*

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)  (Αναγνώστηκε 77733 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tsikoman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 04:28:23 μμ »
έτσι είναι παιδιά! η επάρκεια δε δίνεται μόλισ πάρεισ και τον τέταρτο κύκλο. δίνεται μόνο ύστερα από εξετάσεισ στην ομοσποδία κωφών, οι οποίεσ είναι και πολύ δύσκολεσ όπωσ μου έχουν πει άτομα που έχουν δώσει. λίγοι τα καταφέρνυν στο τέλοσ.

στην επάρκεια εξετάζεσαι σε τέσσερα σκέλη: διάλογος, βίντεο, ιστορία και κάτι ακόμη.
μπορείς να δώσεις για επάρκεια όσες φορές θέλεις.
κόστος 90 ευρώ τη φορά περίπου
αν την πρώτη φορά περάσεις μόνο στον διάλογο και στο βίντεο, τα κρατάς.
την δευτερη φορά θα δώσεις μόνο τις άλλες δύο ενότητες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:59 »

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 08:44:38 μμ »
έτσι είναι παιδιά! η επάρκεια δε δίνεται μόλισ πάρεισ και τον τέταρτο κύκλο. δίνεται μόνο ύστερα από εξετάσεισ στην ομοσποδία κωφών, οι οποίεσ είναι και πολύ δύσκολεσ όπωσ μου έχουν πει άτομα που έχουν δώσει. λίγοι τα καταφέρνυν στο τέλοσ.

Σωστός 4 κύκλοι και μετά εξετάσεις για επάρκεια.
Ευχαριστώ για την συμπλήρωση, να σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 19, 2010, 09:07:45 μμ »
έτσι είναι παιδιά! η επάρκεια δε δίνεται μόλισ πάρεισ και τον τέταρτο κύκλο. δίνεται μόνο ύστερα από εξετάσεισ στην ομοσποδία κωφών, οι οποίεσ είναι και πολύ δύσκολεσ όπωσ μου έχουν πει άτομα που έχουν δώσει. λίγοι τα καταφέρνυν στο τέλοσ.

στην επάρκεια εξετάζεσαι σε τέσσερα σκέλη: διάλογος, βίντεο, ιστορία και κάτι ακόμη.
μπορείς να δώσεις για επάρκεια όσες φορές θέλεις.
κόστος 90 ευρώ τη φορά περίπου
αν την πρώτη φορά περάσεις μόνο στον διάλογο και στο βίντεο, τα κρατάς.
την δευτερη φορά θα δώσεις μόνο τις άλλες δύο ενότητες.

Ερώτηση: Έχει αλλάξει ο τρόπος εξέτασης; εγώ είχα δώσει 3 ενότητες (κείμενο, ιστορία με εικόνες και βίντεο) το Νοέμβριο του 2008.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2010, 09:09:36 μμ από evi.p »

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 25, 2010, 10:57:22 μμ »
έτσι είναι παιδιά! η επάρκεια δε δίνεται μόλισ πάρεισ και τον τέταρτο κύκλο. δίνεται μόνο ύστερα από εξετάσεισ στην ομοσποδία κωφών, οι οποίεσ είναι και πολύ δύσκολεσ όπωσ μου έχουν πει άτομα που έχουν δώσει. λίγοι τα καταφέρνυν στο τέλοσ.

στην επάρκεια εξετάζεσαι σε τέσσερα σκέλη: διάλογος, βίντεο, ιστορία και κάτι ακόμη.
μπορείς να δώσεις για επάρκεια όσες φορές θέλεις.
κόστος 90 ευρώ τη φορά περίπου
αν την πρώτη φορά περάσεις μόνο στον διάλογο και στο βίντεο, τα κρατάς.
την δευτερη φορά θα δώσεις μόνο τις άλλες δύο ενότητες.

Ερώτηση: Έχει αλλάξει ο τρόπος εξέτασης; εγώ είχα δώσει 3 ενότητες (κείμενο, ιστορία με εικόνες και βίντεο) το Νοέμβριο του 2008.

Σωστή η ερώτηση σου..δεν ειναι πλεον 4 τα σκέλη της εξετασης για την επαρκεια ΕΝΓ.
Ο διάλογος εχει πλεον αφαιρεθεί κι ειναι μονο το βιντεο, ιστορια με εικονες και το κειμενο..
Ειμαι τωρα στην προετοιμασια για επαρκεια και ξερω καλα τις ενοτητες που εξεταζονται γιατι με αφορα αμεσα.
Δυσκολα τα πραγματα..τα ποσοστα επιτυχιας καθε φορα ειναι..αποστομοτικα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:21:59 »

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 28, 2010, 11:36:15 μμ »

[/quote]

Ερώτηση: Έχει αλλάξει ο τρόπος εξέτασης; εγώ είχα δώσει 3 ενότητες (κείμενο, ιστορία με εικόνες και βίντεο) το Νοέμβριο του 2008.
[/quote]

Σωστή η ερώτηση σου..δεν ειναι πλεον 4 τα σκέλη της εξετασης για την επαρκεια ΕΝΓ.
Ο διάλογος εχει πλεον αφαιρεθεί κι ειναι μονο το βιντεο, ιστορια με εικονες και το κειμενο..
Ειμαι τωρα στην προετοιμασια για επαρκεια και ξερω καλα τις ενοτητες που εξεταζονται γιατι με αφορα αμεσα.
Δυσκολα τα πραγματα..τα ποσοστα επιτυχιας καθε φορα ειναι..αποστομοτικα!
[/quote]

Πολύ καλή επιτυχία!!Αν εισαι χαλαρη,χωρις αγχος (τι πρωτοτυπο για εξετασεις ε...?) και εχεις εμπνευση θα τα πας μια χαρα!!

Αποσυνδεδεμένος thouvou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 29, 2010, 03:40:08 πμ »

προφανως αναφερεσαι στο ετησιο σεμιναριο που νομιζω οτι εχει αρχισει εδω και καιρο και ειναι εντατικο και κανεις ολους τους κυκλους μαζι. Μετα ομως πρεπει να δωσεις εξετασεις στην ομοσπονδια κωφων για να παρεις την επαρκεια, η οποια απο οτι ξερω ειναι πολυ δυσκολη!

Αναφέρεσαι στο σεμινάριο της Ένωσης Φυσικών; Αυτό ξεκίνησε το Νοέμβριο και θα ολοκληρωθεί τον Ιούνιο. Περιλαμβάνει 3 κύκλους όμως τελικά και όχι 4.Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος άλλος φορέας που να διοργανώνει και τους 4 κύκλους αυτήν την περίοδο.Αν γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο, ας το παραθέσει.

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 20, 2010, 08:34:22 μμ »
καλησπερα!!σε 3 εβδομαδες δινω εξετασεις για την επαρκεια εχω πολυ αγχος λογω του οτι τα ποσοστα επιτυχιας ειναι πολυ λιγα.οποιος εχει εμπειρια απο τις εξετασεις ας μας δωσειπληροφοριες κ συμβουλες!!ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 22, 2010, 12:46:57 πμ »
η αδερφη του αντρα μου εχει δωσει εξετασεις.Περασε τα δυο κομματια και κοπηκε στο βιντεο.Απ οτι μας ειπε ηταν πολυ δυσκολο γιατι  ηταν πολυ γρηγορες οι κινησεις .Το περιμενε οτι θα κοβοταν γιατι δεν ειχαν κανει και πολλη εξασκηση στο κομματι αυτο με το δασκαλο τους.Θα ξαναδωσει το βιντεο αργοτερα.Καλη επιτυχια σε σενα!

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 22, 2010, 09:54:47 πμ »
ευχαριστω πολυ!!!νομιζω οτι ολα ειναι δυσκολα καλη επιτυχια κ στην φιλη σου! :)θεσσαλονικη η αθηνα εδωσε?

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 22, 2010, 06:10:05 μμ »
Έχω δώσει και γω εξετάσεις για την επάρκεια της Νοηματικής. Είναι αγχωτική διαδικασία είναι η αλήθεια....όσο λιγότερο άγχος όμως καταφέρεις να έχεις τόσο το καλύτερο,γιατί το άγχος κομπλάρει πολύ και η νοηματική θέλει έμπνευση και καθαρό μυαλό. Επίσης χρειάζεται πολύ πολύ πολύ εξάσκηση. Θέλεις κάποια συγκεκριμένη πληροφορία?? 

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 22, 2010, 06:12:24 μμ »
βασικα δεν εχω καταλαβει πως αξιολογουν. Για παραδειγμα πρεπει ολες οι ερωτησεις που σου κανουν να απαντηθουν σωστα?σε τι δινουν εμφαση?τι πρεπει να αποφυγω?ναι η αληθεια ειναι τι πρπεπει να παραμρινω ηρεμη..ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 22, 2010, 06:23:45 μμ »
Στο κείμενο θα πεις εσυ πρωτα το νοημα. Θα πρεπει να δειξεις οτι εχεις κατανοησει το νοημα και οτι μπορεις να το αποδωσεις στη νοηματικη.Μετά θα σου κανουν μερικες ερωτησεις για να δουν αν μπορεις να επικοινωνησεις σωστα.Α! και προσπαθησε να μην κοιτας το κειμενο! Και στις εικονες το ιδιο. Στο βίντεο είναι πιο ζόρικα τα πράγματα...θα πρεπει παλι να αποδωσεις το νοημα απο τα βιντεο που ειδες. Μετα θα σου κανουν ερωτησεις. Το κλειδι ειναι να εισαι ανετος και να αποδειξεις οτι ξερεις νοηματικη και ότι μπορεις να επικοινωνησεις!Εσύ Θεσσαλονικη δίνεις? Καλή επιτυχια!!!! και ότι χρειαστεις....

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 22, 2010, 07:30:04 μμ »
θεσσαλονικη δινω ναι!!!αν εινια μικρο σε εκταση το αρθρο οκ δεν το πολυκοιτας αλλα οταν ειναι ολοκληρο κατεβατο...απο τα 2 αρθρα 2 κειμενα 2 βινταο το ενα ειναι πιο δυσκολο κ το αλλο πιο ευκολο???ετσι μου εχουν πει...πιστευω παντως πως η καλυτερη εξασκηση ειναι να εχεις φυσικο κωφο στο περιβαλλον σου...

Αποσυνδεδεμένος evi.p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02.50
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:42:02 μμ »
και εγω Θεσσαλονικη εδωσα!!μη μου πεις οτι εκανες μαθηματα και στο ΚΕΝΓ....Καλα τα λες!το ενα ειναι πιο ευκολο και το αλλο δυσκολο.Και οντως οσο πιο μεγαλη επαφη εχεις με κωφους τοσο το καλυτερο!!μαθαινεις πολλα περισσοτερα.καλη επιτυχια και παλι!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.