*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 62536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
1) Καθηγητές- παρουσιαστές λοιπόν προτείνετε; Δεν νομίζω κανείς να το απαγορεύει. 2)Ούτε κόστος τρομερό έχει. Υπάρχουν χιλιάδες τέτοια βιντεάκια πολύ καλής ποιότητας, τα οποία θα μπορούσε κανείς να αξιοποιήσει.3) Το προτιμάτε από το να κάνετε εσείς το μάθημα στον μαθητή σας που για επιδημικούς λόγους πρέπει να μείνει σπίτι του; Η κάμερα δεν είναι υποχρεωτική. Μέσω webex πχ δεν βρίσκω γιατί θα είναι τόσο τρομερό να ακούνε και να βλέπουν σε διαμοιρασμένο έγγραφο ή παρουσίαση το μάθημα που θα αναπτυχθεί στον πίνακα στην τάξη. Για καλό ήχο θα υπάρχει ο περιορισμός της κίνησης του εκπαιδευτικού. Αλλά πέρα από αυτό, ποια άλλη δυσκολία ανυπέρβλητη υπάρχει; Ωστόσο αν κάποιος / α δεν θέλει ή αν τεχνικά δεν γίνεται, στην ασύγχρονη μπορεί να ενημερώσει αναλυτικά τον ή τους μαθητές που έλειπαν. Το ότι μας δίνετε μια δυνατότητα, δεν σημαίνει ότι εξαναγκαζόμαστε να την υλοποιήσουμε. Αν όμως οι μαθητές μας μάς παρακαλέσουν για " ζωντανή συμμετοχή" τους στο μάθημα, μπορείτε να αρνηθείτε; Προσωπικά όχι. Αν ένας μαθητής του θέλει να συμμετέχει με αυτό τον ψευτο-τρόπο, θα του το προσφέρω. Για ψυχολογικούς λόγους, συνάδελφοι, ένα παιδί που υποχρεώνεται σε εγκλεισμό, ενώ όλοι οι άλλοι έχουν απελευθερωθεί, χρειάζεται την κοινωνική επαφή με τους συμμαθητές του και τον καθηγητή του. Τα παιδιά της Γ λυκείου που δεν κάνουν φροντιστηριακά μαθήματα, παιδιά της Α, Β λυκείου και περισσότερο στο γυμνάσιο.4) Η άρνηση, η αντίδραση, έχει γίνει στάση ζωής για κάποιους. Όλοι οι άλλοι που προσπαθούν να βρουν λύσεις, εξυπηρετούν σκοπιμότητες! 5) Συνάδελφοι, αρκετά με τους εξωγήινους, τους ψεκασμούς και τα ούφο. Το Υπουργείο πρέπει να πιεστεί να πιέσει τους δήμους να εξοπλίσουν τα σχολεία. Όλα τα σχολεία. Καλές οι δωρεές, αλλά πρέπει να ενισχυθούν τα τεχνολογικά μέσα σε κάθε σχολείο...χθες! Μοιράζουν λεφτά δεξιά κι αριστερά: κάτι λάπτοπ για τους εργαζόμενους στο υπουργείο παιδείας (τα πιο ακριβά βέβαια...ένα αμύθητο ποσό!), κάτι σε ιστοσελίδες (Μαθαίνουμε στο Σπίτι), κάτι στην επικοινωνία...λεφτά αέρας! Και στα σχολεία;

1)Καλύτερα καθηγητές -παρουσιαστές που προτείνουμε εμείς παρά καθηγητές ,μαθητές παίχτες ριάλιτι που προτείνεις εσυ και τ' αφεντικά σου.
2) Φυσικά και έχει κόστος διότι το Υπουργείο θα έπρεπε να προβλέψει κάποιες ώρες απο το διδακτικό ωράριο για την προετοιμασία -βιντεοσκόπηση απο εμάς του μαθήματος.
3)Προφανέστατα σύμφωνα με το 2 εμείς θα  κάνουμε το μάθημα για τους δικούς μας μαθητές και σύμφωνα με τις ανάγκες του
4)Η προώηθηση πολιτικών έχει γίνει επάγγελμα για κάποιους. Όλοι οι άλλοι που σκέφτονται κριτικά είναι είτε κατώτεροι των περιστάσεων είτε τεμπέληδες
5)Συνάδελφοι αρκετά με τους (αποτυχημένους ) Γκέμπελς του pde

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2385
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ΟΛΜΕ να αφήσει τις εξυπνάδες και να κάνει προσφυγή στο ΣΤΕ για ακύρωση του νόμου, να πιάσουν τόπο και τα λεφτά που καταβροχθίζει...

Αποσυνδεδεμένος pevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά θεωρώ πως δεν θα έπρεπε καν να τίθεται σε συζήτηση τέτοιο θέμα. Κάποια πράγματα απλώς δεν κουβεντιάζονται. όσο απόλυτο και εάν είναι. Κάθε φορά μάς πετάνε κάτι και εμείς τσιμπάμε. Πέραν από προσωπικές διαφωνίες, αυτή τη στιγμή όλοι οι εκπαιδευτικοί οφείλουμε να γίνουμε ένα, να παραμερίσουμε τα υπόλοιπα και να δείξουμε ότι έχουμε αξιοπρέπεια, μόρφωση και σκέψη.....Να έχουμε κοινή γραμμή και να αγωνιστούμε.
 Πώς θα με αναγκάσουν να προβώ σε κάτι τέτοιο τη στιγμή που από προσωπική επιλογή δεν έχω προφίλ σε κανένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης γιατί απλώς δεν θέλω. Δεν θέλω καμία μαγνητοσκόπηση, δεν θέλω καμία παρακολούθηση. Γιατί τα μπερδεύουν όλα; Άν θέλουν να μας αξιολογήσουν, υπάρχουν τρόποι. Να το μελετήσουν και να το κάνουν σωστά. Όχι να επιλέγουν τον χείριστο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προσωπικά θεωρώ πως δεν θα έπρεπε καν να τίθεται σε συζήτηση τέτοιο θέμα. Κάποια πράγματα απλώς δεν κουβεντιάζονται. όσο απόλυτο και εάν είναι. Κάθε φορά μάς πετάνε κάτι και εμείς τσιμπάμε. Πέραν από προσωπικές διαφωνίες, αυτή τη στιγμή όλοι οι εκπαιδευτικοί οφείλουμε να γίνουμε ένα, να παραμερίσουμε τα υπόλοιπα και να δείξουμε ότι έχουμε αξιοπρέπεια, μόρφωση και σκέψη.....Να έχουμε κοινή γραμμή και να αγωνιστούμε.
 Πώς θα με αναγκάσουν να προβώ σε κάτι τέτοιο τη στιγμή που από προσωπική επιλογή δεν έχω προφίλ σε κανένα μέσο κοινωνικής δικτύωσης γιατί απλώς δεν θέλω. Δεν θέλω καμία μαγνητοσκόπηση, δεν θέλω καμία παρακολούθηση. Γιατί τα μπερδεύουν όλα; Άν θέλουν να μας αξιολογήσουν, υπάρχουν τρόποι. Να το μελετήσουν και να το κάνουν σωστά. Όχι να επιλέγουν τον χείριστο.

Συμφωνώ απολύτως σε  όλα!!! Κια κυρίως στο ότι κάποια πράγματα δεν θα έπρεπε να κουνεντιάζονται καν... !!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ΟΛΜΕ να αφήσει τις εξυπνάδες και να κάνει προσφυγή στο ΣΤΕ για ακύρωση του νόμου, να πιάσουν τόπο και τα λεφτά που καταβροχθίζει...

Δεν είναι καθόλου εξυπνάδες ..., Μα χαρά έκανε και έβγαλε αυτή την ανακοίνωση  σήμερα διότι αύριο πρωί πρωί θα βρεθούν κάποιοι καλοθελητές διευθυντάδες που θα βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό συναδέλφων  για να γίνουν τηλεθέαμα. Πρέπει λοιπόν να ξέρουν τώρα αυτοί οι συνάδελφοι ότι έχουν τη συνδικαλιστική κάλυψη .Μέχρι να γίνει η προσφυγή θα έπρεπε δλδ να μην πάρει θέση η ΟΛΜΕ;  Το έχουν δηλώσει άλλωστε οτι θα κινηθούν νομικά (όπως και η ΟΙΕΛΕ και ελπίζω και η ΔΟΕ η οποία δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα επί το θέματος). Αλλά τα σχολεία ξεκινούν σε μερικές ώρες και γι'αυτό έπρεπε να βγει αυτή η ανακοίνωση τώρα!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Δεν είναι καθόλου εξυπνάδες ..., Μα χαρά έκανε και έβγαλε αυτή την ανακοίνωση  σήμερα διότι αύριο πρωί πρωί θα βρεθούν κάποιοι καλοθελητές διευθυντάδες που θα βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό συναδέλφων  για να γίνουν τηλεθέαμα. Πρέπει λοιπόν να ξέρουν τώρα αυτοί οι συνάδελφοι ότι έχουν τη συνδικαλιστική κάλυψη .Μέχρι να γίνει η προσφυγή θα έπρεπε δλδ να μην πάρει θέση η ΟΛΜΕ;  Το έχουν δηλώσει άλλωστε οτι θα κινηθούν νομικά (όπως και η ΟΙΕΛΕ και ελπίζω και η ΔΟΕ η οποία δεν έχει τοποθετηθεί ακόμα επί το θέματος). Αλλά τα σχολεία ξεκινούν σε μερικές ώρες και γι'αυτό έπρεπε να βγει αυτή η ανακοίνωση τώρα!
Πώς θα τους βάλουν δηλ. το μαχαίρι στο λαιμό; Δεν το καταλαβαίνω...
Αν εγώ π.χ. δε συμφωνώ, τι θα μου πει και πώς και γιατί θα με αναγκάσει;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Η ΟΛΜΕ σε συνεργασία με τις άλλες εκπαιδευτικές ομοσπονδίες και την ΑΔΕΔΥ θα προβεί σε όλες εκείνες τις ενδεδειγμένες κινήσεις, προς πάσα κατεύθυνση, προκειμένου να προασπιστεί την δημόσια εκπαίδευση και να ανατρέψει το απαράδεκτο αυτό νομοθέτημα.

Ταυτόχρονα θα επιδιωχθεί με τρόπο άμεσο και αποφασιστικό η  συνεργασία με τα ευρωπαϊκά συνδικάτα ώστε να καταγραφεί και να παρουσιασθεί το εάν έχει εφαρμοστεί παρόμοια πολιτική σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε αλλά και να αναδειχθεί η αντιδημοκρατικότητα που αποτελεί συστατικό στοιχείο αυτής της πολιτικής. Θα εξετασθεί ακόμα και η δυνατότητα προσφυγής στους αρμόδιους μηχανισμούς και αρχές της Ε.Ε σε διοικητικό και δικαστικό επίπεδο.


Πουθενά δεν αναφέρεται στην ΜΟΝΑΔΙΚΗ νόμιμη οδό, το ΣΤΕ. Συνδικαλιστική κάλυψη κα τρίχες κατσαρές...

Κρίμα τα λεφτά που δίνουμε συνδρομή...

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ολο θεμα εσκασε για αλλους λογους. Για να γινει αποδεκτη η συγχρονη ως υποχρεωτικη, η αυξηση των μαθητων ανα τμημα και για να ξεχασουμε οτι μας στελνουν σχολειο χωρις μασκες σε μικρες αιθουσες. Ως πειραματοζωα δηλαδη. Και οντως ηταν τοσο μεγαλο το μπαμ που αυτα ξεχαστηκαν. Μαλιστα καποιοι πλεον τα προτεινουν την υποχρεωτικη συγχρονη τηλεκπαιδευση ως καταλληλη εναλλακτικη προκειμενου να γλιτωσουν το live απ την ταξη. Ξεχασαμε οτι δεν εχουν ολοι οι μαθητες ισοτιμα προσβαση και γι αυτο δεν εχει γινει τιποτα απο το Υπουργειο. Τωρα για να σωσουμε τους πισινους μας απ την απευθειας αναμεταδοση συμφωνουμε στην υποχρεωτικη συγχρονη. Και οι μαθητες που δεν μπορουν να συμμετεχουν ας κοψουν τον λαιμο τους ε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2020, 05:06:58 μμ από Jackb »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πώς θα τους βάλουν δηλ. το μαχαίρι στο λαιμό; Δεν το καταλαβαίνω...
Αν εγώ π.χ. δε συμφωνώ, τι θα μου πει και πώς και γιατί θα με αναγκάσει;

Εγώ συμφωνώ μαζί σου απολύτως και δεν πρόκειται να το δεχτώ όπως δεν δέχτηκα και άλλα και ας με κοιτούν μερικοί διευθυντές με μισό μάτι. Σκασίλα μου. Όμως  σίγουρα θα ασκηθούν ασφυκτικές πιέσεις ( εν όψει αξιολόγησης κιόλας) όπως έγινε και με τη σύγχρονη...! Εξάλλου έχει γραφτεί εδώ πολλάκις ότι πολλοί διευθυντές /συντονιστές επέβαλλαν τη σύγχρονη(και το ξέρω και απο συναδέλφους ).Οπότε θεωρώ ότι θα γίνει προσπάθεια να γίνει το ίδιο και εδώ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ολο θεμα εσκασε για αλλους λογους. Για να γινει αποδεκτη η συγχρονη ως υποχρεωτικη, η αυξηση των μαθητων ανα τμημα και για να ξεχασουμε οτι μας στελνουν σχολειο χωρις μασκες σε μικρες αιθουσες. Ως πειραματοζωα δηλαδη. Και οντως ηταν τοσο μεγαλο το μπαμ που αυτα ξεχαστηκαν. Μαλιστα καποιοι πλεον τα προτεινουν την υποχρεωτικη συγχρονη τηλεκπαιδευση ως καταλληλη εναλλακτικη προκειμενου να γλιτωσουν το live απ την ταξη. Ξεχασαμε οτι δεν εχουν ολοι οι μαθητες ισοτιμα προσβαση και γι αυτο δεν εχει γινει τιποτα απο το Υπουργειο. Τωρα για να σωσουμε τους πισινους μας απ την απευθειας αναμεταδοση συμφωνουμε στην υποχρεωτικη συγχρονη. Και οι μαθητες που δεν μπορουν να συμμετεχουν ας κοψουν τον λαιμο τους ε;

Μια πολύ ωραία παράμετρος του θέματος με την οποία επίσης συμφωνώ απολύτως!

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πώς θα τους βάλουν δηλ. το μαχαίρι στο λαιμό; Δεν το καταλαβαίνω...
Αν εγώ π.χ. δε συμφωνώ, τι θα μου πει και πώς και γιατί θα με αναγκάσει;
 

Εσυ πώς θα πεις οτι διαφωνεις οταν η τροπολογια αναφερει οτι η Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα ειναι συμφωνη;
https://www.kathimerini.gr/1077341/article/epikairothta/ellada/to-ypoyrgeio-paideias-8wrakizei-thn-zwntanh-metadosh-twn-ma8hmatwn

Αυτο θα σου πει ο διευθυντης και σιγουρα θα υπαρξουν καποιοι που θα το κανουν. Ειτε γιατι θα θεωρησουν οτι ειναι υποχρεωμενοι, ειτε γιατι θα φανε μπουλιγκ απ τους διευθυντες ειτε γιατι εχουν ψωνιο να γινουν παρουσιαστες (υπαρχουν και τετοιοι) ειτε επειδη θα φοβηθουν μην τους πει ο Μπουρδανος τεμπεληδες και η Ρεα ανηθικους
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2020, 05:21:28 μμ από Jackb »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 

Εσυ πώς θα πεις οτι διαφωνεις οταν η τροπολογια αναφερει οτι η Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα ειναι συμφωνη;
https://www.kathimerini.gr/1077341/article/epikairothta/ellada/to-ypoyrgeio-paideias-8wrakizei-thn-zwntanh-metadosh-twn-ma8hmatwn

Και άμα είναι σύμφωνη  η ΑΠΔΠΧ τι σημαίνει αυτό; Αυτοί ορίζουν το πλαίσιο στο οποίο μπορεί να γίνει κάτι. Το αν εγώ ως υποκείμενο της ζωντανής μετάδοσης δέχομαι να συμμετάσχω σε αυτό το πλαίσιο είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2864
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άσε που γραπτό έγγραφο της εν λόγω Αρχή δεν είδαμε πουθενά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160801
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.