*

Αποστολέας Θέμα: Θα γίνει ασέπ ?  (Αναγνώστηκε 130002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #266 στις: Μάρτιος 15, 2011, 02:14:47 μμ »
Δε χρειάζεται να αγχωνόμαστε για τον ΑΣΕΠ:
Μετά από 215 συγχωνεύσεις και 92 καταργήσεις νηπιαγωγείων (μόνο για φέτος!) ΔΕΝ υπάρχει πιθανότητα ούτε αναπληρωτές  πλέον να μπούμε του χρόνου είτε γίνει είτε δε γίνει!
Σκεφτείτε πόσες θέσεις αναπληρωτών χάνονται, αφού οι τρύπες θα βουλώσουν με τις μετατάξεις των μονίμων και με 25 παιδιά στο κάθε τμήμα, ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΣΩΣΤΟ!
Έτσι θα πάει μπροστά η Παιδεία... ή μάλλον η φύλαξη παιδιών στα νηπιαγωγεία! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αλλά τι να περιμένεις από γυναίκες της Εκάλης, που στέλνουν τα παιδιά τους στα ιδιωτικά σχολεία, όλο το απόγευμα σε ιδιαίτερα, τα μεγαλώνουν με τις νταντάδες και το πιάνο κι όταν έρχεται η ώρα το βράδυ να κοιμηθούν, να σκέφτονται ότι τα παραμελούν κι ότι είναι κι αυτές μάνες! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Σιγά μη σκεφτούν τη φτώχεια και την κακομοιριά!
"Άσε τους μούλους 25-30 ο ένας πάνω στον άλλο...! Έτσι κι αλλιώς ΜΟΝΟ το δικό μου παιδί αξίζει να με αντικαταστήσει!"
 Κι εννοείται ότι ΔΕ θα δώσει ΑΣΕΠ, γιατί θα είναι βύσμα! ΑΣΕΠ δίνουν μόνο τα κορόιδα!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2011, 02:30:17 μμ από MAITS »
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:15 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #267 στις: Μάρτιος 16, 2011, 09:57:29 πμ »
τα ποσοστά συγχωνεύσεων ανα νομό και διεύθυνση
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=26342

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #268 στις: Μάρτιος 16, 2011, 11:35:31 πμ »
Διαμαντοπούλου στον ΣΚΑΙ:
"Οι αναπληρωτές, βεβαίως, κάνουν σπουδαία δουλειά, γιατί καλύπτουν κενά, όμως δεν γίνεται η εκπαίδευση να προχωράει με αναπληρωτές. Θα πρέπει πρώτα να γίνει αξιολόγηση και σωστή αξιοποίηση των δεκάδων χιλιάδων εκπαιδευτικών που βρίσκονται στο εκπαιδευτικό σύστημα."

Αυτό που είπα παραπάνω: οι αναπληρωτές στην πυρά...

...συνέχεια:
"Θα παρακαλούσα τους εκπαιδευτικούς να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί. Δεν είναι δυνατόν οποιαδήποτε μορφή διαμαρτυρίας να έχει ως αποτέλεσμα να μην κάνουν τα παιδιά μαθήματα. Δεν μπορεί κανείς να βγάλει τα παιδιά από τις τάξεις. Θα υπάρξει αναπλήρωση όλων των μαθημάτων."

 Φασίζουσα νοοτροπία: καταστρέφω τις ζωές των άλλων και τους αναγκάζω να μη μιλούν και να μην διαμαρτύρονται!
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #269 στις: Μάρτιος 16, 2011, 12:38:53 μμ »


 Φασίζουσα νοοτροπία: καταστρέφω τις ζωές των άλλων και τους αναγκάζω να μη μιλούν και να μην διαμαρτύρονται!
+1000
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:15 »

Αποσυνδεδεμένος kalliopi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #270 στις: Μάρτιος 18, 2011, 10:51:17 πμ »
το διαβάσατε αυτό? φαντάζομαι πως ναι ... :(  :(  :'(  :'(

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=4622720

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #271 στις: Απρίλιος 05, 2011, 06:32:12 μμ »
Έχει ακούσει κανείς τίποτα για ΑΣΕΠ ή λόγω της οικονομικής κρίσης θα θεωρηθεί πολυτέλεια ένας νέος διαγωνισμός;

Αποσυνδεδεμένος NITSA1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #272 στις: Απρίλιος 06, 2011, 02:16:28 πμ »
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση και θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση από όποια γνωρίζει κάτι σχετικά. Είμαι τρίτεκνη αναπληρώτρια (δεν κλήθηκα φέτος), είμαι πολύ χαμηλά στον πίνακα των αναπληρωτών (περίπου 4000 σειρά), δηλώνω πάντα 2 περιοχές, καθώς δεν μπορώ να απομακρυνθώ και να πάρω μαζί μου τα τρία παιδιά (λόγω του ότι είναι ακόμα πολύ μικρά). Σκοπεύω να δώσω ΑΣΕΠ, αν και όποτε γίνει, αλλά θα το κάνω μόνο με στόχο να προσπαθήσω να βελτιώσω κάπως τη θέση μου στον πίνακα των αναπληρωτών. Για μόνιμο διορισμό δεν ενδιαφέρομαι καθόλου, καθώς μου είναι πρακτικά αδύνατο να μετακινηθώ σε μια άλλη πόλη (για 3 χρόνια πιθανότατα), χωρίς καμία βοήθεια με τα παιδιά. Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος είναι αναπληρωτής και θέλει να μείνει αναπληρωτής; Υπάρχει ουσιαστικός λόγος να μπω στη διαδικασία να δώσω ΑΣΕΠ; Και εάν δεν δώσω, θα έχω ελπίδα να με καλέσουν ξανά αναπληρώτρια (ή θα καλούν μόνο όσους θα έχουν δώσει ΑΣΕΠ); Δεν ξέρω αν η ερώτησή μου ήταν σαφής. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου καλά το θεσμικό πλαίσιο, γι'αυτό και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε ενημέρωση και διαφώτιση.

Αποσυνδεδεμένος NITSA1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #273 στις: Απρίλιος 06, 2011, 02:18:23 πμ »
Να ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη αν η ερώτηση τέθηκε σε λάθος θέμα, απλά σκέφτηκα να μην ανοίξω νέο.

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #274 στις: Απρίλιος 06, 2011, 08:24:44 πμ »
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση και θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση από όποια γνωρίζει κάτι σχετικά. Είμαι τρίτεκνη αναπληρώτρια (δεν κλήθηκα φέτος), είμαι πολύ χαμηλά στον πίνακα των αναπληρωτών (περίπου 4000 σειρά), δηλώνω πάντα 2 περιοχές, καθώς δεν μπορώ να απομακρυνθώ και να πάρω μαζί μου τα τρία παιδιά (λόγω του ότι είναι ακόμα πολύ μικρά). Σκοπεύω να δώσω ΑΣΕΠ, αν και όποτε γίνει, αλλά θα το κάνω μόνο με στόχο να προσπαθήσω να βελτιώσω κάπως τη θέση μου στον πίνακα των αναπληρωτών. Για μόνιμο διορισμό δεν ενδιαφέρομαι καθόλου, καθώς μου είναι πρακτικά αδύνατο να μετακινηθώ σε μια άλλη πόλη (για 3 χρόνια πιθανότατα), χωρίς καμία βοήθεια με τα παιδιά. Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος είναι αναπληρωτής και θέλει να μείνει αναπληρωτής; Υπάρχει ουσιαστικός λόγος να μπω στη διαδικασία να δώσω ΑΣΕΠ; Και εάν δεν δώσω, θα έχω ελπίδα να με καλέσουν ξανά αναπληρώτρια (ή θα καλούν μόνο όσους θα έχουν δώσει ΑΣΕΠ); Δεν ξέρω αν η ερώτησή μου ήταν σαφής. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου καλά το θεσμικό πλαίσιο, γι'αυτό και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε ενημέρωση και διαφώτιση.
Δεν είμαι σίγουρος αλλά, αν δε σε πιάσει το 20% της τριτεκνίας, θα αναγκαστείς να δώσεις, γιατί λογικά θα σε υπερσκελίσουν, όσοι δώσουν και περάσουν.
Έτσι κι αλλιώς από τον ΑΣΕΠ θα παίρνουν πια μόνο αναπληρωτές! >:( >:( >:(
...κάποιος άλλος που γνωρίζει περισσότερα;
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος MelG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 258
  • Tout est possible.
    • Προφίλ
    • Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον...
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #275 στις: Απρίλιος 06, 2011, 08:35:43 πμ »
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση και θα εκτιμούσα πολύ μια απάντηση από όποια γνωρίζει κάτι σχετικά. Είμαι τρίτεκνη αναπληρώτρια (δεν κλήθηκα φέτος), είμαι πολύ χαμηλά στον πίνακα των αναπληρωτών (περίπου 4000 σειρά), δηλώνω πάντα 2 περιοχές, καθώς δεν μπορώ να απομακρυνθώ και να πάρω μαζί μου τα τρία παιδιά (λόγω του ότι είναι ακόμα πολύ μικρά). Σκοπεύω να δώσω ΑΣΕΠ, αν και όποτε γίνει, αλλά θα το κάνω μόνο με στόχο να προσπαθήσω να βελτιώσω κάπως τη θέση μου στον πίνακα των αναπληρωτών. Για μόνιμο διορισμό δεν ενδιαφέρομαι καθόλου, καθώς μου είναι πρακτικά αδύνατο να μετακινηθώ σε μια άλλη πόλη (για 3 χρόνια πιθανότατα), χωρίς καμία βοήθεια με τα παιδιά. Τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος είναι αναπληρωτής και θέλει να μείνει αναπληρωτής; Υπάρχει ουσιαστικός λόγος να μπω στη διαδικασία να δώσω ΑΣΕΠ; Και εάν δεν δώσω, θα έχω ελπίδα να με καλέσουν ξανά αναπληρώτρια (ή θα καλούν μόνο όσους θα έχουν δώσει ΑΣΕΠ); Δεν ξέρω αν η ερώτησή μου ήταν σαφής. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω καθόλου καλά το θεσμικό πλαίσιο, γι'αυτό και θα εκτιμούσα ιδιαίτερα οποιαδήποτε ενημέρωση και διαφώτιση.
Εχω την εντύπωση πως θα είναι υποχρεωτική η επιτυχία στον ασεπ αλλά, και να μην είναι, εσύ πρέπει να δώσεις. Γιατί; Για τον απλούστατο λόγο ότι, αν δεν έχεις μόρια από ασεπ, θα είσαι πολύ χαμηλά στον πίνακα κι έτσι ούτε αναπληρώτρια θα σε πάρουν που θες. Το αστείο είναι πως πρέπει να προσέξεις να μη γράψεις τόσο καλά (!!! γελοίο αλλά έτσι είναι) ώστε να μην είσαι διοριστέα γιατί εκεί έχουμε το άλλο κουφό: αποκλείεται από τις προσλήψεις αναπληρωτών όποιος έχει αρνηθεί μόνιμο διορισμό.
Χαίρομαι που δε θα διοριστώ ποτέ τελικά γιατί θα μείνω στην πόλη μου που λατρεύω.
Καλά που έχουμε και τον Μάικλ Τζάκσον πάντως...
http://www.youtube.com/user/mjacksontruth

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #276 στις: Απρίλιος 06, 2011, 10:10:53 πμ »
Όποιος δεν έχει επιτυχία σε ΑΣΕΠ (από τον επόμενο και μετά) - σε έναν από 3 στη σειρά δεν θα είναι στους πίνακες.
Που σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να πας αναπληρώτρια.

Τώρα όσο αφορά το διορισμό: (μέχρι σήμερα) δεν είναι υποχρεωτικό όταν γίνεται δήλωση για αναπληρωτής να ακολουθεί δήλωση για μονιμότητα. Αλλά και πάλι αν κληθείς να κάνεις αίτηση για μονιμότητα μπορείς να δηλώνεις μόνο την Διεύθυνση που μένεις.

Και κάτι τελευταίο και σημαντικότερο: από τη στιγμή που θα γίνει ο επόμενος ΑΣΕΠ παύει η ποσόστοση του 20% στους τρίτεκνους. Δεν θα είναι ειδική κατηγορία οι τρίτεκνοι. Από την άλλη αν είσαι επιτυχούσα στον ΑΣΕΠ θα έχεις +5 μόρια (λόγω τριτεκνίας)

Αποσυνδεδεμένος NITSA1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #277 στις: Απρίλιος 06, 2011, 10:30:50 πμ »
Θερμά σας ευχαριστώ όλους για τις εξαιρετικά διαφωτιστικές απαντήσεις σας. Μου αφαιρέσατε ένα μεγάλο φορτίο αβεβαιότητας και άγχους.

Αποσυνδεδεμένος lamia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #278 στις: Απρίλιος 06, 2011, 11:17:49 πμ »
ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ  ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ

ΘΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ   ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΝΑΚΑ ΚΑΤΑ ΦΘΙΝΟΥΣΑ ΣΕΙΡΑ ΟΙ ΜΗ ΕΠΙΤΥΧΩΝΤΕΣ ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΘΑΝΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΩΝΤΕΣ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΙΝΑΚ

Αποσυνδεδεμένος npanag

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θα γίνει ασέπ ?
« Απάντηση #279 στις: Απρίλιος 06, 2011, 04:39:51 μμ »
Όποιος δεν έχει επιτυχία σε ΑΣΕΠ (από τον επόμενο και μετά) - σε έναν από 3 στη σειρά δεν θα είναι στους πίνακες.
Να διευκρινίσουμε το εξής σημείο:
Ο νόμος 3848/2010 γράφει επακριβώς:
"Υπολογίζεται η συνολική βαθμολογία που συγκέντρω−
σε ο υποψήφιος στο διαγωνισμό ή σε έναν από τους δύο
προηγούμενους διαγωνισμούς του Α.Σ.Ε.Π. Αν ο υποψή−
φιος συγκέντρωσε τη βαθμολογική βάση σε περισσό−
τερους διαγωνισμούς, λαμβάνεται υπόψη εκείνος στον
οποίο συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία."

Αρα είναι σε ισχύ και οι 2 προηγούμενοι διαγωνισμοί με τρίτο τον επόμενο ΑΣΕΠ (όποτε γίνει). Κάθε φορά βέβαια που θα γίνεται ΑΣΕΠ η τριάδα θα προχωράει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.