*

Αποστολέας Θέμα: Βελτίωση θέσης  (Αναγνώστηκε 83771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #238 στις: Μάιος 25, 2023, 10:50:09 πμ »

ΥΓ. το sos που ανέφερες παραπάνω πού το στηρίζατε; σε διάταξη ή στη διατύπωση "της προτίμησης" συνεκδοχικά; (διότι, για να το γράψω, στους αιτούντες βελτίωση δεν δίνουν μεγάλα πυσδε δικαίωμα αίτησης στα εναπομείναντα της β' φάσης, αν κατάλαβα . εσεις δίνατε, αν είχε κάνει αίτηση και δεν έπιανε σχολείο; )
κοιτα το εχω δει με τα ματια μου στο δικο μας πυσδε δηλ το οκτωβρη 21 Φυσικος εκανε αιτηση για μεταθεση( βελτιωση). Τον μαιο 22 στην β φαση δεν εκανε δηλωση προτιμησης σχολειων για βελτιωση γιατι δεν του αρεσαν τα κενα. Στην γ φαση (εναπομειναντα)προεκυψε ενιαιο κενο (φυσικη-χημεεια-βιολογ) σε ΓΕΛ και το λιμπιστηκε αλλα δεν του δοθηκε το δικαιωμα εφοσον στην β φαση δεν εκανε δηλωση., οπως οριζεται στο πδ 50 στο αρθ 15 παραγρ 11
"10. Μετά τη εξέταση των αιτήσεων και των δηλώσεων τα περιφερειακά υπηρεσιακά
συμβούλια ανακοινώνουν τις θέσεις που εξακολουθούν να παραμένουν κενές.
11. Οι εκπαιδευτικοί που υπέβαλαν δήλωση για τοποθέτηση εφόσον δεν κατέστη
δυνατόν να τοποθετηθούν σε σχολείο της προτίμησής τους, μπορούν, αν το
επιθυμούν, να υποβάλουν συμπληρωματική δήλωση για τοποθέτηση στις υπόλοιπες
αυτές θέσεις μέσα σε πέντε (5) ημέρες από την ανακοίνωσή τους."
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2023, 11:05:34 πμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:08 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #239 στις: Μάιος 25, 2023, 11:00:22 πμ »
ΥΓ. το sos που ανέφερες παραπάνω πού το στηρίζατε; σε διάταξη ή στη διατύπωση "της προτίμησης" συνεκδοχικά; (διότι, για να το γράψω, στους αιτούντες βελτίωση δεν δίνουν μεγάλα πυσδε δικαίωμα αίτησης στα εναπομείναντα της β' φάσης, αν κατάλαβα . εσεις δίνατε, αν είχε κάνει αίτηση και δεν έπιανε σχολείο; )

Νομίζω ότι κολλάμε σε τυπολατρικού τύπου διαπιστώσεις. Για να ξεμπλοκάρω τη συζήτηση, εγώ έθεσα το θέμα με βάση την κοινή λογική, καθώς και το πνεύμα του νόμου. Και αν, όπως λέει ο gtΠΕ02, υπάρχει νομικό κενό, δεν βρίσκω ότι... προσβάλλει την ισονομία και την ισοπολιτεία αν κάποια ΔΠΕ/ΔΔΕ δίνει δικαίωμα βελτίωσης χωρίς πραγματική υπηρέτηση σε όσους τοποθετούνται αναγκαστικά ένεκα υπηρεσιακών αναγκών. Θεωρώ ότι είναι κοινωνικός αυτοματισμός να λέμε "επειδή στη δική μου ΔΔΕ δεν γίνεται, δεν πρέπει να γίνεται πουθενά".

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #240 στις: Μάιος 25, 2023, 11:38:31 πμ »
Νομίζω ότι κολλάμε σε τυπολατρικού τύπου διαπιστώσεις. Για να ξεμπλοκάρω τη συζήτηση, εγώ έθεσα το θέμα με βάση την κοινή λογική, καθώς και το πνεύμα του νόμου.

ο καθένας έχει τη γνώμη του, φυσικά,  υπάρχει θέμα στην εφαρμογή διοικητικά όμως καθολικά από υπηρεσίες. και φυσικά δεν είναι κοινωνικός αυτοματισμός το να γίνεται κάτι ενιαία. ο καθένας μπορεί να πιστευει οτι θέλει και τον βολεύει , ειδικά αν περνάει. εμένα δυστυχώς με ενδιαφέρει και το ευρύτερο κάδρο και η "τυπολατρία" να πιάνει ή να μην πιάνει όλους ! έχω άλλη απαίτηση από τη δημόσια διοίκηση και όχι θεωρητικά γενικά αλλά επί του πρακτέου . και όπως ανέφερα και παραπάνω : αν το κάνουν κάποιοι για όλους , εντάξει . σε μικρα συμβούλια τα τακτοποιείς πολλά πιο εύκολα, δεν αδικείται και κανείς . καταλαβαίνεις τι γίνεται στη μεγάλη εικόνα;  τελοσπάντων.  δεν θα αποφασίσω εγώ για σένα , ούτε ένα forum, καλή επιτυχία.

κοιτα το εχω δει με τα ματια μου στο δικο μας πυσδε

πδ 50 στο αρθ 15 παραγρ 11


πάλι δεν έγινε κατανοητό ότι δεν αμφισβητώ ότι ΕΓΙΝΕ στο πυσδε σου ! ήμουν εντελώς σίγουρος και γι΄αυτό έριξα την ερώτηση (όχι για να μάθω προφανώς, για τη συζήτηση) ... ακριβώς ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΤΑΞΗ αναφέρεται και ρητά σε ΜΕΓΑΛΑ πυσδε , στην αττική τουλάχιστον δύο το αναφέρουν ρητά ότι δεν δέχονται αιτήσεις βελτιώσεων στα επαναπομείναντα . τόσο απλό αυτο που θέτω. διότι "ό,τι κάνουμε εμείς" έχει αντίλογο και τους άλλους που κάνουν άλλα ! τόσο απλό .




Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #241 στις: Μάιος 25, 2023, 11:54:46 πμ »


πάλι δεν έγινε κατανοητό ότι δεν αμφισβητώ ότι ΕΓΙΝΕ στο πυσδε σου ! ήμουν εντελώς σίγουρος και γι΄αυτό έριξα την ερώτηση (όχι για να μάθω προφανώς, για τη συζήτηση) ... ακριβώς ΑΥΤΗ Η ΔΙΑΤΑΞΗ αναφέρεται και ρητά σε ΜΕΓΑΛΑ πυσδε , στην αττική τουλάχιστον δύο το αναφέρουν ρητά ότι δεν δέχονται αιτήσεις βελτιώσεων στα επαναπομείναντα
αυτο που λεω και δεν ξερω αν καταλαβα σωστα αυτα που λες, ειναι οτι 1) στην  Β φαση δηλ αυτη την εποχη  δικαιουνται να κανουν δηλωση σχολειων για βελτιωση οσοι ειχαν καταθεσει αιτηση μεταθεσης τον οκτωβρη  2) Εστω λοιπον οτι ενας εκπκος δηλωνει το σχολειο Α και δεν το πιανει γιατι δεν εχει τα μορια, Τοτε ερχεται η παραγρ 10 και 11 του αρθ 15 και του λεει "αφου δεν επιασες το σχολειο Α μηπως θελεις να κανεις συμπληρωματικη δηλωση στα εναπομειναντα για να παρεις το σχολ Β που δεν το ειχες δηλωσει στην β φαση και να μην μεινει στα αζητητα ή μηπως κιολας θελεις το σχολ Γ που προεκυψε ως νεο κενο?" και αυτος ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να καταθεσει συμπληρωματικη δηλωση, οπως λεει η παραγρ 11. Εσυ δηλ μου λες οτι στην αθηνα καποιες δδε απαγορευουν σε αυτους τους εκπκους να κατθεσουν αιτηση??
Επισης λεω οτι, εστω ενας αλλος εκπκος που ναι μεν ειχε καταθεσει αιτηση μεταθεσης οκτωβρη, αλλα τωρα τον μαιο στην β φαση δεν του αρεσε κανενα κενο και δεν εκανε δηλωση σχολειων και στην Γ φαση το μετανιωσε και επιθυμει να κανει, τοτε στο δικο μας πυσδε θα του το απαγορευαν εφοσον δεν ειχε συμμετασχει στην β φαση
. τόσο απλό αυτο που θέτω. διότι "ό,τι κάνουμε εμείς" και τα οποια ανφερονται στο ΠΔέχει αντίλογο και τους άλλους που κάνουν άλλα τα οποια ομως δεν αναφερονται στο ΠΔ τόσο απλό .
Πραγματικα θα ηθελα να μου πει καποιος απο αυτη τη δδε η οποια απαγορευει να κανουν συμπληρωματικη στην Γ φαση σσοι κανανε δηλωση στην Β φαση, που ακριβως αναγραφεται στη νομοθεσία η απαγορευση αυτη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2023, 01:49:33 μμ από gtΠΕΟ2 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βελτίωση θέσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:58:08 »

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #242 στις: Μάιος 25, 2023, 12:38:12 μμ »
Γι αυτό το λόγο συνήθως αναφέρουν ότι μπορείς να δηλώσεις οποίο σχολείο θέλεις ακόμα κι αν φαίνεται χωρίς κενό, γιατί υπάρχουν οι καραμπολες

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #243 στις: Οκτώβριος 06, 2023, 03:13:15 μμ »
ξέρετε πότε γίνονται οι αιτήσεις για βελτίωση θέσης;

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #244 στις: Οκτώβριος 06, 2023, 03:18:42 μμ »
ξέρετε πότε γίνονται οι αιτήσεις για βελτίωση θέσης;
αν εισαι μονιμος που εχεις παρει οργανικη και θελεις να παρεις οργανικη σε αλλο σχολειο, τοτε υπαρχει θεσμοθετημενη διαδικασια που ξεκιναει εντος του μηνα δηλ οταν θα σταλει η εγκυκλιος μεταθεσεων απο το υπουργειο. Πιο συγκεκριμενα οταν θα ερθει η εγκυκλιος θα καταθεσεις αιτηση για βελτιωση μεσω του teachers minedu χωρις να δηλωσεις τα σχολεια που επιθυμεις και θα στειλεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικα στη δδε. Καπου τον απριλιο που θα  ξεκινησουν οι οργανικες διαδικασιες,  θα υποβαλεις αιτηση βελτιωσης για συγκεκριμενα σχολεια.
Αν εισαι μονιμος ή αναπληρωτης και εχεις τοποθετηθει σε λειτουργικο κενο για το τρεχον σχολ ετος και θελεις να αλλαξεις σχολειο, τοτε δεν υπαρχει επισημη διαδικασια βελτιωσης θεσης. Απλα κανεις οποτεδηποτε επιθυμεις μια αιτηση προς το πυσδε που υπηρετεις δηλώνοντας την προθεση σου να αλλαξεις τοποθετηση και τα σχολεια που επιθυμεις να μετακινηθεις και εαν και εφοσον κατα τη διαρκεια της χρονιας προκυψει κενο το πυσδε δυναται να σου αλλαξει τοποθετηση και να σε μετακινησει προς τα σχολεια αυτα, με δεδομενο ομως οτι θα εχει βρεθει αντικαταστατης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2023, 06:47:30 μμ από g.t »

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #245 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 11:57:17 πμ »
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να αλλάξω οργανική να κάνω βελτίωση θέσεως δηλαδή και το κάνω πρώτη φορά και δεν ξέρω όντως όταν βγουν οι μεταθέσεις πρέπει στο teacher minedu να βάλω τον ίδιο νομό χωρίς να δηλώσω σχολεία και το καλοκαίρι (το καλοκαίρι δεν βγαίνουν αυτά;) να δηλώσω  σχολεία εκ νέου; Επειδή με ενδιαφέρει και για απόσπαση μπορώ αν πάρω την απόσπαση να κάνω ανάκληση της βελτίωσης θέσης;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2245
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #246 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 01:35:14 μμ »
Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ να αλλάξω οργανική να κάνω βελτίωση θέσεως δηλαδή και το κάνω πρώτη φορά και δεν ξέρω όντως όταν βγουν οι μεταθέσεις πρέπει στο teacher minedu να βάλω τον ίδιο νομό χωρίς να δηλώσω σχολεία και το καλοκαίρι (το καλοκαίρι δεν βγαίνουν αυτά;) να δηλώσω  σχολεία εκ νέου; Επειδή με ενδιαφέρει και για απόσπαση μπορώ αν πάρω την απόσπαση να κάνω ανάκληση της βελτίωσης θέσης;

Η βελτίωση θέσης είναι μετάθεση εντός ΠΥΣΔΕ και είναι διαδικασία που την κινεί το κάθε ΠΥΣΔΕ σύμφωνα με το δικό του χρονοδιάγραμμα και οδηγίες. Η βελτίωση θέσης δεν ανακαλείται (μπορείς να ανακαλέσεις την αίτηση πριν όμως βγούν τα αποτελέσματα. Αν βγούν τέλος). Επίσης η βελτίωση δεν έχει σχέση με τη μετάθεση. Πχ κάνεις αίτηση για απόσπαση στην Α Θεσσαλονίκης και αίτηση για εσωτερική βελτίωση απο στην Α Καβάλας (ή για μετάθεση απο ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ). Το αν θα πάρεις την απόσπαση δεν έχει σχέση με το που είναι η οργανική σου (με το αν πήρες δηαδή την βελτίωση ή την μετάθεση).

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #247 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 03:04:40 μμ »
Άρα τώρα που θα βγουν οι μεταθέσεις κάνω κάτι ή περιμένω το χρονοδιάγραμμα απο το ΠΥΣΠΕ μου; (πρωτοβάθμια είμαι)

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #248 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 03:23:42 μμ »
" και θα στειλεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικα στη δδε"
εφοσον εχουν ολα τα χαρτια μας στη διδε , ποια είναι τα άλλα δικαιολογητκα; οικογενειακης καταστασης κλπ;;

σας ευχαριστω που μου απαντησατε ήδη g.t.

Αποσυνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1704
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #249 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 03:32:13 μμ »
" και θα στειλεις τα απαιτούμενα δικαιολογητικα στη δδε"
εφοσον εχουν ολα τα χαρτια μας στη διδε , ποια είναι τα άλλα δικαιολογητκα; οικογενειακης καταστασης κλπ;;

σας ευχαριστω που μου απαντησατε ήδη g.t.
Ναι οικογ κατάστασης ή πχ βεβαίωσης σπουδών τέκνων, εντοπιότητα, τυχόν συνυπηρετηση

Αποσυνδεδεμένος gismix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 427
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #250 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 05:24:16 μμ »
Ναι τώρα (μετά τις 15/10) που θα βγεί η εγκύκλιος θα κανεις αίτηση για βελτίωση. (με βάση τις οδηγίες γαι τα δικαιολογητικά). Στην φάση αυτή δεν σου δίνεται η δυνατότητα να δηλώσεις σχολεία. Αρχές Δεκεμβρίου (μπορέί και αργότερα) θα βγει πίνακας στο οποίο θα δεις τα μόρια σου και θα κάνεις ένσταση αν για κάι δεν συμφωνείς (ή θα κληθείς να μπεις στο teacher και να ελέξγεις την αίτηση μετά από τον έλεγχο της Α/θμιας). Όπως είπες μετά το Πάσχα θα βγουν τα κενά και θα πρέπει (αν θέλεις) να δηλώσεις σχολεία μέσα από το teacher που ανοίγει με ειδική εφαρμογή για κάθε ΠΥΣΠΕ. Το χρονοδιάγραμμα του ΠΥΣΠΕ αφορά μόνο αυτό το τελευταίο , δηλαδή τη δήλωση σχολείων. Για να μπορεις όμως να δηλώσεις σχολεία πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις αίτηση βελτίωσης στο σύστημα 15-30/10.  . Τα υπόλοιπα γαι αποσπάσεις κλπ είναι όπως στα γράφουν.

Αποσυνδεδεμένος FLE

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βελτίωση θέσης
« Απάντηση #251 στις: Οκτώβριος 08, 2023, 05:53:37 μμ »
Καλησπέρα σας. Μία διευκρίνιση. Όταν οι φετινοί νεοδιοριστοι (2023)κληθούν να επιλέξουν οργανικό κενό, υπάρχει περίπτωση να προηγούνται οι περσινοι νεοδιοριστοι (2022) που φέτος πήραν οργανική, σε περίπτωση που θέλουν να αλλάξουν περιοχή; Η προηγούνται οι φετινοί νεοδιοριστοι που φέτος καλύπτουν λειτουργικά κενά; Μπορεί ο περσινός νεοδιοριστος να ζητήσει και να πάρει μετάθεση ή να κάνει έστω βελτίωση θέσης σε οργανικό κενό που θέλει κι ο φετινός νεοδιοριστος,πριν από αυτόν? Ποιος έχει προτεραιότητα στην διαδικασία των τοποθετησεων; Υπάρχει περίπτωση να γίνει απόκρυψη του εν λόγω κενού ώστε να εξυπηρετηθεί ο "παλαιότερος";Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη διευκρίνιση!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 363
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.