*

Ψηφοφορία

Ποια τάξη του δημοτικού θεωρείτε πιο δύσκολη και γιατί?

Α΄  τάξη
24 (75%)
Β΄  τάξη
0 (0%)
Γ΄  τάξη
1 (3.1%)
Δ΄  τάξη
0 (0%)
Ε΄  τάξη
5 (15.6%)
ΣΤ΄τάξη
2 (6.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 32

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για δασκάλους  (Αναγνώστηκε 5575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Ψηφοφορία για δασκάλους
« στις: Νοέμβριος 02, 2008, 10:26:13 μμ »
Θεωρώ την πιο δύσκολη τάξη την Α΄ γιατί θέλει υπομονή εποπτικό υλικό και εμπειρία........
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2008, 10:55:49 πμ από Lenazagor »
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:29 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 10:27:31 μμ »
Συμφωνώ!
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος psipsinel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ70, όταν παίρνω φόρα...φόρα κατηφόρα...
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 10:47:50 μμ »
 ;D Εγώ θα έλεγα πως και η Πέμπτη τάξη...έχει άλλου είδους δυσκολίες...ειδικά με αυτό το βιβλίο των Μαθηματικών... ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 08:03:48 πμ »
Τα μαθηματικά της Ε' είναι δύσκολα ... γενικά τα βιβλία της Ε' είναι χάλια!
I LOVE A' CLASS...όσοι δεν έχετε πάρει Α' τάξη, να πάρετε. Είναι μεγάλη ικανοποίηση να βλέπεις τα παιδάκια σου από μαθητές του Νηπιαγωγείου,που δε ξέρουν πώς να καθήσουν, πώς να πιάσουν το μολυβάκι τους... να γίνονται μαθητές του Δημοτικού και να ξέρουν ανάγνωση και γραφή χάρη στη δική σου βοήθεια και αγάπη. Είναι μαγικό... μη φοβάστε αυτήν την τάξη.Θα σας κάνει να πείτε 100 φορές πως άξιζε τον κόπο να γίνετε δάσκαλοι. ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:30:29 »

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 08:21:58 πμ »
Η κόρη μου είναι στην Α΄ ΤΑΞΗ και μπορεί να είναι ωραία αυτά που λες με τα συναισθήματα ,αλλά σαν ευθύνη η Α΄ ΤΑΞΗ έχει τη μεγαλύτερη και το περισσότερο αγχος γαι το δάσκαλο,το βλέπω και από τη δασκάλα της κόρης μου.
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 10:04:38 πμ »
Στα δύσκολα φαίνεται ο καλός ο/η δάσκαλος/δασκάλα. +φωνώ με όσα λες... :)

Αποσυνδεδεμένος mpdi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 02:41:55 μμ »
Πολύ  μας υποτιμάς daskala83 και εμείς στο νηπιαγωγείο  γράφουμε  , μαθαίνουμε τα γράμματα και τους αριθμούς δεν πιστεύω  οτι τα παιδιά που έρχονται  στην πρώτη δημοτικού  απο το νηπιαγωγείο δεν ξέρουν να πιάνουν το μολύβι  ή να κάθονται .Εγω πέρσι είχα παιδιά που τον Απρίλιο είχαν καταφέρει  να σπάσουν τον κώδικα  , αβίαστα να διαβάζουν και να γράφουν . Μαργαρίτα ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 04, 2008, 03:42:22 μμ »
 
..όσοι δεν έχετε πάρει Α' τάξη, να πάρετε. Είναι μεγάλη ικανοποίηση να βλέπεις τα παιδάκια σου από μαθητές του Νηπιαγωγείου,που δε ξέρουν πώς να καθήσουν, πώς να πιάσουν το μολυβάκι τους... να γίνονται μαθητές του Δημοτικού και να ξέρουν ανάγνωση και γραφή χάρη στη δική σου βοήθεια και αγάπη. Είναι μαγικό... μη φοβάστε αυτήν την τάξη.Θα σας κάνει να πείτε 100 φορές πως άξιζε τον κόπο να γίνετε δάσκαλοι. ;)

Πολύ  μας υποτιμάς daskala83 και εμείς στο νηπιαγωγείο  γράφουμε  , μαθαίνουμε τα γράμματα και τους αριθμούς δεν πιστεύω  οτι τα παιδιά που έρχονται  στην πρώτη δημοτικού  απο το νηπιαγωγείο δεν ξέρουν να πιάνουν το μολύβι  ή να κάθονται .Εγω πέρσι είχα παιδιά που τον Απρίλιο είχαν καταφέρει  να σπάσουν τον κώδικα  , αβίαστα να διαβάζουν και να γράφουν . Μαργαρίτα ΠΕ 60

Συμφωνώ κι εγώ..Μη μας στεναχωρείς τώρα δασκάλα83 και ξεκινήσει πάλι αντιπαράθεση.Ε όχι και δεν ξέρουν να κάθονται και να πιάνουν μολύβι...Όσο για δεξιότητες ανάγνωσης, γίνονται όλα διαισθητικά και σας τα στέλνουμε  και προετοιμασμένα ;)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος daskala83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΜΕ ΧΑΒΑΗ....
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 08:01:06 πμ »
Δε στεναχωρώ κανένα και θα ήθελα η συνάδελφος να πάρει πίσω το ''υποτιμώ''. Πολύ απλά έχω δουλέψει σε Δημοτικό που τα παιδάκια μου δεν είχαν πάει σε νηπιαγωγείο... και ήταν και μονοθέσιο σε ορεινό χωριό με όλες τις τάξεις. Και πέρυσι που είχα Α' τάξη από τα 25 παιδάκια, τα 15 τουλάχιστον δεν είχαν ιδέα από αλφάβητο ή αριθμούς ή πώς να πιάσουν το μολυβάκι τους σωστά ( σχολείο με 60% αλλόγλωσσους μαθητές). Κανείς δεν είπε ότι δεν κάνετε σωστή δουλειά. Μπορεί εγώ να πέτυχα σε σχολεία που για κάποιους λόγους δεν ήταν προετοιμασμένα τα παιδάκια. Αλλά εδώ ο καθένας καταθέτει τις εμπειρίες του και είναι μία ψηφοφορία για δασκάλους.  :)

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 11:24:23 πμ »
Δε στεναχωρώ κανένα και θα ήθελα η συνάδελφος να πάρει πίσω το ''υποτιμώ''. Πολύ απλά έχω δουλέψει σε Δημοτικό που τα παιδάκια μου δεν είχαν πάει σε νηπιαγωγείο... και ήταν και μονοθέσιο σε ορεινό χωριό με όλες τις τάξεις. Και πέρυσι που είχα Α' τάξη από τα 25 παιδάκια, τα 15 τουλάχιστον δεν είχαν ιδέα από αλφάβητο ή αριθμούς ή πώς να πιάσουν το μολυβάκι τους σωστά ( σχολείο με 60% αλλόγλωσσους μαθητές). Κανείς δεν είπε ότι δεν κάνετε σωστή δουλειά. Μπορεί εγώ να πέτυχα σε σχολεία που για κάποιους λόγους δεν ήταν προετοιμασμένα τα παιδάκια. Αλλά εδώ ο καθένας καταθέτει τις εμπειρίες του και είναι μία ψηφοφορία για δασκάλους.  :)

Συμβαίνει πολλές φορές τα ΝΗΠΙΑ να μην πηγαίνουν ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ κια να κάθονται στα σπίτια τους,ιδιαίτερα σε υποβαθμισμένες περιοχές.........
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 11:27:37 πμ »
Ιδιαίτερα όταν στα ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ δεν ζητούν βεβαίωση παρακολούθησης του δημόσιου νηπιαγωγείου ενώ έχει γίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η ΦΟΙΤΗΣΗ έτσι δεν είναι?????
ΑΡΑ γιατί έγινε υποχρεωτική άφού δεν ελεγχεται????έ
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 03:41:10 μμ »
Δε στεναχωρώ κανένα και θα ήθελα η συνάδελφος να πάρει πίσω το ''υποτιμώ''. Πολύ απλά έχω δουλέψει σε Δημοτικό που τα παιδάκια μου δεν είχαν πάει σε νηπιαγωγείο... και ήταν και μονοθέσιο σε ορεινό χωριό με όλες τις τάξεις. Και πέρυσι που είχα Α' τάξη από τα 25 παιδάκια, τα 15 τουλάχιστον δεν είχαν ιδέα από αλφάβητο ή αριθμούς ή πώς να πιάσουν το μολυβάκι τους σωστά ( σχολείο με 60% αλλόγλωσσους μαθητές). Κανείς δεν είπε ότι δεν κάνετε σωστή δουλειά. Μπορεί εγώ να πέτυχα σε σχολεία που για κάποιους λόγους δεν ήταν προετοιμασμένα τα παιδάκια. Αλλά εδώ ο καθένας καταθέτει τις εμπειρίες του και είναι μία ψηφοφορία για δασκάλους.  :)

Εντάξει..Εγώ το παίρνω πίσω..Απλά δεν διευκρίνησες ότι ήσουν σε ορεινό χωριό και με μία ανάγνωση το εξέλαβα σαν γενικευμένο φαινόμενο..Συγνώμη..  ::)
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος annie74

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 05:00:50 μμ »
Εννοείται δεν είναι γενικευμένο φαινόμενο, οι νηπιαγωγοί έκαναν και κάνουν εξαιρετική δουλειά  με projects και άλλα καινοτόμα!
Προσοχή στις πισώπλατες  μαχαιριές....

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ για δασκάλους
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 06, 2008, 04:43:12 μμ »
Ιδιαίτερα όταν στα ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ δεν ζητούν βεβαίωση παρακολούθησης του δημόσιου νηπιαγωγείου ενώ έχει γίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ η ΦΟΙΤΗΣΗ έτσι δεν είναι?????
ΑΡΑ γιατί έγινε υποχρεωτική άφού δεν ελεγχεται????έ
Φετος εφαρμοστηκε για πρωτη χρονια η υποχρεωτικοτητα! Απο του χρονου θα ζητανε, αλλιως δε θα γινεται η εγγραφη στο Δημοτικο.

Απο του χρονου οι δασκαλοι που θα εχουν Α δημοτικου θα εχουν πολυ ευκολοτερο εργο να επιτελεσουν
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2008, 04:53:41 μμ από vasilikiP »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159842
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.