*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες  (Αναγνώστηκε 85925 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος walse

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 227
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #266 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 02:20:32 μμ »
πρωινή ζώνη μόνο για τα ολοήμερα και εφόσον υπάρχουν 5 παιδιά
Ε, ναι.......γυρισα!!!!!
it takes two to tango

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:23 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #267 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 02:34:09 μμ »
απο walse
Στο ΔΕΠΠΣ αναφέρει στη μεθοδολογία  τη διαθεματική προσέγγιση, τις θεμελιώδεις έννοιες και τα σχέδια εργασίας.γεγονός που έρχεται σε αντιθεση με το γεγονός οτι τα σχέδια εργασίας όντως είναι μία πτυχη της διαθεματικής προσέγγισης της γνώσης (όπως και η ΕΣΔ)(σύμφωνα με το Rinaki)

το οτι τα αναφερει ως μεθοδολογια δεν σημαινει οτι δεν αποτελουν πτυχες της διαθεματικης προσεγγισης της γνωσης  ;)
αυτο που με βοηθησε εμενα ηταν αυτο που μου πε η καθηγητρια η οποια το 2005 περασε 2ηκαι δεν ειναι υπερβολη το βρηκα στο ιντερνετ η κοπελα ειναι απιστευτη !
τεσπαντων μας ειπε οτι σημασια εχει να ξερουμε τον οδηγο αυτη ειναι η υλη μας και οτι γραφουμε να δειχνει οτι ξερουμε εχουμε γνωσεις και αυτα που γραφουμε δεν τα γραφουμε τυχαια
καμμια θεωρια κτλ δεν την εχουμε διαβασει για να περασουμε στον ασεπ αλλα για να την εφαρμοσουμε στην διδασκαλια μας και αυτο θα φανει στο γραπτο μας
κριτικα λοιπον διαβαζουμε και γραφουμε συμφωνω λοιπον walse  με το αυγο και την κοτουλα ;)
τα ξερουμε τα βασικα ας μην κολλαμε λοιπον στα δευτερευοντα
και εγω φυσικα δεν τα γραφω επικριτικα  ;) καλη δυναμη σε ολες !!!!
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #268 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 05:22:20 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι:
Η προαιρετική πρωινή ζώνη α) θεσμπίστηκε το 2007 και β)προβλέπεται για όλα τα νηπιαγωγεία ή μόνο για τα ολοήμερα?
Και 2ον η διοικητική διάρθρωση στα νηπιαγωγεία είναι νηπιαγωγός, διευθυντής μονάδας, σχολικός σύμβουλος και διευθυντής περιφέρειας?
Για την δεύτερη ερώτηση είχα διαβάσει μια απάντηση παλιότερα αλλά δεν τη βρίσκω τώρα

Ευχαριστώ
Σύμφωνα με την •Φ.32/190/81670/Γ1/20-7-2007, (ΦΕΚ1420/8-8-2007, τ.Β΄), Υπουργική Απόφαση,  η πρωινή ζώνη θεσπίζεται στα ολοήμερα νηπιαγωγεία ή στα ολοήμερα τμήματα νηπιαγωγείων με την προϋπόθεση να εκδηλώσουν ενδιαφέρον 5 τουλάχιστον γονείς νηπίων (όχι προνήπια)
Όσον αφορά τη διοικητική διάρθρωση στα νηπιαγωγεία είναι :νηπιαγωγός, προϊστάμενος/η νηπιαγωγειίου, προϊστάμενος γραφείου Π. Ε. ,διευθυντής  Διεύθυνσης Π.Ε.
Ο/η σχολικός σύμβουλος έχει ρόλο συμβουλευτικό και όχι διοικητικό!!

Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3681
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #269 στις: Ιανουάριος 14, 2009, 05:53:22 μμ »
Έτσι έιναι όπως τα λέει ο gspiropoylos. Απλά να συμπλρώσω στην ιεραρχία και τους ανώτερους του Διευθυντή Διεύθυνσης, Περιφερειακός Διεθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπάιδευσης, Γενικός Γραμματέας Υπουργείου, Υφυπουργοί, Υπουργός.
Περιτά, το ξέρω, αλλά εμάς μας τα είχαν πει στα ΠΕΚ μάλλον για να περάσει η ώρα!!!!
Και ναι, ο σύμβουλος δεν έχε καμία διοικητική αρμοδιότητα, παρά μόνο συμβουλευτικό ρόλο. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να σας δίνει συμβουλές για το τι θα κάνετε, αλλά εσείς δεν είστε υποχρεωμένοι να τις ακολουθήσετε. Βέβαια, καλό είναι τη διαφωνία σας να μποείτε να την υποστηρίξετε. Επίσης, σε σχέση με τα διοικητικά, ό,τι και να σας πει ζητήστε το και από τον προϊστάμενο. Εγώ την πάτησα έτσι με μία πρόταση που μου έγινε την οποία δεν ήξερε ο πρϊστάμενος και μετά ψαχνόμουν για πολύ καιρό μέχρι να βγάλω άκρη.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:23 »

Αποσυνδεδεμένος elena_s20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #270 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 11:23:18 μμ »

  Στάλθηκε από: MairyLiscious
τη δραστηριοτητα πρεπει αυτο που γραφεις να βοηθα τον εξεταστη να δει ενα ολοκληρωμενο κειμενο μεσα απο το οποιο βλεπει εναν επιστημονα που ξερει τι του γινεται και γιατι ακολουθει το καθε τι
ως βηματα ενδεικτικα :
-τιτλος
-αφορμηση
-σχεδιασμος(υλικα- διαρκεια)
-θεωρητικη τεκμηριωση ( εδω βαζεις τη μεθοδο και οχι μονο ετσι  Wink αναλογως τι κανεις γραφεις)
-δραστηριοτητα (περιγραφη)
επιδιωξεις
-αξιολογηση


καλησπέρα κ πάλι...... :) :) :) :) :)
ήθελα να ρωτήσω για πιο πανω σειρά (τα ενδεικτικα βήματα μιας δρασηριότητας) είναι απαραίτητα ετσι ..?
δεν μπορούμε δηλαδή να βαλουμε τους στόχους μολις γραψουμε την αφόρμηση...
διαβαζωντας καποια αρθρα που επεσαν στα χερια μου με δραστηριότητες ειχε τους στοχους σε πολυ αρχικο στάδιο ,
εκει μετα την αφόρμηση...   κ μαλιστα τους γραφουμε στόχους οι επιδιώξεις?

Υ.Σ. αχ κοριτσια πρώτη φορα δινω κ νομιζω οτι δεν εχω κ τις τρελες γνώσεις ..
 προσπαθω να ξεκαθαρισω καποια πραγματα κι αυτο ειναι ολο !!!
αν μπορείτε να πείτε κάτι ...

ευχαριστώ!!




Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #271 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 11:28:41 μμ »
Δεν εχει σημασια η σειρα μας ειπε η καθηγητρια στο φροντιστηριο σημασια εχει να ξερεις τι γραφεις... τι κανεις
επιδιωξεις θα λεγα καλυτερα 
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Rinaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #272 στις: Ιανουάριος 15, 2009, 11:55:16 μμ »
Δεν εχει σημασια η σειρα μας ειπε η καθηγητρια στο φροντιστηριο σημασια εχει να ξερεις τι γραφεις... τι κανεις
επιδιωξεις θα λεγα καλυτερα 

Κι εμας επιδιωξεις μας εχουν πει...οχι το να γραψεις στοχοι θεωρειται λαθος αλλα λεμε τωρα!!  :)

Αποσυνδεδεμένος ath79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #273 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 01:01:42 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω επειδή κοίταγα το ωράριο λειτουργίας του κλασσικού και ολοήμερου....
κάπου διάβασα ότι υπάρχει και απογευματινό ωράριο στο κλασσικό τμήμα..ισχύει κάτι τέτοιο ή έχει καταργηθεί τώρα με τα ολοήμερα?
ευχαριστώ πολύ..
εμπρός καλά μου στρουμφάκια...

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #274 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 02:24:13 μμ »
θα ήθελα να ρωτήσω επειδή κοίταγα το ωράριο λειτουργίας του κλασσικού και ολοήμερου....
κάπου διάβασα ότι υπάρχει και απογευματινό ωράριο στο κλασσικό τμήμα..ισχύει κάτι τέτοιο ή έχει καταργηθεί τώρα με τα ολοήμερα?
ευχαριστώ πολύ..
  Το απογευματινό ωράριο είναι όταν είναι εναλλασσόμενο το πρόγραμμα του σχολείου.Δηλαδή τη μία βδομάδα πρωί, την άλλη απόγευμα.
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος ath79

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #275 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 03:04:23 μμ »
είδες τι κάνει το διάβασμα και η μη επαφή με τα δημόσια νηπιαγωγεία?
σε ευχαριστώ πολύ RETA...πάντα είχα στο μυαλό μου οτι πλέον το 2009  έχουμε νηπιαγωγεία όσα και νήπια!!!
και δεν θα χρειάζεται να κάνουμε εναλλαγή ωραρίου για να χωρέσουμε...
εμπρός καλά μου στρουμφάκια...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #276 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 03:15:52 μμ »
Γιαυτό τη στρουμφίζουμε ;) ;) κάθε μέρα, γιατί τα πράγματα δε λειτουργούν με λογικό τρόπο.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #277 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 08:59:32 μμ »
είδες τι κάνει το διάβασμα και η μη επαφή με τα δημόσια νηπιαγωγεία?
σε ευχαριστώ πολύ RETA...πάντα είχα στο μυαλό μου οτι πλέον το 2009  έχουμε νηπιαγωγεία όσα και νήπια!!!
και δεν θα χρειάζεται να κάνουμε εναλλαγή ωραρίου για να χωρέσουμε...

  Μην ανησυχείς! Κι εγώ είχα πέσει στην ίδια "παγίδα" και ερώτηση λίγο πριν δώσω  ΑΣΕΠ..Όταν δεν έχεις επαφή, οραματίζεσαι διάφορα..Κι εγώ το ίδιο είχα σκεφτεί και σίγουρα πολλοί άλλοι.Και τώρα που έχω επαφή.... μάλλον είναι τρίτου τύπου :P
 Καλή επιτυχία ;)Αν και θα τα ξαναπούμε..Και μη σηκώνετε κεφάλι.Κάντε χρονοδιάγραμμα.Ύπομονή, σε ένα μήνα ΟΛΑ θα΄ανήκουν στο παρελθόν!!!!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος elena_s20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #278 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 05:18:48 μμ »
 κοριτσια.... καλημερα , καλησπέρα οτι νομιζετε ..οτι προτιμάτε..
 εγω παντως χθές βγήκα εξω γιατι ειχε μισ φιλη μου γεννέθλια κ σήμερα νίώθω καλύτερα ..εκτος απ το οτι έχω ενα μικρο πονοκέφαλο
αλλά που θα παει θα μου περασει ...
ειναι πολυ σκληρό να κάθεσαι να διαβαζεις κ ολοι οι αλλοι να βγαίνουν κι ο φίλος σου δηλαδή////
τεσπα.....αυτα για χαλάρωμα..
ηθελα να μου πειτε κι εσεις τη γνώμη σας για μια ερωτηση πολ/πλών επιλογών που δεν πολυσυμφωνώ....
 η ερώτηση ειναι η εξής:

 Κατά τη διαμορφωτική αξιολόγηση οι εκπαιδευτικοί:

α) διαπιστώνουν τον τελικό βαθμό επίτευξης των στόχων της διδασκαλίας β) εντοπίζουν τα αδύνατα σημεία της διδασκαλίας προκειμένου να τα διορθώσουν γ) πληροφορούνται για την ποσότητα και την ποικιλία των γνώσεων που απέκτησαν οι μαθητές δ) συγκρίνουν τις επιδόσεις των μαθητών με τις αναμενόμενες από το αναλυτικό πρόγραμμα


λεει οτι σωστή απαντηση ειναι η β. αλλα εχω μια ενσταση με αυτο .. δεν νομιζεται οτι κατα τη διαμορφωτική αξιολόγηση γίνεται ένας συνεχής έλεγχος της πορείας των γνώσεων που λαμβανουν  και όχι να εντοπίζουν τα αδύνατα σημεία . αυτη η απαντηση η β δηλαδή μου φαινεται οτι θα ταιριαζε περισσότερο στην αρχική/διαπιστωτική αξιολόγηση....
εσεις τι λέτε βρε κορίτσια?

Υ.Σ:  .....  και κατι αλλο..... η αρχική/διαπιστωτική λέγετε και διαγνωστική ή δεν το εχετε ακουσει..? ??? ??? ???
         οσο για αυτο το τελευταιο ειλικρινα δε ξέρω απλη απορια μου ειναι ...

σορι αν σας ζαλισα...

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #279 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 05:30:21 μμ »
Αν το διαβάσεις λίγο προσεκτικά, θα δεις ότι δίνει έμφαση στα αδύνατα σημεία της διδασκαλίας και όχι των μαθητών. Ο στόχος δηλαδή της διαμορφωτικής αξιολόγησης είναι να πάρει ο εκπαιδευτικός (στην προκειμένη περίπτωση) ανατροφοδότηση για τις αδυναμίες της διδασκαλίας του και να την τροποποιήσει κατά τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει πιο αποτελεσματική και λειτουργική για τη συγκεκριμένη ομάδα παιδιών.

 Πώς κάνουμε μια πιλοτική έρευνα πρι την κανονική, για να ελέγξουμε τα ερευνητικά μας εργαλεία; (π.χ. το ερωτηματολόγιο) Ένα τέτοιο πράγμα.

Επίσης κι εγώ έχω ακούσει τον όρο διαγνωστική για την αρχική αξιολόγηση που έχει σκοπό να εντοπίσει το επίπεδο γνώσης των μαθητών πάνω στο οποίο θα στηριχθεί η μετέπειτα διδασκαλία.

Ελπίζω να βοήθησα.
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161979
  • Σύνολο θεμάτων: 19238
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 402
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.