*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα  (Αναγνώστηκε 138604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #854 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:02:52 μμ »
ας είχαν μειώσει τους εισαχθεντες, κάτι που τώρα μετά από 25 χρόνια το βλέπουμε και αφού πρώτα φτιάξαμε σε κάθε πόλη και πανεπιστήμιο, σε κάθε χωριό και σχολή.

Και οι καφετεριάδες, οι εστιάτορες και οι προσοδοθήρες από ενοίκια γκαρσονιερών, τι θα κάνουν; Κλέφτες να γίνουν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:06 »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #855 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:03:03 μμ »
Για την κλοπή την δική μου όμως δεν σχολίασες.Που διάβαζα,έγραφα υψηλά και τίποτα ούτε αναπλήρωση ούτε μονιμότητα σύμφωνα με το Σύνταγμα.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #856 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:07:03 μμ »
Για την κλοπή την δική μου όμως δεν σχολίασες.Που διάβαζα,έγραφα υψηλά και τίποτα ούτε αναπλήρωση ούτε μονιμότητα σύμφωνα με το Σύνταγμα.
Ήσασταν διοριστεος και δεν σας διόρισε το κράτος ; Ή επιτυχων ; Μπορείτε να μας απαντήσετε ;

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #857 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:09:22 μμ »
Μεταβατική τα 2 χρόνια; Γελάνε και τα τσιμέντα. Υπήρχαν επιλογές ζωής λόγω επετηρίδας, δεν αλλάζουν έτσι τα συστήματα μέσα σε 2 χρόνια. Έπρεπε να απορροφηθούν ΟΛΟΙ όσοι είχαν επιλέξει ως απόφαση ζωης καθηγητικές σχολές με βάση το ισχύον τότε σύστημα της επετηριδας και μετά να αλλάξει το σύστημα. Και στο κάτω κάτω ας είχαν μειώσει τους εισαχθεντες, κάτι που τώρα μετά από 25 χρόνια το βλέπουμε και αφού πρώτα φτιάξαμε σε κάθε πόλη και πανεπιστήμιο, σε κάθε χωριό και σχολή.

Και χιλιάδες από εμάς διαλέξαμε τις σχολές μας τη δεκαετία του 2000 στη βάση του ότι υπήρχε ο γραπτός ΑΣΕΠ.

Και τελικά πολλοί δεν είχαμε την ευκαιρία να δώσουμε ούτε καν μια φορά...

Οι δικές μας δηλαδή επιλογές ζωής δεν θα έπρεπε/πρέπει να είναι σεβαστές;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 02:39:00 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:57:06 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2948
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #858 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:12:05 μμ »
Ήσασταν διοριστεος και δεν σας διόρισε το κράτος ; Ή επιτυχων ; Μπορείτε να μας απαντήσετε ;
Ήταν υψηλόβαθμος επιτυχών πράγμα το οποίο σημαίνει ότι έπρεπε να 'ταν διοριστέος, αλλά το 40% τα 30μηνα και τα 24μηνα των αντισυνταγματικών διορισμών των νόμων Γιαννάκου-Στυλιανίδη διορίστηκαν στη θέση του. Εσύ ήσουν χαμηλόβαθμη επιτυχούσα οπότε δεν ήσουν ούτως ή άλλως δυνάμει διοριστέα.

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #859 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:13:46 μμ »
Κίρκη μας έκλεψε το κράτος με την αντισυνταγματική ρύθμιση 60%-40%.Την γνωρίζετε την υπόθεση;

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #860 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:25:43 μμ »
Υψηλόβαθμος επιτυχών που θα έπρεπε να έχω διοριστεί απευθείας το 2004 και το 2006 αν δεν δίναμε για…70 θέσεις ως 60% και το 40% να παίρνει αντί για 25 2000!Είναι δεν είναι κλοπή όπως απεφάνθη και το Σ.τ.Ε. με ψήφους 23-0 υπέρ ημών μόλις…11(!) χρόνια μετά!Τα γνωρίζατε αυτά;

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #861 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:30:28 μμ »
Πολύ σωστά Κίρκη η απάτη του γραπτού κάνει διάκριση σε διοριστεους και απλα επιτυχόντες. Ξεσκιζεσαι δίνεις και μετά πας αναπληρωτής στην καλύτερη.. γιατί διορίζονται ελάχιστοι.. δηλαδή αυτοί θέλουν να ξαναγυρίσει ο ασεπ να δώσουν για να πάνε αναπληρωτες. Δηλαδή το αυτονόητο... είναι σαν να λένε ε πήρες πτυχίο? Α αυτό δεν ισχυει δώσε πάλι εξετάσεις... έχεις δώσει μια φορά είσαι επιτυχών? Α αυτό δεν ισχύει αν δεν είσαι στους 500 πήγαινε αναπληρωτής κ ξαναδωσε μετά.. οοοοταν ξαναγίνουν εξετάσεις...δηλαδή τόσο μυαλό...

Αποσυνδεδεμένος zoek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #862 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:32:26 μμ »
Ρε φίλε το ότι έχεις καεί από τον ασεπ και δεν διορίστηκες και θες πάλι ασεπ εμένα μου λέει κάτι.. κατάλαβες τώρα γιατί το υψηλόβαθμος επιτυχών είναι Η ΑΠΑΤΗ του γραπτού? Τι δεν μπορείς να καταλάβεις?

Αποσυνδεδεμένος Mini1234

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #863 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:33:06 μμ »
αν ειναι να ξαναδωσουμε εξετασεις, το πτυχιο μας τι ακριβως αξια εχει???? παμε να αποδειξουμε οτι αξιζουμε να ειμαστε αυτο που σπουδασαμε??? Δεν θα επρεπε καμια κατηγορια Πανεπιστημιακης Εκπαιδευσης να δεχθει τον γραπτο. Αυτο οχι μονο για τους εκπαιδευτικους, αλλα για ολους!!!

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #864 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:33:54 μμ »
αν ειναι να ξαναδωσουμε εξετασεις, το πτυχιο μας τι ακριβως αξια εχει???? παμε να αποδειξουμε οτι αξιζουμε να ειμαστε αυτο που σπουδασαμε??? Δεν θα επρεπε καμια κατηγορια Πανεπιστημιακης Εκπαιδευσης να δεχθει τον γραπτο. Αυτο οχι μονο για τους εκπαιδευτικους, αλλα για ολους!!!

Αν το πτυχίο μας είχε αξία, θα μου αρκούσε για να διοριστώ. Μου αρκεί;;; Προφανώς και όχι. Και οι 32.500 φιλόλογοι που στοιβάζονται στους πίνακες έχουν πτυχίο... Ή οι 180.000 - πόσοι είναι - συνολικά στους πίνακες.

Αρκεί το πτυχίο τους για να πάνε έστω αναπληρωτές;;; Φυσικά και όχι.

Για ποια αξία του πτυχίου λέμε; Εδώ έχει χαθεί πλέον η αξία του μεταπτυχιακού και οσονούπω και του διδακτορικού.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 29, 2022, 03:03:36 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος manpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 487
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #865 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:35:12 μμ »
Κατ´αρχάς δεν είμαστε φίλοι.Επίσης είμαι στα δικαστήρια για το δίκιο μου.Εσύ δεν είσαι Σ.τ.Ε. και ευτυχώς.Το παράδειγμα που έγραψα είναι χαρακτηριστικό της κλοπής μου και αν έπρεπε να διοριστώ ή όχι.Αν το καταλαβαίνεις.Όχι <<100 ξυλιές στην πλάτη αρκεί να τις φάει ο άλλος κι όχι εγώ>> ε;

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #866 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:40:38 μμ »
αν ειναι να ξαναδωσουμε εξετασεις, το πτυχιο μας τι ακριβως αξια εχει???? παμε να αποδειξουμε οτι αξιζουμε να ειμαστε αυτο που σπουδασαμε??? Δεν θα επρεπε καμια κατηγορια Πανεπιστημιακης Εκπαιδευσης να δεχθει τον γραπτο. Αυτο οχι μονο για τους εκπαιδευτικους, αλλα για ολους!!!

Το πρόβλημα, ξέρετε ποιο είναι; Ότι και το "προσοντολόγιο" του Γαβρόγλου, αυτό υποτίθεται ότι πιστοποιεί: την καλύτερη -κατά τεκμήριο πάντα...- κατοχή του γνωστικού αντικειμένου που υποτίθεται ότι θα κληθεί να διδάξει ο κάθε διοριστέος. Οπότε, αφού ούτε το ένα είναι κατάλληλο, ούτε το άλλο, πώς υποτίθεται ότι θα γίνεται η επιλογή; Δεν πρέπει να βρεθεί κάποιος τρόπος; Που δεν θα είναι ούτε γραπτός διαγωνισμός, ούτε προσοντολόγιο, αλλά κάτι πρέπει να είναι βρε αδερφέ. Διαβάσαμε παραπάνω ότι ήδη υπάρχουν 35.000 απόφοιτοι φιλολογίας (μόνο), που περιμένουν στη σειρά. Και στα 71 να πάει το όριο διορισμού (με το όριο συνταξιοδότησης να πηγαίνει στα 72...), δεν βγαίνει η απορρόφηση. Ακόμα κι αν υποθέταμε ότι έκλειναν σφαλιστά τα τμήματα φιλολογίας για νέους εισακτέους (κάτι με το οποίο φυσικά διαφωνώ, γιατί όπως έχω πει και παραπάνω δεν μπορεί να θεωρείται αποκλειστικά το δασκαλίκι ως διέξοδος για τους φιλολόγους).

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός διαγωνισμός 23 και αργότερα
« Απάντηση #867 στις: Ιούλιος 29, 2022, 02:50:05 μμ »
Εγώ , που είμαι επιτυχουσα του 2008 , έχω ένα να πω . Ότι πιο άδικο και απάνθρωπο σύστημα διορισμού από το γραπτό διαγωνισμό δεν υπάρχει . Να είσαι επιτυχών και να να πηγαίνεις αναπληρωτής για δύο χρόνια και μετά ξανά ΑΣΕΠ ; Αλήθεια τώρα έχετε σκεφτεί όσοι επιθυμείτε γραπτό διαγωνισμό που ψυχοφθόρα διαδικασία είναι αυτή ; Και με καλεί το κράτος να πιστοποίησω τι ; Τις γνώσεις που μου έμαθε το ίδιο ; Θεωρώ ότι είναι το πιο άδικο σύστημα .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160731
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.