είναι τρία χρόνια.

Έτσι έκανα εγώ. Επέλεγα δύο θεματικές ενότητες κάθε χρόνο και ένα έτος η διπλωματική.

Η διπλωματική θέλει ολόκληρο χρόνο, πιθανόν με κάποιες διορθώσεις και λίγο περισσότερο.

Δηλαδή αν η δουλειά που έχει γίνει δεν είναι ικανοποιητική δίνουν κάποιο διάστημα ακόμη για την ολοκλήρωσή της. Πιθανόν δηλαδή να μην παρουσιαστεί Σεπτέμβρη αλλά αργότερα.

Ο βαθμός δυσκολίας προφανώς εξαρτάται και από την διάθεση του εκπαιδευόμενου.

Μου άρεσε περισσότερο η πληροφορική οπότε αρκετές εργασίες ήταν πολύ ενδιαφέρουσες.

Μάλλον όμως στο Σπουδές στην Εκπαίδευση οι εργασίες ήταν αρκετά ευκολότερες, αλλά η διπλωματική πολύ ζόρικη.

Βλέπετε απαιτείται έρευνα που δεν είναι και το ευκολότερο να πραγματοποιηθεί, να γίνει ανάλυση με SPSS, το οποίο πρέπει κάποιος να μάθει και υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος γραφής εργασιών, ο οποίος πρέπει να τηρείται ευλαβικά.

Εαν έχετε άλλες απορίες, σας ακούω!

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και εισαι "παλιός". Εγω που έχω επιλέξει 1 ΘΕ την πρώτη χρονιά μπορώ να πάρω την δεύτερη χρονιά 2 ΘΕ και την τρίτη χρονιά 1 ΘΕ και την πτυχιακή ταυτόχρονα;;

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Moderator
  • Έμπειρο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #530 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 12:44:51 μμ »
Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι μιας και εισαι "παλιός". Εγω που έχω επιλέξει 1 ΘΕ την πρώτη χρονιά μπορώ να πάρω την δεύτερη χρονιά 2 ΘΕ και την τρίτη χρονιά 1 ΘΕ και την πτυχιακή ταυτόχρονα;;

Το σχήμα που περιγράφεις (1 θεματική-2 θεματικές-1θεματική+ΔΕ) δεν μπορεί να υπάρχει. Οι κανονισμοί του ΕΑΠ λένε ότι για να μπορέσεις να πάρεις την 3η θεματική ενότητα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει επιτυχώς και την 2η θεματική και αντίστοιχα για να μπορέσεις να εκπονήσεις την Διπλωματική πρέπει να έχεις ολοκληρώσει και την 4η θεματική. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί κανείς να δηλώσει 1η και 2η θεματική μαζί και το επόμενο έτος εφόσον έχει επιτύχει σε αυτές 3η και 4η θεματική. Έτσι το μεταπτυχιακό γίνεται στην καλύτερη σε 3 χρόνια. Οποιοσδήποτε άλλος συνδυασμός προσθέτει έτη. Αν κάποιος λοιπόν επιλέξει μόνο την 1η θεματική στο πρώτο έτος, αυτόματα στέλνει την 2η θεματική μόνη της για το 2ο έτος και μετά έχει δικαίωμα να δηλώσει 3η και 4η μαζί. Η Διπλωματική δεν μπορεί να πάει με καμία ενότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2010, 12:46:54 μμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #531 στις: Οκτώβριος 30, 2010, 12:48:46 μμ »
Σ ευχαριστώ πολύ. Μάλλον έκανα λάθος επιλογή αλλά ήταν και τα χρήματα στη μέση. Να σκάσεις κατευθείαν 1700€ με το που μαθαίνεις οτι κληρώθηκες δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα. Να είσαι καλά πάντως!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32325
  • Τελευταία: MariaK.
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161622
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 507
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 465
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.