*

Αποστολέας Θέμα: Απορίες  (Αναγνώστηκε 85902 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #294 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:53:07 μμ »
Όχι, δεν έχει καμία σχέση η ευέλικτη ζώνη. Κι αν προσέξεις και στο υλικό του Π.Ι. η ευέλικτη ζώνη αφορά κυρίως το δημοτικό, λόγω του ότι οι συνθήκες εκεί και το πρόγραμμα δεν επιτρέπουν εύκολα την εκπόνηση καινοτόμων προγραμμάτων (έλλειψη χρόνου, ανάγκη να βγει η ύλη κλπ).
Το νηπιαγωγείο από τη φύση του έχει πολύ πιο ευέλικτο πρόγραμμα οπότε δε χρειάστηκε να εφαρμοστεί κάτι τέτοιο σε μας. Ουσιαστικά είναι κάποιες ώρες από το διδακτικό χρόνο (δύο?...αν θυμάμαι καλά) που ο δάσκαλος με τα παιδιά μπορούν να αφιερώσουν σε κάποιο σχέδιο εργασίας που αποφασίζουν να δουλέψουν ανεξάρτητα από το καθημερινό πρόγραμμα μαθημάτων. Δεν "τσούλησε" πάντως το μέτρο, γι' αυτό και μάλλον έχει απαξιωθεί... :-\

ΥΓ. Ουπς...μόλις τώρα είδα το νέο μήνυμα! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2009, 08:54:49 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:22 »

Αποσυνδεδεμένος U2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #295 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 08:57:30 μμ »
Αν το διαβάσεις λίγο προσεκτικά, θα δεις ότι δίνει έμφαση στα αδύνατα σημεία της διδασκαλίας και όχι των μαθητών. Ο στόχος δηλαδή της διαμορφωτικής αξιολόγησης είναι να πάρει ο εκπαιδευτικός (στην προκειμένη περίπτωση) ανατροφοδότηση για τις αδυναμίες της διδασκαλίας του και να την τροποποιήσει κατά τέτοιο τρόπο ώστε να γίνει πιο αποτελεσματική και λειτουργική για τη συγκεκριμένη ομάδα παιδιών.

 Πώς κάνουμε μια πιλοτική έρευνα πρι την κανονική, για να ελέγξουμε τα ερευνητικά μας εργαλεία; (π.χ. το ερωτηματολόγιο) Ένα τέτοιο πράγμα.

Επίσης κι εγώ έχω ακούσει τον όρο διαγνωστική για την αρχική αξιολόγηση που έχει σκοπό να εντοπίσει το επίπεδο γνώσης των μαθητών πάνω στο οποίο θα στηριχθεί η μετέπειτα διδασκαλία.
Ναι, στο ΔΕΠΠΣ την αναφερει ακριβως ετσι:αρχικη/διαγνωστικη!

Ελπίζω να βοήθησα.
"....Ακόμα νύχτα λέγεται ,εκτός αν εν λευκώ αισιοδοξείς........"
 Κική Δημουλά
"Επτά φορες κλείνεις τα μάτια...την όγδοη καταδικάζεις μονομιάς..."
 Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #296 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 08:20:39 μμ »
Μια απορία ακόμη απο μένα: Αν κάνεις μια δραστηριότητα και βλέπεις ότι κάποια παιδιά δεν έχουν κατακτήσει τους στόχους, ξανακάνεις τη δραστηριότητα? Η δική μου άποψη είναι πως κάνεις κάποιες άλλες δραστηριότητες που μπορεί να έχουν ίδιους στόχους αλλά σε καμία περίπτωση δεν επαναλαμβάνεις την ίδια. Θα ήθελα όμως και τις γνώμες σας κορίτσια. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #297 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 08:54:35 μμ »
Το ότι τα παιδιά δεν κατέκτησαν τους στόχους προφανώς θα το αντιληφθείς από την αξιολόγηση..Άρα λαμβάνοντας υπόψιν το σκοπό-στόχο της, που είναι η ανατροφοδότηση της διδασκαλίας έτσι ώστε να βελτιώσουμε εμείς κάποια πράγματα στον τρόπο διδασκαλίας μας ή να κάνουμε διαφορετικούς χειρισμούς την επόμενη φορά που θα ασχοληθούμε με αυτό το θέμα. Δεν νομίζω πως πρέπει να επαναλάβουμε τη δραστηριότητα απλά και μόνο για να κατακτήσουν τα παιδιά τους συγκεκριμένους στόχους, μπορεί εκείνη το χρονικό διάστημα να μην είναι "έτοιμα" για αυτές τις γνώσεις, οπότε λαμβάνοντας υπόψιν τις όποιες δυσκολίες προέκυψαν μέσα από τη διαδικασία της αξιολόγησης, θα επανέλθουμε κάποια στιγμή μελλοντικά στο θέμα αυτό έτσι ώστε μέσα από άλλες δραστηριότητες τα παιδιά να κατακτήσουν τη γνώση που αρχικά απέτυχαν ή οδηγήθηκαν σε λάθος συμπεράσματα. Θα αναφερθώ στον οδηγό που σε κάποιο σημείο του λέει πως σε περίπτωση που τα παιδιά οδηγηθούν σε ένα λάθος ή μη αποδεκτό αποτέλεσμα με βάση τους στόχους μας δεν τα διορθώνουμε, απλά θα επανέλθουμε μελλοντικά στο ίδιο θέμα.
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:05:22 »

Αποσυνδεδεμένος souvlitsa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ-60
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #298 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 09:06:13 μμ »
Σωστά. Ευχαριστώ LAaleXXX με ξεκόλησες. :D

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #299 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 10:18:05 μμ »
Κορίτσια (και αγόρια!) έγινε λάθος στη διεύθυνση ενός εξεταστικού κέντρου. Δείτε τη σχετική ανακοίνωση http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_1_9_726.php

Αποσυνδεδεμένος sylfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #300 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 12:07:08 πμ »
Έχω μια απορία που αφορά την πρωινή ζώνη στον ολοήμερο...και είναι η εξής:
Όταν βρεθούν αυτά τα 5 παιδιά που απαιτούνται και υπάρξει η πρωινή ζώνη, είναι υποχρεωμένα όλα τα παιδιά του τμήματος να προσέρχονται στο σχολείο 7.00-7.30 ή μόνο αυτά που τα βολεύει αυτή ή ώρα και τα υπολοιπα κανονικά 8.00-8.30?
Ας μου δώσει κάποια τα φώτα της γιατί δεν μπορώ να βρω την απάντηση πουθενά  :-\
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #301 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 12:26:21 πμ »
Έχω μια απορία που αφορά την πρωινή ζώνη στον ολοήμερο...και είναι η εξής:
Όταν βρεθούν αυτά τα 5 παιδιά που απαιτούνται και υπάρξει η πρωινή ζώνη, είναι υποχρεωμένα όλα τα παιδιά του τμήματος να προσέρχονται στο σχολείο 7.00-7.30 ή μόνο αυτά που τα βολεύει αυτή ή ώρα και τα υπολοιπα κανονικά 8.00-8.30?
Ας μου δώσει κάποια τα φώτα της γιατί δεν μπορώ να βρω την απάντηση πουθενά  :-\
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)
άλλο η πρωινή ζώνη και άλλο η απογευματινή. στην πρωινή συμμετέχουν μόνο τα παιδιά που έχουν δηλώσει, δλδ τα 5-6.

Αποσυνδεδεμένος sylfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #302 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 12:27:44 πμ »
Έχω μια απορία που αφορά την πρωινή ζώνη στον ολοήμερο...και είναι η εξής:
Όταν βρεθούν αυτά τα 5 παιδιά που απαιτούνται και υπάρξει η πρωινή ζώνη, είναι υποχρεωμένα όλα τα παιδιά του τμήματος να προσέρχονται στο σχολείο 7.00-7.30 ή μόνο αυτά που τα βολεύει αυτή ή ώρα και τα υπολοιπα κανονικά 8.00-8.30?
Ας μου δώσει κάποια τα φώτα της γιατί δεν μπορώ να βρω την απάντηση πουθενά  :-\
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων  :)
άλλο η πρωινή ζώνη και άλλο η απογευματινή. στην πρωινή συμμετέχουν μόνο τα παιδιά που έχουν δηλώσει, δλδ τα 5-6.

Ευχαριστω για την άμεση απάντηση  :-*

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #303 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 05:04:55 μμ »
Kαλησπέρα, έχω και εγώ μια απορία και θα ήθελα όποια μπορεί να μου δώσει τα φώτα της! Δεν αντιλαμβάνομαι τι είναι η
Εν. Συγκ.Διδασκαλία! Δεν μπορώ να το  βρω κάπου (παραμόνο στον Κιτσαρά :(), και θα ήθελα να μου πείτε περιληπτικά τι γνωρίζετε...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2009, 07:47:59 μμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος sylfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #304 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 06:16:09 μμ »
Σύμφωνα με τις σημειώσεις που έχω από τη σχολή στην Ε.Σ.Δ.  η νηπιαγωγός πρώτα καθορίζει το θέμα, έπειτα καθορίζει τα γνωστικά αντικείμενα (πχ γλώσσα, μαθηματικά, φυσικές επιστήμες κτλ) και τέλος σε κάθε γνωστικό αντικείμενο αντιστοιχεί και μια δραστηριότητα.
Οι δραστηριότητες δεν έχουν καμιά σύνδεση μεταξύ τους και αποφασίζονται, σχεδιάζονται και οργανώνονται ΜΟΝΟ απο την εκπαιδευτικό.
Ο μαθητής απλά εκτελεί το σχέδιο του εκπαιδευτικού και δεν έχει ενεργή συμμετοχή.
Θεωρείται "κλειστή" μέθοδος και δεν υφίσταται η σε βάθος μελέτη του θέματος που έχει επιλεχθεί.
Ένα παράδειγμα Ε.Σ.Δ. είναι το παρακάτω:
Θέμα : Η θάλασσα
Δραστηριότητες: ένα παραμύθι για τη θάλασσα, συζήτηση για τη θάλασσα, τραγούδι για τη θάλασσα, κατασκευάζουμε βάρκες, λέμε ποιηματα και αινίγματα για τη θάλασσα, πάμε περίπατο στη θάλασσα, παίζουμε τους ψαράδες.

Στα είπα έτσι όπως μας τα ειχαν δώσει στην πρακτική, ελπίζω να βοήθησα και να μη σε μπέρδεψα  :)

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #305 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 06:21:32 μμ »
sylfia,ευχαριστώ για την απάντηση! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;; Ουσιαστικά η Ε.Σ.Δ προάγει τη διαθεματικότητα και σαν μορφή διδασκαλίας είναι δασκαλοκεντρική(δηλ αυτή ειναι η διαφορά της απο τις Θ.Π);;

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #306 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 06:30:56 μμ »
Ενιαία συγκεντρωτικη διδασκαλια:
ακολουθουσε δασκαλοκεντρικο μοντελο με ενιαια μεθοδο διδασκαλιας
χωρις να λαμβανει υποψη τα ιδιατερα ενδιαφεροντα των παιδιων και τη σημασια της εξερευνητικης και ανακαλυπτικης μεθοδου μαθησης
εδινε εμφαση στο αποτελεσμα και οχι στη διαδικασια



εφαρμοζε διακριτα γνωστικα αντικειμενα
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος sylfa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορίες
« Απάντηση #307 στις: Ιανουάριος 19, 2009, 06:32:12 μμ »
Ακριβώς, είναι δασκαλοκεντρική μέθοδος και φυσικά ξεπερασμένη.
Τώρα για το αν προάγει τη διαθεματικότητα... τί να σου πω δεν θεωρώ πως την προάγει διότι η σύνδεση των θεμάτων στην Ε.Σ.Δ. είναι "εξωτερική", επιφανειακή, ενώ στη θεματική προσέγγιση και στο project η σύνδεση είναι "εσωτερική" δηλαδή οργανική.
Ισως και να έχω άδικο έτσι το σκέφτομαι εγώ και αυτή είναι η δική μου άποψη.
Καλύτερα ας μας πει κάποια πιο έμπειρη τη γνώμη της καθώς εγώ είμαι απο αυτές που τέλειωσαν τη σχολή μέσα στο προηγούμενο εξάμηνο και μπήκαν αμέσως στον "αγώνα"  και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου για κάτι που δεν είμαι σίγουρη ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161931
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 592
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 30
Επισκέπτες: 551
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.