*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 378438 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1246 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 05:11:29 μμ »

Καλημέρα. Να κάνεις. Δεν νομίζω να γίνεται και χαμός με τις αιτήσεις. Πάνε αυτά τα χρόνια...😎
Όσον αφορά τις ανθρωπιστικές επιστήμες, ποιο θεωρείτε περισσότερο ενδιαφέρον; Αναγνωρίζονται όλα από τον ΑΣΕΠ; Επίσης, πρέπει να διαλέξω την ίδια μέρα και θεματικές ενότητες ή μόνο το ΠΜΣ που με ενδιαφέρει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:08 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1247 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 07:21:50 μμ »
Όσον αφορά τις ανθρωπιστικές επιστήμες, ποιο θεωρείτε περισσότερο ενδιαφέρον; Αναγνωρίζονται όλα από τον ΑΣΕΠ; Επίσης, πρέπει να διαλέξω την ίδια μέρα και θεματικές ενότητες ή μόνο το ΠΜΣ που με ενδιαφέρει;
Από όσο γνωρίζω αναγνωρίζονται.
Στην αίτησή σου, πρέπει να δηλώσεις τις θεματικές ενότητες που σε ενδιαφέρουν (δίνονται πληροφορίες για το ποιες πρέπει να επιλέξεις υποχρεωτικά) και να αποπληρωθούν μέχρι την ημερομηνία που έχει οριστεί ως καταληκτική.
Διαφορετικά απορρίπτεται!!

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1248 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 07:33:27 μμ »
Από όσο γνωρίζω αναγνωρίζονται.
Στην αίτησή σου, πρέπει να δηλώσεις τις θεματικές ενότητες που σε ενδιαφέρουν (δίνονται πληροφορίες για το ποιες πρέπει να επιλέξεις υποχρεωτικά) και να αποπληρωθούν μέχρι την ημερομηνία που έχει οριστεί ως καταληκτική.
Διαφορετικά απορρίπτεται!!
Μήπως γνωρίζετε ποιο είναι περισσότερο ενδιαφέρον από τα θεωρητικά; Πχ Δημιουργική απασχόληση, γλωσσολογία  κλπ;;

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1249 στις: Δεκέμβριος 11, 2021, 10:03:57 μμ »
Μήπως γνωρίζετε ποιο είναι περισσότερο ενδιαφέρον από τα θεωρητικά; Πχ Δημιουργική απασχόληση, γλωσσολογία  κλπ;;
Λυπάμαι, αλλά δε γνωρίζω.
Μια φίλη μου κάνει το "Εκπαίδευση Ενηλίκων" και έτσι έχω μάθει κάποιες γενικές πληροφορίες για το πώς λειτουργεί το εν λόγω πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:16:08 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1250 στις: Δεκέμβριος 12, 2021, 08:38:32 πμ »
Anna katerina, είναι θέμα υποκειμενικό το πιο είναι πιο ενδιαφέρον. Τη Δημιουργική Γραφή θα τη χαρακτήριζα πιο βατή για φιλολόγους.

Αποσυνδεδεμένος AnnaKaterina

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 170
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1251 στις: Δεκέμβριος 12, 2021, 08:53:01 πμ »
Λυπάμαι, αλλά δε γνωρίζω.
Μια φίλη μου κάνει το "Εκπαίδευση Ενηλίκων" και έτσι έχω μάθει κάποιες γενικές πληροφορίες για το πώς λειτουργεί το εν λόγω πανεπιστήμιο.
Γνωρίζετε αν βγαίνουν και άλλα προγράμματα το εαρινό εξάμηνο;

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1252 στις: Δεκέμβριος 12, 2021, 10:11:16 μμ »
Γνωρίζετε αν βγαίνουν και άλλα προγράμματα το εαρινό εξάμηνο;

 η διδακτικη γλωσσας & λογοτεχνιας ειναι καλο μεταπτυχιακο για φιλολογους απο το πανεπιστημιο λευκωσιας;

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1253 στις: Δεκέμβριος 12, 2021, 10:56:25 μμ »
Γνωρίζετε αν βγαίνουν και άλλα προγράμματα το εαρινό εξάμηνο;
Δε γνωρίζω. Δες καλύτερα τη σελίδα του ΕΑΠ για σιγουριά.
Η φίλη μου, πάντως, που ξεκίνησε την "Εκπαίδευση Ενηλίκων" τον Οκτώβρη, είχε κάνει την αίτηση καιρό πριν. Αν θυμάμαι καλά,  την Άνοιξη που μας πέρασε. Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό δεν έχει εξάμηνα, αλλά δύο ακαδημαϊκά έτη.

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1254 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 01:21:27 μμ »
Καλημέρα! Ενδιαφέρομαι για κάποιο μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή είναι μεταξύ του ΕΑΠ και της Λευκωσίας.. θα ήθελα να ρωτήσω ποίο πιστεύεται ότι είναι πιο ενδιαφέρον για το επάγγελμα της νηπιαγωγού;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1255 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 01:40:21 μμ »
Το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής του ΕΑΠ εστιάζει περισσότερο στον γραπτό και προφορικό λόγο, π.χ. στην ενότητα ΕΑΓ52, μπορούσαμε να πάρουμε την πιστοποίηση στο Λογόμετρο, που αξιολογεί τον λόγο παιδιών 4-7 ετών. Επίσης, στο ΕΑΠ η εγγραφή γίνεται με σειρά προτεραιότητας, οι θέσεις κλείνουν σε ελάχιστο χρόνο. Εγώ ως φιλόλογος θεωρώ ότι μου ταιριάζει. Το κάνουν φυσικά και νηπιαγωγοί, καθώς και λογοθεραπευτές.
Για το Λευκωσίας, δεν ξέρω να σου πω.

Αποσυνδεδεμένος Over_the_Rainbow

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1256 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 01:54:19 μμ »
Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Είδα επίσης και το μεταπτυχιακό του ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου Κύπρου, ξέρουμε τίποτα για αυτό; Γενικά της Κύπρου βλέπω ότι όλα ακριβά σε σχέση με τα ελληνικά πανεπιστήμια...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1257 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 03:58:05 μμ »
Ισχύει. το μτπχ Ιστορίας στο ΕΑΠ είναι κατά 1500 ευρώ λιγότερα από αυτό της Κύπρου!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1258 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 08:31:38 μμ »
Λοιπόν, στο μεταπτυχιακό ειδικής Αγωγής του ΕΑΠ μπαίνεις ως εξής (αν προλάβεις): ετοιμάζεις από πριν τα απαραίτητα έγγραφα σκαναρισμένα. Και έχεις διαθέσιμα και 600 ευρώ (ή σε δόσεις στην κάρτα) γιατί τόσο κοστίζει η 1η ενότητα (ΕΑΓ50).
Την μέρα που θα ανοίξουν οι αιτήσεις πρέπει να είσαι "ετοιμοπόλεμος" και όταν ανοίξει η πλατφόρμα να κάνεις αμέσως και γρήγορα την αίτηση. Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε. Είναι και πιο φτηνό από του Λευκωσίας, απ' όσο ξέρω. Εγώ έτσι μπήκα (αφού την πρώτη φορά που προσπάθησα, οι θέσεις είχαν ταχύτατα συμπληρωθεί). Δεν ξέρω βέβαια, αν άλλαξε κάτι από πέρυσι. Αγκάθι αποτελεί για τους εργαζόμενους η πρακτική (αλλά αυτό φαντάζομαι το έχει και το μεταπτυχιακό της Λευκωσίας).
Από κει και πέρα, αν παίρνει κανείς 2-2 τις ενότητες, και είναι και εργαζόμενος, είναι πολύ πιεστικό πρόγραμμα. Προσωπικά το κάνω για δική μου επιμόρφωση, οπότε δεν βιάζομαι, διαφορετικά θα πιεζόμουν απίστευτα. Επίσης, κάποια προβλήματα είχαν υπάρξει με την πρακτική λόγω κορωνοϊού, τα οποία ομολογώ ότι δεν τα έχω ψάξει ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά ΕΑΠ
« Απάντηση #1259 στις: Δεκέμβριος 13, 2021, 09:23:16 μμ »
Λοιπόν, στο μεταπτυχιακό ειδικής Αγωγής του ΕΑΠ μπαίνεις ως εξής (αν προλάβεις): ετοιμάζεις από πριν τα απαραίτητα έγγραφα σκαναρισμένα. Και έχεις διαθέσιμα και 600 ευρώ (ή σε δόσεις στην κάρτα) γιατί τόσο κοστίζει η 1η ενότητα (ΕΑΓ50).
Την μέρα που θα ανοίξουν οι αιτήσεις πρέπει να είσαι "ετοιμοπόλεμος" και όταν ανοίξει η πλατφόρμα να κάνεις αμέσως και γρήγορα την αίτηση. Όποιος πρόλαβε, πρόλαβε. Είναι και πιο φτηνό από του Λευκωσίας, απ' όσο ξέρω. Εγώ έτσι μπήκα (αφού την πρώτη φορά που προσπάθησα, οι θέσεις είχαν ταχύτατα συμπληρωθεί). Δεν ξέρω βέβαια, αν άλλαξε κάτι από πέρυσι. Αγκάθι αποτελεί για τους εργαζόμενους η πρακτική (αλλά αυτό φαντάζομαι το έχει και το μεταπτυχιακό της Λευκωσίας).
Από κει και πέρα, αν παίρνει κανείς 2-2 τις ενότητες, και είναι και εργαζόμενος, είναι πολύ πιεστικό πρόγραμμα. Προσωπικά το κάνω για δική μου επιμόρφωση, οπότε δεν βιάζομαι, διαφορετικά θα πιεζόμουν απίστευτα. Επίσης, κάποια προβλήματα είχαν υπάρξει με την πρακτική λόγω κορωνοϊού, τα οποία ομολογώ ότι δεν τα έχω ψάξει ακόμη.

Επί της ουσίας δεν έχω άποψη, θα πω μόνο πως τα πρώτα χρόνια που ξεκίνησε το πρόγραμμα αυτό αλλά και μέχρι πέρυσι-προπερσι γινόταν σφαγή για εισαγωγή (όπως περιγράφεται στο σχόλιο), αλλά στην τελευταία πρόσκληση (πριν από κανένα μήνα) οι θέσεις έκαναν 3-4 μέρες να συμπληρωθούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159606
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 443
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.