*

Ψηφοφορία

Ποια τάξη του δημοτικού θεωρείτε πιο δύσκολη και γιατί?

Α΄  τάξη
24 (75%)
Β΄  τάξη
0 (0%)
Γ΄  τάξη
1 (3.1%)
Δ΄  τάξη
0 (0%)
Ε΄  τάξη
5 (15.6%)
ΣΤ΄τάξη
2 (6.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για δασκάλους  (Αναγνώστηκε 5576 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:45:05 μμ »
Είναι δύσκολο να απαντήσει κανείς σε αυτή την ερώτηση. Ναι σίγουρα η πρώτη τάξη είναι δυσκολη οχι μόνο γιατί τα παιδιά είναι μικρά και πρέπει να μάθουν να γραφουν, να διαβάζουν και να αριθμούν αλλά γιατί πρέπει όλα αυτά να τα μάθουν με τέτοιο τρόπο ωστε να μη μισήσουν το σχολείο. Πρέπει να αγαπήσουν τη μαθηση, τα γραμματα. Επίσης στην πρώτη τάξη ο δασκαλος πρέπει να έχει υπομονή καθώς θα χρειάζεται στις αρχες τουλάχιστον, να επαναλαμβάνει πολλές φορές τα ίδια πράγματα (συλλαβούλες και τετοια). Στο σπίτι δεν έχει και πάρα πολύ προετοιμασία από άποψη διαβάσματος, αλλά η ευθύνη και το άγχος ειναι μεγαλα.Πρεπει να την παιρνουν δασκαλοι με εμπειρια και οχι εμεις οι νεοι απο τη αρχη στα βαθια...

Αντίθετα η έκτη τάξη, θέλει καλή προετοιμασία και αντοχές. Έχει πολλα διαφορετικά αντικείμενα για να διδαξεις. Ναι μεν δεν εχουμε να κανουμε πια με πρωτακια να τους λεμε π+α=πα αλλά εχουμε να αντιμετωπισουμε παιδια στην προεφηβεια, ενα πολυ δυσκολο σταδιο στη ζωη τους. Ειδικα με τα πρότυπα που εχουν σημερα, με τη αποδυναμωση του θεσμου της οικογενειας και τον βομβαρδισμο απο την τηλεοραση, παρατηρούνται φαινόμενα θρασους και προβληματικης συμπεριφορας από τα παιδιά. Έχω πάρει και τις 2 τάξεις και ψήφισα ως πιο δυσκολη την πρώτη. Το διαβασμα δεν το φοβαμαι. Ούτε και το θράσος των παιδιών (δεν θα πιστεψετε τι εχω ακουσει μεχρι τωρα απο παιδια εκτης). αλλά το συναισθημα που ένιωσα οταν ενα παιδακι της πρωτης μου δεν ειχε κατακτησει τον μηχανισμο αναγνωσης και γραφης δεν θα ηθελα ποτε να το ξανανιωσω. Ειδικα αν εισαι νεος, παντα ενα μεριδιο ευθυνης το ριχνεις στον εαυτο σου. Εστω κι αν τα ΚΔΑΥ σου λενε αλλιως...
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 09:49:05 μμ »
Ελένη είσαι στο πνεύμα μου, έκανα και Α΄ΤΑΞΗ και ΣΤ΄, νομίζω θα διάλεγα ΣΤ΄ ΤΑΞΗ δαγκωτό.........
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2008, 10:50:27 πμ από Lenazagor »
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 09:24:03 μμ »
ΣΤ? Γιατί? Εγώ έχω πικρές αναμνήσεις από πρώτη! Τουλάχιστον στην έκτη δε φέρεις και την τεράστια ευθύνη "Δεν τα έμαθα γραμματα"
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 07, 2008, 11:26:05 μμ »
Χριστούλη μου! Πολύ θα ήθελα να ήξερα τι θα ψήφιζε η δασκάλα που έχει φέτος στην Ά τάξη τα τερ..χμ!!! τα περσινά μου παιδιά. (δεν πιάναν οι κατάρες δεν πιαναν οι ευχές που έλεγαν και οι Τρύπες)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:38:02 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 04:17:17 μμ »
Η   Α΄   ΤΑΞΗ    νικάει κατά κράτος και βλέπω συμφωνούν οι περισσότεροι........ 8) 8) 8) 8) 8)
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 05:37:04 μμ »
Ναι η Α τάξη νικάει κατά κράτος όπως λες, γιατί τα παιδιά έρχονται χωρίς να ξέρουν σχεδόν τιποτα (εκτός και αν κάποιοι νηπιαγωγοί τους μάθουν πέντε πραγματα). Αλλά πάλι δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί οτι θα είναι όλα ξεφτέρια. Οπως προείπα, την φοβάμαι την πρώτη. Μακάρι να μην ξαναπάρω μέχρι να αποκτήσω εμπείρια γιατί μου φαίνεται δεν θα τα καταφερω!Γι'αυτο της πρώτης σχολαω στο 4ωρο ή στο 5ωρο. Τα νευρα τους τσαταλια μεχρι τοτε!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 09, 2008, 10:02:05 μμ »
 :D Δε λέω πως η πρώτη είναι εύκολη, το αντίθετο μάλιστα...απλώς είναι αυτή η τάξη που πρέπει να το πάρεις απόφαση πως τίποτα δεν είναι δεδομένο...τίποτα δεν είναι σίγουρο...και πως ο προγραμματισμός σου υπάρχει απλά για να σε βοηθήσει να μην ξεφύγεις εντελώς από την πορεία σου. Αν το καταλάβεις αυτό νωρίς και το αποδεχτείς, όλα γίνονται λίγο πιο κατανοητά.Όπως και να έχει, όταν τελειώνει η σχολική χρονιά και βλέπεις τους καρπούς της δουλείας σου το συναίσθημα είναι απερίγραπτο...

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 07:45:06 πμ »
 Μια σκεψη, η οποία βεβαια, δεν ξερω αν ειναι εφικτο να εφαρμοστει. Θα μπορουσε ναα δουλεψει στην Α΄δημοτικου, ενα μοντελο, σαν αυτο που δουλευουμε εμεις, στο νηπιαγωγειο? Δηλαδη ομαδοσυνεργατικη διδασκαλια, ισως projects, χρηση του παιχνιδιου για εκμαθηση αναγνωσης, γραφης, μαθηματικων κτλ, με λιγα λογια ενα περισσοτερο εναλλακτικο και ευελικτο μοντελο μαθησης? Δε γνωριζω αν οντως γινονται ολα αυτα, κι αν εχετε το χρονο να τα κανετε, μιας και σας κυνηγαει και η υλη. Απλως εκφραζω ταυτοχρονα και μια απορια, μιας και πολλα ακουγονται τελευταια, για το μελλον της Α΄δημοτικου και σε ποια βαθμιδα της εκπαιδευσης θα "πρεπει" να ανηκει.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 01:11:38 μμ »
Μια σκεψη, η οποία βεβαια, δεν ξερω αν ειναι εφικτο να εφαρμοστει. Θα μπορουσε ναα δουλεψει στην Α΄δημοτικου, ενα μοντελο, σαν αυτο που δουλευουμε εμεις, στο νηπιαγωγειο? Δηλαδη ομαδοσυνεργατικη διδασκαλια, ισως projects, χρηση του παιχνιδιου για εκμαθηση αναγνωσης, γραφης, μαθηματικων κτλ, με λιγα λογια ενα περισσοτερο εναλλακτικο και ευελικτο μοντελο μαθησης? Δε γνωριζω αν οντως γινονται ολα αυτα, κι αν εχετε το χρονο να τα κανετε, μιας και σας κυνηγαει και η υλη. Απλως εκφραζω ταυτοχρονα και μια απορια, μιας και πολλα ακουγονται τελευταια, για το μελλον της Α΄δημοτικου και σε ποια βαθμιδα της εκπαιδευσης θα "πρεπει" να ανηκει.
Eγω πιστευω οτι αν το νηπιαγωγειο κανει καλα τη δουλεια του-και πιστευω οτι τωρα που συνταξιοδοτουνται παλαιοτερες συναδερφοι, που αλλαξε το αναλυτικο κτλ γινεται πολυ καλη δουλεια- τα παιδια θα ειναι ετοιμα για την Α δημοτικου, για να μην πω πως ηδη θα γνωριζουν την "υλη" δηλ θα εχουν καταφερει να σπασουν τον κωδικα (αβιαστα μεσα απο καταλληλα για την ηλικια προγραμματα) ..Οσο για τις μεθοδους που χρησιμοποιει το νηπιαγωγειο νομιζω πως τις χρησιμοποιουν ( ή αργα ή γρηγορα θα τις ακολουθουν και οι δασκαλοι των 2 πρωτων ταξεων)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2009, 01:42:56 πμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος tsilib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 05:42:26 μμ »
Συμφωνω, ως ενα βαθμο. Απο την αλλη μερια, ομως θεωρω λαθος, να προσπαθουμε, να διδαξουμε στα παιδια, πραγματα, νωριτερα απο την ηλικια στην οποια θα πρεπει να τα διδαχθουν. Δε νομιζω δηλαδη, οτι ειναι σωστο να γνωριζουν π.χ. στο νηπιαγωγειο την υλη του Α΄δημοτικου, μιας και αυτο αρκετες φορες μπορει και να εχει ολεθριες συνεπειες για την περαιτερω σχολικη τους πορεια. Απλα, να εφαρμοστουν στις πρωτες ταξεις, οπως ειπες και εσυ, καποια μοντελα μαθησης, τα οποια να ειναι πιο ελκυστικα για τα παιδια, μιας και ηδη το σχολικο αγχος που εχει ενα παιδι στην Α ταξη ειναι τεραστιο. Για να μην πουμε και για το αγχος των γονεων, για το οποιο μπορουν να μας πουν καλυτερα και οι συναδελφοι δασκαλοι. Να προσαρμοσουμε τα αναλυτικα προγραμματα στις αντικειμενικες αναγκες των παιδιων και οχι των γονεων, τις δικες μας ή δεν ξερω ποιων αλλων.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 05:49:31 μμ »
Σ' αυτό το τελευταίο συμφωνώ κι εγώ. Τι αυξήσανε το όριο ηλικίας για το δημοτικό αφού παράλληλα αυξήσανε και την ύλη. όμως για το τι θα κάνουν οι συνάδελφοι δάσκαλοι δε θα εκφράσω άποψη καθόλου, γιατί δε μου αρέσει να μπλέκομαι στα χωράφια αλλωνών. Πάντως θα ήταν καλό κατά τη γνώμη μου όπου υπάρχει η δυνατότητα να υπάρχει συνεργασία μεταξύ του εκπαιδευτικού της Α και του νηπιαγωγείου, όχι μόνο για τη μετάβαση αλλά και μετά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 03:55:51 μμ »
Πάντως θα ήταν καλό κατά τη γνώμη μου όπου υπάρχει η δυνατότητα να υπάρχει συνεργασία μεταξύ του εκπαιδευτικού της Α και του νηπιαγωγείου, όχι μόνο για τη μετάβαση αλλά και μετά.

http://www.anew.gr/psychology/article.php?aid=38

Αυτό θα ήταν πολύ καλό για τα παιδιά και για τους δασκάλους.Ο καθένας βοηθά με τις γνώσεις που έχει. Επίσης θα ήταν πολύ καλό να γίνεται ένα τεστ σχολικής ετοιμότητας στα παιδια του νηπιαγωγείου. Διαβάστε το άρθρο, έχει ενδιαφέρον. Ετσι θα μπορούσαμε να μειώσουμε την περιθωριοποίηση και τον αποκλεισμό που νιώθουν κάποια παιδιά μονο και μόνο επειδη δεν ξέρουν να πιάνουν το μολύβι!
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 04:08:24 μμ »
Επίσης είναι σημαντικό οι δάσκαλοι της πρώτης να μπουν για μια μέρα σε τάξη νηπιαγωγείου και αντίστροφα ώστε να δούμε οι μεν πώς δουλεύουν οι δε. Γιατί συχνά το χάσμα μεταξύ νηπιαγωγείου και δημοτικού είναι τόσο μεγάλο που τα παιδιά χάνουν τη μπάλα.

Με την ευκαιρία, γνώρισα τη δασκάλα που πήρε τα μισά από τα περσινά μου παιδιά και μου είπε ότι έπρεπε να τους έχω προειδοποιήσει και να μην τα στείλω όλα εκεί, αλλά και ότι δεν είχα αξιολογήσει επαρκώς τα πολύ ζωηρά (είχα ένα πραγματικά υπερκινητικό και καμιά 8 - 9 απλά τερατίδια). Εξήγησα ότι είχε τα μισά τερ....χμ! και ότι εγώ δεν είχα παράλληλη στήριξη όπως εκείνη, καθώς και ότι είχα μεν προτρέψει τους γονείς να σπάσουν τις παρέες και να μην γράψουν όλα τα παιδιά στο ίδιο σχολείο (το νηπιαγωγείο μας εξυπηρετείται από δυο όμορα δημοτικά), αλλά δεν μπορούσε να πω κάτι στο δημοτικό διότι δεν είχαμε καμιά επαφή. Πήγα με άλλα λόγια να κάνω ένα ρημαδοfollow up και βρήκα και το μπελά μου κιόλας. Παρεμπιπτόντως έχω άδεια, αλλά περνούσα απέξω είδα τα παιδιά στην αυλή και σκέφτηκα ότι ίσως η δασκάλα να χρειαζόταν καμιά πληροφορία για πέρσι....  :-\


ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 07:47:37 μμ »
Συγνωμη αλλα παιδι που εχει τελειωσει νηπιαγωγειο δεν παιζει να μην ξερει να κραταει μολυβι... :-\

Συνεργασια μεταξυ εκπαιδευτικων πρεπει οπωσδηποτε να υπαρχει,για να υπαρχει συνεχεια των προγραμματων!!
Δυστυχως στην πραξη προγραμματα μεταβασης δεν γινονται στα περισσοτερα σχολεια. Πιστευω ομως οτι το βασικο για να υπαρχει συνεργασια ειναι να γνωριζει ο δασκαλος τι ακριβως κανει ο νηπιαγωγος. Να υπαρχει ενα θεωρητικο υποβαθρο απο τα Πανεπιστημια.(Οι νηπιαγωγοι παρακολουθουμε μαθηματα για την πρωτοσχολικη και οι περισσοτεροι φανταζομαι οτι εχουν επισκεφθει στις πρακτικες τους ταξεις Δημοτικου)
Οσο για το Αλφα τεστ καποιες εκπαιδευτικοι του νηπιαγωγειου στο τελος της χρονιας το κανουν στα παιδια..Ομως το βρισκω λιγο ανουσιο για ελληνικα δεδομενα: Ακομα και αν το παιδι δεν ειναι ετοιμο για την Α', θα φοιτησει σε αυτην! :(
Το ζητημα ειναι πολυ μεγαλο και νομιζω πως θα επρεπε να ανοιξουμε ενα αλλο θεμα ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2008, 08:00:47 μμ από vasilikiP »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 628
Σύνολο: 636

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.