*

Αποστολέας Θέμα: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα  (Αναγνώστηκε 48506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #112 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 05:31:16 μμ »
++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:11 »

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #113 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 05:41:54 μμ »
Οταν βλεπετε το παιδι (υποψηφιο μοντελο) να εχει αγορασει καινουριο κινητο για να βγαζει καλυτερες φωτο και βιντεο για το facebook , ξερετε τι ψυχολογικο εκβιασμο και γκρινια εχει κανει το παιδι στους γονεις?? τι αλλες βασικες αναγκες οπως φαϊ θα αναγκαστουν να περιορισουν για καποιο καιρο προκειμενου να τους το αγορασουν για να ησυχασουν??

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #114 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 05:56:22 μμ »
Οταν βλεπετε το παιδι (υποψηφιο μοντελο) να εχει αγορασει καινουριο κινητο για να βγαζει καλυτερες φωτο και βιντεο για το facebook , ξερετε τι ψυχολογικο εκβιασμο και γκρινια εχει κανει το παιδι στους γονεις?? τι αλλες βασικες αναγκες οπως φαϊ θα αναγκαστουν να περιορισουν για καποιο καιρο προκειμενου να τους το αγορασουν για να ησυχασουν??

Αυτά τα φαινόμενα είναι αποκλειστικά ευθύνη των γονιών και ξεκινάει από πολύ νωρίς (νηπιακή ηλικία) όταν τα καλομαθαίνουν και δεν αρνούνται τίποτα. Έτσι έμαθε το παιδί, και μεγαλώνοντας.. μεγαλώνουν και οι απαιτήσεις. Γι' αυτό πολλοί είναι ανίκανοι να γίνουν γονείς (και ίσως δεν θα έπρεπε.. εξάλλου έχουμε υπερπληθυσμό στον πλανήτη και δεν είναι απαραίτητο ο καθένας να καλύπτει την ματαιοδοξία του με το να δημιουργεί ένα αντίγραφο του εαυτού του...)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #115 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 06:21:47 μμ »
Aμαν ρε Λανταου!Ειναι σαν να λες μην κανετε παιδια για να μην εχετε προβληματα και να ασχολειστε μονο τον εαυτο σας.......ηδη υπαρχει υπογεννητικοτητα στην Ελλαδα πχ στον νομο Καρδιτσας το 2010 υπαρχει μειωση γεννησεων κατα 20% απο το 2009.Η ματαιοδοξια που λες βρισκεται στα προτυπα που προβαλλονται απο το facebook σε συνδυασμο με την τηλεοραση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:33:11 »

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #116 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 07:21:25 μμ »
Πάντως συνάδελφοι
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο φαταουλισμός των διορισμένων. Σκεφτείτε ότι στην περιοχή μου υπάρχει Γυμνασιάρχης που έχει ....36 !!!!!! ιδιαίτερα. Νοικιάζει διαμέρισμα και τα κάνει ανα δύο. Εννοείται ότι οι άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι συνάδελφοι είναι στην πείνα.
Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε! Αποδείχθηκε τόσο πολύ διαβρωμένο το σύστημα, απο 2Βάθμια μέχρι ΣΔΟΕ που ....

Θα μου πείτε ότι φταίνε οι γονείς κ.λπ Αν όμως αυτός σε συνεργασία με άλλους διορισμένους επιλέγει και παίρνει τους άριστους και παρουσιάζει κάθε χρόνο πρωτιές, ο γονιός μασάει.

Αποσυνδεδεμένος TEO FYSIKOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #117 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 07:26:58 μμ »
παντού υπάρχουν αυτά. αν εφαρμόζονταν οι νόμοι θα ζούσαμε όλοι καλύτερα. στην δική μου περιοχή ο καθηγητής κατηγωρεί αυτούς που κάνουν ιδιαίτερα και τα φροντιστήρια και αυτός κάνει ιδιαίτερα σε μαθητές που έχει στο τμήμα του.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #118 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 08:47:11 μμ »
όσο θυμάμαι φιλόλογο που είχε ο αδελφός μου στο φροντιστήριο και έλεγε με καμάρι ότι πληρώνεται 50 ευρώ την ώρα για έκθεση....άραγε ....της τα δίνουν ακόμα αυτά τα χρήματα,,,εγγυόταν βέβαια 19,20 για τις πανελληνιες.....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #119 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 09:30:45 μμ »
Aμαν ρε Λανταου!Ειναι σαν να λες μην κανετε παιδια για να μην εχετε προβληματα και να ασχολειστε μονο τον εαυτο σας.......ηδη υπαρχει υπογεννητικοτητα στην Ελλαδα πχ στον νομο Καρδιτσας το 2010 υπαρχει μειωση γεννησεων κατα 20% απο το 2009.Η ματαιοδοξια που λες βρισκεται στα προτυπα που προβαλλονται απο το facebook σε συνδυασμο με την τηλεοραση.

Δεν είπα αυτό.. Είπα απλά ότι δεν είναι όλοι ικανοί (και ίσως άξιοι) να γίνουν γονείς. Αλλιώς δημιουργείται νοσηρό περιβάλλον για το βλαστάρι που φέρνουν στον κόσμο και το κάνουν σαν τα μούτρα τους. Απλές διαπιστώσεις έκανα :)
Όσο για την υπογεννητικότητα, ναι σε κάποιες χώρες (π.χ. στη δυτική Ευρώπη σαν σύνολο, και προφανώς και στην Ελλάδα) υπάρχει αυτό το θέμα, αλλά σαν "net" αποτέλεσμα έχουν υπερπληθυσμό και προτιμώ να σκέφτομαι παγκόσμια παρά αποκλειστικά τοπικά.
Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας.. αυτός ο γυμνασιάρχης που έχει 36(!!!) ιδιαίτερα.. πατάει καθόλου σχολείο;;;; Κάτι τέτοιοι πρέπει να καταγγέλονται!
Και θα συμφωνήσω με τους περισσότερους για την λεγόμενη κρίση στα ιδιαίτερα, τόσο στον αριθμό όσο και στις τιμές. Λογικό άλλωστε, με εξαίρεση τις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν, όταν η κυράτσα πάει κάθε βδομάδα κομμωτήριο και σκάει 80-100 ευρά, αλλά για ιδιαίτερα (που επέλεξε άλλωστε να προσφέρει για το καμάρι της) τσιγγουνεύεται και δημιουργεί προβλήματα στο συνάδελφο. Τέτοιους πρέπει να τους φτύνει κανείς και να τους αφήνει.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 09:51:22 μμ »
Αχ................Βαχ............. Τώρα μπήκα σπίτι και είδα το θέμα..

Αν και κάνω ιδιαίτερα σε μαθητές των ΙΕΚ για την διαδικασία πιστοποίησης στην ειδικότητα chef  (στο θεωρητικό κομμάτι) και μένα έχει μειωθεί αισθητά η δουλεία μου. Σε πολλές περιπτώσεις τα παιδιά κάνουν και 1 χρόνο να δώσουν την πιστοποιήση, από την ημέρα που θα ολοκληρώσουν τον κύκλο σπουδών τους και δεν προγραμματίζουν αν δεν ξέρουν ημερομηνία εξετάσεων. Αυτό βέβαια ήταν γνωστό, όμως...

Πέρσι και πρόπερσι ήθελα  18 ευρώ για 1,5 ώρα -αλλά καθόμουν 2- και ήμουν οικονομική ανάλογα με άλλους συναδέρφους, σημ. τα μαθήματα γινόντουσαν σπίτι μου. Αυτή την στιγμή έχω 2 μαθητές. 1 από δημόσιο ΙΕΚ  που παίρνω 15 και εκείνος με σύστησε σε μια φίλη του απόφοιτο της λε μοντ -4.000 τον χρόνο δίδακτρα-, η οποία έδωσε 2 φορές και κόπηκε και αποφάσισε να κάνει ιδιαίτερα. Κλείσαμε για 15/1,5 ώρα- αλλά καθόμουν 2 και στους 2 μαθητές..  Στην πρώτη περίπτωση το παλικάρι πληρώνει μόνο του και στη δεύτερη οι γονείς της, σημ. φέτος πηγαίνω εγώ σπίτι τους.

Η συγκεκριμένη μαθήτρια από την λε μοντ καίγεται για την πιστοποίηση γιατί έχει άκρη για δημόσιο και πρέπει να την βγάλει φέτος. Στις 19 Ιανουαρίου με πιάσε η μαμά και μου είπε 12 ευρώ η 1,5 ώρα και κάτι δικαιολόγιες του στυλ κρίση, δεν μπορούμε, δεν το είχαμε προγραμματίσει κ.α, αλλά παιδιά εγώ κρίση δεν βλέπω.. Σπίταρώνα, αμάξια, κινητά, κομμωτήρια, ρούχα νύχια κτλ είναι η συγκεκριμένη οικογένεια..  Νευριάζω γιατί άλλοι συνάδελφοι και χρεώνουν 20 ευρώ την ώρα και χρεώνουν και το υλικό που τους πηγαίνουν και επειδή η συγκεκριμένη μαθήτρια έκανε πριν με άλλον ιδιαίτερα και οι ίδιοι οι γονείς τη, μου  εξέφρασαν την δυσαρέσκεια τους καθώς ο άλλος καθηγητής ήθελε τα λεφτά μετά από κάθε μάθημα και έφευγε στην 1 ώρα και 1 λεπτό.

Σήμερα λοιπόν που με πλήρωσαν για τον Ιανουάριο και μισό Δεκέμβρη, κοστολόγησαν όλο τον Ιανουάριο και τον μισό Δεκέμβρη με 12 ευρώ και όχι από τις 19 Ιανουαρίου που μου κάνανε την κουβέντα. Με το που πήγα στο αυτοκίνητο έβαλα τα κλάμματα και αποφάσισα από το επόμενο μάθημα να φεύγω και εγώ στην 1 ώρα και 31 λεπτά.. 3 χρόνια κάνω ιδιαίτερα, έχουν περάσει ΟΛΟΙ οι μαθητές μου, αλλά πάντα είχα άριστη συνεργασία. Αυτά τα ξεφτιλίκια πρώτη φορά τα βιώνω.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2011, 09:55:49 μμ από saint »
***

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 10:26:25 μμ »
saint μήπως είσαι όντως ΑΓΙΑ;;;;και όπως ξέρουμε όλοι τους σεβάστηκαν μετά θάνατον ....

τί 12 ευρώ και ανοησίες;;;είχανε για τη lemonde 4000 και δεν έχουν 15 για τη 1,5 ώρα?

να πιάσεις να τους μιλήσεις ..το και το κύριοι ...αποφάσισαν μόνοι τους για την πληρωμή σου;

δεν ξέρω την οικονομική σου κατάσταση αλλά και να τους παρατουσες καύτερα θα ήταν ...σου μιλάει άνθρωπος που παράτησε φροντιστήριο γιατί τον  ήθελαν να εργάζεται ανευ αποδοχών ή κατα εκεί ,τέλος πάντων ,το πήγαιναν...


μη στεναχωριέσαι αν δε θες να το παρατήσεις στο 1.299999 αντίος


Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 10:33:06 μμ »
Aμαν ρε Λανταου!Ειναι σαν να λες μην κανετε παιδια για να μην εχετε προβληματα και να ασχολειστε μονο τον εαυτο σας.......ηδη υπαρχει υπογεννητικοτητα στην Ελλαδα πχ στον νομο Καρδιτσας το 2010 υπαρχει μειωση γεννησεων κατα 20% απο το 2009.Η ματαιοδοξια που λες βρισκεται στα προτυπα που προβαλλονται απο το facebook σε συνδυασμο με την τηλεοραση.

Δεν είπα αυτό.. Είπα απλά ότι δεν είναι όλοι ικανοί (και ίσως άξιοι) να γίνουν γονείς. Αλλιώς δημιουργείται νοσηρό περιβάλλον για το βλαστάρι που φέρνουν στον κόσμο και το κάνουν σαν τα μούτρα τους. Απλές διαπιστώσεις έκανα :)
Όσο για την υπογεννητικότητα, ναι σε κάποιες χώρες (π.χ. στη δυτική Ευρώπη σαν σύνολο, και προφανώς και στην Ελλάδα) υπάρχει αυτό το θέμα, αλλά σαν "net" αποτέλεσμα έχουν υπερπληθυσμό και προτιμώ να σκέφτομαι παγκόσμια παρά αποκλειστικά τοπικά.
Και για να επανέλθουμε στο θέμα μας.. αυτός ο γυμνασιάρχης που έχει 36(!!!) ιδιαίτερα.. πατάει καθόλου σχολείο;;;; Κάτι τέτοιοι πρέπει να καταγγέλονται!
Και θα συμφωνήσω με τους περισσότερους για την λεγόμενη κρίση στα ιδιαίτερα, τόσο στον αριθμό όσο και στις τιμές. Λογικό άλλωστε, με εξαίρεση τις περιπτώσεις που προαναφέρθηκαν, όταν η κυράτσα πάει κάθε βδομάδα κομμωτήριο και σκάει 80-100 ευρά, αλλά για ιδιαίτερα (που επέλεξε άλλωστε να προσφέρει για το καμάρι της) τσιγγουνεύεται και δημιουργεί προβλήματα στο συνάδελφο. Τέτοιους πρέπει να τους φτύνει κανείς και να τους αφήνει.

Αν υπολογίσεις είναι 18 δίωρα, όπερ 3 την ημέρα και μάλιστα 3 - 9μμ απ' ότι γνωρίζω. Μιλάμε για 5000Ε το μήνα, χώρια τα 1800 του Γυμνασιάρχη.
Όσο για την καταγγελία .... Στις μικρές κοινωνίες οι διευθυντάδες τα πίνουν παρέα. π.χ ο Γυμνασιάρχης κι ο κολλητός του διευθυντή 2βάθμιας με τον αρχισδόε στο σπίτι του αρχιμπάτσου κ.λπ Παρ' όλα αυτά το κεφάλι μου στο ντορβά το έβαλα, αλλά προκοπή δεν είδα. Γιατί ως γνωστόν κόρακας κοράκου μάτι ....
Θα ξαναπροσπαθήσω πιο δυναμικά του χρόνου κι ότι γίνει. Εξάλλου τι έχω να χάσω;


Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #123 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 10:44:57 μμ »
saint μήπως είσαι όντως ΑΓΙΑ;;;;και όπως ξέρουμε όλοι τους σεβάστηκαν μετά θάνατον ....

τί 12 ευρώ και ανοησίες;;;είχανε για τη lemonde 4000 και δεν έχουν 15 για τη 1,5 ώρα?

να πιάσεις να τους μιλήσεις ..το και το κύριοι ...αποφάσισαν μόνοι τους για την πληρωμή σου;

δεν ξέρω την οικονομική σου κατάσταση αλλά και να τους παρατουσες καύτερα θα ήταν ...σου μιλάει άνθρωπος που παράτησε φροντιστήριο γιατί τον  ήθελαν να εργάζεται ανευ αποδοχών ή κατα εκεί ,τέλος πάντων ,το πήγαιναν...


μη στεναχωριέσαι αν δε θες να το παρατήσεις στο 1.299999 αντίος



Tα χρήματα μου τα έδωσαν σε φάκελο, όταν τον άνοιξα στο ασανσερ δεν ήταν αυτά που περιμένα και σκέφτηκα οτί θα ήταν μόνο για τον Ιανουάριο αλλά είχαν μέσα χαρτί, Δεκέμβρης Ιανουάρης..
Ήταν η πρώτη φορά που έκανα σε μαθητή από ιδιωτικό ΙΕΚ και αυτός ήταν και ο λόγος που πάντα είχα πιο χαμηλά δίδακτρα... Αλλά 12 ευρώ δεν αξίζει.. Λες να μιλήσω στους γονείς?

Αυτή την στιγμή είμαι άνεργη, ήμουνα στο ΙΕΚ του ΟΤΕΚ αλλά δεν μπήκα φέτος και τα καλοκαίρια δουλεύω σε ξενοδοχείο σαιζόν σε νησί. Βέβαια το ξενοδοχείο θα αργήσει να ανοιξει γιατί οι κρατήσεις πανε χάλια... Εκανα και αίτηση στα ΙΕΚ του Πειραιά και περιμένω.
***

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #124 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 10:50:25 μμ »
πφ!!!δύσκολα ....άρα τα χρειάζεσαι τα χρήματα έστω μια συζήτηση βρε saint τύπου <<εμ παρατήρησα ότι έγινε νωρίτερα η αλλαγή απ ό,τι είχαμε συζητήσει και θα ΄΄ηθελα να μου το είχατε πει διότι έχω πολλές υποχρεώσεις>>

εάν ντρέπεσαι κάνε την καρδιά σου πέτρα .....και πες το ...κάθε φορά που θα πηγαινείς θα έχεις αρνητική ψυχολογία και θα επηρεάζεσαι .....εσύ ξέρεις καλύτερα ,κρίμα όμως ....:(

Αποσυνδεδεμένος saint

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κρίση στα κατ΄οίκον μαθήματα
« Απάντηση #125 στις: Φεβρουάριος 01, 2011, 10:57:54 μμ »
Αφενός και δεν δουλεύω για την ψυχή της μάνας μου, ζει η γυναίκα και δεν έχει και πολλές αμαρτίες.. Θα κάνω μια κουβέντα, δεν νομίζω να φέρει αποτέλεσμα αλλά θα την κάω για να μην με νομίζουν για βλαμμένη.. Στην τελική φτηνότερα δεν μπορούν να βρούν.. Μισή ντροπή δική μου, μισή δική τους.. Σε ευχαριστώ Έρση για την απάντηση σου. Μου έδωσες θάρρος..
***

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 469

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.