*

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)  (Αναγνώστηκε 77812 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 22, 2010, 10:33:38 μμ »
Οι΄έχοντες την επάρκεια!!!!
παιδια θα πρέπει αν κάνουμε κάτι να ξεσηκωθούμε να αντιδράσιυμε
οσοι εχουμε επάρκεια!!!
δεν μας χαρίστηκε!!!
Τι ειναι αυτό που με ενοχλεί!??!?!
δεν γινεται λεω εγω τωρα στους πίνακες για τα ειδικά σχολεία , τους πίνακες της νοηματικής ,να ειναι κριτηριο και κει της καταταξης το μεταπτυχαικο!
προτείνω λοιπόν να τηρείται η σειρα καταταξης ..αλλα κριτηριο να ειναι η επαρκεια!!!!!!
Ως τωρα γινοταν το εξης: ειχεσ μεταπτυχιακο?! εισαι πανω πάνω.........και μετα ακολουθουν οι εχοντες μεταπτυχιακό με 4 , με 3 με 2, με 1 κυκλο νοηματικής και ΜΕΤΑ οι εχοντες επαρκεια με σεμιναρα!!
ξερω περιπτωση λοιπόν που την καλέσανε αναπληρωτρια σε ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΩΦΩΝ με 1 κυκλο νοηματικής, επειδη ειχε μεταπτυχιακο!!!
ειναι δυνατον!?!?!?! πως θα διδάξει?!?!?!?!?!?!?
στους πινακες νοηματικής , πρωτα να ειναι όλοι οι εχοντες επαρκεια και μετα οι υπόλοιποι!!! καταταξη με βαση τους κύκλους λοιπον!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:28:44 »

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 22, 2010, 10:34:33 μμ »
Οι έχοντες την επάρκεια!!!!
παιδια θα πρέπει αν κάνουμε κάτι να ξεσηκωθούμε να αντιδράσιυμε
οσοι εχουμε επάρκεια!!!
δεν μας χαρίστηκε!!!
Τι ειναι αυτό που με ενοχλεί!??!?!
δεν γινεται λεω εγω τωρα στους πίνακες για τα ειδικά σχολεία , τους πίνακες της νοηματικής ,να ειναι κριτηριο και κει της καταταξης το μεταπτυχαικο!
προτείνω λοιπόν να τηρείται η σειρα καταταξης ..αλλα κριτηριο να ειναι η επαρκεια!!!!!!
Ως τωρα γινοταν το εξης: ειχεσ μεταπτυχιακο?! εισαι πανω πάνω.........και μετα ακολουθουν οι εχοντες μεταπτυχιακό με 4 , με 3 με 2, με 1 κυκλο νοηματικής και ΜΕΤΑ οι εχοντες επαρκεια με σεμιναρα!!
ξερω περιπτωση λοιπόν που την καλέσανε αναπληρωτρια σε ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΩΦΩΝ με 1 κυκλο νοηματικής, επειδη ειχε μεταπτυχιακο!!!
ειναι δυνατον!?!?!?! πως θα διδάξει?!?!?!?!?!?!?
στους πινακες νοηματικής , πρωτα να ειναι όλοι οι εχοντες επαρκεια και μετα οι υπόλοιποι!!! καταταξη με βαση τους κύκλους λοιπον!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 22, 2010, 11:17:40 μμ »
επάρκεια με σεμινάρια? πως γίνεται αυτό? εγώ για παράδειγμα που έχω κάποιες ώρες σεμιναριακής επιμόρφωσης ουδέποτε σκέφτηκα ότι αποτελεί ισχυρό προσόν, έναντι ατόμων που έχουν ολοκληρώσει κύκλους σπουδών ουσιαστικά στην νοηματική. Υφίσταται κάτι τέτοιο?

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 22, 2010, 11:55:22 μμ »
οχι στην ειδική αγωγη προσον καταταξης ειναι αρχικα διδακτορικά....μετα μεταπτυχιακά...μετα οι έχοντες σεμιναρια..
μετα υπάρχει δευτερο κριτηριο καταταξης...η επαρκεια....
4 χρονια κανεις νοηματική για να πάρεις την επάρκεια....δεν ειναι παιξε γελασε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:28:44 »

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 23, 2010, 01:02:45 πμ »
οχι στην ειδική αγωγη προσον καταταξης ειναι αρχικα διδακτορικά....μετα μεταπτυχιακά...μετα οι έχοντες σεμιναρια..
μετα υπάρχει δευτερο κριτηριο καταταξης...η επαρκεια....
4 χρονια κανεις νοηματική για να πάρεις την επάρκεια....δεν ειναι παιξε γελασε

το γνωρίζω πως είναι 4 χρόνια, αλίμονο αν πίστευα πως με ένα σεμινάριο θα ήμουν σε θέση να σταθώ σε τάξη με παιδιά (ακόμα και ως νηπιαγωγός), το ίδιο εξάλου πιστεύω και για τα σεμινάρια της ειδικής αγωγής (άλλη κουβέντα αυτή). Δεν συναγωνίζεται σε καμιά περίπτωση τον πτυχιούχο ειδικής αγωγής ή τον κάτοχο διδακτορικού/μεταπτυχιακού.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 23, 2010, 08:43:15 πμ »
Οι έχοντες την επάρκεια!!!!
παιδια θα πρέπει αν κάνουμε κάτι να ξεσηκωθούμε να αντιδράσιυμε
οσοι εχουμε επάρκεια!!!
δεν μας χαρίστηκε!!!
Τι ειναι αυτό που με ενοχλεί!??!?!
δεν γινεται λεω εγω τωρα στους πίνακες για τα ειδικά σχολεία , τους πίνακες της νοηματικής ,να ειναι κριτηριο και κει της καταταξης το μεταπτυχαικο!
προτείνω λοιπόν να τηρείται η σειρα καταταξης ..αλλα κριτηριο να ειναι η επαρκεια!!!!!!
Ως τωρα γινοταν το εξης: ειχεσ μεταπτυχιακο?! εισαι πανω πάνω.........και μετα ακολουθουν οι εχοντες μεταπτυχιακό με 4 , με 3 με 2, με 1 κυκλο νοηματικής και ΜΕΤΑ οι εχοντες επαρκεια με σεμιναρα!!
ξερω περιπτωση λοιπόν που την καλέσανε αναπληρωτρια σε ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΩΦΩΝ με 1 κυκλο νοηματικής, επειδη ειχε μεταπτυχιακο!!!
ειναι δυνατον!?!?!?! πως θα διδάξει?!?!?!?!?!?!?
στους πινακες νοηματικής , πρωτα να ειναι όλοι οι εχοντες επαρκεια και μετα οι υπόλοιποι!!! καταταξη με βαση τους κύκλους λοιπον!!!!!!!

συμφωνώ.
το δίκαιο είναι να μοριδοτούνται τα προσόντα. έχεις διδακτορικό/μεταπτυχιακό; τόσα μόρια.
σεμινάριο; τόσα μόρια.
νοηματική ενός κύκλου; λιγότερα. επάρκεια; περισσότερα.
γραφή Braille; τόσα.
ο πίνακάς μας είναι πίνακας κατάταξης όχι με βάση μόρια αλλά με βάση 2 συγκεκριμένα προσόντα διδακτορικό,μεταπτυχιακό και μετά το χάος
ελπίζω να αλλάξει αυτό στη νέα προκήρυξη.
δυστυχώς, όμως συνάδελφε αυτό βρίσκει πολλούς συναδέλφους να διαφωνούν.φάηκε στη δημόσια διαβούλευση όπου είχαμε καταθέσει τις απόψεις μας.



Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 23, 2010, 09:06:28 πμ »

στους πινακες νοηματικής , πρωτα να ειναι όλοι οι εχοντες επαρκεια και μετα οι υπόλοιποι!!! καταταξη με βαση τους κύκλους λοιπον!!!!!!!

αυτό γίνεται στον πίνακα νοηματικής και όχι στο γενικό πίνακα αυτό είναι το πρόβλημα.
πρέπει να μοριοδοτούνται όλα τα προσόντα στο γενικό πίνακα.να υπάρχει ένας ενιαίος πίνακας!
τώρα, αν δεν γίνει αυτό, γιατί υπάρχουν και συνάδελφοι που ισχυρίζονται ότι μπορεί π.χ. να μην ενδιαφέρομαι να εργαστώ σε σχολείο κωφών γιατί να έχω νοηματική το ίδιο και με τη Braiille και τα υπόλοιπα.
ας γίνονται λοιπόν, τουλάχιστον, οι τοποθετήσεις με βάση τα προσόντα.
δεν γίνεται ένας συνάδελφος που δεν μπορεί να επικοινωνήσει μέσω του όποιου κώδικα επικοινωνίας του παιδιού, να κάνει ότι επικοινωνεί. ;)
επειδή όμως δεν το βλέπουμε αυτό στην πράξη, καθώς δεν τοποθετούν με βάση τα προσόντα, θα πρέπει να υπάρξει ένας ενιαίος πίνακας προσόντων.
θα φανεί σε λίγες μέρες... ;)

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 23, 2010, 10:36:09 πμ »
ειναι κ στη συνειδηση του καθε εκπαιδευτικου το τι μπορει η δεν μπορει να διδαξει.εγω παντως φτανοντας στο επιπεδο της επαρκειας διαπιστωνω οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο απο μια οποιαδηποτε ξενη γλωσσα.τα ερεθισματα ειδικα στην επαρχια ειναι λιγα,οποτε κ η εξασκηση σου περιοριζεται στις ωρες μαθηματος στο δασκαλο κ στους συμμαθητες σου,αλλα ο καθεανθρωπος νοηματιζει διαφορετικα..
Στο κενγ εκανα μαθηματα αλλα στο αραρτημα της δραμας!!!

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 02, 2010, 05:37:39 μμ »
παραμενοντας στο θεμα που ειναι οι εξετασεις της επάρκειας..
δίνω κι εγω σε λιγες μερες την επαρκεια..στην αθηνα. αρκετο το αγχος..και σιγουρα ειναι αρνητικος παραγοντας.

ναι..σε καθε πεδιο, το ενα απο τα δυο θεματα ειναι ευκολο και το αλλο πιο δυσκολο..
στοχος ειναι να βαθμολογηθεις αρθροιστικα και στα δυο με 10, ωστε 10/2=5 και περασες!!

δηλ μπορει στο ευκολο να παρεις 7 , στο δυσκολο 3 και να περασεις το συγκεκριμενο πεδιο.
αν ομως παρεις 5 και 3 > 5+3=8/2=4 ..κοπηκες

για μενα δυο παραγοντες ισχυουν..να ειναι η μερα μου δηλ να εχω εμπνευση και να μην εχω αγχος εκεινη τη στιγμη.
σημαντικο δε ειναι και η προετοιμασια των θεματων που θα κανεις..δινουν 45 λεπτα..μπορει να ειναι αρκετα..μπορει να ειναι και λιγα..

καλη μας επιτυχια!!!

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 02, 2010, 06:49:27 μμ »
καλη μας επιτυχια!!!!εγω βεβαια πιστευω κ στην τυχη!!!ας ελπισουμε ολα να πανε καλα!!! :)

Αποσυνδεδεμένος LG_Shine

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 03, 2010, 02:48:30 μμ »
Μηπως να στελναμε και πολλά mail στην ένωση κωφών στην Αθήνα?!
εστειλα αλλα απαντηση δεν πήρα ειναι η αλήθεια.
μηπως αν στελναμε μαζικα?!?!!?!??!?!
μα δεν τους ενοχλέι να ξέρουν πως δεν κάνουν μαθημα στα παιδια τους καθηγητες με επάρκεια αλλα και με 1 κυκλο??? μωρε πως να συνεννοηθουν και τι να τους μαθουν?!?!??!?!

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 12, 2010, 12:42:31 πμ »
elbono πως πηγαν οι εξετασεις;; τα θεματαα;;
μια εβδομαδα εμεινε και για μενα..αντε να δουμε

καλα αποτελεσματα!!

Αποσυνδεδεμένος elbono

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 12, 2010, 10:06:21 πμ »
εδωσα χθες!!με εξετασαν απ τη Λαρισα.Εγω ειμαι ικανοποιημενη τα αρθρα ηταν καλα το ενα ηταν λιγο δυσκολο αλλα το προσαρμοσα ,οι εικονες ηταν οκ δεν ηταν πολυ παραξενες ουτε ειχαν καμμια κρυφη συνδεση οποτε η ιστορια εβγαινε μια χαρα,κ τα 2 βιντεο τα καταλαβα γενικα εχασα κανα 2 σημεια.Δεν ξερω αν πηγα καλα ετσι αισθανομαι αλλα δεν ξερω πως αξιολογουνε,ειναοι η πρτη φορα που δινω.Καλητυχη κ επιτυχια και να μην αγχωνεσαι οι εξεταστες ειναι πολυ καλοι χαμογελαστοι ευγενικοι,δε χρειαζεται αγχος γιατι σε μπλοκαρει! :)θα περιμενω νεα σου!

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: ΕΝΓ (Ελληνική Νοηματική Γλώσσα)
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 12, 2010, 04:33:11 μμ »
εδωσα χθες!!με εξετασαν απ τη Λαρισα.Εγω ειμαι ικανοποιημενη τα αρθρα ηταν καλα το ενα ηταν λιγο δυσκολο αλλα το προσαρμοσα ,οι εικονες ηταν οκ δεν ηταν πολυ παραξενες ουτε ειχαν καμμια κρυφη συνδεση οποτε η ιστορια εβγαινε μια χαρα,κ τα 2 βιντεο τα καταλαβα γενικα εχασα κανα 2 σημεια.Δεν ξερω αν πηγα καλα ετσι αισθανομαι αλλα δεν ξερω πως αξιολογουνε,ειναοι η πρτη φορα που δινω.Καλητυχη κ επιτυχια και να μην αγχωνεσαι οι εξεταστες ειναι πολυ καλοι χαμογελαστοι ευγενικοι,δε χρειαζεται αγχος γιατι σε μπλοκαρει! :)θα περιμενω νεα σου!

μπραβο!! καλα αποτελεσματα!!!
μπορεις να μου πεις λιγο τη θεματολογια ανα πεδιο σε γενικες γραμμες; πχ θεμα ιατρικο, καποιο ιστορικο,ατυχημα κλπ..

αντε,βγηκε και η προκηρυξη για ΣΜΕΑΕ..να δουμε που θα βγει.. ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159850
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 600
Σύνολο: 613

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.