*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 380601 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #98 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 11:17:33 μμ »
Eιναι φυσιολογικό να μην περιλαμβάνεται στο νόμο του 82 το ΕΑΠ, αφού η ίδρυσή του είναι μεταγενέστερη. Πάντως από την ίδρυσή του αποτελεί το 19ο κρατικό (παρά τα δίδακτρα) ΑΕΙ της χώρας. Αυτό συμβαίνει άλλωστε και στις άλλες χώρες της ΕΕ που έχουν υιοθετήσει το θεσμό από παλιότερα.
Σέβομαι τις ανησυχιες σου και είμαι σίγουρος ότι εχεις τους λόγους σου. Το θέμα είναι πάντα να βλέπουμε τη γενική εικόνα.
Να σου πω ότι σε τει της περιφέρειας δέχονται σε μεταπτυχιακό MBA(σε συνεργασία με αγγλικό πανεπιστήμιο) αποφοίτους νοσηλευτικής, ξυλοτεχνικής τει και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Ας δούμε λίγο και τη γενική εικόνα που επικρατεί στη χώρα μας, χωρίς να σταματήσουμε να στηλιτεύμε τα κακώς κείμενα, όπως εσύ πολύ σωστά κάνεις κάνεις. Είναι αντιδεοντολογικό να φορτώνουμε σε νέους θεσμούς το κάθε ευτράπελο βρίσκοντας εξιλαστήρια θύματα. Καθένας  (και το κάθε ίδρυμα) πρέπει να κρίνεται ακριβοδίκαια πάντα όμως στο μέτρο που του αρμόζει και όχι να του φορτώνουμε τα μύρια κακά της παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:07 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #99 στις: Νοέμβριος 24, 2007, 09:07:19 μμ »

Eιναι φυσιολογικό να μην περιλαμβάνεται στο νόμο του 82 το ΕΑΠ, αφού η ίδρυσή του είναι μεταγενέστερη. Πάντως από την ίδρυσή του αποτελεί το 19ο κρατικό (παρά τα δίδακτρα) ΑΕΙ της χώρας. Αυτό συμβαίνει άλλωστε και στις άλλες χώρες της ΕΕ που έχουν υιοθετήσει το θεσμό από παλιότερα.
Σέβομαι τις ανησυχιες σου και είμαι σίγουρος ότι εχεις τους λόγους σου. Το θέμα είναι πάντα να βλέπουμε τη γενική εικόνα.
Να σου πω ότι σε τει της περιφέρειας δέχονται σε μεταπτυχιακό MBA(σε συνεργασία με αγγλικό πανεπιστήμιο) αποφοίτους νοσηλευτικής, ξυλοτεχνικής τει και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.
Ας δούμε λίγο και τη γενική εικόνα που επικρατεί στη χώρα μας, χωρίς να σταματήσουμε να στηλιτεύμε τα κακώς κείμενα, όπως εσύ πολύ σωστά κάνεις κάνεις. Είναι αντιδεοντολογικό να φορτώνουμε σε νέους θεσμούς το κάθε ευτράπελο βρίσκοντας εξιλαστήρια θύματα. Καθένας  (και το κάθε ίδρυμα) πρέπει να κρίνεται ακριβοδίκαια πάντα όμως στο μέτρο που του αρμόζει και όχι να του φορτώνουμε τα μύρια κακά της παιδείας.


α) Και η ίδρυση των πανεπιστημίων Θεσσαλίας, Ιουνίου, Αιγαίου, κλπ. ήταν μεταγενέστερη του 1982, ωστόστο υπήχθησαν, όπως είναι φυσικό, στο νόμο - πλαίσιο 1268/82 για τα πανεπιστήμια, γιατί ΕΙΝΑΙ πανεπιστήμια,  κι' ΟΧΙ ...λοτταρίες.

β) Δεν έχω μόνο εγώ ανησυχίες, αλλά πολλοί συνάδελφοι εκπαιδευτικοί που μοχθήσαμε να εισαχθούμε και να τελειώσουμε έναν κανονικό μεταπτυχιακό, κανονικού πανεπιστημίου. Και αυτό διότι αισθανόμαστε κατάφωρη την αδικία να εξομοιώνονται τα πτυχία μας με "πτυχία ΕΑΠ" κτηθέντα δι' αλληλογραφίας από εκπαιδευτικούς που στάθηκαν "τυχεροί" σε μια λοτταρία...

γ) Δεν αντιλέγω ότι στα μεταπτυχιακά των ΤΕΙ συμβαίνουν οι φαιδρότητες που περιγράφεις, και οι οποίες παραπέμπουν ευθέως και στις αντίστοιχες φαιδρές διαδικασίες του "ΕΑΠ". Είναι λοιπόν δυνατόν να θεωρούνται ισότιμα (!!!) τα πτυχία αυτού του τύπου (ΤΕΙ - ΕΑΠ), με τα πτυχία των πανεπιστημίων, είναι;;;
 

(ΥΓ: Μήπως γνωρίζει κάποιος σε τι διαφέρουν - αν διαφέρουν, που εγώ πιστεύω ότι ΔΕΝ διαφέρουν - τα λεγόμενα "Π.Σ.Ε." (προγράμματα σπουδών επιλογής, τα οποία, όπως και το ΕΑΠ θεωρούνται "ανώτατα" και προσφέρουν πτυχία "ισότιμα" με των ΑΕΙ...)  με τον θεσμό του "Ε.Α.Π.";
Διαφέρουν; )
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2007, 09:12:01 μμ από xaan »

Αποσυνδεδεμένος amdakos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 12:21:55 πμ »
Δε θέλω άγχος.Απ' ότι έχω ακούσει η δημόσια εκπαίδευση είναι γεμάτη από καρέκλες.

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 01:28:47 πμ »
Αυτό που είναι καταπληκτικό στο ΕΑΠ είναι ότι στο μεταπτυχιακό που έχει για τα πληροφοριακά συστήματα επιτρέπει σε όλους να το παρακολουθήσουν εκτός από τους πληροφορικούς

Φίλε μου, δεν έχεις παρατηρήσει οτι κάθε Πανεπιστήμιο έχει βγάλει μεταπτυχιακό σε Πληροφορική, ΤΠΕ(εδώ γελάμε, διότι όλοι ξεχνούν το Ε που σημαίνει επικοινωνίες.... μη μου πείς ότι μαθαίνουν και τέτοιο πράγμα) και ότι άλλο τους κατέβει και μάλιστα για ανθρώπους μη γνώστες Πληροφορικής; (Εξαιρώ τα μεταπτυχιακά που έχουν θέμα τη χρήση βασικών γνώσεων Πληροφορικής σε εκπαιδευτικές διαδικασίες και περισσότερο αναφέρονται σε παιδαγωγικές προσεγγίσεις).

Η Πληροφορική έγινε το τρυπάκι για να χωθεί κόσμος και κοσμάκης είτε σε θέσεις στην εκπαίδευση, είτε σε δουλειές, είτε σε θέσεις επιμορφωτών, είτε σε μεταπτυχιακά - διδακτορικά για Πληροφορική, σε ανθρώπους παντελώς άσχετους με το αντικείιμενο. Ξέρεις γιατί; Διότι οι περισσότεροι όταν ακούν Πληροφορική σκέφτονται το γνωστό πακέτο "Word, Excel, Powerpoint, Internet"(η Access εξαιρείται...).
Επειδή δε, είναι κάπως εύκολο για το καθένα να μάθει(αν ασχοληθεί) τη 4άδα, θεωρεί ότι έμαθε Πληροφορική. Κανείς δεν τους έδωσε ποτέ να καταλάβουν ότι αυτά θεωρούνται απλές βασικές γνώσεις για να μη θεωρούνται ηλεκτρονικά αναλφάβητοι. (Λές κι εγώ επειδή αγοράζω χάπια απο το φαρμακείο ή κάνω μια αυτοδιάγνωση ότι έχω κρυολόγημα, σημαίνει ότι έγινα φαρμακοποιός ή γιατρός ώστε να έχω το δικαίωμα να κάνω απ΄ευθείας μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στη Φαρμακευτική - Ιατρική).
Τέλος πάντων, δε φταίνε οι άνθρωποι που θέλουν να μορφωθούν και να μάθουν νέα πράγματα(καλά κάνουν), το κράτος είναι που δε ξέρει τι του γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:42:07 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 02:20:18 πμ »
Εξαιρώ τα μεταπτυχιακά που έχουν θέμα τη χρήση βασικών γνώσεων Πληροφορικής σε εκπαιδευτικές διαδικασίες και περισσότερο αναφέρονται σε παιδαγωγικές προσεγγίσεις

Αλήθεια υπάρχει τέτοιο μεταπτυχιακό;
Δε χωράνε οι απαιτούμενες γνώσεις σε ΕΝΑ (άντε ΔΥΟ) μαθήματα ενός προπτυχιακού προγράμματος;

Μάλλον το έχουμε χέσει το θέμα με τα μάστερ...
Αλλά, από την άλλη, ότι πάρεις 45€ στο πληρώνει...
Δε πα να έχεις κάνει και το "Χρυσό Ψαλίδι +6" στου Αμάραντου...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 03:02:08 πμ »
Αυτό που είναι καταπληκτικό στο ΕΑΠ είναι ότι στο μεταπτυχιακό που έχει για τα πληροφοριακά συστήματα επιτρέπει σε όλους να το παρακολουθήσουν εκτός από τους πληροφορικούς

Φίλε μου, δεν έχεις παρατηρήσει οτι κάθε Πανεπιστήμιο έχει βγάλει μεταπτυχιακό σε Πληροφορική, ΤΠΕ(εδώ γελάμε, διότι όλοι ξεχνούν το Ε που σημαίνει επικοινωνίες.... μη μου πείς ότι μαθαίνουν και τέτοιο πράγμα) και ότι άλλο τους κατέβει και μάλιστα για ανθρώπους μη γνώστες Πληροφορικής; (Εξαιρώ τα μεταπτυχιακά που έχουν θέμα τη χρήση βασικών γνώσεων Πληροφορικής σε εκπαιδευτικές διαδικασίες και περισσότερο αναφέρονται σε παιδαγωγικές προσεγγίσεις).

Η Πληροφορική έγινε το τρυπάκι για να χωθεί κόσμος και κοσμάκης είτε σε θέσεις στην εκπαίδευση, είτε σε δουλειές, είτε σε θέσεις επιμορφωτών, είτε σε μεταπτυχιακά - διδακτορικά για Πληροφορική, σε ανθρώπους παντελώς άσχετους με το αντικείιμενο. Ξέρεις γιατί; Διότι οι περισσότεροι όταν ακούν Πληροφορική σκέφτονται το γνωστό πακέτο "Word, Excel, Powerpoint, Internet"(η Access εξαιρείται...).
Επειδή δε, είναι κάπως εύκολο για το καθένα να μάθει(αν ασχοληθεί) τη 4άδα, θεωρεί ότι έμαθε Πληροφορική. Κανείς δεν τους έδωσε ποτέ να καταλάβουν ότι αυτά θεωρούνται απλές βασικές γνώσεις για να μη θεωρούνται ηλεκτρονικά αναλφάβητοι. (Λές κι εγώ επειδή αγοράζω χάπια απο το φαρμακείο ή κάνω μια αυτοδιάγνωση ότι έχω κρυολόγημα, σημαίνει ότι έγινα φαρμακοποιός ή γιατρός ώστε να έχω το δικαίωμα να κάνω απ΄ευθείας μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στη Φαρμακευτική - Ιατρική).
Τέλος πάντων, δε φταίνε οι άνθρωποι που θέλουν να μορφωθούν και να μάθουν νέα πράγματα(καλά κάνουν), το κράτος είναι που δε ξέρει τι του γίνεται.


Θες να ακούσεις και το πλέον παράλογο,οι έχοντες μεταπτυχιακό πληροφορικής με άσχετο προπτυχιακό προηγούνται από τους έχοντες πτυχίο πληροφορικής στην κατάταξη των εργαστηριακών συνεργατών στα τεί.Μπορείς να το διανοηθείς αυτό?Επειδή πχ έκανε κάποιος ένα γτπ μεταπτυχιακό πληροφορικής (συνήθως σε οικονομικά πληροφοριακά συστήματα) προηγείται από κάποιον που έχει πτυχίο πληροφορικής?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2007, 03:35:26 πμ από eDimitris »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 08:26:17 πμ »
Δε θέλω άγχος.Απ' ότι έχω ακούσει η δημόσια εκπαίδευση είναι γεμάτη από καρέκλες.


Γεμάτη είναι, ουδείς διαφωνεί. Αλλά το ότι θα επιχειρούνταν να καλυφθούν αυτές οι θέσεις με πτυχία κτηθέντα δι' αλληλογραφίας μέσω της φάμπρικας (!) του "ΕΑΠ", ποιός λογικός άνθρωπος το είχε φαντασθεί;

Θα μου πείς  Ελλάδα, είμαστε, εντάξει - ναι, αλλά εδώ μιλάμε για καταστάσεις κάτωθεν και αυτού τούτου του πάτου...

Κάτωθεν του πάτου....

Σπουδές μέσω λοτταρίας και δι' αλληλογραφίας - και ποιός ξέρει τι στο μέλλον...





Αποσυνδεδεμένος marsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω τα Μαθηματικα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 08:52:38 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι σε πολλά πλέον ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας μπαίνουν άνθρωποι άσχετοι με την Πληροφορική για να κάνουν μεταπτυχιακό εκεί. Μπαίνουν νομίζοντας όπως είπε πολύ σωστά κάποιος, ότι η πληροφορική είναι το word και το excel!!! Το θέμα είναι τι κάνουν αφού διαπιστώσουν ποια είναι η πραγματικότητα; Στο ΕΑΠ πάντως ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ και ΦΕΥΓΟΥΝ (πτυχία δεν χαρίζονται). Απλά "τους τα παίρνει κανονικά" το ΕΑΠ και δεν μπορούν να πουν και κουβέντα! Αλλού τι γίνεται; Ξέρετε;

Όσο γι΄αυτόν που επιμένει στο θέμα "λοτταρία", ΑΚΟΜΑ δεν μας απάντησε αν στον ίδιο χαρίστηκε η είσοδός του στο Λύκειο (ούτε καν λοτταρία, ε!!!) ή μπήκε με εξετάσεις και τελικά αν αυτό είναι καθοριστικής σημασίας για το επίπεδο απολυτηρίου Λυκείου που έχει...
Αι νεβερ ριντ σαμθινγκ ριτεν ιν γκρικλις

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 09:39:08 μμ »
Εξαιρώ τα μεταπτυχιακά που έχουν θέμα τη χρήση βασικών γνώσεων Πληροφορικής σε εκπαιδευτικές διαδικασίες και περισσότερο αναφέρονται σε παιδαγωγικές προσεγγίσεις

Αλήθεια υπάρχει τέτοιο μεταπτυχιακό;
Δε χωράνε οι απαιτούμενες γνώσεις σε ΕΝΑ (άντε ΔΥΟ) μαθήματα ενός προπτυχιακού προγράμματος;

Δες μεταπτυχιακά Πανεπιστημίου Πάτρας - Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία :
Διδακτική των Θετικών Επιστημών: Εκπαιδευτικά Προγράμματα, Αξιολόγηση και Τεχνολογίες της Πληροφορίας και της Επικοινωνίας στην Εκπαίδευση,

Δες μεταπτυχιακά Πανεπιστημίου Αθηνών - Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης : Πληροφορική στην Εκπαίδευση.

Γενικά, όλα τα τμήματα Δημοτικής Εκπαίδευσης έχουν μεταπτυχιακά που αφορούν βασικές γνώσεις και χρησιμοποίησή τους για δημιουργία και εφαρμογή εκπαιδευτικών διαδικασιών(που αφορούν νέα μαθησιακά περιβάλλοντα και αξιοποιούν παιδαγωγικές θεωρίες).

Επίσης, μπορείς να δείς και το Πανεπ. Αιγαίου

Αποσυνδεδεμένος anapli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 25, 2007, 09:47:51 μμ »
Αυτό που είναι καταπληκτικό στο ΕΑΠ είναι ότι στο μεταπτυχιακό που έχει για τα πληροφοριακά συστήματα επιτρέπει σε όλους να το παρακολουθήσουν εκτός από τους πληροφορικούς

Φίλε μου, δεν έχεις παρατηρήσει οτι κάθε Πανεπιστήμιο έχει βγάλει μεταπτυχιακό σε Πληροφορική, ΤΠΕ(εδώ γελάμε, διότι όλοι ξεχνούν το Ε που σημαίνει επικοινωνίες.... μη μου πείς ότι μαθαίνουν και τέτοιο πράγμα) και ότι άλλο τους κατέβει και μάλιστα για ανθρώπους μη γνώστες Πληροφορικής; (Εξαιρώ τα μεταπτυχιακά που έχουν θέμα τη χρήση βασικών γνώσεων Πληροφορικής σε εκπαιδευτικές διαδικασίες και περισσότερο αναφέρονται σε παιδαγωγικές προσεγγίσεις).

Η Πληροφορική έγινε το τρυπάκι για να χωθεί κόσμος και κοσμάκης είτε σε θέσεις στην εκπαίδευση, είτε σε δουλειές, είτε σε θέσεις επιμορφωτών, είτε σε μεταπτυχιακά - διδακτορικά για Πληροφορική, σε ανθρώπους παντελώς άσχετους με το αντικείιμενο. Ξέρεις γιατί; Διότι οι περισσότεροι όταν ακούν Πληροφορική σκέφτονται το γνωστό πακέτο "Word, Excel, Powerpoint, Internet"(η Access εξαιρείται...).
Επειδή δε, είναι κάπως εύκολο για το καθένα να μάθει(αν ασχοληθεί) τη 4άδα, θεωρεί ότι έμαθε Πληροφορική. Κανείς δεν τους έδωσε ποτέ να καταλάβουν ότι αυτά θεωρούνται απλές βασικές γνώσεις για να μη θεωρούνται ηλεκτρονικά αναλφάβητοι. (Λές κι εγώ επειδή αγοράζω χάπια απο το φαρμακείο ή κάνω μια αυτοδιάγνωση ότι έχω κρυολόγημα, σημαίνει ότι έγινα φαρμακοποιός ή γιατρός ώστε να έχω το δικαίωμα να κάνω απ΄ευθείας μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στη Φαρμακευτική - Ιατρική).
Τέλος πάντων, δε φταίνε οι άνθρωποι που θέλουν να μορφωθούν και να μάθουν νέα πράγματα(καλά κάνουν), το κράτος είναι που δε ξέρει τι του γίνεται.


Θες να ακούσεις και το πλέον παράλογο,οι έχοντες μεταπτυχιακό πληροφορικής με άσχετο προπτυχιακό προηγούνται από τους έχοντες πτυχίο πληροφορικής στην κατάταξη των εργαστηριακών συνεργατών στα τεί.Μπορείς να το διανοηθείς αυτό?Επειδή πχ έκανε κάποιος ένα γτπ μεταπτυχιακό πληροφορικής (συνήθως σε οικονομικά πληροφοριακά συστήματα) προηγείται από κάποιον που έχει πτυχίο πληροφορικής?


Αυτό που είναι ωραίο.... όσον αφορά τα Πληροφοριακά Συστήματα που ανέφερες, είναι ότι οι απόφοιτοί του θα έχουν master στο αντικείμενο αυτό, με μαθήματα που εμείς τα διδαχθήκαμε μεταξύ 2ου - 3ου έτους προπτυχιακών σπουδών.... Καταλαβαίνεις τι γίνεται.

Φυσικά, το ίδιο γίνεται και σε άλλους επιστημονικούς τομείς και ειδικότητες, δεν είναι φαινόμενο της Πληροφορικής μόνο. Απλά στη Πληροφορική ισχύει ο χαμός σε μεγαλύτερο βαθμό

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 12:36:02 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι σε πολλά πλέον ΑΕΙ και ΤΕΙ της χώρας μπαίνουν άνθρωποι άσχετοι με την Πληροφορική για να κάνουν μεταπτυχιακό εκεί. Μπαίνουν νομίζοντας όπως είπε πολύ σωστά κάποιος, ότι η πληροφορική είναι το word και το excel!!! Το θέμα είναι τι κάνουν αφού διαπιστώσουν ποια είναι η πραγματικότητα; Στο ΕΑΠ πάντως ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ και ΦΕΥΓΟΥΝ (πτυχία δεν χαρίζονται). Απλά "τους τα παίρνει κανονικά" το ΕΑΠ και δεν μπορούν να πουν και κουβέντα! Αλλού τι γίνεται; Ξέρετε;

Όσο γι΄αυτόν που επιμένει στο θέμα "λοτταρία", ΑΚΟΜΑ δεν μας απάντησε αν στον ίδιο χαρίστηκε η είσοδός του στο Λύκειο (ούτε καν λοτταρία, ε!!!) ή μπήκε με εξετάσεις και τελικά αν αυτό είναι καθοριστικής σημασίας για το επίπεδο απολυτηρίου Λυκείου που έχει...



α) Στο θέμα "λοτταρία" δεν επιμένω εγώ, αλλά το "ΕΑΠ" που την εφαρμόζει... Νομίζω ότι οι απαξάπαντες άλλοι το κατενόησαν εξ υπαρχής. Κανονικά θά' πρεπε να τό' χες συλλάβει κι΄εσύ, αλλά...

β) Μην ..επιμένεις να συσχετίζεις τον τρόπο εισαγωγής στο Λύκειο με τις διαδικασίες εισόδου στο Πανεπιστήμιο. Είναι διαφορετικά πράγματα, έλεος...

γ) Μπορεί να στερείσαι επιχειρημάτων, αλλά τούτο δεν σημαίνει ότι μπορείς σ' ένα forum εκπαιδευτικών  - δεν σε υποχρεώνει κανένας εξ άλλου - να αναμηρυκάζεις τα ίδια και τα ίδια. Ελεος...

 

 

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 01:54:37 πμ »
Βασικά η φιλοσοφία όλων των ανοικτών Πανεπιστημίων παγκόσμια είναι να εισάγονται όλοι οι αιτούντες, αλλά επειδή το ελληνικό διαθέτει περιορισμένες θέσεις γίνεται κλήρωση. Το ξεσκαρτάρισμα γίνεται στην εκπαιδευτική διαδικασία και είναι αμείλικτο αν κρίνουμε από τα στοιχεία.
Όσο για τα ΤΕΙ νομοθετικά δεν έχει καμία σχέση με αυτά αφού το ΕΑΠ αποτελεί ΑΕΙ βάσει νόμου.
Τώρα για το πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι, η αντικειμενική πραγματικότητα μπορεί να εξακριβωθεί μονάχα αν το δοκιμάσει κάποιος ή να ρωτήσει απόφοιτους με ή χωρίς άλλο δεύτερο πτυχίο ΑΕΙ, ώστε να κάνουμε και μια σύγκριση. Ό,τι και να λέμε εμείς είναι απόψεις με βάση τα ερεθίσματά μας
Το εξ αποστάσεως δεν είναι απολύτως ακριβές. Αρχικά αυτή ήταν η ιδέα, δηλ. η εκπαίδευση να γίνεται εξ ολοκλήρου με αυτό τον τρόπο. Μάλλον είδαν πως δεν περπατα το εγχείρημα και τόσο λόγω αντικειμενικών δυσκολιών και το μετέτρεψαν σε ένα μικτό σύστημα. Δηλαδή, κάποια μαθήματα, εργαστήρια, εργασίες κλπ με τους καθηγητές., αλλά η μελέτη αποκλειστικά εξ αποστάσεως χωρίς σημειώσεις ή βοηθήματα πριν τις εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος stakons

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 09:06:47 πμ »
Δεν είμαι ο δικηγόρος της marsa αλλά αν κάποιος αναμηρυκάζει τα ίδια και τα ίδια εδώ είναι ο xaan με τη λοτταρία του. Δεν έχει μπει στον κόπο όμως να απαντήσει, ή εσκεμμένα τα αγνοεί, σε σχόλια αρκετών στο forum για την ποιότητα στην εκπαιδευτική διαδικασία ενός ΑΕΙ ή ΤΕΙ και επιμένει στον τρόπο εισαγωγής και μόνο. Έχω πει και παλιότερα ότι δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να διαβάζει εκτός εξεταστικής (βαθμός πτυχίου μου: 8,5) ενώ γνωστοί μου που φοιτούσαν ή φοιτούν στο ΕΑΠ "σπάζονται" όλη τη χρονιά στο διάβασμα και τις εργασίες για να πάρουν με το ζόρι ένα 5. Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που μπήκαν στα ΑΕΙ με "τρελλούς" βαθμούς και δεν ήταν ικανοί να πάρουν πτυχίο!!! Το ότι είχαν 19 και 20 μπαίνοντας, νομίζω - με το φτωχό μου το μυαλό - ότι δεν τους κάνει ούτε επιστήμονες ούτε εκπαιδευτικούς αν δεν διαβάσουν για να πάρουν το πτυχίο τους. Εξάλλου, όσον αφορά τα μεταπτυχιακά στα "συμβατικά" ΑΕΙ, ξέρουμε όλοι καλά ότι δουλεύει πάρα πολύ καλά το μέσον.     

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 26, 2007, 11:22:44 πμ »
Δεν είμαι ο δικηγόρος της marsa αλλά αν κάποιος αναμηρυκάζει τα ίδια και τα ίδια εδώ είναι ο xaan με τη λοτταρία του. Δεν έχει μπει στον κόπο όμως να απαντήσει, ή εσκεμμένα τα αγνοεί, σε σχόλια αρκετών στο forum για την ποιότητα στην εκπαιδευτική διαδικασία ενός ΑΕΙ ή ΤΕΙ και επιμένει στον τρόπο εισαγωγής και μόνο. Έχω πει και παλιότερα ότι δεν θυμάμαι τον εαυτό μου να διαβάζει εκτός εξεταστικής (βαθμός πτυχίου μου: 8,5) ενώ γνωστοί μου που φοιτούσαν ή φοιτούν στο ΕΑΠ "σπάζονται" όλη τη χρονιά στο διάβασμα και τις εργασίες για να πάρουν με το ζόρι ένα 5. Επίσης, υπάρχουν άνθρωποι που μπήκαν στα ΑΕΙ με "τρελλούς" βαθμούς και δεν ήταν ικανοί να πάρουν πτυχίο!!! Το ότι είχαν 19 και 20 μπαίνοντας, νομίζω - με το φτωχό μου το μυαλό - ότι δεν τους κάνει ούτε επιστήμονες ούτε εκπαιδευτικούς αν δεν διαβάσουν για να πάρουν το πτυχίο τους. Εξάλλου, όσον αφορά τα μεταπτυχιακά στα "συμβατικά" ΑΕΙ, ξέρουμε όλοι καλά ότι δουλεύει πάρα πολύ καλά το μέσον.     

1) Kατ΄αρχήν ας μη διαστρέφουμε τη πραγματικότητα: η ...λοτταρία "δεν είναι δική μου, αλλά του "ΕΑΠ" και των οπαδών του που την αποδέχονται ως σύστημα, εν αντιθέσει μ' εμένα και πολλούς άλλους που προασπιζόμαστε την αξιολογική διαδικασία

2) "Εσείς που ξέρετε καλά" ότι στα μεταπτυχιακά των κανονικών ΑΕΙ "δουλεύει καλά το μέσον" θα μας πείτε κι' εμάς τι συμβαίνει για να μάθουμε, ή θα το κρατήστε ...επτασφράγιστο μυστικό, εμμένοντας στις στείρες και μηρυκαστικού τύπου καταγγελιολογίες;... 

Αναμένουμε (έμπλεοι αγωνίας...)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 852
Σύνολο: 860

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.