*

Ψηφοφορία

Ποια διδακτική έχετε προετοιμαστεί να δώσετε;

Αρχαία
14 (25.9%)
Νέα Ελληνικά
7 (13%)
Ιστορία
17 (31.5%)
Είμαι μεταξύ Αρχαίων-Νέων
13 (24.1%)
Μεταξύ Αρχαίων-Ιστορίας
1 (1.9%)
Μεταξύ Νέων-Ιστορίας
2 (3.7%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 53

Αποστολέας Θέμα: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική  (Αναγνώστηκε 6496 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« στις: Νοέμβριος 21, 2008, 12:07:24 πμ »
Λίγες εβδομάδες πριν το διαγωνισμό έχετε αποφασίσει ποια ειδική διδακτική θα δώσετε;
Έτσι για να δούμε προς τα πού κινούμαστε οι περισσότεροι.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:33 »

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 12:20:23 πμ »
Νέα Ελληνικά! Αν και δεν αποκλείω και τα άλλα δύο σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Πάντως με βάση την εμπειρία του προηγούμενου διαγωνισμού, που επέλεξα αρχαία έχοντας διαβάσει ένα μήνα διδακτική αρχαίων και πήρα 74, ενώ γνωστοί μου που δεν άνοιξαν βιβλίο και διάλεξαν νέα πήραν 80άρια, σίγουρα προτιμώ τη διδακτική νέων!!!

Αποσυνδεδεμένος octapus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 12:38:44 πμ »
Και εγώ από τη μεριά μου είχα προετοιμαστεί για διδακτική αρχαίων στον προηγούμενο διαγωνισμό.
Καλή προετοιμασία (κατά τη γνώμη μου) αλλά  ο βαθμός....64.
Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω τι δεν πήγε καλά.... :(
Δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω φέτος.
Ίσως αυτή τη φορά να ασχοληθώ και εγώ  με τα νέα (όχι ότι έχω κάνει καμιά ιδιαίτερη προετοιμασία...), αλλά αυτό θα είναι μάλλον μια απόφαση τελευταίας στιγμής...βλέποντας και κάνοντας δηλαδή...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 12:42:15 πμ »
Αυτό πάντως πολύ με προβληματίζει. Είναι τόσο ιδιότροποι οι εξεταστές στα αρχαία;
Οι πάσης φύσεως γνωστοί πάντως δεν μπορούν να μας καθοδηγήσουν.
Εμένα δική μου γνωστή που διδάσκει χρόνια σε σχολείο (είναι σε ΣΜΕΑ υπαγόμενο όμως στο υπουργείο Υγείας Πρόνοιας και δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία της) κι έγραψε νέα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ έγραψε 35! τρελάθηκε η κοπέλα! Τι μπορεί να σημαίνει αυτός βαθμός; Ότι ήταν εκτός θέματος; Το συγκεκριμένο ποίημα του ΚΑβάφη το δίδασκε κάθε χρόνο στην τάξη τα τελευταία 3 χρόνια! Είναι δυνατόν να έγραφε άσχετα πράγματα; Ούτε έστω ένα 50; Τι να πεις...
Εγώ σκέφτομαι τη διδακτική αρχαίων αλλά αρχίζω να τη φοβάμαι τελικά με όσα ακούω και βλέπω....
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:48:33 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 12:59:20 πμ »
Νέα Ελληνικά! Αν και δεν αποκλείω και τα άλλα δύο σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Πάντως με βάση την εμπειρία του προηγούμενου διαγωνισμού, που επέλεξα αρχαία έχοντας διαβάσει ένα μήνα διδακτική αρχαίων και πήρα 74, ενώ γνωστοί μου που δεν άνοιξαν βιβλίο και διάλεξαν νέα πήραν 80άρια, σίγουρα προτιμώ τη διδακτική νέων!!!

Και γω πήρα 74 αρχαία διαβάζοντας μόνο για το γνωστικό. Τι εννοείς διάβαζες ένα μήνα διδακτική αρχαίων;

Όσον αφορά αυτή τη φορά,πάλι θα ήθελα να γράψω αρχαία, μιας και νέα δεν μ' αρέσουν πολύ και δεν έχω διαβάσει ακόμα όλα τα ποιήματα που έχουμε. Ωστόσο όμως, το κακό με τ' αρχαία είναι ότι ακόμα και στη διδακτική "παίζει" πολύ το γνωστικό, και ίσως με εξαίρεση τον προηγούμενο ΑΣΕΠ, φαίνεται σαν να σου βάζουν να απαντήσεις γνωστικό. Γι αυτό ίσως δε΄βάζουν και βαθμούς εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 01:07:17 πμ »
Ιστορία.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 07:56:43 πμ »
Αρχαία ή Νέα..Θα αποφασίσω τελευταία στιγμή.. :-\ Φοβάμαι γιατί δεν έχω διδακτική εμπειρία και αυτό ίσως μου κοστίσει.. :-\
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος didamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 08:24:34 πμ »
Εγώ το βλέπω για Αρχαία αλλά περιμένω να δω και τα θέματα. Για δεύτερη επιλογή Νέα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 10:20:21 πμ »
γιατι δεν εχει επιλογη "οπου κατσει η μπιλια"; εγω αυτην θελω να φηφισω.  ;D

Εμένα δική μου γνωστή που διδάσκει χρόνια σε σχολείο (είναι σε ΣΜΕΑ υπαγόμενο όμως στο υπουργείο Υγείας Πρόνοιας και δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία της) κι έγραψε νέα στον προηγούμενο ΑΣΕΠ έγραψε 35! τρελάθηκε η κοπέλα! Τι μπορεί να σημαίνει αυτός βαθμός; Ότι ήταν εκτός θέματος; Το συγκεκριμένο ποίημα του ΚΑβάφη το δίδασκε κάθε χρόνο στην τάξη τα τελευταία 3 χρόνια! Είναι δυνατόν να έγραφε άσχετα πράγματα; Ούτε έστω ένα 50; Τι να πεις...
ελα ποιος με φωναξε; εγω το διδασκω χρονια και εγραψα 50 just. πηρα και το γραπτο και καμια διορθωση πουθενα, ανεπαφο. ;D

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 10:42:57 πμ »
Το ότι δεν υπάρχουν σημειώσεις, είναι ύποπτο..Άν βαριούνται να διορθώνουν, γιατί δεν τα κάνουν όλα επιλογής? >:(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 10:47:53 πμ »
Νέα Ελληνικά! Αν και δεν αποκλείω και τα άλλα δύο σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά. Πάντως με βάση την εμπειρία του προηγούμενου διαγωνισμού, που επέλεξα αρχαία έχοντας διαβάσει ένα μήνα διδακτική αρχαίων και πήρα 74, ενώ γνωστοί μου που δεν άνοιξαν βιβλίο και διάλεξαν νέα πήραν 80άρια, σίγουρα προτιμώ τη διδακτική νέων!!!

Και γω πήρα 74 αρχαία διαβάζοντας μόνο για το γνωστικό. Τι εννοείς διάβαζες ένα μήνα διδακτική αρχαίων;


Διάβασα τη "Διδακτική των Αρχαίων Ελληνικών" της Ειρήνης Πετσιμέρη, καθηγήτριάς μου στη σχολή και είχα ξεκοκαλίσει τα βιβλία καθηγητή και τις οδηγίες φιλολογικών μαθημάτων για τα αρχαία.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι η αυστηρότερη βαθμολόγηση στα αρχαία και η χαλαρότερη βαθμολόγηση στα νέα έχει να κάνει με το ότι οι διορθωτές δεν είναι έτσι κι αλλιώς ειδικευμένοι στην ειδική διδακτική, αλλά στο γνωστικό τους, και μάλιστα στα νέα ελληνικά χωρίζονται σε δύο κατηγορίες, νεοελληνιστές και γλωσσολόγους.  

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 11:01:26 πμ »
Προσωπικά πιστεύω ότι η βαθμολόγηση στα αρχαία είναι αυστηρότερη. Τα θέματα μπορεί να φαίνονται πιο απλά διατυπωμένα, σε τελική ανάλυση όμως η βαθμολόγηση είναι πολύ πιο αυστηρή από νέα και ιστορία και παλιοι συνάδελφοι εδώ στο φόρουμ το είχαν δείξει και στατιστικά. Όποιος διαλέγει διδ αρχ αδικείται. Εγώ σκέφτομαι νέα και έχω αρχίσει πολύ σοβαρά για ιστορία, αλλά θα το επιχειρήσω μόνο αν ο διαγωνισμός γίνει το 2009.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 11:24:58 πμ »
ελα ποιος με φωναξε; εγω το διδασκω χρονια και εγραψα 50 just. πηρα και το γραπτο και καμια διορθωση πουθενα, ανεπαφο. ;D

Σοβαρά  50 σου έβαλαν; Δεν το καταλαβαίνω καθόλου! Μήπως δεν τους άρεσε ο τρόπος; Τα έλεγες μήπως μπερδεμένα; Τα έγραψες όλα μαζί χωρίς στάδια; Σε ρωτώ γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να πάρει 50 όταν μάλιστα υπάρχουν 2 ερωτήματα με 50 μονάδες το καθένα!
Τι πρέπει να κάνουμε τελοσπάντων όχι για άριστα αλλά για ένα αξιοπρεπή βαθμό, ένα 75 τουλάχιστον;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2008, 11:58:30 πμ από olgalia »
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ψηφοφορία για ειδική διδακτική
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 21, 2008, 12:08:37 μμ »
Φίλος μου διορθωτής ειδικής διδακτικής Νέων στον ΑΣΕΠ μου έχει πει ότι αν πέσει στο χέρι του γραπτό πάνω από 4 σελίδες ή εάν κάνει νύξη για διαφανοσκόπια, βίντεο κλπ. βάζει 50 δεν πα να 'ναι και το τέλειο! Κι αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία και δε είναι απλά φήμη. Οπότε καταλαβαίνετε τι παίζει με τη διόρθωση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161382
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.