*

Αποστολέας Θέμα: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.  (Αναγνώστηκε 15907 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Καλησπερα!  :)
Τελειωσε και το περιβοητο συνεδριο!!!
Για οσες δεν ηρθαν δεν χρειαζεται να ανησυχουν και πολυ δεν εχασαν και κατι το τρομερο, οπως αναφερθηκε και καπου πιο πριν.
Δυστυχως δεν μπορεσαμε να συναντηθουμε, με καμια, με τοσο κοσμο! Δεν πειραζει στο επομενο συνεδριο!  :)
Η αμερικανιδα που μιλησε πρωτη, αναφερθηκε στο περιβαλλον της ταξης ( γωνιες, υλικο, αιθουσες), στα κινητρα (πρεπει να ειμαστε σιγουροι οτι τα παιδια ΘΕΛΟΥΝ να μαθουν), να κανουμε μονο συγκριση του παιδιου με τον εαυτο του και οχι με τους αλλους, και μιλησε και για αυτορυθμιση (πρεπαι να μαθαινουμε στα παιδια να αναγνωριζουν τα συναισθηματα τα δικα τους και των αλλων, ετσι ωστε να αντιλαμβανονται καλυτερα τον κοσμο και να μπορουν να "διαχειριζονται" τον εαυτο τους), ειπε επισης οτι οι αφηγησεις μεσα στην ταξη βοηθανε πολυ, οπως και ο παραδειγματικος διαλογος (οταν νηπιαγωγος και παιδια μοιραζονται γνωσεις). Αυτα ειπε οτι ειναι τα δυο ειδη ομιλιων που εχουμε μεσα στην ταξη. Και φυσικα μιλησε για ολιστικοτητα (κοινωνικο συναισθηματικη, φυσικη και γνωστικη αναπτυξη). Τωρα τα λεω πολυ περιληπτικα οποια εχει κρατησει περισσοτερες σημειωσεις θα βοηθησει περισσοτερο.  :)
Η Σακελλαριου μιλησε για οικογενεια, λιγο πολυ πραγματα που ολες ξερουμε! Πως να εμπλακουν γονεις και κοινοτητα στην ταξη.
Το θεμα της Γκλιαου, για μαθηση μεσω επιλυσης προβληματων, ηταν ωραιο. Μιλησε για το οτι με τον τροπο αυτα τα παιδια ειναι ενεργα, καταλαβαινουν την πολυπλοκοτητα του κοσμου, καλλιεργουνται πολλες δεξιοτητες π.χ. συνεργασια και εξυπηρετει αναπτυξη πολλαπλης νοημοσυνης.
Ο Κιτσαρας δυστυχως μαυτο το τραγικο που του συνεβει δεν μπορεσε να παρεβρεθει.
Ο Ραβανης μιλησε για φυσικες απιστημες και συγκεκριμενα για τρια πλαισια μεσα απο τα οποια μπορουμε να τις προσεγγισουμε. Το 1ο ειναι αυτο που βασιζεται σε εμπειρισμο - συμπεριφοριαμο, ο εκπαιδευτικος στο κεντρο των δραστηριοτητων, το 2ο ειναι απο πιαζετικη θεωρια, ο εκπαιδευτικος εμψυχωνει και δινει καταλληλα αντικειμενα τα οποια τα χειριζονται τα παιδια, και το 3ο ειναι το κοινωνιογνωστικο, το οποιο συνδυαζει και τα δυο προηγουμενα, ο εκπαιδευτικος παρεμβαινει κ διαχειριζεται τις σχεσεις παιδιων με τον κοσμο, το περιβαλλον οργανωνεται γυρω απο γνωστικα εμποδια των παιδιων, οποια εχει το βιβλιο του εκει τα λεει πολυ αναλυτικα. Αυτος αναφερθηκε περισσοτερο στο 3ο πλαισιο.
Ο Χρυσαφιδης μιλησε ωραια, η Κουτσουβανου δυστυχως εγω περιμενα κατι διαφορετικο, εμεινε απλα στο οτι δεν εχουμε ταυτοτητα! Πολυ αντιδραση, οχι αδικη αλλα.....εμεις θελαμε γνωσεις!!!!  :-\ Ετσι δεν ειναι???
Αυτα.......για αρχη!! 
   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 04:50:01 μμ »
Rinaki, σ' ευχαριστουμε πολυ... ;)

Και οποια αλλη πληροφορια ευπροσδεκτη :) :)

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 05:36:43 μμ »
Τιποτα..ευχαριστηση μου!!!  :)
Οι σημειωσεις μου απτο συνεδριο ειναι πολυ συνοπτικες....γιαυτο δεν εγραψα πολλα...αργοτερα οταν θα πουν πραγματα κι αλλες κοπελες που ηταν στο συνεδριο θα θυμηθω και αλλα!!  :)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 06:27:47 μμ »
rinaki  ευχαριστούμε για το χρονο που διεθεσες να γραψεις λιγα πραγματα και για μας που δεν το  παρακολουθησαμε !!!!!! :D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 06:44:29 μμ »
Για την αμερικανιδα δεν εχω να πω κατι παραπανω, μόνο το οτι η μεταφράστρια δεν ηταν καθολου καλη (οπως ειπα και σε αλλο θεμα).
     Ο Γερμανος μιλησε για την οργανωση του χωρου(γωνιες). Εκανε μια συγκριση του παλιου Α.Π. με το νεο.
Με το παλιο ο χωρος εμενε αμεταβλητος ολη τη χρονια, μειωνοταν το ενδιαφερον, δεν επετρεπε ομαδικες δρ/τες.Οι γωνιες συντελουσαν στην υποβαθμιση του ν. γιατι δεν γινοταν αλλαγες.
Στο νεο παρα τα προβληματα των γωνιων, τις κρατισαν.Προτεινει ανανεωση των γωνιων τακτικα, αλλαγη της διαρυθμισης του χωρου, μετακινηση επιπλων αναλογα με τις δρ/τες, δημιουργια χωρων για ατομο και ομαδα.
Για το Ραβανη να προσθεσω: στην κοινωνιογνωστικη οι δρ/τες οργανωνονται με βαση τα γνωστικα εμποδια των παιδιων, να καθιστουμε τα εμποδια στοχους των δρ/των.
Και οι δυο μας ειπαν πολυ ωραια πραγματα.
      Ο Χρυσαφιδης μου εκανε εντυπωση απο που ξεκινησε και που κατέληξε και πως το συνδεσε με το προτζεκτ!!!φοβερος! Στην αρχη ειπε οτι η σημερινη εποχη χαρακτηριζεται απο ανατροπες, ανακαταταξεις και για αυτο δε γινεται να δωσουμε λυσεις για το μελλον.ολοι οι θεσμοι τιθονται υπο αμφισφβήτηση συνεπως και ο θεσμος του σχολειου. τιθεται το ερωτημα μπορει το σχολειο να ανταποκριθει στις απαιτησεις τις εποχης;ειναι ακομα παραδοσιακο σχολειο, εφοσον αλλαξει τακτικη και να απαναπροσδιορισει τον προγγραμματισμο του.οι ανατροπες ξεκινανε απο το ν. πρεπει να ενισχυθουν οι κοινωνικες σχεσεις, συνεργασια, αλληλεγγυη, πρσωπικες αναγκες, προβληματα που απασχολουν το παιδι και ολα αυτα θα επιτευχθουν με το προτζεκτ.
 Ισως ολα αυτα που ειπε να ειναι απο τα βιβλια του και καποιοι να τα εχουν ακουσει πολλες φορες. Επειδη ηταν η πρωτη φορα που τον ακουγα μου εκανε μεγαλη εντυπωση.
   Η Κουτσουβανου ηταν με ενα κατηγορω συνεχεια, και ενω το θεμα της εισηγησης ηταν τασεις ερωτηματα κ προκλησεις , δε μου εδωσε να καταλαβω κανενα απο αυτα....
   Ο Πανταζης περα απο τα 3 ωραια παραδειγματα που μας ειπε δε μπορεσα να καταλαβω που κατεληξε...αν καταλαβε καποια ας μου πει σας παρακαλω.

Με δυο λογια δοθηκε εμφαση σε:αυτορυθμιση, επιλυση προβληματος, χωρος, επιμορφωση και αξιολογηση, αναφερθηκαν πολύ σε αρνητικα του οδηγου και φυσικα, προτζεκτ, φυσικες επιστημες και οικογενεια-σχολεια(που ηταν θεματα εισηγησεων). Αν ξεχναω κατι συμπληρωστε με...

  Επισης πολυ αρνητικο το γεγονος οτι και τις δυο μερες μας εδιωξαν αρον αρον και χωρις να εχουν λυθει ολες οι αποριες επειδη πεινουσαν!Γιατι εμεις δε πεινουσαμε;; Δεν ειχαν και καλο μπουφε οπως ειπε και το Ρινακι!!!

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 07:54:35 μμ »
Σενα αλλο θεμα η ritalamp αναφερθηκε στον Ραβανη και ειπε οτι δεν εδωσε πρακτικες κατευθυνσεις. Απλα εγω απανταω απο εδω για να εχουμε ολα τα θεματα του συνεδριου μαζεμενα!
Απο αυτα που ειπε εγω καταλαβα οτι εδωσε πρακτικες δηλαδη : τονισε κυριως το τριτο πλαισιο το κοινωνιογνωστικο με τους στοχους εμποδια και τι ειπε στην ουσια οτι : πρεπει να χρησιμοποιουμε τα εμποδια που συναντουν τα παιδια στο να κατανοησουν ενα φυσικο φαινομενο για στοχους στις δραστηριοτητες μας. Δηλ π.χ. στο παραδειγμα με τη γη ως ουρανιο σωμα, δεν μπορουμε κατευθειαν να ξεκινησουμε λεγοντας στα παιδια για το συμπαν! τα παιδια σαυτη την ηλικια δεν εχουν κατανοησει ακομα οτι η γη ειναι σφαιρικη. Αυτο ειναι ενα εμποδιο που τα παιδια αντιμετωπιζουν και που εμεις μεσα απο δραστηριοτα θα το θεσουμε ως στοχο να το κατανοησουν, φυσικα μαζι και με αλλους στοχους. Να λαμβανουμε δηλαδη υποψιν τις δυσκολιες των παιδιων ετσι ωστε να φτιαχνουμε δραστηριοτητες. Ισως επειδη τον ειχα καθηγητη και στη σχολη καποια πραγματα που ελεγε στο συνεδριο να μου φαινονταν πιο κατανοητα αποτι τα λεγε. Παντως το βιβλιο του "δραστηριοτητες για το νηπιαγωγειο απο τον κοσμο της φυσικης" ειναι παρα πολυ ΚΑΛΟ! και δουλευει τις δραστηριοτητες συμφωνα με τους στοχους εμποδια που ειπαμε. Εμας ευτυχως μας το ειχαν δωσει στη σχολη, απο τα λιγα βιβλια και απο τους λιγους καθηγητες που αξιζαν στη σχολη μας.  :-\ :)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2008, 07:57:13 μμ από Rinaki »

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 17, 2008, 08:15:29 μμ »
Στα περισσοτερα ηταν αρκετα κατανοητος, αλλα δεν ειχαμε την ευκαιρια για διευκρινησεις. Για παραδειγμα στην ερωτηση που τεθηκε, να δωσει δλδ ενα πιο συγκεκριμενο πχ δεν του αφησαν το περιθωριο να μας εξηγησε γιατι πιεζε ο χρονος. Στο τελος δεν μπορουσα να μεινω με την απορια και πηγα και τον ρωτησα κατι που δεν ειχα καταλαβει. Μου το εξηγησε και ηταν πολυ προσιτος. μεχρι και μαιλ μου ειπε να του στειλω για περισσοτερες πληροφοριες. Αυτο που μου ειπε ειναι οτι ειναι επιστημονικα σωστο να επικεντρωνομαστε σε ενα χαρακτηριστικο καθε φορα, γιατι αν βαλουμε παραπανω, τα παιδια δεν θα ειναι σε θεση να το κατανοησουν.δλδ μπορει ενα φαινομενο να προκαλειται απο πολλα φαινομενα, αλλα εμεις να σχεδιαζουμε δρ/τες με βαση μονο ενα.

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 03:01:34 μμ »
ΚΟΡΙΤΣΙΑ !
που μπορώ να βρω το περιοδικο συγχρονο νηπιαγωγείο?
Υπαρχει περιπτωση να το έχουν τα fnac στο Mall?
Ηδη εψαξα σε παπασωτηριου και σε δυο βιβλιοπωλεια κοντα στη νομικη και δεν το έχουν !
help me !! ;D
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 03:31:36 μμ »
Μπες στην ιστοσελίδα www.diptyxo.gr και κάνε συνδρομή ή πάρε τηλ στο 2108847007 και κάνε συνδρομή τηλεφωνικώς, πάντως μπορείς να αγοράσεις και μεμονομένα τα τεύχη, αλλά δεν συμφέρει βγαίνουν πιο ακριβά.
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος giota11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 03:48:54 μμ »
καλησπέρα.... ήμουν και εγώ στο συνέδριο και για να πω την αλήθεια το περίμενα διαφορετικό.... Οι καθηγητές πολύ καλοί αλλά δεν ανέφεραν κάτι συγκεκριμένο... Περίμενα να μιλήσουν και για τον ΑΣΕΠ αλλά τίποτα.... Και τελικά δεν κατάλαβα ποιες είναι οι ασάφειες του Οδηγού της Νηπιαγωγού που ανέφερε η κ. Κουτσουβάνου.... Δηλαδή όσα διάβάζουμε για τον ΑΣΕΠ είναι λάθος?
Μήπως έχει παρακολουθήσει κανείς την ημερίδα της Δαφέρμου στην Αθήνα που μίλησε για τον Οδηγό να μας πει για αυτές τις ασάφειες? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 03:51:10 μμ »
Μπες στην ιστοσελίδα www.diptyxo.gr και κάνε συνδρομή ή πάρε τηλ στο 2108847007 και κάνε συνδρομή τηλεφωνικώς, πάντως μπορείς να αγοράσεις και μεμονομένα τα τεύχη, αλλά δεν συμφέρει βγαίνουν πιο ακριβά.
δεν θελω συνδρομη πριν το δω πρωτα θελω να παρω ενα για αρχη και αν μου αρεσει θα κανω συνδρομη ! βιβλιοπωλειο ξερεις?
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος giota11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 04:06:45 μμ »
Εγώ αν σε βοηθάει καθόλου το πήρα απο τον Βιβλιορυθμό της Θεσσαλονίκης και το έχει και ο Ιανός της Θεσσαλονίκης.... Στην Αθήνα δεν έχει τα παραπάνω βιβλιοπωλεία?

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 04:20:30 μμ »
Και η πρωτοπορία νομίζω το έχει..
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: 1o Πανελληνιο Συνεδριο του περιοδικου Συγχρονο Νηπιαγωγειο.
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2008, 04:22:48 μμ »
ευχαριστώ κοριτσια  :-*
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.