*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #154 στις: Μάρτιος 13, 2011, 08:55:21 μμ »
Toυλάχιστον συνάδελφοι, εσείς που είστε σε τάξη λυκείου βοηθήστε τα παιδιά.. Δεν είναι λύση το ΤΕΙ Ζαμπονοκοπτικής, ούτε το πανεπιστήμιο του Μίκι Μάους στο χ χωρίο της Αγγλίας..
***

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:21 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #155 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:12:41 μμ »
Υπαρχει σημερα δημοσιευμενο. Μη σας κανει εντυπωση!!

" ΚΟΠΕΛΑ να γνωρίζει πολύ καλά αγγλικά ζητείται για την μελέτη 2 παιδιών 7 και 9 ετών και ελαφριές οικιακές εργασίες σε μικρό διαμέρισμα...."


που φτασαμε ρε ? να μας ζητανε και δουλειες στο σπιτι.

Εσεις οι γυναικες θα κανετε πλυσιμο,σιδερωμα,σφουγγαρισμα κλπ....και μεις να φτιαχνουμε καμια βρυση, να βαφουμε κανα ντουβαρι, να μερεμετισουμε κατι, να επισκευασουμε το καζανακι, κλπ ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 21, 2011, 03:16:22 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #156 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:19:20 μμ »
Αυτη θελει κραξιμο απο το τηλεφωνο η δουλεμα

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #157 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:32:03 μμ »
Χαχαχα ναι είχα δει κάτι παρόμοια.. Εντάξει, ψάχνουν για δούλα, που να μπορεί να διαβάσει και τα παιδιά.
Νομίζω είχα δει και άλλο, όπου ζητούσαν κάποια που να έχει και αυτοκίνητο για να πηγαίνει και να παίρνει το παιδί προς/από το σχολείο, και να το διαβάζει μετά.
Τι να πεις...
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:02:21 »

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #158 στις: Μάρτιος 21, 2011, 03:47:46 μμ »
Αυτη θελει κραξιμο απο το τηλεφωνο η δουλεμα

εγώ κάνω και μασάζ στο κύριο!! Λες να είναι σύν!?

Πέρα από την πλάκα, όταν ήμουν φοιτήτρια γνώριζα αρκετές κοπέλες  φοιτήτριες του παιδαγωγικού που  κρατούσαν παιδάκια, τα διάβαζαν κτλ. Καμία φορά τους έλεγαν και για σίδερο και πληρωνόντουσαν εξτρά. Κάτι τέτοιο θα ζητάει βρε Μάρκο γιατί αποκλείεται να θέλει κάτοχο πτυχίου πανεπιστημίου για επιστημονικό ξεσκόνισμα και σιδέρωμα! Πάντως ο πρώην σπιτονοικοκύρης μου είχε για οικιακή βοηθό μια κοπέλα μηχανολόγο μηχανικό από το Βουκουρέστ και διάβαζε και τα παιδιά του μαθηματικά.. Ελπίζω να μην ακολουθήσουμε..
***

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #159 στις: Μάρτιος 21, 2011, 04:13:11 μμ »
ελπιζω πως οχι.
Αλλα, μηπως θα φτασουμε σε σημειο να κανουμε μαθημα + σιδερωμα?

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 21, 2011, 04:41:49 μμ »
Όταν ήμουν έγγυος και είχα κοπέλα στο σπίτι ,για το σιδέρωμα μου έπαιρνε 8 ευρώ έξτρα !!!Για να το ξανασκεφτούμε ..Επίσης παράλληλα μπορούμε να κάνουμε και επανάληψη για τον ΑΣΕΠ .Κυρίως η ιστορία ενδείκνυται ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 21, 2011, 04:46:47 μμ »
φαινεται όποιος έβγαλε αυτή την αγγελία είχε πρώτα εντρυφήσει στο best seller  Νταντά Υψηλής Κοινωνίας.... Μόνο που εδώ δε ζούμε στο Μανχάταν ( αν και πολύ θα εύχοταν Αχναταν!!! - Μανχάταν!!!  8) 8) 8)   )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 21, 2011, 04:52:21 μμ »
ελπιζω πως οχι.
Αλλα, μηπως θα φτασουμε σε σημειο να κανουμε μαθημα + σιδερωμα?
Το χειρότερο: 7€/ώρα το μάθημα + 10€/ώρα το σίδερο

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 06, 2011, 02:32:58 μμ »
Ακούστε τί έχω πάθει. Εχω ένα ιδιαίτερο που μου χρωστάνει πάνω από 500 ευρώ. Έχω ζητήσει πολλές φορές τα λεφτά μου ( όποτε πετυχαίνω τους γονείς στο τηλ.) αλλά τίποτα. Χτές μου είπε, τυχαία, το κορίτσι στο μάθημα ότι νοίκιασαν σπίτι στην αδερφή της (20 χρονών) για να μείνει με τον φίλο της. Είμαι παράλογη που εκνευρίστηκα? Εμένα μου χρωστάνε τόσο λεφτά τους έχω κάνει τόσες ευκολίες και αυτή νοικιάζουν σπίτια για να μείνει η άλλη κόρη με τον γκόμενο. Να σημειώσω ότι πριν λίγε μέρες μίλησα με τον πατέρα και μου είπε ότι ανακαινίζουν το μαγαζί τους και έχουν έξοδα και γι' αυτό μου έχουν καθυστερήση τα λεφτά.
Πείτε μου εμένα τώρα τι να κάνω?

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 06, 2011, 02:55:00 μμ »
Ακούστε τί έχω πάθει. Εχω ένα ιδιαίτερο που μου χρωστάνει πάνω από 500 ευρώ. Έχω ζητήσει πολλές φορές τα λεφτά μου ( όποτε πετυχαίνω τους γονείς στο τηλ.) αλλά τίποτα. Χτές μου είπε, τυχαία, το κορίτσι στο μάθημα ότι νοίκιασαν σπίτι στην αδερφή της (20 χρονών) για να μείνει με τον φίλο της. Είμαι παράλογη που εκνευρίστηκα? Εμένα μου χρωστάνε τόσο λεφτά τους έχω κάνει τόσες ευκολίες και αυτή νοικιάζουν σπίτια για να μείνει η άλλη κόρη με τον γκόμενο. Να σημειώσω ότι πριν λίγε μέρες μίλησα με τον πατέρα και μου είπε ότι ανακαινίζουν το μαγαζί τους και έχουν έξοδα και γι' αυτό μου έχουν καθυστερήση τα λεφτά.
Πείτε μου εμένα τώρα τι να κάνω?

Συνειδητοποιείς πως δεν είσαι 1η προτεραιότητα γι’ αυτούς... Πιέζεις με τρόπο να πάρεις τα χρήματά σου. Πχ, λες πως έχεις και εσύ να καλύψεις κάποιες "τρύπες" που παρουσιάστηκαν έκτακτα. Τώρα, που είναι πριν από τις εξετάσεις μπορεί να πάρεις τα χρήματά σου. Αν μαζευτούν πολλά, μπορεί και να τα χάσεις μετά όλα...

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 06, 2011, 03:06:24 μμ »
και σε μενα ειχε τυχει κατι παρόμοιο

πήγα από κοντά και τους εξήγησα ότι έχω δάνειο που τρέχει  (ψέματα βεβαια) και ότι ποντάρω σε αυτά τα χρήματα.
Εξήγησέ τους ότι κατανοείς τη δύσκολη κατάσταση αλλά και εσύ δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά, τα έχεις άμεση ανάγκη. Αν έχουν σκοπό να σου τα δώσουν θα το καταλάβουν και θα σε ξεπληρώσουν. Σε διαφορετική περίπτωση και εσύ δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Αλλά μάθε καλού κακού αν γενικά είναι καλοπληρωτές. Και να μη ντραπείς να τους ζητήσεις τα δουλεμένα. Εδώ δεν ντρέπονται αυτοί που σου χρωστάνε....Και γενικά κατάλαβα ότι αν δε τους τα ζητάς σε θεωρούν #$%^&*& και βάζουν άλλες προτεραιότητες θεωρώντας ότι εσύ είσαι σε δεύτερη μοίρα. Γνώμη μου ζήτησέ τα με ευγενικό τρόπο και μη ντραπείς. Μισή ντροπή δικιά σου και μισή δική τους.
Δεν είσαι υπάλληλός τους συνεργάτης τους είσαι και καθηγήτρια των παιδιών τους.

:) :) :)

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 07, 2011, 12:15:48 πμ »
εκμεταλλευονται το γεγονος της ελαστικοτητας που δειχνεις γι αυτο και δεν σε εχουν σαν προτεραιοτητα. ζητησε τα πριν τελειωσουν τα μαθηματα και πιθανον να τα χασεις μια και καλη.

αυτη η συμπεριφορα με εξοργιζει!!!  >:(  να θελουν τοσες ωρες για τα παιδια τους, να μας θελουν συνεπεστατους , να μην ακυρωνουμε ουτε μια ωρα και αποπανω να μην πληρωνουν κιολας!!!δεν τους ζητας δανεικα, τα δεδουλευμενα σου ζητας!!
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 07, 2011, 09:31:34 πμ »
δεν ξερω πως τα καταφερνετε και μαζευονται τοσα!! Πληρωνεστε με το μηνα? κακως!
Αν κανετε για 1η φορα μαθημα, τοτε να πληρωνεστε εβδομαδιαιως. Αν περασουν 2 εβδομαδες και δεν σας εχουν πληρωσει τοτε.....την κάνετε με ελαφρά.
Δεν χρειαζεται ανοχη μεγαλη εκ μερους μας. Κοιταξτε, οταν ενας σοβαρος και υπευθυνος γονιος αποφασιζει να βοηθησει το παιδι του με ιδιαιτερο ξερει τις οινομικες του δυνατοτητες και υποχρεωσεις και ειναι συνεπης. Αν τωρα, ανοίγεται οικονομικα επισκευαζοντας σπιτι ή μαγαζι, αυτο το ξερει απ την αρχη.Δεν φταιμε εμεις σε αυτο. Αν θελει να νοικιασει σπιτι στη κορη για να μεινει με το "λεγάμενο" αυτο πια ειναι εξωφρενικο! Ας παει να δουλεψει και να τον ταίζει αν φαβαται πως θα τον χασει.
Λοιπον, να ξεκαθαριζετε απο την αρχη τα πραγματα γιατι οι καλοι λογ/σμοι κανουν τους καλους φιλους.


Δημητρα μου, πες στη μικρη (απο το Μαρκο ) πως ο λεγάμενος ειναι ηδη...φευγάτος!
Απλα τη βολεψη του κοιταζει!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 10:29:31 πμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 524

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.