*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:33:46 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Παιδιά μία ερωτησούλα..με τα ιδιαίτερα πως τα πάτε;Σε συζητήσεις με άλλους συναδέλφους το θίγουμε συχνά αυτό και προσπαθούμε να το δικαιολογήσουμε ότι έχει σφιχτεί οικονομικά ο κόσμος με αποτέλεσμα γενικώς να είναι πεσμένα τα πράγματα.(αποκλείουμε την περίπτωση από συστάσεις και γνωστούς ή μαθήματα που συνεχίζονται από παλαιότερο έτος με τον ίδιο μαθητή/μαθήτρια) Έχουν πέσει τον τελευταίο καιρό τα μαθήματα σας κατά γενική ομολογία λόγω κρίσης ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο??Εσείς τι πιστεύετε;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:04 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 02:50:39 μμ »
Απ' οτι βλεπω απο τον αδερφο μου που ειναι φιλολογος ειναι αρκετα δυσκολο να βρει κανεις ιδιαιτερα...και κυριως εχει πεσει πολυ η τιμη της ωρας! Σου λενε δηλαδη οι γονεις, δινω 10€ και θελω 2 ωρες τη βδομαδα για ολα τα φιλολογικα >:( (σε παιδι Γ γυμνασιου). Επισης σχεδον ολα τα παιδια που κανουν ιδιαιτερο εχουν μαθησιακες δυσκολιες...οσα δεν εχουν πανε φροντιστηριο που ειναι πιο οικονομικο :-\

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 03:03:30 μμ »
οι δικοι μας οι γονεις πως σφιγγονταν για να κανουν τα παιδια τους ιδιαιτερα και να εχουν το καλυτερο;η μορφωση δεν ειναι προτεραιοτητα;εγω ειχα ιδιαιτερο,που εκανα τα παντα,δυο γλωσσες και τα φιλολογικα,1η λυκειου και ειχαμε παζαρια για 2 ευρω.κατα τα αλλα τα ταξιδια τους τα πηγαινανε κτλ κτλ

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 03:09:11 μμ »
Πράγματι έχουν περιοριστεί τα ιδιαίτερα κυρίως στους φιλολόγους, υπάρχει μεγάλη προσφορά, αλλά στη δική μου περιοχή οφείλεται κυρίως και στους μόνιμους που έχουν τουλάχιστον από καμιά εικοσαριά παιδια ο καθένας. Οι γονείς τούς προτιμούν, γιατί βάζουν μεγάλους βαθμούς στους μαθητές που έχουν ιδιαίτερο στα τρίμηνα/τεράμηνα. Και συνδικαλιστές της  ΕΛΜΕ κάνουν ιδιαίτερα. Έτσι... για να μη ξεχνιόμαστε...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:28:04 »

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 03:18:41 μμ »
Πράγματι έχουν περιοριστεί τα ιδιαίτερα κυρίως στους φιλολόγους, υπάρχει μεγάλη προσφορά, αλλά στη δική μου περιοχή οφείλεται κυρίως και στους μόνιμους που έχουν τουλάχιστον από καμιά εικοσαριά παιδια ο καθένας. Οι γονείς τούς προτιμούν, γιατί βάζουν μεγάλους βαθμούς στους μαθητές που έχουν ιδιαίτερο στα τρίμηνα/τεράμηνα. Και συνδικαλιστές της  ΕΛΜΕ κάνουν ιδιαίτερα. Έτσι... για να μη ξεχνιόμαστε...

ο αντικτυπος της οικονομικης κρισης θα ειναι μεγαλος και σε αυτον τον τομεα..οχι απο φετος γιατι λιγο πολυ οι γονεις ειχαν κανει τον προγραμματισμο τους απο το καλοκαιρι...απο του χρονου ομως θα υπαρξει προβλημα... αρκετοι θα προτιμησουν τα φροντιστηρια που παρεχουν αρκετες ευκολιες π.χ εξοφληση με πιστωτικη καρτα ατοκα,χαμηλοτερες τιμες ,πακετα μαθηματων κτλ...και ειναι λογικο κατι τετοιο:οταν οι τιμες παντου πανε στα υψη το να πληρωνει καποιος π.χ 200 ευρω για ενα-δυο μαθηματα το μηνα ειναι ανεφικτο...οι μονοι που θα επιβιωσουν θα ειναι οσοι εκλογικευσουν τις τιμες τους και οχι φυσικα οσοι βλεπουν τα ιδιαιτερα σαν τον πρωτο αριθμο του λαχειου...

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 04:15:50 μμ »
Κι εγώ φέτος είχα "περικοπές". Επίσης, όσα παιδιά έχω είναι με μαθησιακές δυσκολίες. Εγώ το είπα: του χρόνου θα κάνουμε με 5 ευρώ την ώρα και θα λέμε "άντε, τον βγάλαμε το μανάβη και για σήμερα"...
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος octapus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 05:53:09 μμ »
Σίγουρα η όλη κατάσταση θα επηρεάσει τα κατ' οίκον μαθήματα και σίγουρα χρειάζεται εκλογίκευση των τιμών. Πάντως δεν είναι μόνο η οικονομική κατάσταση παράγοντας κρίσης για τα ιδιαίτερα μαθήματα.
Θα συμφωνήσω (δυστυχώς) με την Olqalia.
Πέρυσι ήμουν ωρομίσθια σε γυμνάσιο  επαρχιακής πόλης και η συμπεριφορά δύο φιλολόγων (και όχι μόνο) ήταν προκλητικότατη. Το σχολείο είχε καταντήσει χώρος αλίευσης μαθητών για τα ιδιαίτερά τους.  "Ψάρευαν"κατά βάση καλούς μαθητές με τους οποίους προσδοκούσαν να συνεχίσουν βέβαια και στο λύκειο και τους οποίους ολοφάνερα πριμοδοτούσαν και στη βαθμολογία. Είχαν δε φτάσει να έχουν καθημερινά πιο πολλές ώρες για ιδιαίτερα παρά ώρες για το σχολείο. Και μιλάμε για τιμές που ξεκινούν τουλάχιστον από 25-30 ευρώ την ώρα.
Ανάλογη κατάσταση-για να μην πω χειρότερη- βλέπω και φέτος σε λύκειο άλλης  γειτονικής περιοχής.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2008, 05:59:32 μμ »
πραγματικα τα πραγματα πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο :-\παζαρευουν πολλοι ακομα και το μισο ευρουλακι...εγω παντως εξακολουθω να μην κατεβαζω τις τιμες μου.δεν εβγαλα κοντζαμ πανεπιστημιο για να παιρνω 10 ε την ωρα... >:(καλυτερα λιγα παιδια και καλα.εξ αλλου οποιος γονιος απο την αρχη παζαρευει πιεστικα την τιμη στη συνεχεια τις περισσοτερες φορες σου βγαζει την πιστη για να σε πληρωσει και γω ετσι δεν μπορω  να δουλεψω>:(

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 11:47:01 πμ »
Στα Αγγλικα δε βλεπω να υπαρχει κριση παντως... Καθενας που παιρνει ενα proficiency αρχιζει να δουλευει αμεσως, και με 10 ευρω το λιγοτερο. Μου κανει εντυπωση οτι οσοι καθηγητες αγγλικων και να υπαρχουν, υπαρχουν παντα και παιδια. Οκ, καποιοι παζαρευουν, η στραβομουτσουνιαζουν, αλλα νομιζω πως οι περισσοτεροι γονεις εχουν καταλαβει οτι ειδικα στα τμηματα πτυχιων συμφερει περισσοτερο το ιδιαιτερο. Συνολικα βγαινουν λιγοτερα χρηματα, καλυτερη δουλεια και καλυτερο και γρηγοροτερο αποτελεσμα...

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 25, 2008, 11:20:30 μμ »
"Καθενας που παιρνει ενα proficiency αρχιζει να δουλευει αμεσως, και με 10 ευρω το λιγοτερο".

καλά αυτό irene άστο!! φαντάσου αν δεν υπηρχαν κ οι επαρκιούχοι η ανεργία στον  κλάδο μας θα ήταν μηδενική! ;D
πάντως κ εγώ στα αγγλικά δεν βλέπω πτώση, φέτος κ αρνήθηκα κ μερικά λόγω χρόνου κ αυξήσεις έκανα χωρίς αντιρρήσεις. αλλά του χρόνου δεν ξέρω... άλλωστε πέρα απο οικονομικές κρίσεις στα ιδιαίτερα η κάθε χρονιά είναι διαφορετική. δεν ξέρεις ποτέ τι σου ξημερώνει ο Σεπτέμβρης!!

Αποσυνδεδεμένος irene.a

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1013
  • ΠΕ06, I love my job!!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2008, 07:49:12 πμ »
Πραγματι, αν και νομιζω οτι στον κλαδο μας παντα θα υπαρχει δουλεια, απο τη στιγμη που στα σχολεια δε γινεται (εκτος απο εξαιρεσεις) και τιποτα σπουδαιο, και τα Αγγλικα εχουν καθιερωθει πλεον ως διεθνης γλωσσα- αρα απολυτως απαραιτητη.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2009, 06:24:48 μμ »
Για φιλολογικά μαθήματα, πόσο χρεώνετε την ώρα? Η ξαδέρφη μου, μαθήτρια 5ης Δημοτικού κάνει ιδιαίτερα με δασκάλα και της παίρνει 15 ευρώ την ώρα!!!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2009, 08:02:01 μμ »
Για  μανα -φιλη- που  ηρθε τωρα να καλυψει  τα  κενα της  Β' γυμνασιου , τωρα  θυμηθηκε,  τι με  συμβουλευετε να ζητησω για  να μη  θεωρηθω  υπερβολικη? [ πολη - πρωτευουσα νομου] διαφερουν οι τιμες  υποθετω απο ολη την χρονια  , δεν πρεπει να  ζητησω κατι παραπανω? Υποθετω  οτι  θα  γινει  συστημα να το κανουν ετσι λιγο πριν τις  εξετασεις ..... γι'αυτο  και δεν  θελω να το επιτρεψω ..τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2009, 08:16:22 μμ »
Για  μανα -φιλη- που  ηρθε τωρα να καλυψει  τα  κενα της  Β' γυμνασιου , τωρα  θυμηθηκε,  τι με  συμβουλευετε να ζητησω για  να μη  θεωρηθω  υπερβολικη? [ πολη - πρωτευουσα νομου] διαφερουν οι τιμες  υποθετω απο ολη την χρονια  , δεν πρεπει να  ζητησω κατι παραπανω? Υποθετω  οτι  θα  γινει  συστημα να το κανουν ετσι λιγο πριν τις  εξετασεις ..... γι'αυτο  και δεν  θελω να το επιτρεψω ..τι λετε?

κ μενα με πηραν τωρα για να κανω μαθημα. στον μαθητη αυτο εκανα περυσι κ ολη τη χρονια επειδη δεν ειναι καλος μαθητης τον αφησε η μανα του. τωρα βεβαια που κοντευει να μεινει το θυμηθηκε. θα παρω τα ιδια με περυσι. επισης επι 3 χρονια με παιρνει συγκεκριμενος μαθητης για τις εξετασεις. παιρνω τα ιδια με ολα τα παιδια. δε νομιζω οτι επειδη ειναι στο τελος της χρονιας πρεπει να παιρνουμε περισσοτερα. ασχετο αν εμεις αυτην την ταξη δεν τη διδαξαμε κ πρεπει να παιρνουμε βοηθηματα κ να τα διαβαζουμε ολα απο την αρχη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160935
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 591
Σύνολο: 617

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.