*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:10:54 πμ »
Εγώ πάντως ζητώ να πληρώνομαι με τη φορά , και στο παρελθόν που μου είχε τύχει να μην με πληρώσουν, δεν ντράπηκα καθόλου να ζητήσω τα χρήματα που μου χρώσταγαν και μάλιστα επίμονα. Μοναδική εξαίρεση ήταν συγγενής φίλης μου που με εκμεταλλευόταν, αλλά ήμουν τότε μικρή και ντρεπόμουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:00:03 »

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:14:22 πμ »
Ακούστε τί έχω πάθει. Εχω ένα ιδιαίτερο που μου χρωστάνει πάνω από 500 ευρώ. Έχω ζητήσει πολλές φορές τα λεφτά μου ( όποτε πετυχαίνω τους γονείς στο τηλ.) αλλά τίποτα. Χτές μου είπε, τυχαία, το κορίτσι στο μάθημα ότι νοίκιασαν σπίτι στην αδερφή της (20 χρονών) για να μείνει με τον φίλο της. Είμαι παράλογη που εκνευρίστηκα? Εμένα μου χρωστάνε τόσο λεφτά τους έχω κάνει τόσες ευκολίες και αυτή νοικιάζουν σπίτια για να μείνει η άλλη κόρη με τον γκόμενο. Να σημειώσω ότι πριν λίγε μέρες μίλησα με τον πατέρα και μου είπε ότι ανακαινίζουν το μαγαζί τους και έχουν έξοδα και γι' αυτό μου έχουν καθυστερήση τα λεφτά.
Πείτε μου εμένα τώρα τι να κάνω?

Θέλω να πω ζήτησε τους αυτά που σου χρωστάνε, με ευγενικό αλλά αυστηρό ύφος και μην ντρέπεσαι καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:31:45 πμ »
Εγώ πάντως ζητώ να πληρώνομαι με τη φορά , και στο παρελθόν που μου είχε τύχει να μην με πληρώσουν, δεν ντράπηκα καθόλου να ζητήσω τα χρήματα που μου χρώσταγαν και μάλιστα επίμονα. Μοναδική εξαίρεση ήταν συγγενής φίλης μου που με εκμεταλλευόταν, αλλά ήμουν τότε μικρή και ντρεπόμουν.

οταν σε πληρωνουν καθε τελος της εβδομαδας, ακομα κι αν μια φορα (ανθρωπινο ειναι) δεν σε πληρωσουν, τοτε την επομενη ειναι ευκολο να στα δωσουν γιατι δεν εχουν "μαζευτει" αρκετα.Αν και παλι δεις πως...."σιωπή" υπαρχει...τοτε κατι συμβαινει....ή παει να συμβει, αν εσυ δεν το σταματησεις.

υ.γ. ποτέ δεν εκανα σε συγγενεις. Μακριααα!!!

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2011, 02:06:48 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος dimitra26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 08, 2011, 09:18:41 πμ »
Παιδιά συγνώμη για την απουσία μου αλλά δουλευω από το πρωι και δεν προλαβαίνω. Με αυτό το κοριτσάκι κάνω 3 χρόνια μάθημα. Το 1ο χρόνο με πλήρωνε μετά από κάθε μάθημα. Πέρσυ με πλήρωνε κάθε βδομάδα, τα προβλήματα ξεκίνησαν απο πέρσυ τον Απρίλιο όπου όταν τελειώσαμε τα μαθήματα μου χρωστούσαν 380 ευρώ και μου τα έδωσαν μέσσα στο καλοκαίρι (μέχρι τον Αυγουστο). Φέτος όμως παίρνω τα λεφτά μου με το ζόρυ αναγκάστικα να τους πω ψέματα ότι έχω μια δόση δανείου που πρέπει να πληρώσω και έτσι μου έδωσαν κάποια λεφτά.
Α! του χρόνου το παιδί πάει β λυκείο και θα επιλέξει θεωρητική κατεύθυνση και θέλουν να το αναλάβω, αλλά δεν ξέρω τι να τους πω. Η κοπέλα είναι άριστη μαθήτρια και καταπληκτικό παιδί. Δεν θέλω να την αφήσω αλλά όχι και να δουλευω τσάμπα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:00:03 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 08, 2011, 09:55:02 πμ »
ρίσκο!  αλλά ξεκαθαρισε το απο την αρχη. Αφηνω καποια άλλα μαθηματα για να αναλαβω το παιδι, ωστοσο θελω να πληρωνομαι στην ωρα μου γιατι "τρεχουν" και οι δικες μου υποχρεωσεις.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 08, 2011, 10:50:52 πμ »
Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα.
Πρέπει να καταλάβετε ότι πλεον ο κάθε γονιός δεν θα συνεχίσει να πληρώνει για ότι μέχρι τώρα ήταν αντίθετος μεν, αλλά δενμπορούσε λόγω "συστήματος" να κανει διαφορετικά δε.
Η εποχή της τρελλής κούρσας των φροντιστηρίων για την είσοδο στο πανεπιστήμιο των μαθητών, πέρασε νομίζω ανεπιστρεπτί.
Το γεγονός ότι διαψεύσθηκαν παταγωδώς οι ελπίδες αυτών όσων μέχρι τώρα πλήρωναν για να δούν τα παιδιά τους στα πανεπιστήμια και συνεπώς επαγγελματικά αποκατεστημένα και αντί αυτού συνεχίζουν να χαρτζιλικώνουν την άχρηστη και ανίκανη να παράξει χρήμα, όπως αποδείχθηκε πανεπιστημική γνώση, αποτελεί πλέον ένα παράδειγμα που συνδυαστικά με την οικονομική δυσπραγία, δεν θα πρέπει να επαναληφθεί.
Επομένως η όλο και παγιούμενη  άποψη περί της "ανηθικότητας" της παραπαιδείας, η διαπίστωση της ματαιότητας της απόκτησης πανεπιστημιακού τίτλου και η έλλειψη χρήματος , μαθηματικά θα οδηγήσει στην κατάρρευση των φροντιστηρίων αλλά και των ιδιωτικών σχολείων.
Φυσικά και θα υπάρξουν και κάποια ιδιωτικά, αλλά επειδή και από πολλά δημόσια σχολεία θα συνεχίσουν να αριστεύουν μαθητές (χωρίς την υποστήριξη φορντιστηρίων επειδή δεν θα υπάρχει χρήμα), το δημόσιο σχολείο θα αποκτήσει πάλι σταδιακά την αίγλη του.
Για εσας τωρα, αρχίστε να μειώνετε τις απαιτήσεις αμοιβής σας, αποδεχτείτε να δείτε τον φροντιστηριακό σας ορίζοντα να μειώνεται και αποχαιρετήστε σιγα σιγα τις "Πόλεις" που χτίσατε αυθαίρετα, σαν έτοιμοι από καιρό..
Ανέκαθεν ήμουν με την ηθική εναντίον των φροντιστηρίων π.χ, αλλα και αντίθετος με τη λογική σε οτιδήποτε το πληρώνεις χωρίς να παράγει έργο, για παράδειγμα μια αντλία ( με όλες τις προεκτάσεις της) που αποδεδειγμένα λειτουργεί στο κενό.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 08, 2011, 11:09:12 πμ »

Οι γονεις ομως δυσκολα αποδεχονται κατι τετοιο και ωθουν τα παιδια τους εκει που οι ιδιοι θελουν. και με 30αρια τμηματα ουτε ο "καλος" προχωραει ουτε ο "κακος" βελτιωνεται. Ετσι η παραπαιδεια θα ζει.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 08, 2011, 11:31:19 πμ »
Ακουστε με:
Αντί να επιχειρείται να τεκμηριωθεί η άποψη πως θα συνεχίσει  να υπάρχει η παρα-παιδεία, η παρα-υγεία, η παρα-δικαισοσύνη κλπ, είναι καλύτερα να καταθέτει κανείς τις απόψεις του για μια καλύτερη Υγεία, Παιδεία και Δικαιοσύνη. Θα είναι καλύτερο και γι α εμάς αλλά και για τους επιγενόμενους κυρίως.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 08, 2011, 11:54:36 πμ »
τις καταθέσαμε σε αλλο τόπικ.   φτανει αυτο μονο? ή δεν τις γνωριζει ο καθενας μας πολυ καλα?

Η συζητηση ειναι πολυ μεγαλη και δεν μπορει να γινει εδω ή να ξεκινησει απο δω ή να συνεχιστει απο δω.  Το θεμα ειναι "κριση στα κατ'οικον μαθηματα" και ως συντονιστης πρεπει να το αναφερω.  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 08, 2011, 12:01:45 μμ »
Εχεις δικιο MARCOS. Να το αναφέρεις!!
Βλέπεις πολλές φορές παρασύρομαι από το μείζον έναντι του ελάσσονος!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 08, 2011, 01:55:48 μμ »
συναδελφε nickitol, οι αποψεις σου ειναι σεβαστες και πολυ καλα κανεις και θιγεις παλι το ζητημα αυτο. Ομως, δεν ειναι θεμα προς συζητηση στο παρον τοπικ`(γιαυτο το ανεφερα).

οταν λες "μειζον" τί ακριβως εννοεις? ή ποιο ειναι για σενα το "ελάσσον"? (σε σχεση παντα με τα κατ'οικον μαθηματα )
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος ΝΕΦΕΛΗ_1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 114
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 08, 2011, 02:45:30 μμ »

Πρέπει να καταλάβετε ότι πλεον ο κάθε γονιός δεν θα συνεχίσει να πληρώνει για ότι μέχρι τώρα ήταν αντίθετος μεν, αλλά δενμπορούσε λόγω "συστήματος" να κανει διαφορετικά δε.


Για εσας τωρα, αρχίστε να μειώνετε τις απαιτήσεις αμοιβής σας, αποδεχτείτε να δείτε τον φροντιστηριακό σας ορίζοντα να μειώνεται και αποχαιρετήστε σιγα σιγα τις "Πόλεις" που χτίσατε αυθαίρετα, σαν έτοιμοι από καιρό..


οσον αφορα το πρωτο σκελος θα σου θεσω ενα ερωτημα : εαν εσυ διδασκες σε γυμνασιο/λυκειο δεν θα ζητουσες να πληρωθεις? θα δεχοσουν να διδασκεις αμισθi? Λες πως ο καθε γονιος δεν θα συνεχισει να πληρωνει ...Δεν θα πληρωνει τι ακριβως? τις ωρες που απαιτησε για το παιδι του? δουναι και λαβειν ειναι νομιζω το θεμα. Η συναδελφος πιο πανω ανεφερε ενα προβλημα που ειναι συχνο στις μερες μας, περι συνεπειας/ασυνεπειας στις πληρωμες. Θεωρεις σωστο δηλαδη να κανουμε μαθηματα αλλα να μην πληρωνομαστε διοτι οι γονεις δεν θελουν να πληρωσουν?

Οι απαιτησεις της αμοιβης μας που αναφερεις εν συνεχεια, ειναι η ανταποδωση των μαθηματων και των γνωσεων που μεταδιδουμε στους μαθητες μας. Δεν νομιζω να ζηταμε κατι παραλογο οταν θελουμε ΑΠΛΑ να πληρωνομαστε για τις ωρες που δουλεψαμε! Αυτες ειναι οι απαιτησεις της αμοιβης μας! εαν τις θεωρεις παραλογες συγνωμη αλλα δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα , απο την στιγμη που ειμαστε (βαζω και τον εαυτο μου μεσα) τοσοι αδιοριστοι. Εκτος αν εχεις να μας προτεινεις καποια εναλλακτικη προταση εργασιας.  :)
Ας ηταν ικανο το κρατος να απορροφησει τοσους καθηγητες , ωστε να μην υπηρχε παραπαιδεια.....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2011, 08:46:59 μμ από ΝΕΦΕΛΗ_1 »
"Φύσα Νοτιά μου κι άδικα λυπήθηκα

    σ' άλλους καιρούς μπορεί και ν' αγαπήθηκα.."

Αποσυνδεδεμένος agrimio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
    • Αγριμιώ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 13, 2011, 09:13:31 πμ »
Καλημέρα  :)

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον Μάρκο. Από το πρώτο κιόλας μάθημα ξεκαθαρίζω πως πληρώνομαι
στο τέλος της εβδομάδας - σε παλαιούς μαθητές συνήθως αφήνω κι άλλη μια βδομάδα περιθώριο.
Όμως αν δω πως από τον πρώτο μήνα οι γονείς δεν είναι εντάξει απέναντι στις υποχρεώσεις τους,
ζητάω να πληρωθώ κι έπειτα δεν ξαναπατάω.

Πλέον αναλαμβάνω μόνο μαθητές από γνωστούς (είτε μέσω παλαιών μαθητών ή οικογενειακών φίλων 
κ.λπ.) κι αποφεύγω να κρατάω μαθητές για τον Σεπτέμβρη οι οποίοι πήραν πριν το Πάσχα για έξτρα
μαθήματα λόγω Πανελλαδικών ή Proficiency. Αυτοί συνήθως δεν παίρνουν τα μαθήματα και τόσο στα
σοβαρά.


Αποσυνδεδεμένος leonigp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 13, 2011, 03:20:01 μμ »
Μερικές φορές ξεκινάνε κι οι γονείς με άλλα δεδομένα. Τους μειώνουν ώρες ή μισθούς, ή η επιχείρηση όπου δουλεύουν καθυστερεί. Έχω μια τέτοια οριακή περίπτωση, με περιορισμένα οικονομικά και πραγματική ανάγκη για ιδιαίτερο από το παιδί, λόγω διάφορων μαθησιακών δυσκολιών που το εμποδίζουν να συμβαδίσει με την τάξη. Κι, ενώ σίγουρα θεωρώ ότι μπερδεύουν μερικές φορές τις προτεραιότητες, γενικά έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι δε με έχουν και γραμμένη. Μου καθυστέρησαν κάποια χρήματα, αλλά μου τα δίνουν σιγά-σιγά και αλλάξαμε τον αρχικό διακανονισμό ώστε να συνεχιστούν τα μαθήματα, χωρίς να νιώθω ότι ιδιαίτερα στον οικονομικό τομέα σε σχέση με την αρχική συμφωνία πάντα.
Ποτέ δεν ξέρεις τί θα βρεις όταν μπεις σε ξένο σπίτι. Μερικές φορές δένεσαι και με τα παιδιά, τα βλέπεις να προοδεύουν στη διάρκεια της χρονιάς και δυσκολεύεσαι να το δεις αποστασιοποιημένα.

Υ.Γ. δεν ξέρω τί θα γίνει τελικά, αλλά οι μειώσεις στις δαπάνες μάλλον θα αυξήσουν την επιθυμία για την ευρύτερη ιδιωτική εκπαίδευση. Πόσοι θα μπορούν να πληρώσουν και πόσα είναι το θέμα; Ίσως κάνουμε κι εμείς ανταλλακτικό παζάρι, όπως στην Αργεντινή. Τρία κιλά οπωροκηπευτικά, μια ώρα μάθημα...  ;D Θα δούμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160985
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 638
Σύνολο: 651

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.282 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.