*

Ψηφοφορία

Ποια τάξη του δημοτικού θεωρείτε πιο δύσκολη και γιατί?

Α΄  τάξη
24 (75%)
Β΄  τάξη
0 (0%)
Γ΄  τάξη
1 (3.1%)
Δ΄  τάξη
0 (0%)
Ε΄  τάξη
5 (15.6%)
ΣΤ΄τάξη
2 (6.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για δασκάλους  (Αναγνώστηκε 5574 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 10:09:08 μμ »
Συγνωμη αλλα παιδι που εχει τελειωσει νηπιαγωγειο δεν παιζει να μην ξερει να κραταει μολυβι... :-\

Καλά γι'αυτό μην παίρνεις και όρκο...!  ;)

Δεν ξέρω κατα πόσο γίνεται ή είναι δυνατό να γίνει αυτό το τεστ από νηπιαγωγούς ή δασκάλους. Αν είναι τόσο απλό στην τελική γιατί γίνονται τόσες έρευνες στο θέμα?

Νομίζω πως αυτό το τεστ βοηθά τα παιδιά τα οποία δεν είναι έτοιμα για το σχολείο όχι επειδή έχουν κάποιο πρόβλημα π.χ δυσλεξία, αλλά επειδή δεν είναι έτοιμα άπο άποψη ωριμότητας στο να πιάσουν το μολύβι, να βάλουν εικόνες στη σωστή σειρά κτλ. Αυτά τα παιδιά το συγκεκριμένο τεστ θα τα σωσει από το να χαρακτηριστούν ως αδύναμα ή προβληματικά σε μια τάξη 25 παιδιών που η δασκάλα θα πρέπει να τα μάθει γραμματα.(και ολοι ξέρουμε πως η ταμπέλα δυστυχώς μπαίνει ευκολα) Και θα τα σωσει γιατι αν δεν ειναι θεμα δυσλεξιας θα μπορουν το καλοκαιρι πριν αρχισουν την πρώτη ταξη, με τη βοηθεια των γονεων να ωριμασουν και έτσι να μη νιώθουν περιθωριοποιημένα στην πρώτη τους επαφή με το δημοτικό σχολείο και τις υποχρεώσεις τους. Τους φτάνει η λαχτάρα που άλλαξαν σχολείο και φύγαν από τη νηπιαγωγό τους.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:21 »

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 14, 2008, 11:06:21 μμ »
Ωραία και με την νοοτροπία που έχουν οι Έλληνες γονείς θα αρχίσουν και φροντιστήρια από το νηπιαγωγείο για το τεστ. ( ;D ;D ;D ;D)
Αν μπορέσουμε να συνεργαστούμε μεταξύ μας, με τους συμβούλους μας και με ειδικούς παιδαγωγούς (λέμε τώρα από αυτούς που υπάρχουν κατά χιλιάδες στα σχολεία μας  :P :P :P :P) δε θα χρειαστούμε ούτε ταμπέλες ούτε τίποτα....
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Ελένη_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 11:20:17 πμ »
Δυστυχώς όμως οι ταμπέλες μπαίνουν για το τίποτα. Ειδικά στην πρώτη τάξη που δεν είναι σίγουρο πως τα παιδιά έχουν πρόβλημα ή απλά δεν είναι έτοιμα. Είχα παιδάκι ιδιαίτερο το οποίο είχε χαρακτηριστεί ως προβληματικό ενώ στην ουσία δεν είχε τίποτα! Μας το είπε το ΚΔΑΥ όταν τελειωσε και τη δευτέρα ταξη. Φαντάσου όμως πως πέρασαν οι δύο πρώτες τάξεις γι'αυτό το παιδί.

Και δεν πιστεύω πως οι Ελληνες γονείς θα αρχίσουν τα φροντιστήρια από το νηπιαγωγείο. Απλά στο τέλος του νηπιαγωγείου, εκεί κοντά στον Μάιο θα κάνουν το τέστ το οποίο διαρκεί μόλις 15 λεπτά και θα ξέρουν αν το παιδί τους χρειάζεται βοήθεια κάπου και που ακριβώς. Με λιγες ασκησούλες στο σπίτι τα παιδάκια θα είναι έτοιμα στο πι και φι. Ειχα δει μια συνέντευξη της γιατρού στην τηλεόραση και μου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος προσέγγισης του όλου θέματος. Είπε οτι εφαρμόζεται πιλοτικά σε κάποια σχολεία της Αττικής. Μακάρι να αποδώσει και να γίνεται σε όλα τα παιδιά σε λίγα χρόνια.
Το ιστολόγιο της τάξης μου
http://e-taksi.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 15, 2008, 06:05:25 μμ »
Εμένα πάντως του έχει φοβηθεί το μάτι μου! Ή που θα τρέχουν στους αναπτυξιολόγους γιατί το παιδί είναι έξι μηνών και δεν περπατάει (σχήμα λόγου) ή θα προσπαθείς να τους πείσεις ότι κάποιος πρέπει να δει το καρααυτιστικό παιδί τους και θα σου λένε ότι το παιδί απλά είναι λίγο ζωηρό. Τι να πω ελπίζω να βρεθεί μια άκρη πάντως γιατί ταλαιπωρούνται όλοι και τα παιδιά και οι γονείς και εμείς.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:21 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 08:02:38 πμ »
Μας νίκησε η Α΄ ΤΑΞΗ κατά κράτος.............
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 21, 2009, 06:14:14 μμ »
Για να κάνουμε ένα φρεσκαρισματάκι να ξαναδούμε τη γνώμη των ΔΑΣΚΑΛΩΝ...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 12:37:54 πμ »
Πολύ  μας υποτιμάς daskala83 και εμείς στο νηπιαγωγείο  γράφουμε  , μαθαίνουμε τα γράμματα και τους αριθμούς δεν πιστεύω  οτι τα παιδιά που έρχονται  στην πρώτη δημοτικού  απο το νηπιαγωγείο δεν ξέρουν να πιάνουν το μολύβι  ή να κάθονται .Εγω πέρσι είχα παιδιά που τον Απρίλιο είχαν καταφέρει  να σπάσουν τον κώδικα  , αβίαστα να διαβάζουν και να γράφουν . Μαργαρίτα ΠΕ 60

ΔΕΝ γραφουμε στο νηπιαγωγειο, ΟΥΤΕ μαθαινουν να γραφουν και να διαβαζουν τα νηπια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Το ΔΕΠΠΣ δεν αναφερεται σε κατι τετοιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Γινεται απλη εμπλοκη των νηπιων με την γλωσσα, με τις συμβασεις γραφης, αναπτυξη προφορικου λογου, μιλαμε για φωνουλες και οχι για γραμματα και πανω απο ολα να μαθουν τα παιδια ποια ειναι η σχεση του προφορικου με το γραπτο λογο και γιατι χρησιμοποιουμε την γλωσσα κτλ.

ΔΕΝ γινεται ουτε καν αβιαστη εκμαθηση γραφης και αναγνωσης............Συγνωμη για το υφος μου, αλλα προς Θεου, στο νηπιαγωγειο μπορουμε να κανουμε τοσα πολλα πραγματα ωστε να διευκολυνουμε και τα νηπια αλλα και τους συναδελφους δασκαλους, οι οποιοι θα παραλαβουν τα νηπια, μην στεκομαστε στην αναγνωση και στην γραφη!!!!!!!!Ας αναπτυξουμε τον προφορικο τους λογο, την φαντασια τους, την αυτοπεποιθηση τους και πολλες αλλες πτυχες του χαρακτηρα τους!Αυτος δεν ειναι αλλωστε ο χαρακτηρας του νηπιαγωγειου;;;;;;;;;;

Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 22, 2009, 01:06:48 πμ »
Aν και είμαστε εκτός θέματος, θα ήθελα να πω και εγω την αποψη μου! Οταν η συνάδελφος έλεγε οτι μαθαίνουμε γράμματα στο νηπιαγωγείο δεν εννοούσε ανάγνωση και γραφή με την συμβατική έννοια(όπως στο Δημοτικό) ωστόσο με πρόγραμμα της γλώσσας στο νηπιαγωγείο -μέσα απο τις αναπτυξιακά κατάλληλες δραστηριότητες (και χωρις πίεση)- τα παιδιά ξεκινάνε ένα δρόμο προς στην ανάγνωση και στην γραφή που ολοκληρώνεται στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού. Τα παιδιά γράφουν και διαβάζουν(ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ) με το δικό τους τρόπο, πολύ κοντά στον συμβατικό..Όποτε το "δεν ξέρουν να πιάνουν μολύβι" δεν στέκει σε καμία περίπτωση..... ::) ::)
Όσο για την φωνολογική συνειδητοποίηση περιλαμβάνει την σύνδεση φωνήματος και γραφήματος, οπως αναφέρει και το ΔΕΠΠΣ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2009, 01:26:20 πμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 08, 2009, 08:52:01 πμ »
Τώρα που τελειώνει η χρονιά επαναφέρω το ερώτημα για να δούμε τις απόψεις σας πάνω στο θέμα...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος absentminded

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 70 κάθε εμπόδιο σε καλό
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 09, 2009, 02:12:18 μμ »
Ψηφίζω Α' τάξη.
Έχει τύχει να χτυπάω και γεμάτα εξάωρα στο σπίτι προετοιμάζοντας υλικό.
Αφήστε το άγχος! Μου έμεινε "ενθύμιο" ένα προβληματάκι στο στομάχι.
Αλλά...
Θα ξαναέπαιρνα πρώτη. Οι χαρές που σου δίνουν τα πρωτάκια δε συγκρίνονται με τίποτα. Τα ξεχνάς όλα!

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για δασκάλους
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 10, 2009, 08:04:30 πμ »
Ψηφίζω Α' τάξη.
Έχει τύχει να χτυπάω και γεμάτα εξάωρα στο σπίτι προετοιμάζοντας υλικό.
Αφήστε το άγχος! Μου έμεινε "ενθύμιο" ένα προβληματάκι στο στομάχι.
Αλλά...
Θα ξαναέπαιρνα πρώτη. Οι χαρές που σου δίνουν τα πρωτάκια δε συγκρίνονται με τίποτα. Τα ξεχνάς όλα!


 ;D ;D
 ;D ;D

Τη φοβάμαι την Α΄τάξη...αν είχα την επιλογή δεν θα τη διάλεγα...
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159840
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.