*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #98 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 01:36:11 μμ »
Συνάδελφοι τώρα που είμαστε στη μέση της χρονιάς και όλοι μας έχουμε μια καλύτερη εικόνα, πώς τα βλέπετε τα πράγματα με τα κατ΄οίκον μαθήματα ; Πολλοί συνάδελφοι μου λένε ότι σκέφτονται να σταματήσουν ή σταμάτησαν μαθήματα επειδή οι γονείς δε μπορούσαν να ανταποκριθούν στις πληρωμές. Από την άλλη τα χρέη προς τα φροντιστήρια πολλαπλασιάζονται...Ποια είναι η εικόνα που έχετε ;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:48 »

Αποσυνδεδεμένος psira

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 453
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #99 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 01:46:27 μμ »
την ίδια μ' αυτή που περιγράφεις

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #100 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 01:49:25 μμ »
Εγώ μια χαρά δουλεύω ,όλοι είναι συνεπέστατοι αλλά προσέχω την πελατεία μου ,με την έννοια επιλέγω τις οικογένειες και όχι αυτές εμένα ,για να είμαι σίγουρη .Παράπονο δεν έχω .Φοβάμαι όμως για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #101 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 01:58:37 μμ »
τα πραγματα θα δυσκολεψουν ακομα περισσοτερο. Γιαυτο, οσοι εχουν καποιο εισοδημα απο τα ιδιαιτερα, καλο ειναι να ριξουν νερο στο κρασακι τους, αν θελουν να εχουν εστω και αυτα τα λιγα. Δεν υποτιμω τη δουλεια μου με το να κατεβασω την τιμη.  Υποτιμω τη δουλεια μου, με το να μην ειμαι "καλος" στη δουλεια μου.

dina   μου, παλι καλα !!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:30:48 »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #102 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 02:53:35 μμ »

Κατα την ταπεινη μου γνωμη, τα ιδιαιτερα μαθηματα θα λιγοστεψουν ακομη περισσοτερο,ιδιως στα θεωρητικα μαθηματα...περαν της οικονομικης κρισης ειναι και η αποδεσμευση του λυκειου απο τις πανελλαδικες..ΖΗΤΗΣΗ θα υπαρχει μονο για παιδια με μαθησιακες δυσκολιες..να δουμε τι θα γινει και με τη μειωση των εισακτεων στις σχολες..
Προσωπικα προσανατολιζομαι προς την ιδρυση φροντιστηριου-χωρου μελετης σε επαρχιακη πολη...τα ιδιαιτερα αργοπεθαινουν ενω το δημοσιο ηδη πνεει τα λοισθια!χαχαχα


ΠΕ02
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #103 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 02:53:54 μμ »
Φέτος τα πράγματα ζόρισαν.
6 χρόνια τώρα, αυτή είναι η δυσκολότερη χρονιά... για τους γονείς και κατα συνέπεια για τους ιδιαιτεράδες.
Αλλες χρονιές είχα μαθητές απόλες τις τάξεις. Φέτος η κίνηση έχει περιοριστεί μόνο σε Γ' λυκείου. Από τα δύο "μικρά" που είχα από το γυμνάσιο, συνεχίζει μόνο το ένα.
Με το δεύτερο μειώσαμε τις ώρες γιατί δεν κατέβαζα την τιμή. Καταννοώ τις δυσκολίες της οικογένειας, αλλα το θεωρώ παράλογο να μεγαλώνει ο βαθμός δυσκολίας των μαθημάτων, ταυτόχρονα να μεγαλώνουν οι βαθμοί ενός κατα τα άλλα αδιάφορου παιδιού για το σχολείο και να μου λένε να πάω την τιμή στο μισό.
Στο κάτω κάτω και εγώ απο εκεί ζω.
Οι γονείς μου - αγρότες-, όχι απλά σφίχτηκαν, για να κάνω ιδιαίτερα... Να το πω ευγενικά, δεν είχαν στον ήλιο μοίρα, αλλα τα μαθήματα ήταν μαθήματα.
Καταλήγω λοιπόν πως αν μειώσουν κανα κομμωτήριο οι μαμάδες, κανά καφέ οι μπαμπάδες και περιορίσουν το χαρτζηλίκι των πιτσιρικάδων που παίζουν ΚΙΝΟ.... μια χαρά θα τα πληρώσουν τα φροντιστηρία τους.
Εχουμε κρίση, δεν λέω. Τα πράγματα έχουν σφίξει για όλους, αλλα θεωρώ αδιανόητο να μπαίνουν κάποιες προτεραιότητες πάνω απο την εκπαίδευση. (πχ η αγορά ενός κινητού τηλεφώνου 4ης γενιάς  ??? ???)
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #104 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 03:00:54 μμ »
Φέτος τα πράγματα ζόρισαν.
6 χρόνια τώρα, αυτή είναι η δυσκολότερη χρονιά... για τους γονείς και κατα συνέπεια για τους ιδιαιτεράδες.
Αλλες χρονιές είχα μαθητές απόλες τις τάξεις. Φέτος η κίνηση έχει περιοριστεί μόνο σε Γ' λυκείου. Από τα δύο "μικρά" που είχα από το γυμνάσιο, συνεχίζει μόνο το ένα.
Με το δεύτερο μειώσαμε τις ώρες γιατί δεν κατέβαζα την τιμή. Καταννοώ τις δυσκολίες της οικογένειας, αλλα το θεωρώ παράλογο να μεγαλώνει ο βαθμός δυσκολίας των μαθημάτων, ταυτόχρονα να μεγαλώνουν οι βαθμοί ενός κατα τα άλλα αδιάφορου παιδιού για το σχολείο και να μου λένε να πάω την τιμή στο μισό.
Στο κάτω κάτω και εγώ απο εκεί ζω.
Οι γονείς μου - αγρότες-, όχι απλά σφίχτηκαν, για να κάνω ιδιαίτερα... Να το πω ευγενικά, δεν είχαν στον ήλιο μοίρα, αλλα τα μαθήματα ήταν μαθήματα.
Καταλήγω λοιπόν πως αν μειώσουν κανα κομμωτήριο οι μαμάδες, κανά καφέ οι μπαμπάδες και περιορίσουν το χαρτζηλίκι των πιτσιρικάδων που παίζουν ΚΙΝΟ.... μια χαρά θα τα πληρώσουν τα φροντιστηρία τους.
Εχουμε κρίση, δεν λέω. Τα πράγματα έχουν σφίξει για όλους, αλλα θεωρώ αδιανόητο να μπαίνουν κάποιες προτεραιότητες πάνω απο την εκπαίδευση. (πχ η αγορά ενός κινητού τηλεφώνου 4ης γενιάς  ??? ???)
πες τα χρυσοστομε/η!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #105 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 03:02:55 μμ »
φέτος είναι όντως δύσκολα...η ζήτηση έχει πέσει κατα πολύ και πάλι καλά που υπάρχουν και τα φροντιστήρια όπου τουλάχιστον εξασφαλίζει κανείς έναν τύπου μισθουλάκο ...

και να αποδεσμευτούν οι πανελλήνιες από στο σχολείο και πάλι το απολυτήριο μετράει.....το θέμα δεν είναι αυτό ...εάν κανείς είναι δικτυωμένος σε κάποιο  μεγάλο φροντιστήριο πιστεύω δε θα έχει πρόβλημα ....΄τωρα για μόνος ,ν ασχολείσαι μόνο με ιδιαίτερα δε γνωρίζω να πω ,εκτος και αν κολλά κανείς χαρτάκια σε κάθε κολώνα

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #106 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 03:16:54 μμ »
Κι ομως μια γνωστη μου ΠΕ02 αδιοριστη που δουλευει σε πολυ μεγαλο φροντιστηριο φετος της εχουν μειωσει τις ωρες ενω αυξηθηκαν οι εγγραφες γιατι αυξησαν τα παιδια στα τμηματα......συγχωνευσεις και στα φροντιστηρια.......
(Αυτη η ΠΕ02 πληρωνει δανειοσπιτιου κι ο συζυγος της απολυμενος που προσφατα επαθε εγκεφαλικο)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #107 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 03:33:05 μμ »
οι γονεις μου αγροτες, αλλα τι θα πει ιδιαιτερο ή τι θα πει φροντιστηριο δεν το ειχα μαθει. παντα διαβαζα μονος μου (με καποιο βοηθημα).

 δεν συμφωνω πως εγω θα ειμαι αυτος που θα πω στο γονιο που δουλευει να μη παει στη ταβερνα (στου Λιναρδου τη ταβερνα)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #108 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 04:03:13 μμ »
οι γονεις μου αγροτες, αλλα τι θα πει ιδιαιτερο ή τι θα πει φροντιστηριο δεν το ειχα μαθει. παντα διαβαζα μονος μου (με καποιο βοηθημα).

 δεν συμφωνω πως εγω θα ειμαι αυτος που θα πω στο γονιο που δουλευει να μη παει στη ταβερνα (στου Λιναρδου τη ταβερνα)

Μάρκο, δεν είπα εγω να μην πάνε στην ταβέρνα, αλλά ότι είναι παράλογο να μου λένε μείωσε την τιμή στο μάθημα αλλα το κινητό παραμένει κινητό των 500 ++euro, όταν τόσα μου μένουν από τις βενζίνες για να βγάλω το μήνα.
Ας θέσουν τις δικές τους προτεραιότητες χωρίς να παζαρεύουν το αν εγώ θα πάρω 10 ή 15 euro την ώρα, όταν επι 3 χρόνια έχουν δει τη δουλειά που κάνω.
Από συγγενείς βλέπω ξεκάθαρα ότι προτιμούν να μην ελέγχουν τα ΚΙΝΟ των παιδιών τους αλλά ξέρουν μια χαρά να παζαρεύουν τα ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια του. Και μιλάω για ΠΟΛΛΑ χρήματα!! Μισθό ίσως για κάποιον άνεργο.

Οσο για τους δικούς μας γονείς, ο καθε ένας έπραξε όπως αυτός θεωρούσε σωστά. Και η μάνα μου κόντεψε να πάρει πτυχίο φιλολογου, προσπαθώντας να με μάθει αρχαία ;D ;D ;D αλλα θεώρησε σωστό να με βοήθησει ένας μαθηματικός εκεί που το σχολείο δεν είχε κάτι άλλο να μου προσφέρει παραπάνω και η ίδια και ο πατέρας μου δεν μπορούσαν.
Και μην κοροιδευόμαστε, αλλά τα σχολικά βιβλία δεν σου δίνουν ΟΛΑ όσα ζητούνται στις πανελλήνιες. Είχα συμμαθητή που δεν πήγαινε φροντιστήρια και μόνος του πέρασε στη νομική από τους πρώτους στη χρονιά του. Μόνος του και με τη βοήθεια όλων των φιλολόγων του σχολείου που ήξεραν την περίπτωση του. Τον θαύμαζα και τον θαυμάζω και είναι και ο καλύτερος μου φίλος.
Κάθε παιδί έχει τις ιδιαίτερότητες του και κάθε ειδικότητα τις δικές της. Τα μαθηματικά που έκανα στο σχολείο τα θεωρούσα της πλάκας. Είχα πάντα 20άρια και απο τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου διάβαζα πάντα απο βοηθήματα τύπου σαββάλα.Όταν ήρθε ο καιρός των πανελληνίων, αν δεν έκανα ιδιαίτερο δεν είχα καμμία ελπίδα στο συγκεκριμένο μάθημα.
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #109 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 04:33:03 μμ »
Mην κανουμε κι εμεις το ΔΝΤ στους γονεις για τα ιδιαιτερα επειδη το ΔΝΤ κι ο Πρωθυπουργος μας αφησαν ανεργους.Αν ο αλλος δεν εχει , σημαινει ΔΕΝ ΕΧΕΙ.Αυτα που μας κανουνε μην τα κανουμε στον διπλανο μας.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #110 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 04:47:16 μμ »
μα άλλο λέει ο συνάδελφος παραπάνω....αναφέρεται σε περιπτώσεις όπου οι γονείς διάγουν βίο αυτάρκη και κάνουν μόνο οικονομία στο μάθημα του παιδιού ......σε αντίθετη περίπτωση φυσικά κάνεις καλύτερη τιμή το διαπραγματεύεσαι ,αλίμονο ....

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #111 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 04:53:58 μμ »
μα άλλο λέει ο συνάδελφος παραπάνω....αναφέρεται σε περιπτώσεις όπου οι γονείς διάγουν βίο αυτάρκη και κάνουν μόνο οικονομία στο μάθημα του παιδιού ......σε αντίθετη περίπτωση φυσικά κάνεις καλύτερη τιμή το διαπραγματεύεσαι ,αλίμονο ....

++

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160941
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 570

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.059 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.