*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 384266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 01:40:08 μμ »
Καταθέτοντας την άποψή μου για το θέμα θα ήθελα να πω ότι μακάρι να ήταν όλα τα Πανεπιστήμια με κλήρωση. Ο σημαντικότερος λόγος είναι η αποφυγή του υπάρχοντος συστήματος που καταστρέφει το νόημα του σχολείου και οδηγεί όλα τα παιδιά από το δημοτικό σε υπέρμετρο άγχος για την πολυπόθητη εισαγωγή σε ένα ΑΕΙ. Τελικά καταλήγουν να πάνε μια βόλτα το πρωί στο σχολείο και να πάνε να ξοδεύουνε τα χρήματά τους και το χρόνο τους στο φροντιστήριο. Δηλαδή το ισχύον σύστημα εισαγωγής είναι αξιοκρατικό; Τα παιδιά μας θα θέλατε να περάσουν όλο αυτό το γολγοθά που περάσαμε εμείς; Υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο αυτό το σύστημα εισαγωγής;πάντα εμείς είμαστε οι σωστοί;
Ας μπορεί να μπει ο καθένας όπου θέλει και αν μπορεί ας πάρει πτυχίο. Στα ΑΕΙ της χώρας έγινε ποτέ μία έρευνα τι ποσοστό φοιτητών παρακολουθεί τα μαθήματα; οι περισσότεροι τις εξετάσεις περιμένουν να διαβάσουν και να περάσουν το μάθημα.
Στο ΕΑΠ το 50% των εισαχθέντων κάθε χρόνο το παρατάει από την πρώτη χρονιά και αυτό επειδή έχει πάρα πολλές απαιτήσεις. Όποιος παίρνει πτυχίο πραγματικά προσπαθεί. Και μη μου πείτε ότι πάνε φροντιστήριο, γιατί φροντιστήρια υπάρχουν ως γνωστό για όλα τα ΑΕΙ.


Με κλήρωση, ε; Ωραία... Με κλήρωση... Να "εισάγονται" π.χ. γυμναστές στο "μεταπτυχιακό" της ...Θεολογίας (!), φιλόλογοι στο μεταπτυχιακό για το ...περιβάλλον, κ.ο.κ. 

Ομορφος κόσμος, ...επιστημονικά πλασμένος...

Και πόσο αδικεί το ΕΑΠ η "ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ" με το ρεπορτάζ της περί "χάους στο ΕΑΠ"... Πόσο...


Μίλησε κανένας για μεταπτυχιακά; Δηλ. έλυσες το πρόβλημα εισαγωγής στα προπτυχιακά και έφτασες κιόλας στα μεταπτυχιακά;πολύ βιάζεσαι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:09 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 01:46:02 μμ »
Μάλλων μου διέφυγε το "εισαγωγή με κλήρωση στα πανεπιστήμια". Όχι δεν συμφωνώ με αυτό. Ενοούσα πως θα έπρεπε να γραφόμασταν σε όποια σχολή μας ενδιέφερε.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 20, 2007, 01:51:08 μμ »
Μάλλων μου διέφυγε το "εισαγωγή με κλήρωση στα πανεπιστήμια". Όχι δεν συμφωνώ με αυτό. Ενοούσα πως θα έπρεπε να γραφόμασταν σε όποια σχολή μας ενδιέφερε.
Και για 150 θέσεις ποιοι θα έμπαιναν αν οι υποψήφιοι ήταν 500;Να βάλουμε βαθμό Λυκείου; τι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 01:19:40 πμ »
Μιας και αναφέρθηκε η σύγκριση του ΕΚΠΑ με το ΕΑΠ, τότε με την ίδια λογική θα πρέπει να αρχίσουμε τις συγκρίσεις πχ της νομικής του ΕΚΠΑ με αυτή της Κομοτηνής....κλπ. και θα καταλήγαμε στο συμπέρασμα ότι οι απόφοιτοι της Κομοτηνής δεν θα έπρεπε να έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αυτούς της ΑθΉΝΑς,
Αυτη η λογική δεν οδηγεί πουθενα. Θα έπρεπε να είχαμε διαβαθμίσεις των επαγγελματικών διακαιωμάτων των αποφοίτων ανάλογα με το επίπεδο του ΑΕΙ που τέλειωσαν και σε ποια χρονική στιγμή σπούδασαν (επειδή πχ ένα παν/μιο πριν 10 χρόνια μπορεί να ταν καλύτερο από κάποιο άλλο ενώ τωρα τα πράγματα αντιστράφηκαν...)
  Σχετικά με την εισαγωγή έχω να πω ότι κανείς δεν θα διορίστεί εκπαιδευτικός επειδή απλά κατάφερε να μπει στη σχολή κάποτε και μετά τα φόρτωσε στον κόκορα. Η γνώση αποκτάται στο παν/μιο και μόνο εκεί. Δεν μπορώ να απορρίψω έναν απόφοιτο οποιουδήποτε κρατικού παν/μιου, αλλά να αναθέσω να μου χτίσει το σπίτι κάποιος που εισήχθηκε στο πολυτεχνείο με 20 αλλά ποτέ δεν αποφοίτησε από αυτό για αποιοδήποτε λόγο. Η εισαγωγή είναι η έναρξη της ακαδημαικής σταδιοδρομίας και όχι το τέλος.
Όσο για τα λαχεία, μήπως δεν είναι λαχείο αν κάποιου ο πατέρας είναι ευκατάστατος και τα σκάει στα ιδιαίτερα προκειμένου να περάσει το παιδί του "με εξετάσεις", ενώ το παιδί του φτωχού με ισάξιες ικανότητες δεν σπουδάζει λόγω οικονομικής αδυναμίας ή πάει σε ένα ΤΕΙ της συμφοράς? Η όλη συζήτηση περί κλήρωσης δεν μπορεί να περιοριστεί μόνο και επιλεκτικά στο ΕΑΠ.
 Κάθε κρατικό παν/μιο συμπεριλαμβανομένου του ΕΑΠ θέτει κάποια μίνιμουμ στάνταρντς προκειμένου να χορηγήσει ένα πτυχίο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:02:09 »

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 01:28:12 πμ »
Και για 150 θέσεις ποιοι θα έμπαιναν αν οι υποψήφιοι ήταν 500;Να βάλουμε βαθμό Λυκείου; τι άλλο;
Παράθεση

Αν μπαίναμε όλοι στην σχολη που μας ενδιέφερε νομίζω δεν θα είχαμε τέτοιο πρόβλημα. Πρόβλημα είναι να μπω εγώ στην σχολή που μπήκα και συμφοιτητριά μου που είχε περάσει σε σχολή (που εγώ πέθαινα να περάσω) την παράτησε γιατί δεν της άρεσε και δεν τα πολυκατάφερνε και ξαναέδωσε, δεν είναι άδικό αυτό και για μένα και για αυτήν; και για πολούς που περάσαν σε σχολή που δεν τους αφορούσε; Αν τα καταφέρω να κατέβω Αθήνα ή να ανέβω στην Σαλονίκη θα την τελειώσω την συγκεκριμένη σχολή. Το βιβλίο είναι όλη μου η ζωή. Όχι τα οικονομικά.
Φαντάζομαι έτσι αισθάνονται αρκετά άτομα.
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 21, 2007, 04:29:30 μμ »
Μιας και αναφέρθηκε η σύγκριση του ΕΚΠΑ με το ΕΑΠ, τότε με την ίδια λογική θα πρέπει να αρχίσουμε τις συγκρίσεις πχ της νομικής του ΕΚΠΑ με αυτή της Κομοτηνής....κλπ. και θα καταλήγαμε στο συμπέρασμα ότι οι απόφοιτοι της Κομοτηνής δεν θα έπρεπε να έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με αυτούς της ΑθΉΝΑς,
Αυτη η λογική δεν οδηγεί πουθενα. Θα έπρεπε να είχαμε διαβαθμίσεις των επαγγελματικών διακαιωμάτων των αποφοίτων ανάλογα με το επίπεδο του ΑΕΙ που τέλειωσαν και σε ποια χρονική στιγμή σπούδασαν (επειδή πχ ένα παν/μιο πριν 10 χρόνια μπορεί να ταν καλύτερο από κάποιο άλλο ενώ τωρα τα πράγματα αντιστράφηκαν...)
  Σχετικά με την εισαγωγή έχω να πω ότι κανείς δεν θα διορίστεί εκπαιδευτικός επειδή απλά κατάφερε να μπει στη σχολή κάποτε και μετά τα φόρτωσε στον κόκορα. Η γνώση αποκτάται στο παν/μιο και μόνο εκεί. Δεν μπορώ να απορρίψω έναν απόφοιτο οποιουδήποτε κρατικού παν/μιου, αλλά να αναθέσω να μου χτίσει το σπίτι κάποιος που εισήχθηκε στο πολυτεχνείο με 20 αλλά ποτέ δεν αποφοίτησε από αυτό για αποιοδήποτε λόγο. Η εισαγωγή είναι η έναρξη της ακαδημαικής σταδιοδρομίας και όχι το τέλος.
Όσο για τα λαχεία, μήπως δεν είναι λαχείο αν κάποιου ο πατέρας είναι ευκατάστατος και τα σκάει στα ιδιαίτερα προκειμένου να περάσει το παιδί του "με εξετάσεις", ενώ το παιδί του φτωχού με ισάξιες ικανότητες δεν σπουδάζει λόγω οικονομικής αδυναμίας ή πάει σε ένα ΤΕΙ της συμφοράς? Η όλη συζήτηση περί κλήρωσης δεν μπορεί να περιοριστεί μόνο και επιλεκτικά στο ΕΑΠ.
 Κάθε κρατικό παν/μιο συμπεριλαμβανομένου του ΕΑΠ θέτει κάποια μίνιμουμ στάνταρντς προκειμένου να χορηγήσει ένα πτυχίο.


Λοτταρία....


Η σύγκριση του ΕΚΠΑ με το ΕΑΠ έγινε υπό την ένννοια ότι είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ, ΑΝΟΜΟΙΑ, πράγματα. Αλλο το ΕΚΠΑ (και τα λοιπά πανεπιστήμια του ν.1268/82) και άλλο τα "ΕΑΠ", τα "ΠΣΕ", κλπ. που λειτουργούν με ειδικούς νόμους και πάντως όχι με το υφιστάμενο πανεπιστημιακό νόμο - πλαίσιο. Το ΕΚΠΑ και τα λοιπά πανεπιστήμια της χώρας είναι ΟΜΟΙΑ: στηρίζονται και λειτουργούν με τους ίδιους νόμους. Συνεπώς δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι.

Για το θέμα της κλήρωσης - lotto για την εισαγωγή στο "ΕΑΠ" είναι δικαίωμα του οποιοδήποτε να συμφωνεί με τη ...λοτταρία (το σημαντικό είναι ότι απαξάπαντες συμφωνούμε ότι περί λοτταρίας (!!!) πρόκειται...) , όπως είναι και δικαίωμα κάποιων άλλων (πιστεύω της συντριπτικής πλειοψηφίας των εκπαιδευτικών) να υπερασπίζονται το σύστημα της αξιολογικής διαδικασίας.

Οσο για τα "μίνουμ στάνταρτς": έχει τέτοια το ΕΑΠ; Ποιά, που, σε τί; Εδώ, λέμε, εισέρχονται γυμναστές, εργαστηριακοί καθηγητές των ΤΕΙ, κλπ,   στο υποτιθέμενο μεταπτυχιακό της Θεολογίας(!!!) του ΕΑΠ, και φιλόλογοι στο υποτιθέμενο μεταπτυχιακό για το περιβάλλον - και εσύ συνάδελφε θεωρείς ότι το "ΕΑΠ"  έχει "έλάχιστα στάνταρτς" (ποιά, πού, σε τί;).


 


 

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 02:47:51 πμ »
Δεν είμαι ειδικός να σου απαντήσω για τη θεολογία, αλλά γνωρίζω τα εξής:
Ο βαθμός απολυτηρίου έχει συντελεστή στην κλήρωση. Anyway προσωπικά για μένα αυτό δεν είναι το μείζον όπως είδες και στο προηγούμενο post μου.
Αν μπεις στο site του ΕΑΠ θα δεις ότι προυποθέσεις τίθονται, πχ στο MBA, απαιτείται πτυχίο συγκεκριμένου επιπέδου αγγλικής, εφόσον πολλά μαθήματα διενεργούνται στα αγγλικά, με ξένους καθηγητες και βιβλία. Παρόμοιες προυποθέσεις τίθονται και για άλλα μεταπτυχιακά.
Βέβαια πολλά μεταπτυχιακά δέχονται πτυχιούχους μιας ευρείας γκάμας συναφούς σχολών, λόγω της φύσης και της δομής τους. Αυτό ισχύει και σε άλλα ελληνικά ΑΕΙ αλλά και συνηθίζεται ευρέως στο εξωτερικό (πχ Αγγλία).
Γενικά πιστεύω πως το ΕΑΠ αποτελεί μια αναβάθμιση και ένα εξελικτικό βήμα στην στάσιμη και συντηρητική πορεία της παιδείας στη χώρα μας. Παρατηρώ πως ανοιχτά παν/μια υφίστανται στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες εδώ και δεκαετίες και αποτελούν έναν καταξιωμένο θεσμό εναλλακτικής πανεπιστημιακής εκπαίδευσης. Επιπλέον οι απόφοιτοι θεωρούνται a priori ισότιμοί με αυτούς των υπολοίπων ιδρυμάτων. Βλέπετε δεν υπάρχουν κουτόφραγκοι και εμείς είμαστε οι έξυπνοιι. Χαίρομαι που παρατηρώ πως αυτό αρχίζει να γίνεται πράξη με γρήγορα βήματα και στη χώρα μας. Η πλειοψηφεία με βάση πάντα τα δικά μου ερεθίσματα και εμπειρίες αντιμετωπίζουν αυτό το παν/μιο, σαν κάτι νέο, ελπιδοφόρο και "ευρωπαϊκό", αν και κάπως ελιτίστικο λόγω των πολλών διδάκτρων.
 Αν και επειδή το έχω ψάξει κάπως και είμαι αντίθετος σε ορισμένα χαρακτηριστικά του (πχ δίδακτρα), σίγουρα η λιγόχρονη πορεία του σαν ΑΕΙ συνοδεύτηκε από απρόσμενη επιτυχία σε τομείς όπως η έρευνα.
 Γενικά πιστεύω πως η συντήρηση και η λογική έτσι τα βρήκαμε έτσι θα τα αφήσουμε, δεν θα πρέπει να χαρακτηρίζει μια κοινωνία που θέλει να βλέπει μπροστά και να προοδεύει. Το ΕΑΠ κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, αποτελεί μια βαθιά τομή που αν και νωρίς έχει επιδείξει αξιοσημείωτα αποτελέσματα στην μετάδοση της γνώσης και συνδράμει στην κατεύθυνση αυτή.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 22, 2007, 10:12:38 μμ »
Πάντως γνωστός μου 18 ετών κληρώθηκε , για προπτυχιακό βέβαια, δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι διαφορετικό για μεταπτυχικά

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 12:05:59 πμ »
Μιας και μίλησες για MBA που είναι αυτό που έχω κάνει στην Αγγλία, θες να μάθεις τι μου ζητήσανε εμένα;

-Πτυχίο με βαθμό τουλάχιστον λίαν καλώς
-Προϋπηρεσία σχετική με το αντικείμενο τουλάχιστον 1,5 έτος
-Βαθμό toefl (δε θυμάμαι πόσο, αλλά πολύ)
-Βαθμό στο GMAT (πάλι πολύ υψηλό) που είναι 10 φορές πιο δύσκολο από τα παραδείγματα του Τεστ Δεξιοτήτων που έχει στο ΑΒ
-3 Συστατικές επιστολές : 2 από το πανεπιστήμιο και 1 από την εργασία.

Λοιπόν, ας αφήσουμε τις πίπες για τα κριτήρια εισαγωγής.
Τα έχουνε βάλει όσο χαμηλότερα πάει, για να έχουν όσο το δυνατόν ευρύτερη πελατειακή βάση.
Υπάρχει ζήτηση για πτυχία, οπότε έπρεπε να ανοίξει ένα μαγαζί για να τα πουλάει...

Αλλά, όπως ξαναέγραψα, τα κριτήρια εισαγωγής είναι το λιγότερο. Εμένα δε με ενοχλούν τόσο πολύ.
Το κακό είναι ότι κάποιοι θα πάρουν π.χ. MBA το οποίο θα είναι, σα χαρτι, ισάξιο με όλα τα υπόλοιπα, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια και χωρίς πραγματικά να έχουν εμβαθύνει σε κάτι.
Και μόνο τις διπλωματικές που έχουν στο site να κοιτάξει κανείς και να τις συγκρίνει με κάποιου άλλου πανεπιστημίου, παίρνει μια ιδέα για τη δουλειά που γίνεται.

Το ότι ζούμε σε οίκο ανοχής το έχουμε νιώσει οι περισσότεροι.
Το κακό είναι ότι πολλοί από μας έχουμε συμβιβαστεί με την ιδέα και έχουμε αρχίσει να το διακοσμούμε...
(Οι τελευταίες δύο προτάσεις είναι γενική άποψη - το ΕΑΠ είναι μόνο μια ακόμη λεπτομέρεια)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος margi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • δύσκολοι καιροί για αγάπες!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 11:52:04 πμ »
καλημέρα σε όλους!Θέλω να ρωτήσω κάτι που δεν καταλαβαίνω.Συγνώμη αλλά είμαι νέα στο χώρο της εκπαίδευσης και προσπαθώ να βγάλω άκρη.Στις προϋποθέσεις εισαγωγής στο μεταπτυχιακό του ΕΑΠ "Σπουδές στην εκπαίδευση" αναφέρει
Οι υποψήφιοι των κατηγοριών (β)και (γ) θα πρέπει να έχουν αποκτήσει το πτυχίο τους τουλάχιστον 5 έτη πριν από την καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων.
Τί θέλει να πει ο ποιητής γιατί έχω αρχίσει να ανησυχώ με το δείκτη νοημοσύνης μου.......... ???

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 12:58:02 μμ »
προφανως θα πρεπει να εχεις παρει το πτυχιο σου τουλαχιστον πριν απο 5 χρονια.δηλαδη αν κανεις αιτηση φετος 2007 να εχεις κανει αιτηση πριν το 2002.

Αποσυνδεδεμένος rodos5

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 04:31:25 μμ »
Συνάδελφε σε πολλά από αυτά που αναφέρεις συμφωνώ, δηλαδή ότι από ΑΕΙ σε ΑΕΙ υπάρχει τεράστια διάφορα. Μια που αναφέρεις την Αγγλία θα ξέρεις ότι ανάμεσα σε κρατικά ΑΕΙ υπάρχει τεράστια διαφορά (πχ το LSE είναι απ τις κορυφές, αλλά και υπάρχουν κάποια άλλα που είναι επιπέδου ...σχεδόν τει). Το ίδιο ισχύει και στην Ελλάδα αλλά και παντού. Καθε ίδρυμα έχει το δικό του επίπεδο και αξιολογείται από την έρευνα του, τους αποφοίτους που παράγει, το έργο του κ.α.
  Πχ δεν αμφισβητώ ότι σε ένα συγκεκριμμένο τμήμα τει μπορεί να γίνεται καλή δουλειά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι συμπαρασύρει και όλα τα υπόλοιπα μαζί του και το αντίστροφο. Για το ΕΑΠ τι να σου πω, απ ότι ακούω τουλάχιστο μέχρι τώρα, έχουν θέσει τον πήχυ ψηλά, θέλοντας προφανώς να δημιουργήσουν κάποιο όνομα και κάποια φήμη.Έτσι εξηγείται και ο πολύ μικρός αριθμός πτυχιούχων που παράγει σε σχέση με τους εισαχθέντες.
  Πάντως ως προς τον θεσμό αυτό καθαυτό είμαι υπέρ λόγω των λόγων που προανέφερα. Μεγάλη σημασία έχει πάντως η ορθή λειτουργεία κάθε ιδρύματος. Πχ στην Ελλάδα υπάρχουν αει και τει που δεν διαθέτουν καν κανονισμό λειτουργείας.

Αποσυνδεδεμένος eDimitris

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • Λατρεύω την πρωτοβάθμια εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 04:49:03 μμ »
Αυτό που είναι καταπληκτικό στο ΕΑΠ είναι ότι στο μεταπτυχιακό που έχει για τα πληροφοριακά συστήματα επιτρέπει σε όλους να το παρακολουθήσουν εκτός από τους πληροφορικούς.

Δεν μας δέχονται σε κανένα μεταπτυχιακό του ΕΑΠ.Ενώ όλοι οι άλλοι μπορούν να κάνουν εξειδικευμένες σπουδές στην ειδικότητα τους και στην πληροφορική εμείς δεν μπορούμε καν στην ειδικότητα μας.


xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 23, 2007, 07:10:46 μμ »
Συνάδελφε σε πολλά από αυτά που αναφέρεις συμφωνώ, δηλαδή ότι από ΑΕΙ σε ΑΕΙ υπάρχει τεράστια διάφορα. Μια που αναφέρεις την Αγγλία θα ξέρεις ότι ανάμεσα σε κρατικά ΑΕΙ υπάρχει τεράστια διαφορά (πχ το LSE είναι απ τις κορυφές, αλλά και υπάρχουν κάποια άλλα που είναι επιπέδου ...σχεδόν τει). Το ίδιο ισχύει και στην Ελλάδα αλλά και παντού. Καθε ίδρυμα έχει το δικό του επίπεδο και αξιολογείται από την έρευνα του, τους αποφοίτους που παράγει, το έργο του κ.α.
  Πχ δεν αμφισβητώ ότι σε ένα συγκεκριμμένο τμήμα τει μπορεί να γίνεται καλή δουλειά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι συμπαρασύρει και όλα τα υπόλοιπα μαζί του και το αντίστροφο. Για το ΕΑΠ τι να σου πω, απ ότι ακούω τουλάχιστο μέχρι τώρα, έχουν θέσει τον πήχυ ψηλά, θέλοντας προφανώς να δημιουργήσουν κάποιο όνομα και κάποια φήμη.Έτσι εξηγείται και ο πολύ μικρός αριθμός πτυχιούχων που παράγει σε σχέση με τους εισαχθέντες.
  Πάντως ως προς τον θεσμό αυτό καθαυτό είμαι υπέρ λόγω των λόγων που προανέφερα. Μεγάλη σημασία έχει πάντως η ορθή λειτουργεία κάθε ιδρύματος. Πχ στην Ελλάδα υπάρχουν αει και τει που δεν διαθέτουν καν κανονισμό λειτουργείας.



Κάτωθεν του πάτου....

Ποιόν "πήχυ" και τι "ψηλά" αγαπητέ συνάδελφε;

Εδώ σου, λέει, δέχονται γυμναστές (!) και εργαστηριακούς (!) καθηγητές των ΤΕΙ στο "μεταπτυχιακό της θεολογίας του ΕΑΠ", φιλολόγους (!) στο ..."μεταπτυχιακό περιβάλλοντος του ΕΑΠ" (μπορείς να τα ελέγξεις όλα αυτά, και δεν θα δυσκολευτείς να διαπιστώσεις ότι δυστυχώς αυτά συμβαίνουν στο "ΕΑΠ") - δηλαδή μιλάμε για καταστάσεις κάτω απ' τον πάτο - κι' εσύ θεωρείς ..."έχουν βάλει τον πήχυ ψηλά";;;;

Προσωπικά οφείλω να διευκρινίσω το εξής: δεν έχω κανέναν πρόβλημα με τους συναδέλφους που, κατά το "βρίσκοντας και κάνοντας", εισέρχονται με την λοτταρία στο "ΕΑΠ". Κανένα πρόβλημα.

Αυτό με το οποίο διαφωνώ είναι η μετεξέλιξη του "ΕΑΠ" σε φάμπρικα παραγωγής μεταπτυχιακών διπλωμάτων ισοτίμων με τα κανονικά ΑΕΙ, γεγονός που συνιστά προφανή αδικία για τους διπλωματούχους μεταπτυχιακών σπουδών των (κανονικών) ΑΕΙ.

Ειλικρινώς μου είναι δύσκολο να αποδεχθώ τη ισοτιμία ενός τίτλου κανονικού ΑΕΙ, με τίτλο κτηθέντα μέσω κληρώσεως και δι' αλληλογραφίας ("ΕΑΠ").


 

 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 721
Σύνολο: 725

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.