*

Αποστολέας Θέμα: Σύσταση οργανικης θεσης  (Αναγνώστηκε 3632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stg11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Σύσταση οργανικης θεσης
« στις: Νοέμβριος 10, 2008, 02:48:03 πμ »
Γνωριζει καποιος συναδελφος απο τι εξαρταται η συσταση νεας οργανικης θεσης σε καποιο σχολειο; Αποφασιζει ο προϊσταμενος κατα "βουληση" ή αν πληρουνται καποια κριτηρια πχ. αριθμος ωρων, τμηματων κλπ. ειναι υποχρεωμενος να προσωρησει σε συσταση οργανικης;
 :-[

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:15 »

Αποσυνδεδεμένος REX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 08:32:35 μμ »
Ο αριθμός των ωρών των μαθηματων α΄ανάθεσης. Αν δεν κάνω λάθος για να βγει οργανική θέση θέλει κενό 12 ωρών μαθημάτων  α΄ ανάθεσης και σε κάποιες απομακρισμένες περιοχές 7 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος stg11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 10:41:37 μμ »
Για να γινω πιο σαφης, στο σχολειο για το οποιο ενδιαφερομαι υπαρχουν 15 ωρες της ειδικοτητας μου οι οποιες καλυπτονται απο απεσπασμενο συναδελφο αρκετα χρονια τωρα. Εγω, καλυπτω με πληρες ωραριο τις ωρες αυτες. Ειναι υποχρεωμενος ο προϊσταμενος να δωσει οργανικη ή οχι;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 10, 2008, 11:18:36 μμ »
Για να γινω πιο σαφης, στο σχολειο για το οποιο ενδιαφερομαι υπαρχουν 15 ωρες της ειδικοτητας μου οι οποιες καλυπτονται απο απεσπασμενο συναδελφο αρκετα χρονια τωρα. Εγω, καλυπτω με πληρες ωραριο τις ωρες αυτες. Ειναι υποχρεωμενος ο προϊσταμενος να δωσει οργανικη ή οχι;
Είσαι σίγουρος/η ότι δεν υπάρχει ήδη οργανική θέση της οποίας ο κάτοχος απλά λείπει αυτά τα χρόνια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:03:15 »

Αποσυνδεδεμένος stg11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 12:01:26 πμ »
100%

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 12:15:06 πμ »
Για να γινω πιο σαφης, στο σχολειο για το οποιο ενδιαφερομαι υπαρχουν 15 ωρες της ειδικοτητας μου οι οποιες καλυπτονται απο απεσπασμενο συναδελφο αρκετα χρονια τωρα. Εγω, καλυπτω με πληρες ωραριο τις ωρες αυτες. Ειναι υποχρεωμενος ο προϊσταμενος να δωσει οργανικη ή οχι;

Μήπως υπάρχει συνάδελφος με ιδιαίτερα μειωμένο ωράριο (π.χ. διευθυντής, υπεύθυνος ΓΡΑΣΕΠ) που θα μπορούσε να καλύψει μέρος των 15 ωρών όταν τελείωνε η θητεία του, γι' αυτό και δεν δικαιολογείται οργανική;
Μήπως κρατιέται η θέση σαν λειτουργικό κενό για να βολεύεται κάποιος αιωνίως;  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2008, 12:17:44 πμ από Wizard »

Αποσυνδεδεμένος stg11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 01:46:07 πμ »
Απ' οσο ξερω το σχολειο αυτο ειχε λιγα τμηματα και μαλλον υπηρχαν λιγοτερες απο 15 ωρες. Φετος υπαρχουν αρκετα τμηματα και ωρες 15

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 09:08:21 πμ »
Απ' οσο ξερω το σχολειο αυτο ειχε λιγα τμηματα και μαλλον υπηρχαν λιγοτερες απο 15 ωρες. Φετος υπαρχουν αρκετα τμηματα και ωρες 15
μόνο τον τελευταίο χρόνο υπάρχουν 15 ώρες; έτσι όπως το έγραψες παραπάνω νόμισα ότι η ανάγκη αυτή εμφανίζεται αρκετά χρόνια. δεν πρόκειται να δημιουργηθεί οργανική εάν δεν παρουσιάζεται η ίδια ανάγκη σε ώρες για κάποια χρόνια συνεχόμενα. λογικό δεν είναι; η αυξημένη ανάγκη μπορεί να είναι πρόσκαιρη. εάν παγιωθεί, τότε πιθανότατα θα γίνει οργανική.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 11:14:34 πμ »
Αν κρίνω από αυτό που συμβαίνει στα νηπιαγωγεία το κενό πρέπει να υπάρχει επί 2 χρόνια για να συσταθεί οργανική
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος bourdouvitsa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 05:01:54 μμ »
Το ίδιο ισχύει και στην Δευτεροβάθμια

Αποσυνδεδεμένος stg11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 11, 2008, 09:54:49 μμ »
Οκ, ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος stg11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 07:52:28 μμ »
Τωρα που το ξανασκεφτομαι στο σχολειο που εχω οργανικη ενω καλυπτω με πληρες ωραριο ολες τις ωρες εχουν οργανικη αλλοι 3 εκτος απο εμενα για λογους εξυπηρετησης φυσικα. Ειναι απεσπασμενοι απο εδω κι απο κει και περνουν τα μορια. Αρα το μοναδικο κριτηριο ειναι οι ωρες για την συσταση οργανικης ή η βουληση του εκαστοτε προισταμενου;  ???

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 01:43:40 πμ »
Τωρα που το ξανασκεφτομαι στο σχολειο που εχω οργανικη ενω καλυπτω με πληρες ωραριο ολες τις ωρες εχουν οργανικη αλλοι 3 εκτος απο εμενα για λογους εξυπηρετησης φυσικα. Ειναι απεσπασμενοι απο εδω κι απο κει και περνουν τα μορια. Αρα το μοναδικο κριτηριο ειναι οι ωρες για την συσταση οργανικης ή η βουληση του εκαστοτε προισταμενου;  ???
Οι οργανικές αυτές ίσως δημιουργήθηκαν παλιότερα όταν οι ανάγκες του σχολείου ήταν άλλες. Από την στιγμή που θα δημιουργηθεί μία οργανική δύσκολα "χάνεται". Επίσης, είσαι σίγουρος ότι είναι με οργανική και όχι στην διάθεση με προσωρινή τοποθέτηση εκεί; Γιατί έτσι όπως τα λες στον κλάδο σου στο συγκεκριμένο σχολείο δικαιολογούνται 3 οργανικές και πάλι υπάρχει υπόλοιπο 15 ωρών που δεν καλύπτονται; ή εννοείς ότι εσύ κάνεις τις ώρες που ανήκουν στις οργανικές θέσεις αυτών που έχουν φύγει με απόσπαση; γιατί άμα  συμβάινει το 2ο, δεν πρόκεται να δημιουργηθεί νέα οργανική. Για όσο καιρό οι άλλοι συνάδελφοι επιλέγουν να παίρνουν αποσπάσεις το σχολείο θα έχει λειτουργικό κενό .

Αποσυνδεδεμένος stg11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση οργανικης θεσης
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 13, 2008, 04:14:03 μμ »
Στο σχολειο που ειμαι εσω οργανικη. Υπαρχουν γυρω στις 20 ωρες της ειδικοτητας μου που καλυπτονται απο 1 καθηγητη, εμενα. Στο σχολειο αυτο ομως εχουν οργανικη και ειναι τωρα με αποσπαση στην δ/νση αλλοι 2 ή 3 της ιδιας ειδικοτητας με εμενα. Παντα οι αναγκες του σχολειου ηταν μικρες οποτε δεν ισχυει το να εχουν γινει παλαιοτερα οι οργανικες θεσεις.

Εμενα με ενδιαφερει να κανω βελτιωση θεσης σε σχολειο που δεν εχει οργανικη αλλα υπαρχουν 15 ωρες τις οποιες καλυπτει αλλος συναδελφος με αποσπαση.

Ελπιζω να εγινα σαφης τωρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.