*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις σε Φορείς  (Αναγνώστηκε 872493 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2282 στις: Αύγουστος 07, 2015, 12:10:25 πμ »
Έχεις δίκαιο. Δεν έχουν όμως όλες οι μητροπόλεις σχολεία.
Η αλήθεια είναι ότι οι γυμναστές δεν μου έκαναν τόσο εντύπωση, γιατί έτσι κι αλλιώς περισσεύουν στην δευτεροβάθμια. Και στα πανεπιστήμια κάθε χρόνο αποσπώνται δεκάδες!Αλλά μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί και οικονομολόγοι που υπάρχουν ελλείψεις στη δευτεροβάθμια, όπως και μηχανολόγοι μου έκανε εντύπωση ότι αποσπώνται. Οι μητροπόλεις δίνουν τις ειδικότητες που θέλουν ή αποσπώνται πρόσωπα; Δηλαδή η μητρόπολη Α είπε τον Ιούνιο ότι χρειάζεται ένα γυμναστή, ένα μαθηματικό και ένα θεολόγο και στέλνουν με μόρια τους πρώτους που έκαναν αίτηση; Ή αποσπώνται συγκεκριμένα άτομα:θέλω το Γιώργο, το Νίκο και τη Μαρία; Το ρωτάω, γιατί δεν βλέπω πουθενά μόρια και αναρωτιέμαι πώς γίνεται η επιλογή ειδικοτήτων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2283 στις: Αύγουστος 07, 2015, 12:18:21 πμ »
Μόρια αγαπητέ/ή δεν θα δεις. Και αυτό δεν είναι τυχαίο, διότι όταν δεν υπάρχει μοριοδότηση, δεν μπορείς να κάνεις φαντάζομαι και ένσταση σε αυτόν που σου πήρε π.χ. τη θέση και υπολειπόταν σε μόρια. Δεν νομίζω να τρέχει η διαδικασία βάσει ειδικοτήτων. Πιστεύω ότι είναι όπως το είπες. Με το Γιώργοοο και το Νίκοοο, τη Μαρίααα και τα άλλα παιδιάαααααααα....
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2284 στις: Αύγουστος 07, 2015, 12:19:19 πμ »
Η αλήθεια είναι ότι οι γυμναστές δεν μου έκαναν τόσο εντύπωση, γιατί έτσι κι αλλιώς περισσεύουν στην δευτεροβάθμια. Και στα πανεπιστήμια κάθε χρόνο αποσπώνται δεκάδες!Αλλά μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί και οικονομολόγοι που υπάρχουν ελλείψεις στη δευτεροβάθμια, όπως και μηχανολόγοι μου έκανε εντύπωση ότι αποσπώνται. Οι μητροπόλεις δίνουν τις ειδικότητες που θέλουν ή αποσπώνται πρόσωπα; Δηλαδή η μητρόπολη Α είπε τον Ιούνιο ότι χρειάζεται ένα γυμναστή, ένα μαθηματικό και ένα θεολόγο και στέλνουν με μόρια τους πρώτους που έκαναν αίτηση; Ή αποσπώνται συγκεκριμένα άτομα:θέλω το Γιώργο, το Νίκο και τη Μαρία; Το ρωτάω, γιατί δεν βλέπω πουθενά μόρια και αναρωτιέμαι πώς γίνεται η επιλογή ειδικοτήτων.
Για να αποσπαστείς σε Ιερά Μητρόπολη χρειάζεται συστατική επιστολή από Μητροπολίτη και αναλυτική περιγραφή της θέσης που θα καλυφθεί από τον εκπαιδευτικό. Γνωρίζω όμως περίπτωση στο παρελθόν που κάποιος χρησιμοποίησε πολιτικό πρόσωπο και πήρε απόσπαση σε βάρος άλλου που είχε συστατική επιστολή από Μητροπολίτη. Γενικώς οι πολιτικοί κάνουν ότι θέλουν κατά περίπτωση.
Δεν υπάρχει μοριοδότηση, αλλά και ιδιαίτερο ενδιαφέρον και αυτό φαίνεται από τον συνολικό αριθμό των εκπαιδευτικών που παίρνουν απόσπαση περίπου 70-80 άτομα και από τις δυο βαθμίδες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2015, 12:21:57 πμ από vadi »
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2285 στις: Αύγουστος 07, 2015, 12:26:10 πμ »
Ερώτηση περίεργης φύσης. Έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν να "ανοίξει ο χορός" των αποσπάσεων με Μητροπόλεις και Αρχιεπισκοπές; Εκτός από το ότι θα είναι ευλογημένες και οι λοιπές αποσπάσεις φορέων που θα ακολουθήσουν, να θεωρηθεί ως καλός οιωνός άνωθεν;
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:28 »

Αποσυνδεδεμένος vadi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2286 στις: Αύγουστος 07, 2015, 12:29:53 πμ »
Ερώτηση περίεργης φύσης. Έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν να "ανοίξει ο χορός" των αποσπάσεων με Μητροπόλεις και Αρχιεπισκοπές; Εκτός από το ότι θα είναι ευλογημένες και οι λοιπές αποσπάσεις φορέων που θα ακολουθήσουν, να θεωρηθεί ως καλός οιωνός άνωθεν;
Και περυσι πάλι πρώτες ανακοινώθηκαν αν δεν κάνω λάθος στις 8/8/2014
Κανείς δε μπορεί να μάθει ό,τι νομίζει πώς ξέρει ήδη. Επίκτητος

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2287 στις: Αύγουστος 07, 2015, 08:44:11 πμ »
Μόρια αγαπητέ/ή δεν θα δεις. Και αυτό δεν είναι τυχαίο, διότι όταν δεν υπάρχει μοριοδότηση, δεν μπορείς να κάνεις φαντάζομαι και ένσταση σε αυτόν που σου πήρε π.χ. τη θέση και υπολειπόταν σε μόρια. Δεν νομίζω να τρέχει η διαδικασία βάσει ειδικοτήτων. Πιστεύω ότι είναι όπως το είπες. Με το Γιώργοοο και το Νίκοοο, τη Μαρίααα και τα άλλα παιδιάαααααααα....

Σιγά μην είχε μόρια....! Φτάνει και περισσεύει  η θρησκευτική πίστη του αποσπώμενου! Δεν θέλω να γενικεύσω, διότι όπως ανέφερε ο/η συνάδελφος die, θα υπάρχουν και θέσεις που καλύπτουν πραγματικές ανάγκες, αλλά γνωρίζω προσωπικά περίπτωση που ζητήθηκε καθηγητής δευτεροβάθμιας  για να αποσπαστεί (και μάλιστα κάνοντας αίτηση πολύ μετά το πέρας των αιτήσεων, ενώ είχε ξεκινήσει η σχολική χρονιά) σε μητρόπολη προκειμένου να εκτελεί χρέη οδηγού του αυτοκινήτου ανώτατου ιερέα (δεν τα πάω καλά με τα εκκλησιαστικά αξιώματα και δεν θυμάμαι ακριβώς τι ήταν...). Οπότε, καταλαβαίνουμε τι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2288 στις: Αύγουστος 07, 2015, 12:59:33 μμ »
παιδιά καλημέρα!!ακούω κάτι περίεργα πράγματα και απορώωωω!Συνάδελφος αποσπασμένος σε γραφείο *(31/08) τελειώνει η θητεία του , μου λεει ότι δεν του επιτρέπεται από το νόμο να κάνει πάλι αίτηση για φορέα (στο γραφείο εννοει) αλλά μπορεί να του το ανανεώσει ο διευθυντής εκπαίδευσης και να παραμείνει ένα χρόνο ακόμα στο γραφείο..ισχύει κάτι τέτοιο(ένα αρθρο 70 λεει κτλ)!!!???ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...κράτος δικαίου!ουάου

Καλημέρα,,έχω ξανακάνει αυτή την ερώτηση...κοινώς ο φίλος μας δεν εκανε χαρτια για γραφείο φέτος...(αίτηση για απόσπαση σε γραφείο) αλλά ισχυρίζεται ότι δεν χρειάζεται  και ότι θα  του την ανανεώση ο προιστάμενος του.θα εισηγηθεί ο ίδιος χωρίς αίτηση.γίνεται κάτι τέτοιο???..ΕΛΕΟΣ
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2289 στις: Αύγουστος 07, 2015, 01:13:44 μμ »
07-08-15 Αποσπάσεις εκπαιδευτικών Π.Ε. για το σχολικό έτος 2015-2016 σε Ιερές Μητροπόλεις και στην Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών

http://www.minedu.gov.gr/home/themata-prosopikou/135-protobathmia-kai-deyterobathmia/13862-06-08-15-2015-2016

We are so many...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2290 στις: Αύγουστος 07, 2015, 02:48:06 μμ »
παιδιά καλημέρα!!ακούω κάτι περίεργα πράγματα και απορώωωω!Συνάδελφος αποσπασμένος σε γραφείο *(31/08) τελειώνει η θητεία του , μου λεει ότι δεν του επιτρέπεται από το νόμο να κάνει πάλι αίτηση για φορέα (στο γραφείο εννοει) αλλά μπορεί να του το ανανεώσει ο διευθυντής εκπαίδευσης και να παραμείνει ένα χρόνο ακόμα στο γραφείο..ισχύει κάτι τέτοιο(ένα αρθρο 70 λεει κτλ)!!!???ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...κράτος δικαίου!ουάου

Καλημέρα,,έχω ξανακάνει αυτή την ερώτηση...κοινώς ο φίλος μας δεν εκανε χαρτια για γραφείο φέτος...(αίτηση για απόσπαση σε γραφείο) αλλά ισχυρίζεται ότι δεν χρειάζεται  και ότι θα  του την ανανεώση ο προιστάμενος του.θα εισηγηθεί ο ίδιος χωρίς αίτηση.γίνεται κάτι τέτοιο???..ΕΛΕΟΣ

Ο φίλος σου "ατύχησε". Υπήρξε εγκύκλιος που καλούσε εκπαιδευτικούς να κάνουν αίτηση σε συγκεκριμένες προθεσμίες. Φυσικά και μπορεί να αποσπαστεί χωρίς να έχει κάνει αίτηση με τον κανονικό τρόπο (εντός προθεσμίας) αν έτσι αποφασίσει ο Υπουργός (αυτό που στην πιάτσα λέγεται "βύσμα"). Σε κάθε περίπτωση η απόσπαση γίνεται με υπουργική απόφαση η οποία συνήθως λαμβάνει υπόψη την εισήγηση του ΔΔΕ/ΠΔΕ. Κανείς ΔΔΕ δεν μπορεί να αποσπάσει ΜΟΝΟΣ του εκπαιδευτικό σε ΔΔΕ. Μπορεί να τον διαθέσει ολικά στη ΔΔΕ (και εδώ υπάρχουν προβλήματα αλλά γίνεται) μόνο αν ανήκει στην περιοχή του.

Το άρθρο 70 ποιου νόμου, αυτού που ΘΑ ψηφιζόταν;

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2291 στις: Αύγουστος 07, 2015, 02:58:02 μμ »
Όταν βγουν αυτές οι αποσπάσεις θα ενημερώσω..η αξιοκρατία στην Ελλάδα πεθαίνει...
ή μάλλον έχει πεθάνει ήδη.,
δεν ξέρω τον νόμο αυτός τον επικαλούταν...απλά μου έκανε τεράστια εντύπωση γιατί και εγώ με αίτηση ήξερα ότι πας και όχι μόνο προφορικώς...
Θα δείξει αν και ελπίζω αυτά τα βύσματα να ΚΟΠΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ >:(
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2292 στις: Αύγουστος 07, 2015, 07:05:00 μμ »
άραγε θα βγάλουν άλλες σήμερα? ???
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2293 στις: Αύγουστος 08, 2015, 01:43:05 πμ »
Την Δευτέρα 10 Αυγούστου θα συνεδριάσει το ΚΥΣΔΙΠ για τις αποσπάσεις στην ΚΥ, ίσως και για άλλους φορείς...δεν γνωρίζω όμως για ποιούς ...πάντως οπωσδήποτε για ΚΥ....


Αποσυνδεδεμένος Nym

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις σε Φορείς
« Απάντηση #2295 στις: Αύγουστος 11, 2015, 04:48:38 μμ »
Πρώτη φορά αριστερά, αλλά τα βύσματα παραμένουν και ενώ οι διάφοροι παρατρεχάμενοι, κομματικοί παράγοντες και βουλευτές του Σύριζα διακύρησσαν αριστερά και δεξιά ότι θα τηρηθούν τα νομίμως προβλεπόμενα κριτήρια στην εγκύκλιο των αποσπάσεων, προφανώς και αυτό δε συνέβη.

Μπράβο στον Κουράκη, άλλο ύφος διακυβέρνησης...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2015, 04:51:52 μμ από Nym »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160674
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 359
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.